• <

Wynik wyszukiwania - "obrona" - Wiadomości

Ukraińskie siły obronne zniszczyły rosyjską łódź motorową

Ukraińskie siły obronne w wyniku operacji pododdziału GRU MO Ukrainy "Grupa 13" za pomocą uderzeniowego morskiego drona Magura V5 zniszczyły rosyjską łódź motorową.
06.05.2024

Nowa strategia obrony Kanady. Fokus na Arktykę

W ciągu najbliższych pięciu lat Kanada wyda na obronność ponad 8 mld CAD (dolarów kanadyjskich). Na przestrzeni 20 lat wydatki wyniosą 73 mld. Wzrośnie kanadyjska obecność wojskowa w Arktyce. Chiny, Rosja oraz inne autokratyczne reżimy zostały uznane za zagrożenie - czytamy w opublikowanej w poniedziałek przez rząd Kanady nowej strategii obrony.
09.04.2024

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjską rakietę wystrzeloną w kierunku Odessy

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę wystrzeloną przez rosyjskie lotnictwo taktyczne i skierowaną na Odessę, poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Odessy Oleh Kiper.
06.04.2024

Norwegia wzmocni marynarkę wojenną

Budżet obronny Norwegii zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (około 60 mld USD) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB - poinformował w piątek rząd w Oslo. Inwestycja, określana jako historyczna, ma być odpowiedzią na agresywną postawę Rosji.
05.04.2024

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.
28.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Zatopienie Siergieja Kotowa przelało czarę goryczy? Rosja szuka sposobu na uniknięcie utraty kolejnych okrętów

Po utracie patrolowca Siergiej Kotow, który był 15. utraconym okrętem na Morzu Czarnym, Rosja szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć dalszych strat. Z tego powodu Flota Czarnomorska od kilku dni nie prowadzi typowych działań operacyjnych, jak patrole okrętów rakietowych. Dla Ukrainy to sukces strategiczny i propagandowy, choć nie oznacza końca zagrożeń.
19.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej odwołany ze stanowiska po utracie kolejnego okrętu

Utrata w ciągu kilku tygodni trzech okrętów Floty Czarnomorskiej okazała się być nie do pogodzenia dla rosyjskich władz. Po niedawnej utracie patrolowca o nazwie Siergiej Kotow ze stanowiskiem pożegnał się naczelny dowódca sił morskich Rosji.
11.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

8. FOW rozpoczyna "Wargacz 2024". To część ćwiczenia "Dragon 2024" i "Steadfast Defender 2024"

Od 1 do 8 marca marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w ćwiczeniu "Wargacz 2024". To coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku jest częścią największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny. Obok realizacji scenariuszy związanych ze zwalczaniem zagrożeń minowych i ataków wielodomenowych jednostki nawodne i lądowe świnoujskiej jednostki będą doskonalić procedury w zakresie ratownictwa.
29.02.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

"Dragon 2024" polskim wkładem w największe od lat ćwiczenia NATO pk. "Steadfast Defender 2024"

Dziś rozpoczęły się na terenie Polski ćwiczenia pk. "Dragon 2024". 20 000 żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, wraz z krajami wchodzącymi w skład Sojuszu będą ćwiczyć kolektywną obronę oraz odstraszanie potencjalnego napastnika. To największe ćwiczenia NATO od 1988 roku.
26.02.2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".
20.02.2024

Estoński wywiad: Rosja planuje militarnie zdominować region Morza Bałtyckiego

Kreml chce konfrontacji z Zachodem czego częścią będzie stopniowe zwiększanie liczby wojsk na granicy z Estonią. Kreml planuje też kontynuację wojny przeciw Ukrainie i konfrontację z Zachodem - wynika z opublikowanego we wtorek rocznego raportu estońskiego wywiadu zagranicznego.
13.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Szef MON: zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku

Zdolności operacyjne Marynarki Wojennej będą podnoszone, to jest zobowiązanie naszego rządu - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
10.02.2024

Nigeryjski pirat pozostaje w Danii. Bez kary i na wolności

Nigeryjski pirat, który został schwytany w 2021 roku przez duńskie siły, a następnie leczony z ran w Kopenhadze, otrzymał pozwolenie na stały pobyt w Danii i prawdopodobnie pozostanie w Europie.
05.02.2024

Ministerstwo Obrony Holandii inicjuje wieloletni program wsparcia dla branży okrętowej

W ciągu 15 lat resort obrony Holandii planuje zainwestować znaczne sumy pieniędzy w rozwój Królewskiej Marynarki Wojennej (Koninklijke Marine). W ramach tego przedsięwzięcia chce wzmacniać sektor obronności jako całość, a nie tylko pojedyncze projekty. Ma to stanowić zachętę dla kadr morskich do rozwoju i innowacji.
25.01.2024

Huti zaatakowali rakietami amerykański tankowiec

W czwartek wieczorem sprzymierzona z Iranem milicja Huti wystrzeliła dwie przeciwokrętowe rakiety balistyczne w stronę tankowca należącego do USA, które uderzyły w wodę w pobliżu statku, nie powodując żadnych obrażeń ani uszkodzeń, podało Centralne Dowództwo USA.
19.01.2024

