• <
nauta_2024

Kolejny wielki zbiornik na projekt "Polimery Police" ze stoczni Crist [wideo]

ac

23.02.2021 11:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kolejny wielki zbiornik na projekt "Polimery Police" ze stoczni Crist [wideo]

Partnerzy portalu

Kolejny wielki zbiornik na projekt "Polimery Police" ze stoczni Crist [wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

W gdyńskiej Stoczni Crist S.A. powstał kolejny zbiornik na projekt „Polimery Police”. To następny etap realizacji jednej z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego.

Na zlecenie Hyundai Engineering, generalnego wykonawcy inwestycji Polimery Police grupy Azoty Poliolifens, firma ZKS Ferrum S.A. zbudowała pięć wielkich zbiorników w gdyńskiej Stoczni Crist S.A. Każdy z nich ma pojemność 3450 m3 i będzie służyć do magazynowania produktu instalacji odwodornienia propanu – propylenu.

23 lutego kolejny, trzeci już zbiornik, został załadowany na fiński ciężarowiec Aura (długość 102m, szerokość 19m), którym popłynie do Polic. Zbiornik, podobnie jak dwa wcześniejsze, waży około 600 ton i ma wymiary 72,13 x 8,90 x 11,13m.

Zaprojektowane zbiorniki są dostosowane do przepisów właściwych dla rynku europejskiego – Dyrektywy Ciśnieniowej wraz z wymaganiami koreańskiego Klienta – ASME Sec. VIII Div.2. Zakres prac stoczniowych obejmuje m.in. cięcie, zwijanie i spawanie blach płaszcza zbiorników, a także uzbrojenie ich w niezbędne wyposażenie takie jak: włazy, drabinki, rurociągi, uchwyty, czy urządzenia pomiarowe.

Transport zbiornika realizowany jest przez spedytora Deugro z polskim partnerem Best Logistics i odbywa się bezpośrednio z Gdyni do nabrzeża w Porcie Barkowym w Policach. W planach jest jeszcze transport dwóch takich samych zbiorników.

Stocznia Crist S.A., która zajmuje się realizacją tej części projektu to wiodąca firma na rynku europejskim. Specjalizuje się w budownictwie okrętowym i konstrukcjach morskich, a także jest jednym z liderów branży offshore.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.