• <

Wynik wyszukiwania - " MON" - Wiadomości

MKiŚ: ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia złotą algą w Odrze

Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia w związku z występowaniem złotej algi w Odrze - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dodał, że zdolności glonów do rozwoju w dynamicznym nurcie rzeki są ograniczone.
17.05.2024

Wymiana doświadczeń podczas wizyty na budowie farmy wiatrowej Moray West w Szkocji

Jako firma o globalnym zasięgu, prowadząca projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie, BC-Wind nieustannie dąży do zdobywania międzynarodowego doświadczenia i wymiany know-how. Ostatni wyjazd pracowników projektu w Polsce na budowę morskiej farmy wiatrowej Moray West w Szkocji podkreśla naszą determinację w realizacji tego celu.
17.05.2024

Będzie się kręcić. Na Morzu Północnym rusza budowa elektrowni wiatrowej He Dreiht

He Dreiht, jeden z największych niemieckich projektów morskiej energetyki wiatrowej, wchodzi w fazę realizacji.
17.05.2024

Ruszyła cyfrowa rewolucja sektora MŚP. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z Partnerami otworzyła w Gdańskim Parku Naukowo – Technologicznym nowy rozdział cyfrowej gospodarki. Inauguracja Pomorskiego Hubu Innowacji Cyfrowych otworzyła dostęp do bezpłatnych, specjalistycznych usług związanych z wdrożeniem innowacji cyfrowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
17.05.2024

Stępka pod okręt hydrograficzny dla sił morskich Włoch położona

W należącej do koncernu Fincantieri stoczni Riva Trigoso odbyło się położenie stępki pod okręt hydrograficzny dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Całkowita wartość kontraktu wynosi około 280 mln euro (ponad 1,2 mld zł), obejmując obok budowy również zintegrowane wsparcie logistyczne oraz usługi konserwacyjne na okres sześciu lat z opcją przedłużenia o kolejne cztery.
17.05.2024

Marynarka wojenna przechwyciła w maju 550 migrantów płynących do Europy

W kilku oddzielnych operacjach marynarce wojennej Senegalu udało się zatrzymać na swoich wodach terytorialnych u wybrzeży stolicy Dakaru i Saint-Louis na północy cztery łodzie przewożące łącznie 554 migrantów, poinformowało jej dowództwo.
17.05.2024

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

Carnival i Seaspan wyposażają floty w internet Starlink

Dwie potężne firmy żeglugowe, Carnival Corporation i Seaspan Corporation, wprowadzają na pokłady technologię Starlink od SpaceX, zmieniając zasady gry w łączności na morzu.
16.05.2024

Ubezpieczenie "Miecznika" zgodne z prawem? Wraca temat zarzutów o nieprawidłowości przy zakupie

W mediach społecznościowych pojawił się dokument brokera ubezpieczeniowego Mentor S.A., dotyczący sprawy ubezpieczenia budowanych okrętów programu "Miecznik". Firma odpowiedziała na zarzuty dotyczące zapłaty za usługę, choć jednostki jeszcze nie powstały.
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Najnowszy jack-up Van Oord zwodowany w Chinach

Boreas, najnowszy samopodnośny statek instalacyjny na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, został zwodowany w stoczni Yantai CIMC Raffles. Jednostka jest budowana dla Van Oord.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

W Porcie Antwerpia-Brugia do użytku wszedł pierwszy na świecie holownik napędzany metanolem

Port Antwerpia-Brugia zaprezentował 14 maja holownik Methatug. Jednostka napędzana metanolem, jest częścią programu ekologizacji floty portowej i ważnym krokiem w kierunku przejścia na port neutralny dla klimatu do 2050 roku. Projekt jest finansowany przez europejski program badawczy Horyzont 2020 i jest częścią projektu FASTWATER, który ma na celu wykazanie możliwości wykorzystania metanolu jako zrównoważonego paliwa dla branży morskiej.
15.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

Morskie akcenty muzyczne w Gdańsku. Orkiestra MOSG wystąpi z repertuarem morsko-góralskim

Pierwszy w historii Straży Granicznej wspólny koncert i musztrę paradną zaprezentują na Długim Targu w Gdańsku 15 maja o godz. 18.00 Orkiestra Reprezentacyjna SG, Orkiestra Morskiego Oddziału SG oraz Kompania Reprezentacyjna SG.
14.05.2024