Rosja twierdzi, że nad Krymem zestrzelono ukraińskie drony i pociski

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w sobotę, że ukraińskie pociski i drony zostały strącone nad Morzem Czarnym i okupowanym przez Rosję Krymem - podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na komunikat resortu.
06.01.2024

Zełenski: w 2024 r. środkiem ciężkości wojny będą Krym i Morze Czarne

Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się w 2024 roku środkiem ciężkości wojny - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla tygodnika „The Economist”.
02.01.2024

Wielka Brytania i Norwegia utworzyły koalicję na rzecz rozwoju sił morskich Ukrainy

Wielka Brytania i Norwegia powołały w poniedziałek Koalicję na rzecz Zdolności Morskich Ukrainy, której celem jest dostarczanie temu krajowi okrętów i innego sprzętu, a także zapewnianie szkoleń ukraińskiej marynarce wojennej - ogłosiło brytyjskie ministerstwo obrony.
11.12.2023

Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży

Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem ukraińskiego oporu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.12.2023

Rosja chce wykorzystać ukraińskie doświadczenie z dronami? Może to zmienić obraz wojny na morzu

Brytyjskie władze poinformowały w mediach społecznościowych, że wywiad przekazał niepokojące informacje. Rosjanie, doświadczeni przez ukraińskie ataki z użyciem bezzałogowych pojazdów nawodnych, planują wykorzystać je w swoim arsenale, ucząc się od przeciwnika.
01.12.2023

Prezydent Ukrainy wizytował obwód odeski. Sprawdzał funkcjonowanie obrony powietrznej i morskiego korytarza zbożowego

Prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w obwodzie odeskim na południu kraju, gdzie zapoznał się m.in. ze stanem i sposobem funkcjonowania obrony powietrznej, chroniącej przed rosyjskimi atakami oraz wysłuchał raportów na temat działalności korytarza transportu zbóż przez Morze Czarne.
29.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

"Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

Z pokładu jednego z francuskich okrętów zdolnych do przeprowadzenia ataków pociskami balistycznymi przeprowadzono 18 listopada br. test na zlecenie francuskiej agencję zamówień zbrojeniowych (Direction Générale de l'Armement) z zakładu DGA Essais de Missiles w Landes. Udane wystrzelenie prototypu miało potwierdzać znaczący postęp badań i sukces w zakresie stworzenia broni zapewniającej skuteczne odstraszanie na morzu w obliczu wyzwań przyszłości.
20.11.2023

Okręt flagowy Wielkiej Brytanii po raz pierwszy pod dowództwem NATO w trakcie ćwiczeń pk. Neptune Strike

Wraz z Lotniskowcową Grupą Uderzeniową (Carrier Strike Group, UKCSG) HMS Queen Elizabeth, zespołół sił powietrznych, w tym samolotów F-35B Lightning, śmigłowców Wildcat i Merlin oraz jednostek wsparcia zostały przekazana NATO, aby stworzyć potężną grupę zadaniową zdolną do działania na rozległym obszarze obejmującą zarówno Morze Śródziemne, jak i Morze Północne oraz Morze Bałtyckie. Wszystko to odbywa się podczas międzynarodowego ćwiczenia morskiego pk. Neptune Strike.
09.11.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

MON zatwierdza nowe uzbrojenie dla Wojska Polskiego, w tym Morskich Jednostek Rakietowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych. W jego ramach zostaną zakupione mosty towarzyszące MS-20 Daglezja-S, wozy dowodzenia Zawilec i pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych. Wykonano także aneks w zakresie dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.
11.10.2023

Plany NATO zawierają obronę Przesmyku Suwalskiego i Bramy Brzeskiej

Przyjęte podczas szczytu NATO w Wilnie plany obronne zawierają m.in. obronę Przesmyku Suwalskiego czy Bramy Brzeskiej przed ewentualnym atakiem Rosjan – powiedział PAP szef komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer.
06.10.2023

Pamięć o obrońcach Helu. Upamiętnienie z udziałem marynarzy

W asyście kompanii honorowej MW odbyły się, 2 października, uroczystości upamiętniające 84. rocznicę kapitulacji obrońców Helu, którzy poddali się po 32 dniach walki, będąc jednym z najdłużej funkcjonujących punktów oporu. W ten sposób uczczono pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących w obronie polskiego wybrzeża w kampanii wrześniowej 1939.
04.10.2023

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów, Rosjanie znów celowali w infrastrukturę portową

Podczas nocnych ataków na terytorium Ukrainy, przeprowadzonych przez Rosję, ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów typu Shahed - poinformowały we wtorek ukraińskie Siły Powietrzne. Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że drony uderzyły w infrastrukturę portową.
26.09.2023

Zakończenie ćwiczenia "Northern Coast 23". Ważny sprawdzian dla polskich marynarzy

Przez dwa tygodnie, od 11 do 22 września br., trwało jedno z najważniejszych przedsięwzięć dla sił morskich państw NATO, w tym należących do Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1). 30 okrętów, 19 statków powietrznych i 3200 żołnierzy z 14 państw, prowadziły działania w ramach połączonej operacji obronnej na wodach terytorialnych Łotwy i Estonii.
25.09.2023

Protest pracowników portu w Hamburgu. Nie chcą stać się częścią MSC

Setki osób zatrudnionych w Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) zebrało się 19 września br. na terenie portu, aby zaprotestować przeciwko planowanej, częściowej sprzedaży firmy szwajcarskiemu gigantowi transportu kontenerowego MSC (Mediterranean Shipping Company). Firma złożyła w ubiegłym tygodniu ofertę zakupu akcji serii A.
22.09.2023

