• <

Wynik wyszukiwania - "sip" - Wiadomości

Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

W mediach społecznościowych pojawił się dokument brokera ubezpieczeniowego Mentor S.A., dotyczący sprawy ubezpieczenia budowanych okrętów programu "Miecznik". Firma odpowiedziała na zarzuty dotyczące zapłaty za usługę, choć jednostki jeszcze nie powstały.
16.05.2024

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.
14.05.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

Dowódca Floty Czarnomorskiej odwołany po utracie dwóch okrętów

Jak donoszą ukraińskie służby i za nimi brytyjskie Ministerstwo obrony, stanowisko dowódcze utracił dowódca rosyjskiej floty na Morzu Czarnym, adm. Wiktor Sokołow. Jest kolejnym oficerem, który został odwołany z pełnionej funkcji, najprawdopodobniej z powodu wskazania go jako winnego poniesionych w ostatnim czasie porażek. Na przestrzeni mniej niż trzech tygodni Flota Czarnomorska pod jego dowództwem utraciła dwa okręty.
18.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Jeden z najważniejszych szlaków żeglugi śródlądowej zamknięty ze względu na wysoki poziom wody

Z powodu wysokiego poziomu wody w rzece IJ w czwartek wieczorem zamknięto śluzę Oranjesluis niedaleko Amsterdamu - poinformował Rijkswaterstaat, holenderska agencja zarządzająca drogami i gospodarką wodną. Zablokowany został jeden z najważniejszych szlaków dla żeglugi śródlądowej w Holandii.
05.01.2024

Serbia. Pływająca klubokawiarnia pełna gości zaczęła tonąć; ewakuowano kilkadziesiąt osób

Zacumowana na rzece w Belgradzie i wypełniona bawiącymi się ludźmi pływająca klubokawiarnia Kartel zaczęła tonąć w nocy z soboty na niedzielę; ewakuowano kilkadziesiąt osób - powiadomił w niedzielę serbski dziennik "Danas".
24.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

MSC bliskie przejęcia operatora portowego z Hamburga

Żeglugowy gigant MSC poczynił kolejny krok w kierunku przejęcia Hamburger Hafen und Logistik (HHLA), operatora działającego w hamburskim porcie. Zarząd HHLA poinformował o osiągnięciu porozumienia, do ustalenia pozostały szczegóły umowy.
07.11.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Amerykański eksport ma kłopoty przez ogromny spadek głębokości rzeki Missisipi

Według analityków, najważniejszy odcinek dolnej rzeki Missisipi spadł w zeszłym tygodniu o kilka cali i wynosi obecnie nieco powyżej najniższego w historii poziomu, który został zanotowany w październiku ubiegłego roku. Szacuje się, że pozostanie na tym niżu w chwili rozpoczęcia najbardziej pracowitego sezonu eksportu zboża w USA.
02.10.2023

Saab i Mbari zawiązują współpracę w zakresie wprowadzenia na rynek autonomicznego pojazdu podwodnego dalekiego zasięgu

Dzięki umowie komercyjnej i licencyjnej zawartej między amerykańskim a szwedzkim przedsiębiorstwem na rynek trafia nowy pojazd do działań podwodnych Tethys. Ma on zrewolucjonizować prowadzenie operacji pod wodą na daleki zasięg, wykorzystując jednostkę autonomiczną.
27.09.2023

USA, Rosja i Chiny rozbudowują swoje poligony jądrowe

Największe mocarstwa jądrowe na świecie, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, od kilku lat konsekwentnie rozbudowują swoje poligony do testów atomowych; nie można wykluczyć powrotu tych państw do przeprowadzania prób z użyciem broni nuklearnej - poinformowała w piątek amerykańska stacja CNN.
22.09.2023

COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu

20 września COSCO Shipping, State Power Investment Corporation Limited (SPIC), Shanghai International Port Group (SIPG) oraz China Certification & Inspection Group (CCIC) wspólnie podpisały online "Memorandum o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu".
21.09.2023

W należącej do HII stoczni Ingalls Shipbuilding odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę okrętu desantowego-doku, przyszłego USS Fallujah

W Pascagoula w stanie Missisipi rozpoczął się kolejny etap budowy nowego okrętu dla US Navy. Ma on znacząco wzmocnić zdolności operacyjne sił morskich USA z racji na swoje przeznaczenie i możliwości wykorzystania.
21.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

USCGC John Patterson nowym nabytkiem US Coast Guard do zadań morskich

W Porcie Portland w stanie Maine odbyła się ceremonia oddania do użytku najnowszego kutra szybkiego reagowania (Fast Response Cutter, FRC) dla straży wybrzeża. Oficjalnie wcielony do służby 10 sierpnia br. USCGC John Patterson (WPB 1153) jest 53. jednostką typu Sentinel, jaką oddano do użytku.
17.08.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

PGE z dodatkowym wsparciem na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin

PGE Energia Odnawialna uzyskała dodatkowe blisko 2 mln zł dofinansowania z funduszu EOG na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin (Lubuskie). Wcześniej z tego źródła spółka dostała na ten cel ponad 6 mln zł - poinformował rzecznik PGE Energia Odnawialna SA Maciej Gelberg.
19.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Towimor wykona urządzenia cumownicze do przetwórni FLNG