Zjazd Polskiego Forum Technologii Morskich. Podsumowanie 2023 roku i wizyta w stoczni Nauta

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Forum Technologii Morskich podsumowany został ostatni rok działalności. Doszło także do wyborów 1/3 rady organizacji oraz podpisania listu intencyjnego o współpracy z PIMEW.
13.05.2024

Pełnomocnik ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej na liście zniesionych przez rząd stanowisk

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek zapowiedział zniesienie kolejnych 29 pełnomocników, którzy dotychczas funkcjonowali przy rządzie. Zastrzegł przy tym, że ich istotne zadania będą dalej realizowane, ale "przez właściwych ministrów".
13.05.2024

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Wszczęto postępowanie w sprawie wydania DŚU dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas

Regionalna Dyrekcja Urzędu Środowiska w Szczecinie poinformowała 8 maja o wszczęciu postępowania w sprawie wydania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach (DŚU) w sprawie budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie szczecińskiego osiedla administracyjnego Skolwin.
13.05.2024

Kolejna wizyta ITS Luigi Rizzo w Porcie Gdynia. Włoska fregata chroni polskie wybrzeże

Kolejny raz w polskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który od stycznia wykonuje zadania wsparcia obrony przeciwlotniczej Polski jak i ochrony wschodniej flanki NATO w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Fregata regularnie pojawia się w Gdyni i Świnoujściu, miała okazje także ćwiczyć z polskimi siłami morskimi.
13.05.2024

Powtórki z historii, czyli o szkodach i niebezpieczeństwach na morzach i oceanach świata. Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2024 r.

Kwiecień to kolejny miesiąc, w którym dochodziło do groźnych ataków na statki handlowe, które w mniejszej ilości, ale nadal kontynuują swoje podróże przez Morze Czerwone oraz Zatokę Adeńską. Jak podają międzynarodowe źródła analityczne, w tym Clarksons Research takich przejść statków w zależności od ich typów jest o wiele mniej niż wcześniej. Chodzi o spadki rzędu od około 70 % do nawet 90 % statków różnych typów przepływających mniej przez te niebezpieczne rejony w stosunku do okresu grudnia 2023 roku.
12.05.2024

W szczecińskiej Radzie Miasta powstała nowa komisja ds. gospodarki morskiej

Rada Miasta Szczecin powołała do tej pory nieistniejąca komisję ds. gospodarki morskiej. Jej przewodniczącym został Stanisław Kaup. Dlaczego powstała i czym będzie się zajmować?
12.05.2024

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy

Czarnogórscy przemytnicy tworzą w Afryce nowe szlaki transportu kokainy z Ameryki Południowej do Europy - podała w sobotę czarnogórska telewizja RTCG, powołując się na dane organizacji pozarządowej Światowa Inicjatywa Przeciwko Transnarodowej Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC).
11.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

Postęp prac przy zawalonym moście w Baltimore. Zostanie otwarta wodna trasa dla jednostek rekreacyjnych

Amerykańskie władze przygotowują się do usunięcia kolejnych elementów zawalonego 26 marca br. mostu Francis Scott Key. W międzyczasie Kapitanat Portu ustanawia plan tranzytowy, aby zapewnić statkom rekreacyjnym możliwość poruszania się przez strefę bezpieczeństwa.
10.05.2024

Malediwy otwierają się na Chiny? Groźny zwrot polityczny na Oceanie Indyjskim

Liczący 80 żołnierzy indyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Malediwach został wycofany na żądanie prezydenta Mohameda Muizzu – poinformowali urzędnicy z New Delhi. Już wcześniej Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.
10.05.2024

Nowi ministrowie w rządzie Tuska

Premier Donald Tusk ogłosił dziś zmiany w rządzie. Zmieni się kierownictwo czterech ministerstw, w tym dwóch bezpośrednio związanych z gospodarką.
10.05.2024

El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Zjawisko pogodowe El Nino, które wywołuje obecnie fale upałów w Azji Południowej, powinno wygasnąć do czerwca – poinformowało w czwartek amerykańskie rządowe biuro meteorologiczne. Naukowcy twierdzą, że w drugiej połowie 2024 r. może pojawić się zjawisko La Nina, które przyniesie ochłodzenie u wybrzeży Ameryki Południowej.
09.05.2024

Nieprawidłowości w Polskiej Grupie Zbrojeniowej? Zapłacono za ubezpieczenie fregat, choć budowa dopiero ruszyła