W ostrzale rosyjskich "sił pokojowych" zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej

W środowym ostrzale samochodu tzw. rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu, separatystycznej prowincji w Azerbejdżanie, zamieszkanej głównie przez Ormian, zginął zastępca dowódcy okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej - poinformował w czwartek portal Radia Swoboda.
21.09.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Załoga ORP Albatros ćwiczyła w Niemczech reagowanie na zagrożenia czyhające na morzu

Marynarze z jednego z najnowocześniejszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej przez dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniach z zakresu bezpieczeństwa na pokładzie i reagowania na zagrożenia. Swoje umiejętności doskonalili w Naval Damage Control Training Centre w niemieckim Neustadt.
15.09.2023

W. Buda: polskie rozporządzenie ws. ukraińskiego zboża będzie bezterminowe

Gdyby Komisja Europejska nie wydała swojego rozporządzenia, Polska o północy opublikuje swoje. Będzie bezterminowe - zapowiedział w piątek w Studio PAP Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
15.09.2023

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować KE

W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
15.09.2023

Luksusowy statek pasażerski z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie w rejonie arktycznym

Luksusowy statek wycieczkowy Ocean Explorer z 206 osobami na pokładzie utknął na mieliźnie u wschodniego wybrzeża Grenlandii, Znajdujący się najbliżej okręt przybędzie na ratunek pasażerom nie wcześniej niż w piątek, podaje w środę dziennik "The Independent".
13.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Zacięta rywalizacja o medale mistrzostw Polski w żeglarstwie

Po wczorajszym bezwietrznym dniu, w Pucku lekko się rozwiało, co pozwoliło na przeprowadzenie kolejnych wyścigów w mistrzostwach Polski klas olimpijskich w żeglarstwie. Maksymalnie 8 węzłów na trasie to trudne warunki nie tylko dla sędziów, którzy muszą tak ustawić trasę, by złapać stabilny wiatr, ale też dla zawodników, którzy mają mały margines błędu. Odrabianie strat przy tak słabym wietrze jest bowiem bardzo trudne.
09.09.2023

MON zatwierdza zakup dostaw sprzętu wojskowego. Powstaną dwie nowe Morskie Jednostki Rakietowe

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził dostawy sprzętu wojskowego m.in. dotyczące rozwoju programu Narew. Wśród zakupów o wartości miliardów złotych znajduje się uzbrojenie dla morskiej jednostki rakietowej.
05.09.2023

Kolejny atak dronów na obwód odeski. Są zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem

Nocny atak sił rosyjskich z użyciem dronów spowodował zniszczenia w infrastrukturze portowej nad Dunajem w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowały w poniedziałek rano władze regionu. Obrona powietrzna zestrzeliła 17 dronów Shahed.
04.09.2023

Pożary lasu zbliżają się do greckiego portu Aleksandropolis

Władze ewakuowały w niedzielę z powodu pożaru lasów kolejnych pięć wiosek położonych w okolicy greckiego miasta portowego Aleksandropolis, przy granicy z Turcją. Grecki minister ds. kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej Wasilis Kikilias powiedział, że służby i wolontariusze prowadzą "intensywną walkę" z ogniem - podała agencja AP.
20.08.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

Ćwiczenia sił NATO na Morzu Śródziemnym wraz z największym okrętem na świecie

Od 2 do 11 sierpnia br. trwały ćwiczenia pk. Sage Wolverine z udziałem międzynarodowej grupy okrętóww tym lotniskowcem USS Gerald Ford (CVN-78), który należy do najnowocześniejszych jednostek w arsenale US Navy.
18.08.2023

PGZ S.A. zawarła z firmą Babcock porozumienie dotyczące budowy fregat dla polskiej Marynarki Wojennej

Obie strony podpisały umowę ramową, której celem jest utworzenie spółki joint venture, wzmacniającej strategiczne partnerstwo między firmami. Powołany podmiot ma umożliwić nie tylko bardziej efektywną współpracę w ramach realizacji programu Miecznik, czyli budowy polskiej fregaty i potencjalnego rozwoju szerszych możliwości międzynarodowych. Docelowo ma to otworzyć płaszczyznę partnerstwa w innych programach morskich poprzez optymalizację zasobów, zdolności i infrastruktury obu stron.
16.08.2023

Ukraina odparła atak Kalibrów z rosyjskiej fregaty na Morzu Czarnym

Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w stronę Melitopola i Berdiańska w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i umacniają się na zdobytych pozycjach – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
14.08.2023

USS Roosevelt znowu w gdyńskim porcie

Do Portu Gdynia drugi raz w tym miesiącu wszedł amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Roosevelt (DDG 80). Krótki postój, jaki miał miejsce 12 sierpnia br., służył zatankowaniu oraz uzupełnieniu zapasów na okręcie, po czym ten znowu wyszedł w morze, wykonywać zadania w ramach NATO.
13.08.2023

Ukraina nie odpuszcza i ponownie atakuje Most Krymski. Znów unosi się tam dym

Kolejny raz dym unosi się nad Mostem Krymskim, który miał stać się symbolem połączenia Krymu z Rosją. Dziś rano rosyjskie siły miały zestrzelić dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską, niemniej świadkowie mówią o czterech wybuchach w okolicach mostu, przez co jest obecnie wyłączony z użytku.
12.08.2023

