• <

"Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

20.11.2023 11:25 Źródło: DGA
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo "Francuski łącznik". Udany test pocisku balistycznego, wystrzelonego z okrętu podwodnego

Partnerzy portalu

Fot. DGA

Z pokładu jednego z francuskich okrętów zdolnych do przeprowadzenia ataków pociskami balistycznymi przeprowadzono 18 listopada br. test na zlecenie francuskiej agencję zamówień zbrojeniowych (Direction Générale de l'Armement) z zakładu DGA Essais de Missiles w Landes. Udane wystrzelenie prototypu miało potwierdzać znaczący postęp badań i sukces w zakresie stworzenia broni zapewniającej skuteczne odstraszanie na morzu w obliczu wyzwań przyszłości.

Testom poddano pocisk M51.3, który potencjalnie może znaleźć się w wyposażeniu okrętów z napędem atomowym typu Triomphant, jak i planowanych po 2035 roku, określanych obecnie jako proj. SNLE 3G. Wystrzelony obiekt był monitorowany przez całą fazę lotu przez specjalistów z Francuskiej Agencji Zamówień Obronnych (DGA). Strefa opadu znajdowała się na północnym Atlantyku, kilkaset kilometrów od linii brzegowej. Test, przeprowadzony w ramach programu M51, został przeprowadzony bez głowicy nuklearnej i w ścisłej zgodności z międzynarodowymi zobowiązaniami Francji. Miał też służyć demonstracji "doskonałości zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez francuski przemysł."

Minister Obrony Francji Sébastien Lecornu wyraził zadowolenie po udanym odpaleniu kwalifikacyjnego strategicznego pocisku balistycznego M51.3. Złożył też gratulacje wszystkim pracownikom Ministerstwa Sił Zbrojnych, Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych (CEA) oraz partnerom przemysłowym, którzy pracowali nad zapewnieniem sukcesu. Program zbrojeniowy ma także spełniać życzenie prezydenta Republiki Francuskiej, który zobowiązał się do podjęcia niezbędnych decyzji w celu utrzymania wiarygodności operacyjnej francuskich sił jądrowych w perspektywie długoterminowej, na poziomie ścisłej wystarczalności wymaganej przez środowisko międzynarodowe. Z racji na rosnące napięcia m.in. ze strony Rosi, Chin, Iranu i Korei Północnej obrona zarówno państw NATO, jak i interesów Francji (w tym jej posiadłości zamorskich) wymaga utrzymywania także zdolności w zakresie rażenia bronią balistyczną, gdzie kluczowym uzbrojeniem pozostają okręty podwodne z napędem atomowym.

Fot. MW Francji

Dziękujemy za wysłane grafiki.