Specjalizujący się w konstrukcji urządzeń pokładowych Towimor otrzymał zlecenie na wykonanie urządzeń cumowniczo-kotwicznych na potrzeby przetwórni FLNG, która powstaje w koreańskiej stoczni.
08.06.2023

Marynarka Wojenna Indii rezygnuje z zakupu rosyjskich okrętów podwodnych

Trudności w realizacji kontraktów przez koncerny zbrojeniowe z Rosji oraz napięte stosunki międzynarodowe doprowadziły do zamrożenia kolejnej inwestycji między Moskwą a Nowym Delhi. Tym razem dotyczyło to proponowanego zakupu rosyjskich okrętów podwodnych.
07.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

Trwa katastrofa naturalna u wybrzeży Filipin. Służby walczą z wyciekiem ropy

Filipińska Straż Wybrzeża (PCG) ogłosiła w czwartek wieczorem, że około 34 km linii brzegowej na obszarach dotkniętych wyciekiem ropy w prowincji Oriental Mindoro zostało oczyszczonych. Nie kończy to walki z klęską ekologiczną, która dotyka kolejne wybrzeża wysp, zagrażając lokalnej ekonomii oraz środowisku naturalnemu.
05.05.2023

Rozpoczęto budowę statku serwisowego Eco Edison

W USA rozpoczęto budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka będzie wspierała realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.
15.04.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

2 mln dolarów kary za zanieczyszczenie Mississippi przez statki

Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował w styczniu, że Empire Bulkers Limited i Joanna Maritime Limited, dwie powiązane firmy z siedzibą w Grecji, zostały ukarane grzywną w wysokości po milionie dolarów. W uzasadnieniu kary stwierdzono: „popełnienie świadomych i umyślnych naruszeń ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu przez statki (APPS - Act to Prevent Pollution from Ships) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych” przez statek M/V Joanna (do 2020 roku M/V Eleni).
07.03.2023

Okręt flagowy dla tureckiej Marynarki Wojennej wchodzi do służby

Turecka Marynarka Wojenna ((Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła dostawę uniwersalnego okrętu desantowego-doku z możliwością lądowania i transportu śmigłowców i dronów TCG Anadolu. Stanie się okrętem flagowym sił morskich Turcji i ważnym uzupełnieniem jej zdolności morskich.
07.03.2023

Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.
20.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Rosjanin i Brytyjczyk ukrywali, że właścicielem jachtu jest oligarcha

Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał w piątek amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.
21.01.2023

Kopenhaga jako Światowa Stolicy Architektury 2023 roku zainaugurowała obchody z tej okazji

Kopenhaga to miasto znane z takich obiektów jak biblioteka Czarny Diament czy stok narciarski stworzony na zboczu spalarni. W związku z przyznanym jej tytułem w 2023 roku zaplanowano ponad 300 różnych wydarzeń.
17.01.2023

Co dalej z obszarem 53.E.1? Mamy komentarz Ministerstwa

Chociaż o wydanie pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1 ubiegali się branżowi giganci, tj. spółki Orlenu, Shella, EDF, Equinora i RWE, to żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego. Postępowania nie rozstrzygnięto. Co dalej w zaistniałej sytuacji?
11.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.
09.01.2023

Pierwsze wyniki postępowań ws. koncesji offshore wind. Dla jednego z obszarów brak rozstrzygnięcia

Nie rozstrzygnięto postępowania w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na obszarze 53.E.1, ponieważ żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego – wynika z ogłoszenia wyników postępowania opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
03.01.2023

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.
13.12.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Stocznia Bollinger Shipyards z ogromnym zakupem

Największa prywatna stocznia w USA ogłosiła, że podpisała umowę nabycia producenta statków VT Halter Marine Inc. i sąsiedniej stoczni remontowej ST Engineering Halter Marine Offshore (STEHMO) od macierzystej firmy ST Engineering North America. Transakcja ma zostać zamknięta do końca 2022 roku.
07.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Opatentowana innowacja zmieni na zawsze floating offshore!

Innowacyjna konstrukcja norweskiego start-upu World Wide Wind, w której dwa "przeciwbieżne" wirniki umieszczone są na smukłej konstrukcji wieży-dźwigara, ma sprawić, że koszt energii w tej technologii spadnie poniżej 50 USD/MWh, pisze Darius Snieckus na łamach portalu rechargenews.com.
04.09.2022

Politico: rosyjska inwazja na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej

Inwazja Rosji na Ukrainę ujawniła słabość Floty Czarnomorskiej, uważanej przez lata za formację o kluczowym znaczeniu w rosyjskich planach podboju sąsiedniego kraju; okręty i siły powietrzne floty zostały przetrzebione przez ukraińskie rakiety i drony - ocenił portal Politico.
30.08.2022

Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zdymisjonowany

Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Igor Osipow został zdymisjonowany – poinformował w piątek ukraiński portal Cenzor.net, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu.
12.08.2022