Zełeński zapewnia, ze Ukraina odpowie na rosyjskie ataki zatapiając kolejne, wrogie okręty

Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
08.08.2023

Pierwsza wizyta włoskiej fregaty Antonio Marceglia w Świnoujściu

Do Portu Świnoujście wszedł okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Jest on drugim, po niszczycielu rakietowym Caio Duilio, który prowadzi działania w związku z półroczną misją wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża.
04.08.2023

Dwa duże kontrakty mają wynieść włoską marynarkę wojenną na nowy poziom możliwości

Reagując na wyzwania współczesności Włochy zdecydowały się na unowocześnienie swoich sił morskich. W związku z tym zakupią nowe okręty patrolowe oraz zmodernizują już posiadane niszczyciele rakietowe, aby skuteczniej realizować zadania obrony własnych interesów, a także wypełniania zobowiązań w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
02.08.2023

Ukraina: Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim

Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim, mające chronić go przed dronami morskimi, poinformował w poniedziałek serwis Mash.
31.07.2023

Ukraina podejmuje dodatkowe działania, by chronić porty

Podjęliśmy dodatkowe działania, by zapewnić maksymalne działanie obrony przeciwlotniczej i chronić ukraińskie porty - poinformowała w sobotę Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu.
29.07.2023

Ćwiczenia zespołu okrętów przeciwminowych NATO z Polakami na czele

Od 6 Stały Zespół Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) znajduje się oficjalnie pod polskim dowództwem. Cztery dni później trzy okręty wchodzące w skład PKW Czernicki wyruszyły na półroczną misję w ramach sojuszu. Obok wykonywania zadań statutowych biorą także udział w ćwiczeniach z państwami sojuszniczymi i partnerskimi.
29.07.2023

Rada NATO-Ukraina: Sojusz wzmacnia nadzór w regionie Morza Czarnego

NATO i sojusznicy wzmacniają nadzór i wywiad w regionie Morza Czarnego, m.in. przy użyciu samolotów patrolu morskiego oraz dronów, ze względu na działania Rosji – poinformował w środę Sojusz w komunikacie po posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.
26.07.2023

Spotkanie polskiej i włoskiej kadry Marynarki Wojennej. Zmiana okrętu uczestniczącego w misji

Przybycie niszczyciela rakietowego ITS Caio Duilio (D 554) i fregaty ITS Antonio Marceglia (F 597) było okazją do spotkania dowódców okrętów z dowodzącymi polskimi jednostkami. Służyło to również podsumowaniu dotychczasowej, polsko-włoskiej współpracy w zakresie obrony wybrzeża i Bałtyku.
26.07.2023

Wizyta dwóch włoskich okrętów w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu kolejny raz przybywa niszczyciel Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio (D 554). 24 lipca towarzyszyła mu tym razem również bratnia fregata ITS Antonio Marceglia (F 597). Wizyta ma także charakter roboczy i służy odpoczynkowi marynarzy oraz uzupełnieniu zapasów.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Rosyjski atak na Odessę drugą noc z rzędu

Wojska rosyjskie dokonały w nocy z wtorku na środę, drugą noc z rzędu, ataków rakietowych na Odessę. Władze wezwały mieszkańców do pozostawania w schronach. Poinformowano, że obrona przeciwlotnicza odparła ataki.
19.07.2023

W rosyjskich atakach na Odessę uszkodzona infrastruktura portowa, obrona strąciła sześć rakiet Kalibr

Infrastruktura portu w Odessie, na południu Ukrainy, została uszkodzona w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez siły rosyjskie z użyciem pocisków rakietowych i dronów; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła sześć pocisków manewrujących Kalibr - powiadomili we wtorek przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy.
18.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Rozpoczęła się konferencja "Digital Baltic - Towards common security"

W Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni trwa międzynarodowe wydarzenie z udziałem przedstawicieli władz, sił zbrojnych i ekspertów, którego celem jest wydarzenia wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego. Motywem przewodnim jest "Digital Baltic" (Cyfrowy Bałtyk).
27.06.2023

Caio Duilio ponownie zacumował w Porcie Wojennym Gdynia

O godz. 8.00 do Gdyni wszedł niszczyciel rakietowy Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio (D554)
22.06.2023

Już jutro niszczyciel Caio Duilio wejdzie ponownie do Gdyni

Wykonujący półroczną misję na polskich wodach terytorialnych okręt włoskiej marynarki wojennej (Marina Militare) ponownie wejdzie do Portu Wojennego Gdynia po wielodniowym pobycie w morzu.
21.06.2023

Thales testuje możliwości autonomicznych systemów przeciwminowych

Partner konsorcjum PGZ-Miecznik realizuje zlecenie dla Royal Navy w zakresie rozwoju zdolności do zwalczania min z użyciem bezzałogowych, autonomicznych jednostek nawodnych. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii potwierdziło, że próby zostały przeprowadzone w grudniu 2022 roku z udziałem przez zespołu Zespołu ds. testów morskich systemów autonomicznych Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy Maritime Autonomous System Trials Team, MASTT), wspierany przez firmę Thales.
16.06.2023

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów

W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów, ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
14.06.2023

Baltic Hub ogłosił wyniki II edycji konkursu grantowego „Busole"

