• <
Baltexpo2023_duży

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

ac

28.02.2021 11:50 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Partnerzy portalu

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym - GospodarkaMorska.pl
fot. SYNLIFT

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej platformy do odsalania wody morskiej i zasilanej turbiną wiatrową. Inwestycja nazywa się Floating WINDdesal (FWD) i prowadzona jest przez niemiecką firmę SYNLIFT Industrial Products (SIP). Projekt dodatkowo wspiera europejska inicjatywa branżowa z udziałem partnerów systemowych i technologicznych, między innymi polska stocznia Crist, StoGda Ship Design & Engineering, Thyssenkrupp Industrial Solutions, Prysmian Group, Boll & Kirch Filterbau, AEROVIDE, EMS Maritime Offshore.

- Od marca ubiegłego roku, CRIST S.A. współpracuje z firmą SIP pomagając im w szacunkach budżetu budowy koncepcyjnego projektu pływającej odsalarki z napędem wiatrowym. - mówi Daniel Okruciński, Dyrektor Generalny w Stoczni Crist S.A., jednego z partnerów systemowych inwestycji - Kierownictwo naszej stoczni wytypowało ten projekt jako potencjalnie rozwojowy i dlatego zdecydowaliśmy się zostać partnerem w tym przedsięwzięciu. Naszą kooperację zaczęliśmy od analizy projektu koncepcyjnego i wdrożeniu „feasibility study” po czym aktywnie uczestniczyliśmy w procesie FEED (Front End Engineering Design) wspólnie z  biurem projektowym StoGda. Oprócz przygotowania technologii fabrykacji, opracowania budżetu oraz partycypacji w przygotowaniu harmonogramu całego projektu i przygotowaniu procesów ko-ordynacyjnych integracji systemów z pozostałymi partnerami, dynamicznie uczestniczymy i wspieramy marketing tego projektu.

Pływające narzędzie do odsalania wody morskiej

Floating WINDdesal jest przewidziany jako „pływające urządzenie wodne” i wykorzystywane do przekształcania wody morskiej w wodę pitną dla regionów przybrzeżnych. Składa się z turbiny wiatrowej i urządzenia do odsalania wody morskiej, które umieszczone zostaną na pływającej konstrukcji półzanurzalnej, zacumowanej u wybrzeży.

Zarówno zarządzanie projektem, jak i ogólne planowanie należy do poczdamskiej firmy SYNLIFT Industrial Products (SIP), która od wielu lat specjalizuje się w dziedzinie odsalania wody morskiej zasilanej energią odnawialną.

- Pierwsza realizacja projektu FWD - najprawdopodobniej na Bliskim Wschodzie - ma się rozpocząć w tym roku. Dzięki innowacyjnemu połączeniu elastycznego przetwarzania, zintegrowanego zarządzania energią i obciążeniem oraz technologii wiatrowej o bardzo długich łopatkach, odsalanie wody morskiej FWD jest prawie w całości zasilane energią wiatrową - twierdzi SIP - Przy trzech rozmiarach modułów, dzienna wydajność uzdatniania wody wynosi 15 000, 30 000 lub 50 000 m3. Największy moduł FWD może zapewnić wodę pitną nawet dla pół miliona ludzi – podkreśla SIP.

Zastosowanie technologii półzanurzalnej - pierwotnie opracowanej do głębinowych wierceń naftowych, a obecnie coraz częściej wykorzystywanej również do morskiej energetyki wiatrowej, może zminimalizować wpływ odsalania wody na środowisko morskie i lądowe.

- Nasza pływająca jednostka użytkowa jest „mobilna”. W efekcie zapotrzebowanie klientów na zabezpieczenia i gwarancje - niezbędne do długoterminowej eksploatacji stacjonarnych instalacji odsalania na lądzie - jest znacznie zmniejszone lub w najlepszym przypadku nie jest wymagane w ogóle. Pływające rozwiązanie jest idealne na sytuacje awaryjne i wszelkiego rodzaju tymczasowe misje. Celem FWD jest zatem umożliwienie zrównoważonego i opłacalnego odsalania wody morskiej nawet w miejscach, w których konwencjonalne odsalanie nie może być finansowane lub w wypadkach, kiedy linia brzegowa jest już tak zabudowana, że jedynym miejscem do takiej instalacji są wody przybrzeżne.

Rzecznik SIP powiedział, że firma zamierza wdrożyć to rozwiązanie w Arabii Saudyjskiej jako projekt demonstracyjny. Podkreślił, że projekt ten „jest w pełni złożony, ale nie został jeszcze zakontraktowany i przyznany”. Wyjaśnił, że technologia bardzo długich łopat, to turbina wiatrowa ze szczególnie niskim stosunkiem mocy generatora do powierzchni wirnika.

- Konwencjonalne systemy na rynku mają 200 W / m2 i więcej. W projekcie demonstracyjnym wykorzystujemy projekt turbiny wiatrowej o mocy poniżej 150 W / m2 - powiedział rzecznik SIP.

W jaki sposób uzyskiwana jest odsolona woda?

- Woda nie jest magazynowana w jednostce, ale pompowana rurami podwodnymi do magazynu na lądzie. Stamtąd doprowadzana jest do społeczności - wyjaśnił SIP.

Floating WINDdesal łączy w sobie aspekty bezpieczeństwa dostaw, zrównoważonego rozwoju, elastyczności i optymalizacji kosztów, a zatem zapewnia spójną odpowiedź na jedno z głównych wyzwań naszych czasów - dostarczanie czystej wody pitnej w warunkach rosnącej presji klimatycznej i demograficznej.

- Z mojego własnego doświadczenia, a mieszkałem przez 25 lat w Singapurze, jest wiele miejsc na świecie, gdzie niedobór wody pitnej jest narastającym problemem – podkreśla Daniel Okrucińki - Biorąc więc Singapur jako przykład – przy 5,5 miliona populacji zapotrzebowanie na wodę jest szacowane na poziomie 1’627’000 m3/dzień co może ulec podwojeniu w 2060. Ale nie mając własnych źródeł wody, obecnie 40% zapotrzebowania było zaspokojone przez produkcje wody z odsalania oraz z filtrowania wód opadowych. A w najbliższej przyszłości Singapur zapowiada, że aż 85 % zapotrzebowania będzie pochodziło z odzysku (NEWater) i odsalania. W tej sytuacji jednostki takie jak WINDdesal nie tylko mogłyby wzbogacić infrastrukturę singapurską. Ponadto ich obecność nie zabierałaby tak cennego miejsca na lądzie, który niestety jest ograniczony, mimo że prawie 24% lądu pochodzi z piasku pobranego z dna morskiego.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.