Mors, który przebył Bałtyk i zakończył swój żywot, trafi do muzeum w Finlandii

Skóra i szkielet morsa, który w ostatnich tygodniach pokonał Bałtyk i trafił nad Zatokę Fińską, gdzie zakończył się jego żywot, zostaną poddane zabiegom konserwacyjnym. Trafią na ekspozycję i będą udostępnione publiczności – poinformowało w czwartek Fińskie Muzeum Historii Naturalnej.
21.07.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Zamieszanie w tonażu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 21-24/2022)

Sporo aktywności w inwestycjach tonażowych obserwuje się przede wszystkim w segmencie kontenerowym. W pozostałych segmentach żeglugi takich jak: statki wielozadaniowe, ro-ro, czy też wycieczkowce panuje raczej stagnacja. Z kolei na rynku recyklingu okrętowego – spadki. W Indiach – jednym z głównych centrów złomowania jednostek pływających osiągnięcie poziomu stawki 600 USD za tonę statku pustego jest już niemal niemożliwe. Jednakże spadki odnotowuje się również w innych kluczowych dla złomowań regionach – Indiach oraz Bangladeszu
23.06.2022

16 rakiet na dwóch okrętach. Rosjanie ćwiczą odpalanie rakiet z nowych pozycji

Wojska rosyjskie ćwiczą wystrzeliwanie rakiet w stronę Ukrainy z nowych pozycji – poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie.
20.05.2022

Od jutra Gazprom zakręca kurek Finlandii. Gasgrid odpowiada 10-letnią umową na czarter gazowca LNG

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu tankowca LNG Examplar. Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.
20.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Rosja. 30 okrętów wypłynęło na ćwiczenia na Morze Czarne

Ponad 30 rosyjskich okrętów wypłynęło na Morze Czarne, by wziąć udział w ćwiczeniach Floty Czarnomorskiej - podały w sobotę służby prasowe floty. Określiło ono te działania jako ćwiczenia z zakresu obrony wybrzeża Krymu.
12.02.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Urząd Morski w Gdyni ochrania wybrzeże i wydmy. Co zrobił w 2021 roku? [WIDEO]

Urząd Morski w Gdyni poinformował o działaniach mających na celu ochronę wybrzeża. Co w ramach tych prac działo się w 2021 roku? O tym mówi dr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
19.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Początki bywają trudne. Chiny na drodze do zeroemisyjności

Chiny są największym konsumentem i producentem energii na świecie. To właśnie Państwo Środka odpowiada za ponad połowę globalnego zużycia węgla i są największym na świecie krajem zużywającym węgiel. Mimo to Chiny postanowiły sobie za zadanie ambitny cel, jakim jest osiągnięcie zeroemisyjności dwutlenku węgla do 2060 roku.
29.12.2021

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Morska energetyka wiatrowa w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej – obecny stan prawny. Nowe "rozdania" PSZW

Przygotowania do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej są procesem długotrwałym, składającym się z wielu etapów. Proces zmierzający do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej rozpoczyna się od uzyskania przez Inwestora tzw. pozwolenia lokalizacyjnego (PSZW – pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych). Jest to pozwolenie, które wydaje się na wniosek inwestora w drodze decyzji administracyjnej. Decyzję wydaje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, obecnie
26.11.2021

Ever Given przygotowany do naprawy. Zdjęcia pokazują zakres uszkodzeń

Kontenerowiec Ever Given, który w marcu tego roku zablokował Kanał Sueski, wszedł do stoczni w chińskim Qingdao, gdzie ma zostać poddany naprawie.
08.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Iwo Jima się unosi i odsłania wraki po wielkiej bitwie [WIDEO]

Wyspa Iwo Jima, która była miejscem jednej z najsłynniejszych bitew podczas II wojny światowej, unosi się. Razem z nią z wody podnoszą się pamiętające tamtą potyczkę wraki statków.
26.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Dlaczego Polska ma nie chcieć Chińczyków w Porcie Gdynia?

Część mediów z paniką przyjęła wiadomość o udziale chińskich firm w przetargu na dzierżawę terenów w zachodniej części Portu Gdynia z przeznaczeniem na terminal przeładunkowy kontenerów oraz elementów morskich farm wiatrowych. O ile praktyka udziału zagranicznych oferentów w przetargach jest czymś powszechnym w międzynarodowym biznesie, to trwająca nagonka na Chiny ukazuje powierzchowność mediów w zapoznaniu się z tematem lub działanie po określonej linii ideologicznej.
22.10.2021

Ceny surowców energetycznych szybują w górę, a frachty mają się dobrze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2021)

Na świecie ceny surowców zaczęły coraz szybciej rosnąć. Analitycy gospodarczy informują, iż inwestorzy obawiają się o związane z tym zagrożenie w odbudowie światowej gospodarki. Jednym z głównych problemów są znaczące braki zapasu gazu ziemnego w świetle znaczącego wzrostu jego zapotrzebowania. Na rynki frachtowe nadal mają wpływ również kongestie doświadczane w wielu światowych portach. Mowa tutaj między innymi o portach chińskich, ale też i amerykańskich.
08.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Izrael otwiera nowy port obsługiwany przez Chińczyków

Izrael otworzył nowy port żeglugowy u wybrzeża Morza Śródziemnego, który przyniesie bardzo potrzebną konkurencję sektorowi nękanemu opóźnieniami i wzmocni pozycję kraju jako regionalnego centrum handlowego.
03.09.2021

