• <
BOTA_2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

rk

02.02.2023 13:28 Źródło: Reuters
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Partnerzy portalu

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu - GospodarkaMorska.pl
vesseljoin.com

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.

Około 72.000 ton węgla metalurgicznego zostało załadowane na masowiec Magic Eclipse w Hay Point w Australii 23 stycznia i ma dotrzeć do południowochińskiego miasta Zhanjiang w prowincji Guangdong w przyszłym tygodniu, wynika z danych Refinitiv i Kpler. Kupującym ma być największy chiński producent stali Baowu Group.

Handlowcy będą zwracać uwagę na to, z jaką łatwością ładunki przechodzą przez służby celne, w poszukiwaniu oznak, że nieoficjalny zakaz rzeczywiście się skończył, w nadziei na możliwość wysłania większej ilości australijskiego węgla do Chin.

Baowu jest jedną z czterech wspieranych przez rząd firm, które na początku stycznia otrzymały od chińskiego państwowego planisty pozwolenie na zakup australijskiego węgla. Firma ma 12,25 mln ton rocznej zdolności produkcyjnej w zakresie produkcji stali w swojej placówce w Zhanjiang. 

Australijski węgiel energetyczny do produkcji energii elektrycznej oraz węgiel metalurgiczny do produkcji stali są preferowane przez chińskich konsumentów ze względu na ich wysoką jakość. Przewiduje się, że w nadchodzących miesiącach popyt na węgiel w Chinach wzrośnie w związku z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym po tym, jak Pekin zaczął wycofywać się ze swoich antycovidowych obostrzeń. Szczególnie po tym, gdy w ostatnim czasie ponownie wystrzeliły zachorowania na tę chorobę w Chinach. Należy też pamiętać, że Australia zaliczała się do państw o największych restrykcjach pandemicznych, wiążących się również z ograniczeniami w ruchu morskim, tak handlowym, jak i turystycznym.

Do Chin zmierza też inny masowiec. BBC Maryland przewozi około 12 tys. ton węgla energetycznego z australijskiego portu Newcastle i zmierza do wschodniochińskiego miasta Changshu. Ładunek ma dotrzeć 10 lutego, ale nie jest jasne, kto jest jego nabywcą.

Wiadomo, że wśród firm, które mogą skupować węgiel z Australii jest China Energy Investment Corp, ktróra zakupiła co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla. Lokalne chińskie media podały, że pozostałe dwie firmy, które otrzymały zgodę na zakup australijskiego węgla, również złożyły zamówienia.

Urzędnicy celni w pięciu głównych miastach wschodnich i południowych Chin powiedzieli, że nie ma żadnych szczególnych wymagań dla firm importujących australijski węgiel podczas procesu deklaracji celnej. Nie było jednak jasne, czy władze celne będą odprawiać ładunki zakupione przez firmy inne niż cztery zatwierdzone.

Australijski węgiel energetyczny był w zeszłym tygodniu oceniany na ok. 132 dolarów amerykańskich za tonę, taniejąc od początku miesiąca z poziomu 137 dolarów.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.