• <
Baltexpo2023_duży

Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

rk

19.05.2023 11:32 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Obchody Święta Straży Granicznej w Morskim Oddziale SG

Partnerzy portalu

MOSG

W Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku 18 maja odbyły się obchody 32. rocznicy powołania Straży Granicznej. W związku z tym odbyły się uroczystości z udziałem kadry dowódczej formacji oraz zaproszonych gości.

Pod obeliskiem patrona płk. Karola Bacza Komendant MOSG kadm. SG Andrzej Prokopski wraz z zastępcami złożyli wiązankę kwiatów. Następnie funkcjonariusze i pracownicy oddziału wzięli udział w mszy świętej w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Gdańsku Nowym Porcie odprawionej przez proboszcza parafii ks. Pawła Górnego i kapelana MOSG kmdr. ppor. SG Andrzeja Szpurę. Następnie w komendzie MOSG odbył się uroczysty apel. Wśród zaproszonych gości byli m.in. reprezentujący Wojewodę Pomorskiego Tomasz Gieszcz, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Piotr Przyborek, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej płk SG dr Piotr Boćko, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb, instytucji i szkół współpracujących z MOSG.


- Wiem, że jako funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej codziennie, sumiennie i z pełnym oddaniem, wypełniacie swoje obowiązki, pełniąc odpowiedzialną, często również niebezpieczną służbę. Za to wszystko ogromnie Wam dziękuję – zaznaczył w swoim wystąpieniu komendant MOSG.

Z okazji Święta Straży Granicznej funkcjonariusze i pracownicy MOSG odebrali odznaczenia, wyróżnienia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Wręczali je komendant MOSG kadm. SG Andrzej Prokopski wraz z zastępcami: kmdr. SG Wojciechem Heninborchem i właśnie awansowanym na stopień komandora SG Lesławem Krysą. Podczas apelu Prezes Związku Strzeleckiego Strzeleckiej Obrony Wybrzeża Marek Olczyk uhonorował Morski Oddział Straży Granicznej Odznaką Honorową „Gryf im. chor. Jana Wyrwińskiego”. Wyróżnienie odebrał komendant MOSG.


Obchody Święta Straży Granicznej w MOSG były także okazją do wręczenia podziękowań laureatom I edycji Konkursu Wiedzy o Straży Granicznej, który odbył się 18 kwietnia w Centralnym Ośrodku Szkolenia SG w Koszalinie. Uroczystość uświetnił krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a zakończyło spotkanie Komendanta MOSG z wyróżnionymi oraz zaproszonymi gośćmi.

Z okazji obchodzonego święta w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie i w Komendzie MOSG w Gdańsku przeprowadzono zbiórkę krwi. W Szczecinie 41 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i Służby Więziennej oddało 16 litrów "daru życia". Organizatorem akcji był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Granica”. W Komendzie MOSG w inicatywie wzięło udział 21 osób, które oddały łącznie prawie 10 litrów.


Dziękujemy za wysłane grafiki.