• <
Baltexpo2023_duży

Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych

Partnerzy portalu

Siły Obronne Izraela

Z pokładu korwety Magen wykonano sprawdzian możliwości systemu C-Dome, znanego też jako "Żelazna Kopuła", zdolnego przechwytywać cele stanowiące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej i celów strategicznych w Izraelu. Jego twórcy zaproponowali ten sam dla polskiego "Miecznika".

O sukcesie prac nad zdolnościami do zwalczania zagrożeń powietrznych z morza (Anti-Aircraft Warfare, AAW) poinformowały izraelski koncern Rafael Defence Systems, będący twórcą sprawdzanego rozwiązania, a także Ministerstwo Obrony i Siły Obronne Izraela. Testowe odpalenie zostało przeprowadzone pomyślnie, a C-Dome miał poradzić sobie z zaawansowanymi zagrożeniami dla infrastruktury i aktywów strategicznych w "wyłącznej strefie ekonomicznej (EEZ)" państwa Izrael. Próby obejmowały symulację istniejących i przyszłych zagrożeń, z którymi izraelskie okręty mogą się spotkać podczas konfliktu, takich jak rakiety, pociski manewrujące i bezzałogowe statki powietrzne. W ten sposób sprawdzany system, określany też jako "Żelazna Kopuła", ma stać się znaczącym filarem samoobrony i obrony regionalnej okrętów obronnych i stanowić znaczący krok naprzód zarówno w zakresie istniejących możliwości ochrony aktywów i interesów gospodarczych Izraela jak i zapewnić mu przewagę morską na morskim akwenie Bliskiego Wschodu.

Warto tu wspomnieć, że w 2021 roku izraelska firma zaoferowała się jako potencjalny dostarczyciel systemów obrony przeciwlotniczej w postaci C-Dome dla wielozadaniowych fregat programu "Miecznik", powstających dla polskiej Marynarki Wojennej.

- System w wersji morskiej dołącza do wielowarstwowego programu obrony państwa Izrael, będący pionierem w skali globalnej. Jestem bardzo wdzięczny Siłom Obronnym Izraela, IDF i firmie Rafael za przekształcenie wizji technologicznej w rzeczywistą zdolność operacyjną na ziemi - powiedział Minister Obrony Izraela Joav Galant.

Badania odbywały się w ramach programu rozwoju zdolności obronnych państwa Izrael, tak jak ubiegłoroczny, odbywający się w listopadzie ubr. test rakiet Barak Lrad, które również mają stanowić uzbrojenie izraelskich korwet. Wraz z nowymi systemami obronnymi mają tworzyć skuteczną, wielopoziomową obronę przeciwlotniczą, opartego na czterech operacyjnych poziomach obrony, czyli "Żelazna Kopuła", "Proca Dawida, Strzała 2 i Strzała 3. Wspomniany już system C-Dome składa się z trzech elementów w postaci rakiet przechwytujących TAMIR, modułowej jednostki pionowego startu  oraz komponentu dowodzenia i kontroli. Wykorzystując sam radar obserwacyjny zamontowany na okręcie, przeznaczony do wykrywania i śledzenia zagrożeń, eliminuje potrzebę stosowania dedykowanego radaru, co ma uprościć procedury oraz reakcję na zagrożenia. W razie wykrycia niebezpieczeństwa, pociski przechwytujące są wystrzeliwane pionowo i mają nieograniczony zasięg 360 stopni. Głowica bojowa ma zapewniać znaczną skuteczność eliminacji wskazanych celów. Zdaniem koncernu Rafael pocisk przechwytujący jest niezwykle manewrowy i ma dużą prędkość obrotu, umożliwiając przechwytywanie nawet najbardziej zwrotnych celów. Jego zapalnik zbliżeniowy maksymalizuje pewność, że cel zostanie zneutralizowany.


Wdrażanie nowych systemów obronnych wpisuje się w wprowadzanie do służby nowych korwet rakietowych typu Sa’ar 6: Acma’ut, Magen, Nicachon i Oz. Koszt całego zamówienia wynosił ponad 2,3 mld USD. Oparte są na niemieckiej platformie MEKO A-100, podobnie jak polska korweta patrolowa proj. 621M ORP Ślązak. Choć mają długość 90 metrów i wyporność 2000 ton, charakteryzują się silnym uzbrojeniem, przez co pod pewnym znakiem zapytania staje ich zdolność do skutecznej działalności operacyjnej na morzu. Okręty wyposażone w system C-Dome mają strzec morskiej infrastruktury krytycznej, takiej jak platformy wiertnicze gazu ziemnego, a także chroniły szlaki żeglugowe, które dostarczają blisko 98%. izraelskiego importu. Dla tego państwa, z racji na napięte relacje z sąsiadami, handel morski ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania gospodarki.

Siły Obronne Izraela

Dziękujemy za wysłane grafiki.