• <
escort_980x120_gif_2020

Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

kw

30.05.2023 10:48
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Puchar opuszcza Trójmiasto. XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury już za nami

Partnerzy portalu

Osada Akwarium Gdyńskiego podczas jednego z wyścigów na wodach Motławy. Fot. Paweł Jóźwiak

Tegoroczne Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury przeszły do historii jako niezwykle wyrównane i pełne emocji. Na wodach Motławy rywalizowało ponad 160 zawodników z 8 instytucji kultury. Aby przekonać się o tym, jak bardzo emocjonujący był finał regat wystarczy spojrzeć na uzyskane czasy. O zwycięstwie Muzeum Zamkowego w Malborku zdecydowały setne sekundy. Na drugim miejscu uplasowało się Narodowe Muzeum Morskie, a na trzecim Akwarium Gdyńskie.

Zacięta rywalizacja i duch walki 


XIII edycja Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury zapewniła niezapomniane chwile zarówno uczestnikom, jak i kibicom zgromadzonym na nabrzeżu wyspy Ołowianki. - Do zwycięstwa zabrakło nam naprawdę bardzo niewiele. Oddaliśmy puchar po zaciętej walce i w godnym stylu – mówi Brygida Sonnack, koordynatorka regat i zarazem kapitanka drużyny Narodowego Muzeum Morskiego. - Trzeba przyznać, że poziom regat z roku na rok staje się coraz bardziej wyrównany. Załogi mobilizują się, trenują i biją swoje życiowe rekordy – dodaje. W tym roku do rywalizacji stanęło: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie, Hevelianum oraz  Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Kulturalne zmagania na wodzie


Wyniki wyścigów eliminacyjnych i finałowych są potwierdzeniem ogromnej pracy, jaką osady wkładają w przygotowania do regat. Niektóre z drużyn treningi rozpoczynają już na kilka tygodni przed startem. – Organizując wydarzenie w centrum Gdańska chcemy łączyć promocję instytucji kultury z upowszechnianiem zdrowego trybu życia i ducha walki. Nie bez znaczenia jest też integracja pomorskiego środowiska kulturalnego – podkreśla dr Marcin Westphal, z-ca dyrektora NMM ds. merytorycznych. Impreza corocznie uświetnia obchody Europejskiego Dnia Morza oraz Dnia Muzealnika i jest też okazją do wspólnego rodzinnego spędzania czasu.

Uznanie i prestiż


Muzeum Zamkowe w Malborku, jako zwycięska drużyna, otrzymała w nagrodę puchar przechodni ufundowany przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, które równocześnie jest patronem i mecenasem regat. – Wspierając co roku to wydarzenie chcemy docenić ducha walki, zaangażowanie, determinację oraz odwagę drużyn biorących udział w rywalizacji  – mówi dr Fryderyk Tomala, prezes TPNMM. Regaty są organizowane wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym w Gdańsku, ze wsparciem finansowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Sekcja Łodzi Smoczych Klubu zapewnia sprzęt oraz fachową obsługę podczas wyścigów, pomaga też w profesjonalnym przygotowaniu do zawodów. 

Wyniki XIII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury 


1. Muzeum Zamkowe w Malborku 

2. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku 

3. Akwarium Gdyńskie

4. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku  

5. Hevelianum

6. Muzeum II Wojny Światowej

7. Muzeum Gdańska

8. Muzeum Narodowe w Gdańsku

taurus_sea_power_390x100_gif_2020
sun_track

Dziękujemy za wysłane grafiki.