Oferenci ustawiają się w kolejce do izraelskiego portu Hajfa

Cztery grupy inwestycyjne chcą przejąć izraelski port w Hajfie, którego wartość szacuje się na 600 milionów dolarów. Formalne oferty mają zostać przekazane w październiku.
10.08.2021

USA mają ambitne plany rozwoju wiatraków na wodach Zatoki Meksykańskiej

Projekt rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Zatoce Meksykańskiej jest o krok bliżej urzeczywistnienia – co to oznacza dla sektora energetycznego? Wyjaśnia Lisa Rushton na łamach „National Law Review”.
02.08.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Mardi Gras pierwszym statkiem wycieczkowym bunkrującym LNG w Ameryce Północnej

MS Mardi Gras stał się pierwszym statkiem wycieczkowym, który bunkrował skroplony gaz ziemny w Ameryce Północnej, gdzie statek przygotowuje się do powrotu do żeglugi.
11.06.2021

Straż przybrzeżna zamyka odcinek rzeki Mississippi w pobliżu Memphis z powodu pękniętego mostu

Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych zamknęła część rzeki Mississippi w pobliżu mostu I-40 Hernando DeSoto w Memphis w stanie Tennessee po wykryciu „znaczącego pęknięcia” w pobliżu środkowego przęsła.
13.05.2021

Polska stocznia Crist zaangażowana w unikalny projekt pływającej odsalarki z napędem wiatrowym

Grupa europejskich firm realizuje, na Bliskim Wschodzie, wyjątkowy projekt pływającej morskiej turbiny wiatrowej.
28.02.2021

Nowy wiadukt drogowy w okolicach Portu Gdynia

Dziś podpisano umowę, a do połowy 2023 roku będzie gotowy nowy wiadukt drogowy w ciągu ulicy Puckiej. Jednocześnie znikną dotychczasowe rogatki kolejowe. Pełnym zakresem prac, od projektu do budowy zajmie się wyłoniona w przetargu firma STRABAG. Wiadukt będzie kosztować 78,9 miliona złotych brutto i skróci dojazd na północ Gdyni o około kilkanaście minut.
24.02.2021

Rosja: UE nie dotrzymuje ustaleń w sprawie Nord Stream 2

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Unia Europejska w sprawie gazociągu Nord Stream 2 nie dotrzymuje ustaleń, podczas gdy Rosja wywiązuje się ze swych zobowiązań. Jako dowód podał objęcie projektu działaniem unijnej dyrektywy gazowej.
19.02.2021

Szef MON powołał pełnomocnika ds. inwestycji wynikających z umowy z USA

Płk Dariusz Mendrala został dyrektorem zakładu inwestycji NATO oraz pełnomocnikiem ds. realizacji inwestycji wynikających z umowy o współpracy obronnej między Polską a USA - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
04.01.2021

Choroba związana ze zmianami klimatu wyniszcza delfiny

Coraz częstsze ulewy powodują, że przybrzeżne wody morskie tracą zasolenie. To powoduje groźne zmiany w skórze delfinów, które mogą pokrywać nawet większość ich ciał.
28.12.2020

PKM SA podpisała umowę na realizację tzw. „bajpasu kartuskiego" z gdyńską firmą Torhamer

Z udziałem przedstawicieli Samorządu Województwa Pomorskiego oraz przedstawicieli PKP PLK podpisana została umowa pomiędzy samorządową spółką PKM SA i gdyńską firmą Torhamer na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych tzw. „bajpasu kartuskiego” na odcinku realizowanym przez PKM. Na wszystkie prace z tym związane wykonawca ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy, co oznacza, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowej trasy kolejowej w grudniu 2022 r.
22.12.2020

Co najmniej jedna ofiara huraganu Zeta

Co najmniej jedna osoba zginęła po tym, gdy huragan Zeta dotarł w środę do wybrzeży Luizjany i Mississippi, powodując poważne zniszczenia. W jednej z miejscowości, szkody były największe od czasu huraganu Katrina.
29.10.2020

Wartsila dostarczy akumulatory dla statków PSV Harveya Gulfa

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä została wybrana do dostarczenia akumulatorów dla czterech zmodernizowanych statków dostawczych offshore (PSV) zasilanych LNG klasy Harvey Energy.
20.10.2020

Ceny ropy w USA spadają - huragan niezbyt groźny, Libia otwiera największe pole

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o prawie 1 proc. Huragan Delta okazał się niezbyt groźny dla wydobycia ropy w Zatoce Meksykańskiej. Dodatkowo Libia przygotowuje się do otwarcia swojego największego pola naftowego i wznowienia produkcji.
12.10.2020

Spokojniej na rynku ropy po tygodniu mocnych wzrostów

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie tanieje, po tygodniu mocnych wzrostów. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej oraz na strajk norweskich pracowników na Morzu Północnym - podają maklerzy.
09.10.2020

Ceny ropy w USA nieznacznie w górę

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie drożeje. Uwaga inwestorów kieruje się na doniesienia dotyczące huraganu Delta, który zagraża wydobyciu ropy w Zatoce Meksykańskiej - podają maklerzy.
08.10.2020

