• <
Baltexpo2023_duży

W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W porcie Marynarki Wojennej zacumował włoski niszczyciel Caio Duilio

Partnerzy portalu

W sobotę rano do Portu Wojennego Gdynia wszedł włoski niszczyciel rakietowy typu Horizon Caio Duilio (D554).

O wpłynięciu do gdyńskiego portu włoskiego niszczyciela poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Okręt zacumował w porcie Marynarki Wojennej w sobotę o godz. 9.

Błaszczak napisał w sobotę na Twitterze: „Do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy ITS CaioDuilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i ochronę infrastruktury krytycznej RP”

Jednostka ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania - 30 i 120 km. Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.

Caio Duilio osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób. Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ akub/

Dziękujemy za wysłane grafiki.