Kolejna edycja programu grantowego „Busole" właśnie dobiegła końca. Spośród 12 zgłoszeń wyłoniono 7 zwycięzców, którzy otrzymają łącznie 250 tys. zł na realizację projektów związanych z ochroną środowiska, edukacją, lokalną historią oraz zapobieganiem wykluczania określonych grup społecznych. Konkurs jest realizowany przez Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim.
13.06.2023

Norwegia. Wojsko domaga się zwiększenia nakładów na obronność z powodu zagrożenia ze strony Rosji

Norweskie siły zbrojne przedstawiły w środę raport, w którym domagają się zwiększenia nakładów na obronność w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Postulują m.in. by powiększyć flotę marynarki wojennej o cztery, a najlepiej sześć fregat.
07.06.2023

Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych

Z pokładu korwety Magen wykonano sprawdzian możliwości systemu C-Dome, znanego też jako "Żelazna Kopuła", zdolnego przechwytywać cele stanowiące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej i celów strategicznych w Izraelu. Jego twórcy zaproponowali ten sam dla polskiego "Miecznika".
30.05.2023

Rosja ćwiczyła obronę Mostu Krymskiego

Rosja przeprowadziła ćwiczenia obronne wokół Mostu Krymskiego, prowadzącego z jej terytorium na okupowany Krym, które obejmowały m.in. stworzenie na tej przeprawie zasłony dymnej – przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
29.05.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

W sobotę rano do Portu Gdynia wszedł włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon Caio Duilio (D554).
20.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Pierwsze wyrzutnie HIMARS dotarły do kraju. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo infrastruktury morskiej?

Pierwsze wyrzutnie HIMARS za pośrednictwem US Army dotarły 15 maja br. do Polski. Koncern Lockheed Martin został zaproszony do negocjacji umowy ramowej. Wyrzutnie mają zapewnić skokowy wzrost zdolności odstraszania i obronę przeciwlotniczą zarówno w ramach obrony kraju, jak i sojuszników z NATO. To też ważna informacja dla możliwości skutecznej ochrony morskiej infrastruktury przed zagrożeniami z powietrza.
15.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Ukraina. W silnych nocnych ostrzałach Rosjanie użyli okrętów, samolotów i dronów

W ostrzałach Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę Rosjanie użyli pocisków Kalibr odpalonych z okrętów na Morzu Czarnym, pocisków manewrujących zrzuconych z bombowców Tu-95MS i dronów irańskich – poinformowało ukraińskie lotnictwo wojskowe.
14.05.2023

Polska marynarka będzie mogła zatopić wrogi statek atakujący podwodną infrastrukturę krytyczną

Według zatwierdzonego w zeszłym tygodniu projektu nowelizacji ustawy, polskie wojsko będzie miało prawo odpowiedzenia siłą na ataki terrorystyczne wobec infrastruktury morskiej.
08.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

NATO będzie ćwiczyć na Morzu Północnym, w pobliżu rosyjskie okręty

W NATO-wskich manewrach Formidable Shield 2023, które prowadzone będą na Morzu Północnym za kołem podbiegunowym, weźmie udział kilkadziesiąt okrętów i samolotów krajów sojuszu i sprzymierzonych. Wojsko spodziewa się podwyższonej aktywności rosyjskiej marynarki, której okręty również są na akwenie.
05.05.2023

Pięć okrętów NATO zacumuje w Szczecinie

Pięć okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 zacumuje w piątek w Szczecinie. Załoga uzupełni zapasy i odpocznie przed realizacją kolejnych zadań w rejonie Morza Bałtyckiego – poinformowała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Jednostki nie udostępnią swoich pokładów do zwiedzania.
04.05.2023

Pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na Krymie

Sobotni pożar bazy paliw w Sewastopolu wywołał panikę na anektowanym przez Rosję Krymie – informuje w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Paliwo z tej bazy wykorzystywała rosyjska Flota Czarnomorska.
30.04.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

MBDA z kontraktem dla polskiego systemu obrony powietrznej, w tym dla fregat programu "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę pocisków CAMM i wyrzutni iLauncher dla polskiego programu modernizacji obrony powietrznej Pilica+. W sumie firma dostarczy Polsce rakiety i wyrzutnie rakiet o wartości 1,9 miliarda funtów, uzupełniając w ten sposób uzbrojenie 22 baterii obrony powietrznej Pilica+. To czyni ten kontrakt największym programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu wśród europejskich członków NATO. Znajdą się w wyposażeniu zarówno sił lądowych, jak i morskich.
28.04.2023

MOSG pokazuje swoje możliwości na Zalewie Wiślanym

Podczas odbywającego się na przełomie marca i kwietnia ćwiczenia pk. Zalew-23 pierwsze skrzypce grała 16. Dywizja Zmechanizowana z Olsztyna, która sprawdzała zdolność do do odpowiedzi na zagrożenia o charakterze militarnym i niemilitarnym z morza z wykorzystaniem nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną, w rejonie przygranicznym na Zalewie Wiślanym. Niemniej swoje epizody ćwiczebne realizowały siły morskie. Oprócz polskiej Marynarki Wojennej był to Morski Oddział Straży Granicznej.
20.04.2023