Huragan Delta przeszedł nad Jukatanem i zmierza w kierunku USA

Huragan Delta przeszedł dzisiaj nad meksykańskim półwyspem Jukatan i zmierza na północ. Prawdopodobnie w piątek uderzy w południowe wybrzeże USA w stanach Luizjana i Missisipi.
07.10.2020

PŻM: duży popyt na jeziorowce

W ostatnich trzech miesiącach Polska Żegluga Morska obserwuje duży wzrost zainteresowania masowcami przystosowanymi do żeglugi na Wielkich Jeziorach w USA - podał rzecznik Grupy PŻM. Przyczyną jest duży popyt na zboże amerykańskie i kanadyjskie, które trafia do krajów arabskich i Europy.
07.10.2020

W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla Islandczyków [foto, wideo]

Stocznia Karstensen Shipyard Poland zwodowała kolejną jednostkę rybacką. To już piąte wodowanie w gdyńskiej stoczni w tym roku.
10.09.2020

Portal SIPAM uruchomiony dla użytkowników

20 sierpnia 2020 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oddaje do użytkowania przez interesariuszy zewnętrznych System Informacji Przestrzennej Administracji Morskiej (SIPAM).
21.08.2020

Rozbudowa połączenia kolejowego do portów w Gdańsku i Gdyni przebiega bez zakłóceń

Jak poinformowano dziś na konferencji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe, która odbyła się w Gdańsku, rozbudowa infrastruktury kolejowej do portów w Gdańsku i Gdyni toczy się zgodnie z planem. Inwestycja ma zostać zakończona do końca przyszłego roku.
07.08.2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020

Finał Konkursu RINA-KORAB 2020 na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w ubiegłym roku akademickim odbył się 4 czerwca br. Zwyczajowo, od kilku już lat, finały odbywały się na przełomie marca i kwietnia w Audytorium Profesora Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej z udziałem zgromadzonej w Audytorium publiczności. Jednak w tym roku ze względu na epidemię postanowiono przesunąć ten termin. Pomimo to nadal nie było możliwości
08.06.2020

Zakończono budowę drugiego zbiornika LNG amerykańskiego partnera PGNiG

Trzy miesiące przed terminem zakończono budowę drugiego zbiornika LNG w terminalu Calcasieu Pass LNG w Luizjanie w USA. To właśnie stamtąd, za kilka lat, polskie PGNiG będzie odbierać skroplony gaz - poinformowała w czwartek gazowa spółka.
21.05.2020

Armatorzy i operatorzy terminali mają zostać udziałowcami nowej globalnej sieci wysyłkowej

Dziewięciu przewoźników oceanicznych i operatorów terminali podpisało umowę wskazującą na zamiar zostania akcjonariuszami globalnej sieci Global Shipping Business Network (GSBN).
27.02.2020

Studenci Akademii Morskiej w Szczecinie z wizytą w MGMiŻŚ

W piątek 21 lutego siedzibę Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odwiedzili studenci Akademii Morskiej w Szczecinie. Reprezentowali oni Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, działające przy uczelni.
26.02.2020

Czy agenci rosyjskiego wywiadu namierzali podwodne kable internetowe w Irlandii?

Brytyjski dziennik "The Times" Policja w Irlandii podejrzewa, że agenci rosyjskiego wywiadu zostali wysłani do tego kraju, aby namierzyli dokładną lokalizację leżących na dnie oceanu kabli światłowodowych, które łączą Europę z Ameryką. To wzbudziło obawy, że rosyjscy agenci sprawdzają kable pod kątem słabych punktów, aby w przyszłości, w razie konfliktu móc je uszkodzić.
17.02.2020

Orka z brzuchem pełnym plastiku znaleziona na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii (foto)

Niemal pięciometrowa, martwa orka została znaleziona na początku stycznia między Lincolnshire a Norfolk na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Jak twierdzą naukowcy, duże ilości plastiku w brzuchu zwierzęcia najprawdopodobniej doprowadziły do jego śmierci.
22.01.2020

Jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland z nagrodą „Significant Boat of the Year”

W dniach 4-6 grudnia w Nowym Orleanie odbyły się największe komercyjne targi przemysłu okrętowego w Ameryce Północnej, gromadzące przeszło tysiąc wystawców, przeznaczone dla osób, instytucji i przedsiębiorstw prowadzących działalność na wodach przybrzeżnych, śródlądowych i na pełnym morzu - International WorkBoat Show. Podczas wydarzenia, wręczono prestiżową nagrodę „Significant Boat of the Year”. W tym roku, tytuł otrzymały dwie jednostki zaprojektowane przez Wartsila Ship Design Poland.
17.12.2019

Pracownik Portu Gdańsk nagrodzony w kategorii Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy

Kolejnym dowodem na prężny rozwój Portu Gdańsk i wysokie standardy panujące w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk SA, jako spółki zarządzającej, są nagrody jakie otrzymał nasz pracownik pan Adam Bujak, pełniący funkcję Społecznego Inspektora Pracy w ZMPG S.A.
03.12.2019

Yacht Day 2019 na Politechnice Gdańskiej

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY zapraszają na Yacht Day 2019.
29.11.2019

