• <
mewo_2022

Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

kw

14.05.2024 13:03
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Eco Edison, statek serwisowy Ørsted oficjalnie ochrzczony

Partnerzy portalu

Fot. Ørsted

Amerykański łańcuch dostaw morskiej energii wiatrowej osiąga ważny kamień milowy w postaci chrztu pierwszego w historii amerykańskiego statku do obsługi morskiej energetyki wiatrowej (SOV), który odegra kluczową rolę w umożliwieniu krajowej produkcji energii i wzmocnieniu niezależności energetycznej Ameryki. To statek dla techników zajmujących się obsługą północno-wschodnich farm wiatrowych Ørsted.

Statek Eco Edison, zbudowany przez Edison Chouest Offshore dla lidera morskiej energetyki wiatrowej Ørsted został oficjalnie ochrzczony w sobotę w porcie w Nowym Orleanie przez Jennifer Scalise. To pierwszy offshore SOV pływający pod banderą USA. Statek będzie odgrywał integralną część obsługi i konserwacji projektów South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind Ørsted i Eversource. 

Inwestycja Ørsted w Eco Edison jest świadectwem zaangażowania firmy w budowę nowego krajowego łańcucha dostaw energii morskiej. Statek Eco Edison został zbudowany przez ponad 600 pracowników w wewnętrznych stoczniach ECO w Luizjanie, Mississippi i na Florydzie, a komponenty statku pochodziły z 34 stanów, od Alabamy po Wirginię Zachodnią.

– Region Gulf Coast odgrywa ogromną rolę w rosnącym amerykańskim łańcuchu dostaw morskiej energii wiatrowej, wykorzystując swoje dziesięciolecia doświadczenia do dostarczania większej ilości krajowej energii amerykańskiej i stanowiąc jeden z przykładów inwestycji Ørsted w Stanach Zjednoczonych o wartości ponad 20 miliardów dolarów – powiedział David Hardy, wiceprezes grupy i dyrektor generalny na Amerykę w Ørsted.

Budowę Eco Edison rozpoczęto w kwietniu 2023 roku jako budowę pierwszego w Stanach Zjednoczonych statku serwisowego (SOV) dla farm wiatrowych, spełniającego wymogi Jones Act. Jednostka ma  wspierać realizację projektów morskich deweloperów Ørsted i Eversource.  

Nowoczesny statek o długości 80 m będzie służył jako pływająca, całoroczna baza wypadowa dla 60 pierwszych amerykańskich techników zajmujących się morskimi turbinami wiatrowymi, którzy będą pracować na morzu przez cały okres eksploatacji farm wiatrowych  serwisu i konserwacji turbin wiatrowych.

Będzie realizował zadania operacyjne z portu Jefferson w Nowym Jorku. Działania obejmą morskie farmy wiatrowe South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind, których łączna moc wyniesie 1,8 GW.

– Jesteśmy niesamowicie dumni, że nasze stocznie, inżynierowie i ponad 600 stoczniowców dostarczyło pierwszy w USA statek, który przez wiele lat będzie obsługiwał morską energię wiatrową dla naszych zaufanych partnerów w Ørsted – powiedział Gary Chouest, prezes Edison Chouest.

Eco Edison będzie napędzany dwoma silnikami Cat 3512E od kluczowego dostawcy, firmy Caterpillar Marine z siedzibą w Houston, co podkreśla ogromne możliwości, jakie oferuje morska energetyka wiatrowa istniejącym amerykańskim producentom i stoczniom.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.