Przeciwokrętowe harpuny wzmocnią tajwańską obronę

Tajwan kupi 400 wystrzeliwanych z lądu amerykańskich manewrujących pocisków Harpoon, przeznaczonych do zwalczania celów nawodnych. Jest to wynikiem rosnącego zagrożenia ze strony Chin.
18.04.2023

Fiński lew dołącza do NATO. Sojusz zwiększa swoją siłę na Bałtyku

Z dniem 4 kwietnia 2023 roku zwiększyła się liczba członków Organizacji Traktatu Atlantyckiego do 31. Przed jej siedzibą w Brukseli zawisła też flaga Republiki Finlandii. Wstąpienie tego kraju do NATO jest istotnym wzmocnieniem sojuszu, zarówno w aspekcie lądowym, jak i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
04.04.2023

"Ten dywizjon ma przyszłość". 93. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców [GALERIA]

Rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety była okazją nie tylko do wspominek oraz wręczania wyróżnień i nagród. Z racji na pracowitość jednostki, a także stojące przed nią wyzwania jest jedną z formacji polskiej Marynarki Wojennej, która z optymizmem patrzy w przyszłość. Oficerowie i marynarze wiążący swoją karierę z dywizjonem mają świadomość, że znajduje się wciąż u progu dynamicznego rozwoju i licznych perspektyw z tym związanych.
02.04.2023

Konferencja wyższej kadry dowódczej sił morskich NATO w MARCOM

W dniach 22-23 marca br., w Sojuszniczym Dowództwie Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood (Wlk. Brytania) odbyła się doroczna konferencja dowódców flot i operacyjnych sił morskich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i reprezentantów państw partnerskich. W spotkaniu kluczowego personelu odpowiedzialnego za prowadzenie operacji morskich uczestniczył dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego wiceadm. Krzysztof Jaworski.
27.03.2023

Morska pięść NATO. Polsko-amerykańskie ćwiczenie Passex na Bałtyku

Jednostki wchodzące w skład 3. Flotylli Okrętów w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej ćwiczyły od 13 do 17 marca na wodach Bałtyku. Podczas ich trwania wspólnie przeprowadziły epizody szkoleniowe z amerykańskim niszczycielem USS Porter. Była to okazja do pogłębiania partnerstwa w ramach NATO i potwierdzania zdolności sił polskiej Marynarki Wojennej.
20.03.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Na Bornholmie obrona terytorialna ćwiczy odparcie ataku ze strony Rosji

Na należącej do Danii bałtyckiej wyspie Bornholm rozpoczęły się w sobotę największe w historii dwudniowe ćwiczenia wojsk obrony terytorialnej. Trening ma na celu przygotowanie do odparcia ataku ze strony Rosji.
04.03.2023

50 lat temu zmarł wiceadm. Józef Unrug – dowódcy Floty i Obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku

Minęło pół wieku od śmierci wiceadm. Józefa Unruga, dowódcy Floty II Rzeczpospolitej oraz dowodzącego Obroną Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, potem pozostającego na obczyźnie. Szczątki jego i żony Zofii w 2018 roku sprowadzono uroczyście do Polski, a następnie pochowano na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.
28.02.2023

Security Forum Darłowo 23-24 marca - jak chronić branżę offshore na Bałtyku?

We współpracy z Sejmową Komisją Obrony Narodowej Think tank Nobilis Media zaprasza na ogólnopolską konferencję w ramach platformy Security Forum, która odbędzie 23-24 marca w Darłowie w Hotelu Lidia Spa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
27.02.2023

W Estonii wojsko ćwiczy obronę przed desantem morskim

Siły Obronne Estonii prowadzą w tym tygodniu ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Morza Bałtyckiego, podczas których razem z kontyngentem duńskim ćwiczona jest obrona przed desantem morskim przy użyciu niemieckich czołgów Leopard 2, będących na wyposażeniu stacjonujących w Estonii Duńczyków - poinformowała telewizja ERR.
16.02.2023

Rosja zaatakowała Ukrainę 32 rakietami manewrującymi

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek 32 rakietami manewrującymi, 14 z nich zestrzelono – powiadomiły ukraińskie Siły Powietrzne w czwartek rano.
16.02.2023

Błaszczak: "Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna armia". Jak ma się do tego Marynarka Wojenna?

Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać broń oraz zachować się w sytuacji kryzysowej; odporność, którą budujemy realnie odstrasza agresora - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
11.02.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

Co najmniej 36 osób zginęło w Peru w wyniku osunięć ziemi i powodzi wywołanych ulewami

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wód i zalania obszarów znajdujących się w ujściach rzek. Do tego doszły poważne osunięcia ziemi. Miejscowe media podały, że najwięcej szkód żywioł wyrządził w południowej części kraju.
08.02.2023

Były dowódca sił USA w Indo-Pacyfiku: czas jasno powiedzieć, że będziemy bronić Tajwanu

Były szef Dowództwa Indo-Pacyfiku USA adm. Harry Harris wezwał we wtorek w Kongresie do porzucenia "strategicznej dwuznaczności" wobec Tajwanu i jasnej deklaracji, że Ameryka będzie bronić wyspy, jeśli Chiny zdecydują się na inwazję. Ocenił też, że potrzeba obrony Tajwanu nie powinna oznaczać rezygnacji ze wspierania Ukrainy.
07.02.2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
06.02.2023