Polska Grupa Zbrojeniowa zapłaciła 157 mln zł za ubezpieczenie trzech fregat budowanych w ramach programu Miecznik, choć budowa pierwszego zaczęła się niedawno - poinformowali wiceministrowie obrony i aktywów państwowych Cezary Tomczyk oraz Marcin Kulasek.
09.05.2024

Nie będzie zwiększenia żeglowności Odry. "Rząd nie planuje mocarstwowości w oparciu o żeglugę na Odrze"

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury powiedział, że rząd nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze. W czwartek wziął udział w panelu dotyczącym zasobów wodnych podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

CMA CGM i CEVA Logistics oficjalnym partnerem logistycznym igrzysk Paryż 2024

Oficjalny partner logistyczny Igrzysk Paryż 2024, Grupa CMA CGM, globalny gracz w zakresie rozwiązań morskich, lądowych, lotniczych i logistycznych, wykorzysta wiedzę ekspercką 180 tys. pracowników, aby sprostać wyzwaniu organizacji największego wydarzenia sportowego na świecie.
07.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Polskie żeglarstwo świętuje 100 lat

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje największą w historii wystawę o polskim jachtingu.
07.05.2024

Jak budować system bezpieczeństwa państwa? Otwarcie konferencji Defence24 Days

Na PGE Narodowym w Warszawie w dniach 6-7 maja odbywa się konferencja Defence24 Days, organizowana przez portal Defence24. W wydarzeniu uczestniczą krajowi i zagraniczni przedstawiciele władz, szeregu instytucji, firm i służb mundurowych. Skupiają się na tematach związanych z szeroko pojęty bezpieczeństwem. Nie brakuje tu więc zagadnień związanych z obroną infrastruktury krytycznej, modernizacji sił zbrojnych i tworzenia systemu bezpieczeństwa państwa w środowisku wielodomenowym.
06.05.2024

Gangsterzy z Bałkanów zawładnęli przemytem kokainy do Europy

Bałkańscy przemytnicy opanowali przemyt kokainy z Ameryki Południowej do Europy. Policja stara się zwalczać ich zarówno na lądzie, jak i na morzu - pisze agencja Reutera.
03.05.2024

Do prokuratury w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie dot. nieprawidłowości w zarządzie portów

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Piotr Wieczorkiewicz. Dotyczy ono m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
30.04.2024

Szwecja wysyła okręt podwodny na "Dynamic Mongoose." To jedno z największych ćwiczeń NATO

Zbliża się kolejna edycja "Dynamic Mongoose". Jest to jedno z cyklicznych przedsięwzięć międzynarodowych NATO, w ramach którego siły morskie na Morzu Północnym ćwiczą działania w związku ze zwalczaniem okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW).
30.04.2024

„Die Welt”: Polska przyspiesza przejście na atom – chce być liderem w Europie

Podczas gdy Niemcy uparcie obstają przy rezygnacji z energetyki jądrowej, Polska przyspiesza przejście na atom i może być niedługo europejskim liderem technologicznym w Europie – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik „Die Welt”.
29.04.2024

MFW Baltica. Ogłoszono chętnych na przeprowadzenie monitoringu morświnów

Ogłoszono wyniki pierwszego etapu przetargu nieograniczonego na realizację monitoringu populacji morświnów w rejonie planowanych inwestycji Morskich Farm Wiatrowych Baltica. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez Ørsted i PGE. Projekt ten obejmuje zarówno fazę przed budową, jak i w trakcie realizacji inwestycji, z opcją na przyszłe rozszerzenia i modyfikacje.
29.04.2024

Bandera wygodna dla polskich armatorów i rządu. Jak przywrócić ją flocie handlowej?

Co roku Polska traci około 8 mld zł z powodu tego, że polska flota handlowa pływa pod obcymi banderami – to najkrótsza konkluzja konferencji „Morska flota handlowa pod narodową banderą. Polską racją stanu!”, która odbyła się Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 24 kwietnia 2024 roku.
28.04.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Port Gdynia. Przetarg na dzierżawę terminala zbożowego unieważniony

W Zarządzie Morskiego Portu Gdynia zapadła decyzja o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego. Procedura postępowania będzie musiała się odbyć od początku.
27.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Ruszyły nawodne stacje Orlenu dla motorowodniaków i żeglarzy

