• <
NAUTA_1100_200PX_100_LAT

Seaspan inwestuje w metanol. Pierwsza z pięciu konwersji zakończona przed terminem

AL

02.06.2026 09:30
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Seaspan inwestuje w metanol. Pierwsza z pięciu konwersji zakończona przed terminem
Fot.: HHM / Dietmar Hasenpusch

W stoczni należącej do COSCO Shipping w Szanghaju zakończono pierwszą z pięciu konwersji kontenerowców należących do Seaspan.  Plan zakłada przebudowę jednostek z napędu konwencjonalnego na napęd dwupaliwowy wykorzystujący metanol.

Pierwszą przebudowaną jednostką został Seaspan Yangtze, eksploatowany przez niemieckiego armatora Hapag-Lloyd na podstawie długoterminowej umowy czarterowej. Po trwającej niemal trzy miesiące modernizacji statek został oficjalnie przekazany właścicielowi 1 czerwca.

Jednostka została zbudowana w 2014 roku w Chinach. Ma 337 metrów długości i nośność przekraczającą 115 tys. ton. Wcześniej pływał w barwach armatora Hanjin Shipping, niegdyś największego południowokoreańskiego armatora i siódmego co do wielkości światowego przedsiębiorstwa żeglugowego. W 2016 roku, w następstwie kryzysu na rynkach żeglugowych, firma zadłużona na równowartość 4,5 mld euro złożyła wniosek o postępowanie upadłościowe. W 2017 roku została ostatecznie zlikwidowana. Jako przyczynę podano trudności płatnicze i zadeklarowaną przez banki odmowę kontynuowania pomocy finansowej. Bankructwo to wywołało wówczas ogromny kryzys w globalnym łańcuchu dostaw.

Program modernizacji realizowany przez Seaspan Shipmanagement i Hapag-Lloyd został ogłoszony w 2024 roku i obejmuje pięć kontenerowców o pojemności ponad 10 tys. TEU. Są to jednostki Seaspan Amazon, Ganges, Thames, Yangtze oraz Zambezi. Łączna wartość inwestycji została oszacowana na około 120 mln dolarów.

Jak podkreśla COSCO Shipping Heavy Industry, na której komunikat powołuje się The Maritime Executive, zakres prac wykraczał daleko poza sam montaż nowych zbiorników paliwowych. Modernizacja objęła przebudowę silnika głównego i silników pomocniczych, integrację nowego systemu paliwowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz instalację zbiorników do magazynowania metanolu. Jednocześnie unowocześniono systemy sterowania i siłowni okrętowej, co ma przełożyć się na poprawę efektywności eksploatacyjnej jednostki.

Przygotowanie projektu trwało około 18 miesięcy. Przez pierwsze 15 miesięcy opracowywano niezbędne rozwiązania techniczne, kompletowano wyposażenie oraz przygotowywano stocznię do realizacji przebudowy. Sam Seaspan Yangtze przybył do Szanghaju w marcu tego roku, a wszystkie prace udało się zakończyć przed planowanym terminem.

Według stoczni modernizacja przyniosła znaczącą poprawę wskaźnika efektywności energetycznej EEDI (Energy Efficiency Design Index), który jest jednym z kluczowych parametrów oceny wpływu statku na środowisko. Zastosowanie metanolu jako paliwa wiąże się jednak z pewnymi kompromisami – konieczność montażu specjalistycznych zbiorników spowodowała zmniejszenie pojemności ładunkowej jednostki o około 1,5-2 procent. 

Jak podkreśla The Maritime Executive, tempo wdrażania metanolu jako paliwa żeglugowego wyraźnie osłabło w ostatnich latach.

– Na decyzje armatorów wpływają przede wszystkim obawy związane z dostępnością paliwa, rozwojem infrastruktury bunkrowej oraz niepewnością dotyczącą przyszłych regulacji środowiskowych. Pomimo tych wyzwań część branży nadal postrzega metanol jako jedno z najbardziej perspektywicznych paliw alternatywnych dla żeglugi oceanicznej – czytamy. 

VEGA_790x140_2026
JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.