Energa Invest przeprowadzi konsultacje społeczne ws. Kanału Jamneńskiego

Spółka Energa Invest z Grupy Energa przeprowadzi konsultacje społeczne dotyczące przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim - podała spółka w piątkowym komunikacie. Przebudowa ma umożliwić przepływanie jednostek turystycznych pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim.
22.11.2019

Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka

Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy, po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni "Czajka", dotarła w piątek przed południem do Płocka. Obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta - poinformował PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski.
30.08.2019

HydroDron – nowy produkt Marine Technology

Marine Technology kończy w październiku 2019 r. współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt, w efekcie którego powstała pierwsza produkowana w Polsce hydrograficzna bezzałogowa jednostka pływająca nazwana HydroDron. HydroDron będzie prezentowany na targach Baltexpo 2019, stanowisko 3.24.
29.08.2019

Kowalczyk: Awaria w „Czajce” może potrwać kilka tygodni

Obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły; awaria może potrwać kilka tygodni - poinformował w środę na konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk.
28.08.2019

Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie”

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że Teheran również może działać w sposób "nieprzewidywalny" w reakcji na "nieprzewidywalną" politykę USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa.
21.08.2019

Co dalej z promem PŻB Nova Star?

Polska Żegluga Bałtycka szuka nowych rozwiązań na zwiększenie wyników finansowych. Okazuje się, że na prom, który miał być zwodowany w tym roku, trzeba będzie poczekać dłużej. PŻB znalazł jednak szybszy sposób na rozbudowę floty.
21.08.2019

Najważniejsze postanowienia z 101. sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (MSC)

101. sesja Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego odbyła się w Londynie w dniach 5-14 czerwca br. Podczas obrad Komitet omówił m.in. następujące zagadnienia: przyjęcie poprawek do obowiązkowych instrumentów IMO; autonomiczne nawodne jednostki pływające (MASS) – zatwierdzenie Tymczasowych wytycznych dla prób MASS; standardy konstrukcyjne oparte na celu – zatwierdzenie zmienionych Ogólnych wytycznych dot. opracowania standardów IMO opartych na celu (MSC.1/Circ.1394/Rev.1); bezpieczeństwo statków uprawiających żeglugę na wodach polarnych
22.07.2019

Trump: Umowa na 2 mld m sześc. gazu z USA warta ok. 8 mld USD

Podpisana kolejna umowa na dostawę 2 mld m sześc. gazu z USA do Polski jest warta około 8 mld dolarów - poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump.
13.06.2019

Wojewoda mazowiecki: Jesteśmy przygotowani na falę powodziową

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zapewnił, że wszystkie służby odpowiedzialne za zabezpieczenie przed powodzią są przygotowane. We wtorek w miejscowości Gusin w powiecie otwockim wraz z przedstawicielami Wód Polskich i Państwowej Straży Pożarnej monitorował sytuację na wałach wiślanych.
28.05.2019

Invest in Pomerania na OTC 2019 – jednej z największych imprez sektora ropy naftowej i gazu (foto)

Invest in Pomerania po raz pierwszy zaprezentowała potencjał inwestycyjny regionu w pomorskim sektorze morskim i offshore podczas tegorocznej konferencji Offshore Technology (OTC) w Houston w Teksasie, 4–6 maja 2019 r.
14.05.2019

Eksperci łączą nowe rakiety testowane przez Koreę Płn. z Rosją

Nowe pociski testowane przez Koreę Płn. w ciągu ostatniego tygodnia przypominają rosyjskie rakiety Iskander, które były wykorzystywane w Syrii i na szeroką skalę kopiowane przez inne państwa – ocenia w piątek agencja AP, powołując się na ekspertów.
11.05.2019

Rosja: Admirał Nikołaj Jewmienow nowym dowódcą marynarki wojennej

Admirał Nikołaj Jewmienow został mianowany dowódcą rosyjskiej marynarki wojennej. Zastąpi na tym stanowisku Władimira Korolewa - poinformowały w środę media w Rosji. Nowego dowódcę ma rosyjska Flota Czarnomorska - został nim wiceadmirał Igor Osipow.
08.05.2019

Otwarcie sezonu żeglarskiego na Pętli Żuławskiej

Dwanaście portów i przystani Pętli Żuławskiej rozpoczyna sezon żeglarski roku 2019. W tym roku, pełna działalność obowiązuje od 27 kwietnia do 27 października.
28.04.2019

Od 1 maja rusza sezon gdańskich tramwajów wodnych

Tegoroczny sezon Gdańskiego Tramwaju Wodnego rozpocznie się 1 maja. Statki na liniach F5 (Żabi Kruk-Westerplatte-Brzeźno) oraz F6 (Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa- Sobieszewo) będą funkcjonować do 29 września. Już dziś Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku wraz z operatorem jednostek, spółką Żegluga Gdańska, zapraszają na majowe rejsy.
19.04.2019

Wielka Brytania: Pierwsza indywidualna interpretacja MF dotycząca marynarzy (Konwencja MLI)

Dnia 28 marca 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w imieniu Ministra Finansów indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego (znak 0113-KDIPT2-2.4011.3.2019.3.SR), która ma rzekomo definitywnie rozstrzygać kwestię obowiązywania nowych przepisów wynikających z Konwencji MLI w odniesieniu do marynarzy pracujących u brytyjskich armatorów. W naszej opinii Interpretacja ta jest niepełna i wadliwa.
11.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Targi Pracy TRANSPORTER