Motorowodniacy i żeglarze mogą już korzystać z nawodnych stacji tankowania Orlenu na Mazurach, nad Zalewem Zegrzyńskim i nad Bałtykiem. Oprócz paliwa, w większości tych placówek dostępne są też produkty spożywcze, a w niektórych skorzystać można z nowej oferty gastronomicznej - podał koncern.
26.04.2024

Niezwykłe zabytki odkryte podczas remontu Żurawia

Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia. Podczas prac w zabytku odkryto przedmioty datowane od czasów średniowiecznych po XX w.
26.04.2024

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.
25.04.2024

Spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich w Gdyni

Już 8 maja PFTM oraz Stocznia Remontowa Nauta zapraszają na spotkanie, które obędzie się w Gdyni. W programie zwiedzanie Stoczni Nauta oraz część oficjalna w tym Walne Zgromadzenie członków PFTM w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na zakończenie spotkania networking i poczęstunek w restauracji Mondo di Vinegre. Serdecznie zapraszamy wszystkich forumowiczów, sympatyków oraz zainteresowanych dołączeniem do PFTM.
25.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Co najmniej pięciu migrantów zginęło, próbując przepłynąć kanał La Manche

Co najmniej pięcioro migrantów, w tym dziewczynka, zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek podczas próby dostania się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przepełnioną łodzią - podały lokalne władze.
23.04.2024

Jak przetrwać i ratować na morzu? Ćwiczenia i badania na Bałtyku z udziałem studentów i pracowników uczelni morskich

Ćwiczenia oraz badania naukowe Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) z udziałem studentów oraz kadry Politechniki Morskiej w Szczecinie, a także Uniwersytetu Morskiego w Gdyni miały miejsce 26 marca 2024 na Zatoce Gdańskiej. Obejmowały one dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.
23.04.2024

Prezes Grupy Azoty zapowiada zaktualizowanie strategii w ciągu 12 miesięcy

W ciągu 12 miesięcy zaktualizujemy strategię Grupy Azoty - poinformował PAP prezes Grupy Adam Leszkiewicz. Podkreślił, że spółkę czeka w tym czasie restrukturyzacja związana z "optymalizacją biznesu". Zapewnił jednocześnie, że firma podejmuje działania, by "zabezpieczyć miejsca pracy".
23.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Bezpieczeństwo morskie: klucz do stabilności. Międzynarodowe seminarium w Brukseli

W Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli odbyło się 16 kwietnia seminarium na temat bezpieczeństwa morskiego. Wydarzenie zorganizowała prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej we współpracy z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Obronnością (Studiecentrum voor Veiligheid en Defensie, SCVD). Eksperci omówili kilka kluczowych obszarów morskich, w których należy zabezpieczyć interesy UE: Morze Północne, Morze Śródziemne, Zatokę Gwinejską i Morze Czarne.
19.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Mein Shiff 7 przygotowuje się do prób morskich. To kolejny wycieczkowiec powstający w Meyer Turku

W fińskiej stoczni trwają przygotowania do rozpoczęcia prób morskich ekologicznego wycieczkowca napędzanego metanolem, budowanego dla TUI Cruises, części koncernu Royal Carribean. To ostatnia jednostka z budowanej serii, którą wyróżnia możliwość zasilania ekologicznym paliwem, w myśl dekarbonizacji żeglugi.
19.04.2024

Saab dostarczy siłom morskim Hiszpanii systemy ostrzegania laserowego dla nowych fregat

Szwedzki koncern podpisał 18 kwietnia kontrakt na dostawę systemów ostrzegania laserowego dla Marynarki Wojennej Hiszpanii (Armada Española) o wartości 3,5 mln euro. Stanowi to dla firmy ważny kamień milowy, ponieważ dotyczy dostaw jej najnowszej technologii, która znajdzie się w wyposażeniu nowych fregat typu F110, mających stanowić istotne wzmocnienie sił morskich państwa. Budowniczym nowych okrętów jest Navantia.
19.04.2024

Morze pod nadzorem mikrosatelitów. Kongsberg zbuduje satelity. Dla Polski również?

