• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci
Polki liderkami PŚ w Miami, Paweł Tarnowski trzeci - GospodarkaMorska.pl

ew

30.01.2019 Źródło: własne

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar świetnie rozpoczęły żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Miami i po pierwszym dniu zmagań są liderkami w klasie 470. Ponadto trzecie miejsce w klasie RS:X zajmuje Paweł Tarnowski.


We wtorek u wybrzeży Stanów Zjednoczonych odbyły się pierwsze wyścigi regat zaliczanych do żeglarskiego Pucharu Świata. Większość klas miała zaplanowane po trzy wyścigi, ale pogoda nie pozwoliła na zrealizowanie tych założeń. Na starcie stanęło ostatecznie 597 żeglarzy z 60 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach.

Wyśmienicie rywalizację w klasie 470 rozpoczęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Polki wygrały dwa wtorkowe wyścigi i zostały liderkami całej imprezy. Sześć punktów tracą do nich zajmujące drugą pozycję Niemki Fabienne Oster i Anastasiya Winkel (miejsca 4. i 4.), a dziewięć trzecie w klasyfikacji Włoszki Benedetta di Salle i Alessandra Dubbini (miejsca 2. i 9.).

Dobrze podczas pierwszego dnia zmagań zaprezentował się także Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot) w klasie RS:X i po tym jak zajął miejsca drugie oraz ósme, plasuje się na trzeciej pozycji w ogólnej klasyfikacji. Tylko o dwa punkty wyprzedzają go Hiszpan Angel Granda-Roque (miejsca 8. i 1.) i Chińczyk Bing Ye (miejsca 5. i 4.). W pierwszej dziesiątce znajduje się także Radosław Furmański z DKŻ Dobrzyń (miejsca 4. i 11.), który jest szósty. Z kolei na piętnastej pozycji znajduje się jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński (miejsca 25. i 13.), a trzydziesty pierwszy jest Piotr Myszka z AZS AWFiS Gdańsk (miejsce 13. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze).

W kategorii kobiet odbył się tylko jeden z trzech zaplanowanych wyścigów i ósma na metę wpłynęła w nim aktualna mistrzyni Europy Zofia Klepacka (Legia Warszawa) więc taką lokatę zajmuje w całych zawodach. Prowadzi brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata Chinka Yunxiu Lu przed Włoszką Flavią Tartaglini i reprezentantką Izraela Yarden Isaak.

Tylko jeden wyścig udało się przeprowadzić także w klasie Finn. Jedynym polskim zawodnikiem w tej klasie jest Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który zajmuje trzynaste miejsce. Na prowadzeniu znajduje się Francuz Jonathan Lobert, drugi jest Chorwat Josip Olujić, a trzeci Luke Muller ze Stanów Zjednoczonych.

Tak samo sytuacja wyglądała w klasie 49erFX, gdzie czternaste są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), a trzydzieste miejsce zajmują siostry Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które zostały złapane na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze. Pierwsze trzy załogi tworzą brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata i Europy Sophie Weguelin i Sophie Ainsworth z Wielkiej Brytanii, a także wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech oraz Dunki Anne-Julie Schutt i Iben Nielsby Christensen.

Jeden wyścig zanotowały również zawodniczki w klasie Laser Radial i dwudzieste siódme oraz dwudzieste ósme miejsce zajmują po nim kolejno Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Agata Barwińska (MOS SSW Iława). Pierwsza jest Chinka Dongshuang Zhang, a z nią znajdują się Australijka Zoe Thomson oraz brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata Anne-Marie Rindom z Danii.

W klasie Laser Standard sędziowie przeprowadzili dwa wyścigi. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), który dzień rozpoczął miejscem dziewiątym, a zakończył dwudziestym siódmym w swojej grupie i zajmuje dwudziestą ósmą lokatę w klasyfikacji regat. Trzydziesty drugi jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 18. i 19.), czterdziestą siódmą pozycję zajmuje Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 33. i 21.), a dopiero siedemdziesiąty piąty jest jego klubowy kolega Jakub Rodziewicz (miejsce 24. i BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze).
Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 30 stycznia na godzinę 10:30 czasu miejscowego (16:30 czasu polskiego). Zawody Pucharu Świata w Miami potrwają do niedzieli 3 lutego.

Maciej Frąckiewicz  

Źródło:
własne
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.