• <

Ostre strzelanie francuskiej fregaty. Udany test pocisku przeciwokrętowego Exocet MM40 B3C

28.09.2023 12:04 Źródło: MW Francji
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Ostre strzelanie francuskiej fregaty. Udany test pocisku przeciwokrętowego Exocet MM40 B3C

Partnerzy portalu

Fot. MW Francji

Marynarka Wojenna Francji (Marine nationale) pochwaliła się testami uzbrojenia, zrealizowanymi 20 września br. u wybrzeży Tulonu i w ośrodku DGA Essais de Missiles. Wzięła w tym udział wielozadaniowa fregata z wzmocnionymi zdolnościami obrony powietrznej (FREMM DA) typu Aquitaine, Alsace (D656). Sprawdzony pocisk ma w przyszłości znaleźć się w wyposażeniu okrętów tej klasy.

Testy praktyczne są kluczowe w zakresie sprawdzenia skuteczności uzbrojenia w praktyce. Pozwalają także sprawdzić zdolności okrętów, jak i wyszkolenie służących na nich marynarzy. W ramach odbytych we wrześniu testów dążono także do stworzenia warunków jak najbliższych użyciu pocisku w prawdziwej sytuacji. Cała procedura namierzenia, wystrzelenia i lotu pocisku zaplanowaną trajektorią służyła zademonstrowaniu jego działania w środowisku wojny elektronicznej.

Rozmieszczenie i koordynacja zasobów potrzebnych do przeprowadzenia i analizy ostrzału (cel morski, radary trajektorii, telemetria i zasoby optyczne) były kierowane z wyspy Levant przez Francuską Agencję Zamówień Obronnych (DGA Essais de Missiles - site Méditerranée), która wykorzystała całą swoją wiedzę techniczną. Przeprowadzenie praktycznych testów oraz ćwiczenia było możliwy dzięki wykorzystaniu i współpracy sił morskich Francji, DGA, jak i producenta pocisków, mającego siedzibę we Francji międzynarodowego koncernu MBDA. Co istotne, firma ta współpracuje z Polską Grupą Zbrojeniową w zakresie konstrukcji pocisków dla wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".

Fregata Alsace (D656), na której testowano to uzbrojenie, jest jednym z najnowszych i najnowocześniejszych okrętów w Marine nationale. W swoim wyposażeniu ma domyślnie posiadać osiem przeciwokrętowych pocisków Exocet MM40 Block 3. Stąd praktyczne testy uzbrojenia były dla niej tak istotne.


Fot. MW Francji

MM40 Block 3C to najnowszy dodatek do rodziny pocisków przeciwokrętowych Exocet produkowanych przez koncern MBDA. Są one wykorzystywane przez siły zbrojne działające w domenie lądowej, morskiej i powietrznej. Od momentu wprowadzenia pierwszych wersji w latach 70-tych wielokrotnie wykorzystano je w warunkach bojowych, w tym ramach walki na morzu.

Dziękujemy za wysłane grafiki.