Kongsberg Defence & Aerospace otrzymał kontrakt od Norwegian Intelligence Service (NIS) na dostarczenie danych z satelitarnego nadzoru morskiego z norweskich akwenów znajdujących się w strefie niezbędnej dla bezpieczeństwa Norwegii. NIS jest odpowiedzialny za operacje kosmiczne i bezpieczny rozwój Norweskich Sił Zbrojnych.
19.04.2024

Tragedia w gdańskiej stoczni. To było morderstwo, nie wypadek

Poniedziałkowe zdarzenie w stoczni przy ul. Przetocznej w Gdańsku, pierwotnie zgłoszone jako wypadek, okazało się zbrodnią. Jak poinformowała dziś gdańska prokuratura, śmierć 37-letniego obywatela Gruzji była wynikiem celowego działania operatora wózka widłowego, co radykalnie zmienia kontekst tego tragicznego wydarzenia.
18.04.2024

Trwa 39. Konferencja EuroPOWER & 9. OZE POWER

Dzisiaj rozpoczęła się 39. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & OZE POWER. Nowa odsłona kongresu tworzy platformę dialogu będącą centrum konsultacji społecznych przedstawicieli nowego rządu ze wszystkimi kluczowymi reprezentantami branży.
18.04.2024

Australijski MON zapowiada rozwój floty okrętów podwodnych i nawodnych

Australijski minister obrony Ruchard Marles zaprezentował w środę pierwszą narodową strategię obrony, zapowiedział przeznaczenie w ciągu 10 lat dodatkowych 50 mld dolarów australijskich na obronę. Resort obrony zwrócił uwagę na konieczność powstrzymywania "taktyki przymusu" ze strony Pekinu w regionie, co skrytykował już chiński MSZ.
17.04.2024

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego

Na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej toczą się intensywne prace. We wschodniej części nabrzeża oraz na pomostach komunikacyjnych, zamontowano balustrady. Prace żelbetowe dla całej inwestycji zostały zakończone, a na ul. Sztutowskiej zakończono budowę nowo zaprojektowanego przepustu. Co zaplanowano na kolejne tygodnie robót?
17.04.2024

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Greckie stocznie się odradzają. Europejskie walczą o przeżycie. Porównamy siły z Azją na Posidonia 2024

Grecki przemysł stoczniowy odrodził się w ostatnim dziesięcioleciu i wyraźnie będzie widoczny - obiecują organizatorzy Posidonia 2024. Mówi się wprost, że po latach upadku, a nawet ruiny, stocznie greckie przeszły do stanu dynamicznego ożywienia. W tym procesie otrzymuje wsparcie trzeciej floty światowej w świecie (pod względem wartości), międzynarodowego biznesu i rządu.
16.04.2024

Nowy pakiet sprzętowy od Wärtsilä ma zwiększyć możliwości dynamicznego pozycjonowania na morzu

Nowy pakiet rozwiązań w postaci steru strumieniowego i systemu sterowania napędem firmy Wärtsilä ma stanowić innowacyjne rozwiązanie w zakresie prowadzenia dynamicznego pozycjonowania na morzu, co jest współcześnie istotne przy prowadzeniu prac w ramach offshore, gdzie jest istotne utrzymywanie pozycji statku przez długi czas w jednym miejscu. Ma to zapewnić lepszą wydajność operacyjną.
16.04.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Coraz więcej wypadków z cumami

Rosną statystyki incydentów związanych z cumami. Szczególnie narażone są wycieczkowce i inne duże statki.
13.04.2024

Eskalacja w Cieśninie Ormuz. Iran zajął kontenerowiec MSC

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli statek "związany z Izraelem" - podała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Jednostka przemieszcza się na wody terytorialne Iranu - dodano.
13.04.2024

Normalizacja żeglugi na Kanale Panamskim ma nastąpić do 2025 roku, o ile dopisze pogoda

Z racji na zbliżający koniec pory suchej w Ameryce Środkowej, Zarząd Kanału Panamskiego liczy na normalizacje w kwestii poziomu wody i możliwości zwiększenia liczby statków przemieszczających się przez tę istotną trasę morską. W oparciu o obecny i prognozowany poziom wody w jeziorze Gatun oraz w związku z operacyjną strategią wodną (OWS) wdrożoną przez zarząd oraz władze Panamy, stopniowo ma zwiększać się ilość oferowanych tranzytów. Od 25 marca jest to 27 dziennie, gdy jeszcze w lutym spadła do zaledwie 18.
12.04.2024

Wizyta zespołu okrętów NATO w Szwecji. Nowy członek sojuszu wzmacnia jego zdolności obronne