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, studenci kierunku Transport (ŚTW) oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO zapraszają na Targi Pracy TRANSPORTER, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 17 kwietnia 2019 r. Targi adresowane są przede wszystkim do studentów oraz absolwentów kierunku Transport. Firmy przedstawią oferty: pracy, praktyk i staży.
10.04.2019

Akademia Przemysłów Morskich - Finał Konkursu OiO4um oraz prezentacja RMDC

W środę, 10.04.2019 r. o godz. 15:00 w Audytorium im. prof. Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie Finał Konkursu OiO4um na najlepsze prace inżynierskie obronione w okresie 01.03.2018 – 28.02.2019 r.
04.04.2019

Finał Konkursu RINA-KORAB oraz uroczystość wręczenia dyplomów

W Audytorium im. prof. Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w środę 27.03.2019 r. o godz. 15:00 odbędzie się Finał Konkursu RINA-KORAB na najlepsze prace magisterskie realizowane wroku 2018. Jest on organizowany w ramach Akademii Przemysłów Morskich.
22.03.2019

TargOiOwisko. Wydziałowe targi pracy dla studentów

Biuro Karier, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Koło Naukowe SYNERTECH oraz Wydziałowa Rada Studentów OiO serdecznie zapraszają na TARGOIOWISKO Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w dniu 20 marca 2019 r.
13.03.2019

Greccy armatorzy zgodzili się płacić 75 mln euro rocznie rządowi

Greccy armatorzy będą płacić minimum 75 mln euro rocznie do budżetu rządowego – poinformowało biuro greckiego premiera, Alexisa Tsiprasa. Suma ta odpowiada 10-procentowej prowizji od dywidend.
28.02.2019

Finlandia: Kontrowersje wokół „szwedzkich planów” minister transportu

Fińska minister transportu Anne Berner po zakończeniu kadencji liberalnego rządu premiera Sipili zasiądzie we władzach drugiego największego banku Szwecji. Informacja o nominacji pojawiła się w trakcie pełnienia funkcji przez Berner. Wywołało to kontrowersje.
23.02.2019

Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar świetnie rozpoczęły żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami i po pierwszym dniu zmagań są liderkami w klasie 470. Ponadto trzecie miejsce w klasie RS:X zajmuje Paweł Tarnowski.
30.01.2019

Marcin Ryngwelski nowym prezesem Remontowa Shipbuilding

Stocznia Remontowa Sipbuilding z Grupy Kapitałowej Remontowa Holding ma nowego prezesa. Został nim Marcin Ryngwelski, który do tej pory pełnił funkcję prezesa spółki Remontowa Electrical Solutions. Zastąpił on na stanowisku dotychczasowego prezesa Remontowa Shipbuilding Piotra Dowżenkę.
07.01.2019

Kraje UE i PE porozumiały się ws. poprawy cyberbezpieczeństwa w UE

Państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumiały się ws. stworzenia unijnego systemu certyfikacji bezpieczeństwa cybernetycznego produktów i usług oraz rozbudowy agencji do walki z cyberprzestępczością. Ma to zwiększyć cyberochronę Unii Europejskiej.
11.12.2018

GE Day w ramach Akademii Przemysłów Morskich

W najbliższy wtorek, tj. 11.12.2018 r. Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej organizuje wydarzenie pt. GE Day w ramach Akademia Przemysłów Morskich (APM). Jest to spotkanie z przedstawicielami Baker Hughes, a GE Company w Polsce.
07.12.2018

Yacht Day VI – 2018 – spotkanie z przedstawicielami przemysłu jachtowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – POLSKIE JACHTY zapraszają na Yacht Day 2018 – spotkanie przedstawicieli świata nauki i przemysłu jachtowego. Spotkanie odbędzie się w Audytorium im. prof. Hilarego Sipowicza w dniu 06.12.2018 (czwartek) w godz. 11.00-13.00 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa.
28.11.2018

Inżynieria Morska i Brzegowa – nowy kierunek kształcenia na Politechnice Gdańskiej pod patronatem DORACO

Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy nad uruchomieniem nowego, międzywydziałowego kierunku na Politechnice Gdańskiej: Inżynieria morska i brzegowa.
26.11.2018

„KOBIETY w przemyśle morskim” oraz „SIEMENS – możliwości współpracy, praktyki i staże”. Spotkanie APM

„KOBIETY w przemyśle morskim” oraz „SIEMENS – możliwości współpracy, praktyki i staże”. To tematy pierwszego w tym roku akademickim spotkania w ramach Akademii Przemysłów Morskich. Zaplanowano je na środę 17.10.2018 r. Początek o godz. 11:00 w Audytorium Sipowicza gmachu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG Politechniki Gdańskiej.
08.10.2018

Finlandia - strategiczne tereny w rękach cudzoziemców; zagrożenie dla morskich szlaków transportowych

Fińscy politycy rozważają zmianę prawa dotyczącą obrotu nieruchomościami przez obcokrajowców w ważnych dla wojska i bezpieczeństwa kraju obszarach. Sprawa łączy się ze śledztwem prowadzonym wokół firmy posiadającej nieruchomości na wyspach Archipelagu Turku.
02.10.2018

