• <
Nauta_top_1100x200

Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców

ac

02.03.2021 14:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców
Oldendorff Carriers realizuje projekt napędu wiatrowego do masowców - GospodarkaMorska.pl
fot. Oldendorff Carriers

Oldendorff Carriers (OC) to firma, która w bieżącym roku obchodzi 100-lecie działalności. Niedawno wraz z Anemoi Marine Technologies (Anemoi), Lloyd's Register (LR) i Shanghai Merchant Ship Design and Research Institute (SDARI), podpisali wspólny projekt rozwojowy (JDP) z  w celu opracowania dla masowców napędu wspomaganego.

Torsten Barenthin, dyrektor ds. Innowacji w Oldendorff Carriers, stwierdził: "Ten projekt, wraz z innymi realizowanymi w naszej firmie, jest świadectwem naszego zaangażowania w rozwój i stosowanie zielonych technologii w całej naszej flocie. Współpracując z projektantem statków (SDARI), producentem (Anemoi) i Towarzystwem Klasyfikacyjnym (LR), OC dąży do osiągnięcia wszechstronnego i funkcjonalnego zastosowania technologii wiatrowej, która przyniesie korzyści środowiskowe i handlowe przez cały cykl życia naszych statków”.

Na pokładzie zostaną zainstalowane, opatentowane przez Anemoi, pionowe wirniki. Te mechaniczne żagle, obracając się wykorzystują siłę wiatru do zapewnienia dodatkowego ciągu statkom, zmniejszając ich zużycie paliwa i obniżając emisję dwutlenku węgla. Aby wirniki nie kolidowały z operacjami ładunkowymi i ograniczeniami ciągu w powietrzu, żagle są montowane za pomocą systemu składania, który umożliwia ich opuszczanie z pozycji pionowej do pozycji poziomej na pokładzie.

- Jesteśmy zaszczyceni, widząc, że Oldendorff Carriers, lider branży, uznaje Anemoi Rotor Sails za kluczowe rozwiązanie ograniczające zużycie energii i szkodliwych emisji w sektorze masowym. Partnerstwo w tym projekcie jest kolejnym dowodem zaangażowania Oldendorff Carriers w zrównoważoną żeglugę i wspieranie rozwijającej się technologii napędu wiatrowego jako drogi do przyszłej zgodności ze środowiskiem i dekarbonizacji - powiedział Nick Contopoulos, dyrektor operacyjny Anemoi Marine Technologies.

Dzięki zamontowaniu pionowych wirników na masowcu Newcastlemax o nośności 207 000 tdw, napęd wiatrowy można testować podczas rejsów długodystansowych. Po zakończeniu fazy projektowania i badań, uzyskane wyniki pozwolą zdecydować, czy przystąpimy do instalacji technologii wirnika wiatrowego na pokładzie kolejnych statków. Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2022r.

Mark Darley, dyrektor operacyjny LR Marine & Offshore, powiedział: „Ponieważ potrzeba dekarbonizacji przemysłu żeglugowego staje się coraz pilniejsza, niniejszy JDP z liderami w branży morskiej stanowi ważny krok w tej drodze i dodatkowo demonstruje zaangażowanie LR w przyspieszenie tej transformacji. Wspólne działanie partnerów doprowadzą do opracowania rozwiązań, które spełnią obecne i przyszłe cele środowiskowe ”.

Wang Gang Yi, główny inżynier SDARI, skomentował: „To dla nas wielki zaszczyt dostarczać projekty zielonych rozwiązań dla Oldendorff Carriers, wiodącej firmy transportowej. Uważamy, że JDP pokazuje, że społeczność morska OC poważnie podchodzi do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i uczynienia żeglugi zrównoważoną i konkurencyjną. Uważamy, że wykorzystanie wspomagania wiatru w celu wzmocnienia napędu jest realnym sposobem pomocy w dekarbonizacji branży ”.

Zastosowana technologia jest rozwiązaniem uzupełniającym, które można łączyć z innymi zielonymi rozwiązaniami. W ubiegłym roku OC podpisało również umowę z Centrum Bitów i Atomów Instytutu Technologii Massachusetts w celu zbadania przełomowych ulepszeń w projektowaniu statków i ich napędzie, aby osiągnąć cele IMO 2030/50.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.