Od czasu, gdy Szwecja oficjalnie przystąpiła do NATO 7 marca tego roku, okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1) i Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (SNMCMG-1) odbyły pierwsze wizyty w porcie w Sztokholmie, cementujące relacje z nowym państwem członkowskim. Wizyty są okazją do wymiany doświadczeń między kadrą morską Szwecji i pozostałych krajów. Najnowszym gościem na szwedzkich wodach był niemiecki okręt FGS Donau, będący jednostką flagową SNMCMG-1.
12.04.2024

PERN planuje montaż urządzeń dozujących środek ułatwiający przepływ ropy w Rurociągu Pomorskim

PERN planuje montaż na Rurociągu Pomorskim skidów, czyli urządzeń dozujących substancję DRA, redukującą opory przepływu ropy naftowej. Chodzi o cztery lokalizacje: w Gdańsku, gdzie znajduje się baza surowcowa spółki oraz w Pelplinie, Łasinie i Rypinie, gdzie działają stacje pomp magistrali.
12.04.2024

Morski seans w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na kolejny seans z cyklu Kino Wojenne w Muzeum. Wyświetlanym filmem będzie tym razem „Pan i władca: Na krańcu świata”.
12.04.2024

Rosyjskie tankowce płyną do Afryki. Moskwa szuka nowych rynków zbytu

Objęta zachodnimi sankcjami Rosja zwiększa dostawy oleju napędowego i benzyny do Afryki, która po Azji staje się kolejnym ważnym rynkiem dla jej surowców. W kwietniu do Sudanu dotarły już dwa tankowce z przetworzoną ropą, trzeci jest w drodze.
12.04.2024

Adam Weintrit został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w kadencji 2024-2028. Wyboru rektora dokonało Kolegium Elektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 11 kwietnia 2024 roku. Nowa kadencja obecnego Rektora UMG rozpocznie się 1 września 2024 roku.
11.04.2024

Ukraińskie niszczyciele min będą tymczasowo stacjonować w brytyjskim Portsmouth

Dwa niszczyciele min typu Sandown, przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię w ubiegłym roku, jeszcze pewnie długi czas nie pojawią się na macierzystych wodach. Obecnie wraz z załogami będą stacjonować w brytyjskiej bazie sił morskich w Portsmouth, gdzie przybyły 11 kwietnia 2024 roku. Ich obecność ma być dowodem zacieśniania współpracy politycznej i wojskowej między oboma państwami.
11.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

W czwartek w PE głosowanie, które może uderzyć w polskie przetwórstwo rybne

W czwartek posłowie do Parlamentu Europejskiego będą głosować nad regulacjami, które - jeśli nie zostaną odrzucone - uderzą w sektor przetwórstwa rybnego w Polsce. Gra toczy się o gałąź gospodarki wartą dla naszego kraju 2,5 mld euro rocznie i o kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach dotkniętych strukturalnym bezrobociem.
10.04.2024

94. rocznica utworzenia 13. Dywizjonu Trałowców

Od 94 lat siły 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety realizują zadania związane obroną przeciwminową. Jest to okazja zarówno do przypominania o przeszłości, ale też myślenia o przyszłości. W przypadku tej jednostki odbywa się to z optymizmem. W Porcie Wojennym Gdynia odbyły się uroczystości z udziałem marynarskiej kadry i zaproszonych gości.
10.04.2024

Port Gdańsk wyremontuje zabytkowy budynek Poczty Morskiej

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków (PWKZ) wpisał do rejestru zabytków budynek Zamorskiej Wymiany Poczty (tzw. Poczty Morskiej), zlokalizowany przy Nabrzeżu Wiślanym. Monumentalny gmach powstały w okresie Wolnego Miasta Gdańska, skrywa wiele ciekawych historii. Poza polskim urzędem pocztowym, mieściły się tam szkoła dla załóg U-bootów, produkowanych w gdańskich stoczniach oraz „Koszary wiślane” Kriegsmarine.
10.04.2024

Westinghouse wybrało siedem polskich firm dla wsparcia budowy elektrowni jądrowej

Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
09.04.2024

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Ørsted i Cadeler podpisały umowę na statek instalacyjny do obsługi komponentów XXL dla morskich farm wiatrowych

Ørsted i Cadeler podpisały długoterminową umowę dzierżawy nowo wybudowanego statku instalacyjnego dla farm wiatrowych. Dzięki umowie Ørsted zabezpiecza dostępność statków instalacyjnych od pierwszego kwartału 2027 r. do końca 2030 r. na potrzeby nadchodzących projektów budowlanych.
09.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Hala kadłubowa w PGZ Stocznia Wojenna staje się zamkniętą konstrukcją. Do końca prac zostało kilka miesięcy

