• <

Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

16.05.2024 13:02 Źródło: Mentor S.A.
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

Partnerzy portalu

Fot. Agencja Uzbrojenia

W mediach społecznościowych pojawił się dokument dotyczący sprawy ubezpieczenia budowanych okrętów programu "Miecznik". Znalazły się w nim odpowiedzi na zarzuty dotyczące zapłaty firmie ubezpieczeniowej, choć jednostki jeszcze nie powstały.

Opublikowany tekst brokera ubezpieczeniowego Mentor S.A. odnosił się do artykułu, który ukazał się 9 maja na jednym z portali informacyjnych, niemniej wyjaśnienia służą sprostowaniu treści opublikowanych też przez Polską Agencję Prasową i inne media. W tekście pt. Nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Zapłacono za ubezpieczenie fregat, choć budowa dopiero ruszyła pojawiły się zarzuty, że "z kasy państwa wydano 157 mln zł na ubezpieczenie okrętów, których nie ma", a także, że "pieniądze zostały zapłacone z góry, ostatnia część tej kwoty została przelana na krótko przed odwołaniem poprzedniego zarządu PGZ." Konkluzja, która pojawiła się potem w mediach społecznościowych sugerowała, że ubezpieczono coś, co nie jest namacalne, a więc pieniądze miały zostać wyrzucone w błoto. Pojawiały się także pytania o wybór ubezpieczyciela.

W odpowiedzi na te zarzuty broker wskazał wpierw, że został wyłoniony na podstawie transparentnego konkursu, a oferty były umieszczone na platformie zakupowej PGZ S.A. Wybór brokera ubezpieczeniowego dotyczył też całej Grupy PGZ, a nie tylko jednej ze spółek. Firma wskazała, że najwięcej emocji dotyczyło jednorazowej wpłaty w wysokości ponad 150 mln zł, sugerując że obawy o transparentność takiej inwestycji są bezzasadne, wynikając z nieznajomości rynku i tego typu inwestycji. Kluczowe w dokumencie jest wskazanie, że ubezpieczenie nie dotyczy fregat jako takich, a całego procesu budowy. W opublikowanym przez Dziennik Ustaw wykazie dt. ubezpieczenia morskiego (Dz.U.2023.1309 t.j.), Art.  292. §  3. wskazuje, że przepisy o ubezpieczeniu morskim stosuje się także do ubezpieczenia statków znajdujących się w budowie." Z całym tekstem dt. ubezpieczenia transakcji morskich można zapoznać się tutaj.

Informując 9 maja o sprawie resort obrony wskazywał, że sprawa jest traktowana poważnie, z racji na znaczenie programu budowy fregat. Wiceminister Cezary Tomczyk podkreślił, że "Miecznik jest kluczowy z punktu widzenia polskiej obronności." Aktualnie trwa budowa pierwszej, prototypowej jednostki, przyszłego ORP Wicher. Cięcie blach odbyło się 16 sierpnia 2023 roku, natomiast położenie stępki 31 stycznia tego roku. Aktualnie trwają też prace wykończeniowe najwyższej hali kadłubowej w kraju, w której będą montowane kadłuby okrętów. Hala, wraz z innymi obiektami, powstaje w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.