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW.
03.02.2023

Premier jest przekonany, że incydent z nurkami nie miał nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że działania hiszpańskich nurków nie miały nic wspólnego z atakiem na infrastrukturę krytyczną. Powoływał się w tej kwestii na raport służb specjalnych w tej sprawie.
19.01.2023

Ukraina: Rosja może mieć setki pocisków "zabójców lotniskowców"

Rosja może mieć setki pocisków Ch-22 - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił ponownie, że tego typu pocisków ukraińska obrona powietrzna nie jest w stanie strącać.
16.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Siły zbrojne Korei Płd. oddały strzały ostrzegawcze w kierunku dronów północnego sąsiada

W poniedziałek rano drony z północy naruszyły przestrzeń południowej granicy. W akcji uczestniczyły myśliwce i śmigłowce bojowe południowokoreańskiej armii.
26.12.2022

Skania daje zielone światło dla duńskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Rada administracyjna hrabstwa Skanii zarekomendowała rządowi Szwecji udzielenie zezwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej Skåne o mocy 1,5 GW. W skali roku farma mogłaby zapewnić około 7 TWh energii elektrycznej, co odpowiada połowie dzisiejszego zużycia energii elektrycznej w Skanii.
17.12.2022

Rosja zaatakowała Ukrainę z Morza Czarnego

W porannym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, chwaląc żołnierzy obrony przeciwlotniczej.
16.12.2022

Kopenhaga: nigeryjski pirat uznany za winnego, ale bez kary

Sąd w Kopenhadze uznał schwytanego nigeryjskiego pirata za winnego spowodowania zagrożenia dla duńskich żołnierzy stacjonujących przed rokiem w Zatoce Gwinejskiej. Mężczyzna nie poniesie jednak kary.
04.12.2022

Na okupowanym Krymie rozległy się wystrzały. Według Rosjan doszło do ataku ukraińskich dronów

Nad Sewastopolem i koło Eupatorii zauważono latające obiekty, do których siły okupacyjne otworzyły ogień z użyciem obrony przeciwlotniczej.
23.11.2022

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe

Były dowódca sił lądowych USA w Europie, emerytowany generał broni Ben Hodges ocenia, że ewentualny cyberatak na porty w Hamburgu lub Bremerhaven utrudniłby NATO operacje wojskowe, wysyłanie wsparcia sojusznikom.
21.11.2022

Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Północna przeprowadziła w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - poinformowała armia Korei Południowej i japoński minister obrony Yasukazu Hamada.
18.11.2022

Okręt flagowy dla maltańskiej marynarki wojennej

Morskie siły zbrojne Malty zostały wzmocnione o patrolowiec P 71, który stanie się flagową jednostką tego niedużego, wyspiarskiego państwa. W ramach swoich zadań nowy okręt będzie patrolować i monitorować ruch jednostek morskich w centralnej części Morza Śródziemnego, a w razie potrzeby także realizować zadań ratowniczych (SAR).
12.11.2022

Holandia. Rozpoczęły się manewry NATO Falcon Autumn, w których uczestniczą żołnierze z Polski

W poniedziałek w Holandii rozpoczęły się ćwiczenia NATO pod kryptonimem Falcon Autumn - informuje holenderskie ministerstwo obrony. W manewrach, które odbywają się na terenie całego kraju i które potrwają ponad dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z czterech państw, w tym z Polski.
31.10.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Kolejne zamówienie na podwodne drony od Saab do niszczenia min dla okrętów Kormoran

Saab dostarczy kolejne pojazdy podwodne Double Eagle SAROV, służące do bezpiecznej neutralizacji min morskich – poinformowała firma w środę. Pojazdy zostaną dostarczone w latach 2026-2027 wraz z wprowadzaniem do służby w Marynarce Wojennej drugiej serii okrętów typu Kormoran II.
19.10.2022

Ukraina. Wybuchy na Krymie podczas "aneksyjnego" wystąpienia Putina

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.
30.09.2022

Indie i Japonia prowadzą manewry morskie na Oceanie Indyjskim

Indyjska i japońska marynarka wojenna prowadzą ćwiczenia na wodach Oceanu Indyjskiego. Manewry pokazują zacieśnienie współpracy miedzy tymi krajami w momencie, gdy w regionie Indo-Pacyfiku rośnie pozycja Chin - pisze agencja Kyodo.
14.09.2022

Dwa srebrne medale Polaków w mistrzostwach świata juniorów w żeglarskiej klasie 470 [ZDJĘCIA]

Załoga Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (Chojnicki Klub Żeglarski / UKŻ Lamelka Kartuzy) wicemistrzem świata juniorów w olimpijskiej klasie 470! W kategorii do lat 21 na 2 miejscu uplasowała się załoga Zofia Korsak i Franciszek Borys (MKS Dwójka Warszawa / Yacht Klub Polski Gdynia), szósta w klasyfikacji generalnej.
22.08.2022

Szef Tatarów krymskich: dron uderzył w dach sztabu Floty Czarnomorskiej

Przewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow poinformował w sobotę, że w dach budynku sztabu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na anektowanym Krymie uderzył aparat bezzałogowy (dron) i że w rejonie tym doszło do wybuchu.
20.08.2022

Estonia i Finlandia opracują wspólną strategię obrony. "Możemy zamknąć Zatokę przed rosyjskimi okrętami"