Trwają intensywne prace budowlane przy największym obiekcie w gdyńskiej stoczni. Obiekt, w którym będą montowane kadłuby wielozadaniowych fregat programu "Miecznik" nabiera oczekiwanego wyglądu tak od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pojawia się w nim także kluczowe wyposażenie przeznaczone do prac stoczniowych.
09.04.2024

Eskorta statków i zwalczanie ataków z morza i powietrza zadaniami okrętów w ramach EUNAVFOR Aspides

Prowadzona pod egidą Unii Europejskiej międzynarodowa operacja EUNAVFOR Aspides od lutego chroni statki znajdujące się na obszarze Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej i poruszające na trasie obejmującej m.in. Kanał Sueski. Trwające od listopada 2023 roku ataki jemeńskich bojowników Huti doprowadziły do największego od dekad kryzysu w branży morskiej.
08.04.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
07.04.2024

Polcopper ma nowy potężny dźwig w Porcie Gdańsk

W Porcie Gdańsk, na Nabrzeżu Przemysłowym, od niedawna pracuje nowy dźwig. Olbrzymi Mantsinen 160 należący do firmy Polcopper to największa maszyna tego producenta w Polsce.
07.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Zmodernizowana infrastruktura wodna na Odrze granicznej

Wody Polskie zakończyły prace realizowane na Odrze granicznej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Infrastruktura hydrotechniczna uzyskała pozwolenie na użytkowanie. Aktualnie trwają prace porządkowe oraz gwarancyjne. Zgodnie z planem w przyszłym roku ruszy monitoring poinwestycyjny przedsięwzięcia. We współpracy z Niemcami, infrastruktura będzie utrzymywana dla spełniania celów przeciwpowodziowych.
05.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Święto Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego. Gdyńska jednostka obchodzi 22 rocznicę istnienia

Jednostka odpowiadająca za dowodzenie wydzielonymi komponentami sił morskich i stacjonująca w Gdyni obchodziła 2 kwietnia swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostki, na której odczytano postanowienie, decyzję oraz rozkazy o wyróżnieniach przyznanych przez prezydenta, Ministra Obrony Narodowej, dowódcę Operacyjnego RSZ oraz dowódcę COM-DKM.
04.04.2024

Zdaniem strony ukraińskiej tranzyt zboża w znakomitej większości nie odbywa się już przez Polskę tylko przez Morze Czarne

Większość postulatów protestujących rolników została spełniona - ocenił w środę na konferencji prasowej w Narwi (Podlaskie) wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Apelował przy tym o nieupolitycznianie obecnego protestu w siedzibie ministerstwa rolnictwa.
03.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

NWZ PERN uzupełniło składy zarządu i rady nadzorczej spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PERN powołało do zarządu tej spółki Marcina Giemzę - od 8 kwietnia, a do rady nadzorczej Monikę Namysłowską, Pawła Białka i Artura Przewrockiego - od 1 kwietnia.
03.04.2024

Naukowcy: polowania na fokę szarą są zbyt intensywne

Aktualnie obowiązujące limity polowań na foki szare stanowią poważne zagrożenie dla długoterminowego przetrwania tego gatunku w Morzu Bałtyckim - ostrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu.
03.04.2024

Sea Cargo Charter rozszerza swoją działalność aby przyspieszyć dekarbonizację żeglugi

Cztery lata po utworzeniu Sea Cargo Charter (SCC), inaczej Karta Ładunków Morskich ma określać globalne ramy umożliwiające dostosowanie działalności czarterowej do odpowiedzialnych zachowań środowiskowych w celu promowania dekarbonizacji międzynarodowej żeglugi. Inicjatywę wspiera 37 sygnatariuszy by wpłynąć na postęp dekarbonizacji żeglugi w całej branży morskiej, umożliwiając podmiotom czarterującym i armatorom monitorowanie i raportowanie swoich emisji w ramach wspólnych ram.
02.04.2024

W Marinie Gdynia powstanie zaplecze żeglarskie za 30 mln złotych

Marina Gdynia ma wzbogacić się o trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdą się pomieszczenia socjalne dla żeglarzy, biura i sala konferencyjna oraz cztery hangary na sprzęt. Inwestycja powinna kosztować ok 30 mln zł i zostać zrealizowana do 2027 roku.
02.04.2024