Finlandia: Premier ostrożnie o zwiększeniu roli Frontexu

Finlandia ma „pewne wątpliwości” co do wzmocnienia uprawnień i znaczącego zwiększenia liczebności agencji Frontex zajmującej się ochroną granic Unii Europejskiej - powiedział w czwartek szef fińskiego rządu Juha Sipila.
21.09.2018

USA: Amerykanie przygotowują się na uderzenie huraganu Florence

Miliony mieszkańców środkowych stanów Wschodniego Wybrzeża USA przygotowują się na uderzenie huraganu Florence. Meteorolodzy spodziewają się nadejścia Florence - najgroźniejszego huraganu tegorocznego sezonu - w czwartek wieczorem czasu miejscowego.
12.09.2018

Ubezpieczenie zdrowotne marynarzy (stan na 2018 rok)

Osoby wykonujące pracę poza granicami kraju niejednokrotnie stają przed dylematem wyboru rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych lub ubezpieczenia prywatnego, których posiadanie warunkuje możliwość skorzystania z określonego wachlarza świadczeń medycznych oferowanych przez prywatne podmioty. Z takimi problemami zmagają się także polscy marynarze, co jest immanentnie związane ze specyfiką wykonywanej przez nich pracy. Za oczywistą przyczynę takiego stanu rzeczy uznać trzeba fakt, iż marynarze są zatr
04.09.2018

Gordon już jako huragan dotrze we wtorek do wybrzeża USA

Burza tropikalna Gordon najprawdopodobniej przybierze na sile i zamieni się w huragan, gdy we wtorek wieczorem dotrze nad południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych - ostrzegło we wtorek Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) w Miami.
04.09.2018

NYT: nowoczesne siły zbrojne Chin zagrażają dominacji USA na Pacyfiku

Dzięki konsekwentnej modernizacji strategicznych zasobów i sił zbrojnych Chiny są obecnie w stanie kwestionować dominację USA na kluczowych dla siebie akwenach Pacyfiku, stając się równorzędnym rywalem Waszyngtonu na wodach regionu - pisze "New York Times".
29.08.2018

Coraz silniejsza chińska armia budzi obawy sąsiadów i USA

Prezydent Chin Xi Jinping nadzoruje szeroko zakrojoną kampanię modernizacji chińskiej armii i choć zapewnia, że Chiny mają wyłącznie pokojowe zamiary, coraz bardziej asertywne działania chińskiego wojska budzą niepokój w państwach regionu i w Waszyngtonie.
01.08.2018

Port w Rotterdamie chce, by armatorzy płacili większe opłaty emisyjne

Port Rotterdam wezwał holenderski rząd do zawarcia koalicji z innymi krajami w Północno-Zachodniej Europie w celu wprowadzenia wyższych opłat za emisję CO2.
29.07.2018

Exerters: Indywidualne podejście i dobrze wykorzystany czas - jak sprawić, żeby szkolenie było przyjemnością? (wywiad)

Czas dla ludzi pracujących na morzu jest niezwykle istotny. Szczególnie ten spędzany na lądzie z rodziną. Szkolenia są często zmarnowanym czasem i przysparzają wiele irytacji. Niezadowolenie budzą niedoświadczenie i czyste teoretyzowanie prowadzących oraz brak praktycznej wiedzy. Wiedział o tym założyciel Exerters, który zawodowo zajmował się pływaniem. O tym, jak ważne jest indywidualne podejście, jakie kompetencje powinien mieć idealny kandydat na prowadzącego szkolenie i jak sprawić, żeby czas spędzony na dodatkowej nau
03.07.2018

Blisko 40 proc. polskich firm zatrudnia pracowników spoza Unii

Obecnie 39 proc. polskich firm zatrudnia obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. W średniej wielkości przedsiębiorstwach ten odsetek jest znacząco wyższy i wynosi 65 proc., wśród małych firm na taki krok zdecydowała się blisko połowa. Zdecydowana większość, bo aż 81 proc. firm, rozważa zatrudnienie kolejnych obcokrajowców – wynika z opublikowanego właśnie raportu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej (SIP) i Fundacji Konrada Adenauera. Do wzrostu zatrudnienia cudzoziemców niezbędna jest jednak dobrze skonstruowana polityka mig
25.06.2018

Wild: Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów

Nie jesteśmy zaskoczeni wynikami referendum w gminie Baranów i z pokorą do nich podchodzimy - powiedział w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców - przyznał.
18.06.2018

W gminie Baranów trwa referendum ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Mieszkańcy gminy Baranów w powiecie grodziskim od 7 rano w niedzielę w referendum decydują o tym, czy chcą budowy Centralnego Portu Lotniczego. Swój głos oddają w czterech siedzibach obwodowych komisji ds. referendum.
17.06.2018

Rozpoczęło się gminne referendum w Baranowie ws. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

W gminie Baranów w niedzielę rozpoczęło się referendum, w którym mieszkańcy zdecydują, czy chcą budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, którego lokalizacja jest wskazywana w tej gminie. Swój głos obywatele będą mogli oddać do godz. 21. w jednej z czterech siedzib obwodowej komisji ds. referendum.
17.06.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.