• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

15.04.2021 23:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

Partnerzy portalu

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Bałtycki Indeks Towarowy (Baltic Dry Index - BDI) wzrósł w środę na najwyższy od początku miesiąca poziom, z powodu wzrostu stawek frachtowych we wszystkich segmentach żeglugi masowej.

Indeks bierze pod uwagę średnie, dzienne zarobki masowców typu: Capesize (pow. 80 tys. ton nośności), Panamax (60-80 tys. ton), Supramax (35-59 tys. ton) oraz Handysize (10-35 tys. ton). Główny indeks wzrósł o 38 punktów do 2,178 pkt. To już piąta sesja notowania ze wzrostem.

Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.

Dodatkowo spór między Chinami i Australią doprowadził do przemieszczania się węgla na większe odległości. Australia wysyła teraz węgiel dalej, do miejsc takich jak Indie, a Chiny kupują więcej paliwa z takich krajów, jak Kolumbia i RPA. Spowodowało to większe wykorzystanie statków Panamax, a nie największych statków.

Indeks Panamax wzrósł z tego powodu o 78 punktów, do 2016 punktów. Dzienne zarobki armatorów tych jednostek spadły o 356, do 21,587 dolarów.  Z kolei indeks Capesize wzrósł na ostatniej sesji o 41 punktów. Oznacza to, że zarobki armatorów tych jednostek wzrosły o 159 dolarów, do 21,876 dolarów dziennie.

Dziękujemy za wysłane grafiki.