• <
mewo_2022

Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Fot. Cadeler

Ørsted i Cadeler podpisały długoterminową umowę dzierżawy nowo wybudowanego statku instalacyjnego dla farm wiatrowych. Dzięki umowie Ørsted zabezpiecza dostępność statków instalacyjnych od pierwszego kwartału 2027 r. do końca 2030 r. na potrzeby nadchodzących projektów budowlanych.

Na mocy długoterminowej umowy Ørsted będzie miał dostęp do jednego z nowo budowanych statków klasy A firmy Cadeler. Statki klasy A charakteryzują się konstrukcją hybrydową, umożliwiającą transport i montaż zarówno fundamentów, jak i turbin (WTG).

Nowe konstrukcje klasy A są przeznaczone do transportu do sześciu fundamentów jednopalowych XXL podczas jednej podróży w obie strony. Dodatkowo można je szybko przekształcić ze zbiorników instalacyjnych fundamentów na statki instalacyjne WTG (generator turbin wiatrowych). Podobnie jak nowe statki Klasy P, statki Klasy A mogą transportować i instalować siedem kompletnych turbin o mocy 15 MW na ładunek lub pięć turbin o mocy ponad 20 MW. Wydajność ta zmniejsza liczbę przejazdów wymaganych dla każdego projektu, ostatecznie przyspieszając szybkość instalacji.

- Zapewnienie długoterminowej wydajności u strategicznych dostawców jest dla Ørsted kluczem do nawiązania współpracy i wspólnego zarządzania ryzykiem oraz realizacji naszego programu budowy morskich elektrowni wiatrowych do roku 2030 i później. Nasze partnerstwo z Cadeler jest przykładem tego, jak Ørsted jako lider rynku posiadający globalny portfel projektów morskiej energetyki wiatrowej może zapewnić dostawcom przejrzystość i skalę, których potrzebują do inwestowania w nowe technologie, możliwości organizacyjne i zwiększania – w tym przypadku – podaży statków instalacyjnych, które mogą przewozić i instalować prąd i kolejne generacje fundamentów i morskich turbin wiatrowych - powiedział Patrick Harnett, dyrektor operacyjny w Ørsted.

- Jesteśmy dumni i zadowoleni, że możemy po raz kolejny zacieśnić współpracę z Ørsted. Nasze zaangażowanie wobec partnerów polega przede wszystkim na budowaniu zaufania, minimalizowaniu ryzyka projektu oraz oferowaniu niezrównanej elastyczności floty i pewności dostaw. Pomaga to naszym partnerom odnieść sukces w realizacji projektów na czas i w ramach budżetu. Ambitnie zainwestowaliśmy i wlaliśmy naszą unikalną wiedzę w nasze nowo wybudowane statki do instalacji turbin wiatrowych, aby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części łańcucha wartości. Jesteśmy gotowi obsłużyć największe i najbardziej złożone projekty morskich instalacji wiatrowych nowej generacji. Naszą ambicją jest pomóc naszym partnerom w instalacji i realizacji morskich farm wiatrowych potrzebnych do światowej transformacji energetycznej - powiedział Mikkel Gleerup, dyrektor generalny Cadeler.

Firma Cadeler jest wiodącym globalnym wykonawcą prac w zakresie budowy, konserwacji i demontażu morskich farm wiatrowych. Pochodząca z Danii spółka od ponad 15 lat specjalizuje się w montażu turbin dla projektów offshore.

W ostatnim czasie Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki Cadeler do instalacji drugiej części turbin wiatrowych dla polskiego projektu Baltica 2.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.