Estonia i Finlandia uzgodniły, że – jako członkowie NATO – zintegrują kwestie militarne, m.in. obronę wybrzeża. Dzięki wspólnym działaniom oba kraje mogłyby zamknąć dostęp do Zatoki Fińskiej okrętom rosyjskiej marynarki wojennej - powiedział szef MON Estonii Janno Pevkur w wywiadzie dla fińskiego dziennika "Iltalehti".
12.08.2022

Wiceszef MSZ dla PAP: sprawa blokady Odessy pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo

Ostrzelanie Odessy w niecałą dobę po podpisaniu porozumienia w Stambule pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo; warto o tym pamiętać, oceniając rosyjską wiarygodność - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
27.07.2022

Zełenski o rosyjskich atakach na wybrzeżu Morza Czarnego: terroryści "po prostu chcieli sobie postrzelać"

Mieszkańcy wsi Zatoka w obwodzie odeskim na południu Ukrainy prowadzili spokojne życie, nie było tam żadnych wojsk ani baz, ale "rosyjscy terroryści po prostu chcieli sobie postrzelać" - napisał we wtorek na Instagramie ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do porannych ataków wroga na miejscowości na wybrzeżu Morza Czarnego.
26.07.2022

Biały Dom: ataki na ukraińskie porty przypominają wcześniejsze działania Rosjan w Syrii

Ostrzelanie portu w Odessie dzień po zawarciu przez Rosję umowy o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne przypomina to, co widzieliśmy wcześniej w Syrii, gdzie rosyjskie wojska atakowały konwoje z pomocą humanitarną - zauważył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez stację CNN.
26.07.2022

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów to blef Rosji - powiedział Ardanowski

Najbliższe dni pokażą, czy umowa ws. wznowienia pracy portów nad Morzem Czarnym to blef ze strony Rosji, która chce pokazać, że problem głodu na świecie to nie jest jej wina - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.
25.07.2022

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów, m.in. w Odessie

Trwają przygotowania do wznowienia pracy portów Odessa, Czarnomorsk i Piwdenny nad Morzem Czarnym – poinformowała w sobotę wieczorem Administracja Portów Morskich Ukrainy na Facebooku. Port w Odessie w sobotę zaatakowali rakietami Rosjanie.
25.07.2022

Są ranni w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie [WIDEO]

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie są ranni – powiadomił szef władz obwodowych Maksym Marczenko. Rosjanie zaatakowali port w sobotę, dzień po podpisaniu w Stambule umowy w sprawie odblokowania eksportu zboża z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.
23.07.2022

MSZ: poprzez ostrzał portu w Odessie Rosja podważa porozumienie ze Stambułu

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
23.07.2022

Włochy. W Ankonie uczczono triumf żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i odsłonięto pomnik "Karpatczyków"

W Ankonie, przy XIX-wiecznej bramie św. Stefana, delegacje z Polski i Włoch uczciły w poniedziałek zwycięskie wkroczenie do miasta przed 78 laty Pułku Ułanów Karpackich. Odsłonięto także pomnik upamiętniający "Karpatczyków".
18.07.2022

Ukraina. Armia: kolejne straty Rosji na południu, chcemy wypchnąć najeźdźców z Wyspy Węży

Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała w czwartek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
23.06.2022

Rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii: w Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem

„W Odessie plaża jest linią obrony, naszym okopem” – powiedziała w wywiadzie dla PAP.PL Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Dodała, że "Rosji zależy, by ludzie żyli w ciągłym poczuciu niebezpieczeństwa".
22.06.2022

[WIDEO] Rosyjski holownik został zaatakowany pociskami Harpoon dostarczonymi przez Zachód

Ukraina poinformowała, że jej siły uderzyły w piątek w rosyjski holownik na Morzu Czarnym dwoma pociskami Harpoon, co jest pierwszym przypadkiem uderzenia w rosyjską jednostkę przy użyciu broni przeciwokrętowej dostarczonej przez Zachód.
18.06.2022

W niedzielę rozpoczyna się Baltops 2022, ćwiczenia państw NATO na Bałtyku

W niedzielę rozpoczynają się BALTOPS 2022 - ćwiczenia państw NATO na Morzu Bałtyckim, które potrwają do 17 czerwca. Będą dotyczyły m.in. operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym i obrony powietrznej. W manewrach wezmą udział także Finlandia i Szwecja.
05.06.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Ukraina: Rosjanie nacierają na port w Mariupolu

Rosja wciąż bombarduje z powietrza miasto Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy i rozpoczyna ofensywę w pobliżu kombinatu metalurgicznego Azowstal i portu morskiego – napisano w środę rano w sprawozdaniu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
13.04.2022

Nadmorska Odessa zaatakowana przez Rosję nad rankiem z powietrza [WIDEO]

Siły rosyjskie zaatakowały w niedzielę rano ukraińską Odessę z powietrza – poinformował portal Suspilne, powołując się na dowództwo operacyjne Południe. Część rakiet miała zostać zestrzelona przez obronę przeciwlotniczą.
03.04.2022

Security Forum Szczecin. Drony wylądowały w Szczecinie

Konferencja z cyklu Security Forum Szczecin, która odbyła się 17 marca w Szczecinie, po raz kolejny poświęcona była wykorzystaniu bezzałogowych systemów powietrznych – zarówno do celów militarnych, jak i cywilnych.
21.03.2022

Ukraina. Obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.
18.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.