Ruch oporu Atesz: Rosja transportuje ładunki wojskowe na statkach handlowych

Krymscy partyzanci, którzy obserwują Most Kerczeński, odkryli, że Rosja wykorzystuje statki handlowe do transportu ładunków wojskowych - poinformował we wtorek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz na Telegramie.
02.04.2024

Oficer szwedzkiej marynarki wojennej: W domenie okrętów podwodnych Rosjanie odrobili pracę domową

Szef działu operacyjnego 1. Flotylli Okrętów Podwodnych Szwecji, komandor porucznik Erik Ahlqvist powiedział PAP, że w domenie okrętów podwodnych Rosjanie dysponują nowoczesną technologią i zaawansowanymi systemami. Dodał, że mimo przewagi NATO na Bałtyku, sojusznicy muszą zachować czujność.
01.04.2024

Analityk: Ukraińcy zdołali zepchnąć Flotę Czarnomorską do narożnika

Na Morzu Czarnym armia ukraińska zdołała zepchnąć rosyjską Flotę Czarnomorską do narożnika, pozbawić Moskwę kontroli na tym akwenie – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowości Mariusz Cielma. Jego zdaniem to zasługa „dronów morskich” oraz brytyjskich i francuskich rakiet manewrujących.
30.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury: decyzja w sprawie przetargu na terminal zbożowy w rękach Portu Gdynia

Po środowej decyzji Ministerstwa Infrastruktury o niewyrażeniu zgody na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia konsorcjum, które zwyciężyło w przetargu, zrodziło się pytanie o dalszy los postępowania. Resort przekazał, że dalsze decyzje należą do Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
29.03.2024

Konferencja dt. bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły z udziałem ministra infrastruktury

W środę 27 marca 2024 roku w Płocku odbyła się konferencja poświęcona tematyce bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły, w której uczestniczyli eksperci PGW Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy nakreślili najważniejsze wyzwania z ochroną przeciwpowodziową w regionie i podejmowanych działaniach.
29.03.2024

Powstanie gigantyczny samolot do transportu morskich turbin wiatrowych

Rozwój technologii energii odnawialnej generuje wyzwania związane z ich rosnącymi rozmiarami i logistyką transportu. W dużej mierze przyczyniają się do tego powstające na całym świecie lądowe oraz morskie farmy wiatrowe. Amerykański startup Enter Radia postanowił zmierzyć się z tymi problemami, prezentując innowacyjny projekt ogromnego samolotu o nazwie WindRunner, który został zaprojektowany specjalnie do transportu łopat turbin wiatrowych.
29.03.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
29.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Cadeler – solidny przychód, dużo zamówień

Cadeler, jedno z wiodących przedsiębiorstw w sektorze offshore na świecie, podsumował 2023 rok. Koncern zanotował przychód, zwiększył flotę i dokonał znaczącej fuzji.
28.03.2024

W. Brytania. W ub.r. rekordowa liczba zrzutów nieoczyszczonych ścieków do wód

Ubiegły rok był najgorszy w historii w Anglii, jeśli chodzi o zrzuty nieoczyszczonych ścieków do rzek i morza. Firmy wodociągowe dokonywały takich zrzutów 464 tys. razy, a ich łączna długość trwała 3,6 mln godzin - podała w środę rządowa Agencja ds. Środowiska (EA).
27.03.2024

Mostostal Pomorze wykonał kolejne konstrukcje na potrzeby eksploatacji złóż gazowych

Mostostal Pomorze S.A. zakończył prace nad kolejnym projektem dla branży offshore. Dostarczone konstrukcje zostaną wykorzystane na potrzeby trzech złóż gazowych zlokalizowanych w północnej części Morza Norweskiego.
27.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

2. edycja konferencji Academic Gdynia Innovation Days zakończona

W dniach 25-27 marca w w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w odbyła się kolejna edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days. Wydarzenie zostało zorganizowane z udziałem ekspertów zorganizowane przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
27.03.2024

Bezpiecznie do portu mimo niepogody

1 na 4 decydentów z sektora transportu morskiego uważa, że pogoda ma negatywny wpływ na branżę1. Tropikalne cyklony i huragany, monsuny i burze z piorunami – przyroda potrafi skutecznie spowolnić nawet najbardziej odporny kontenerowiec. Z perspektywy morskich spedytorów, każdy sztorm i kurs pod silny wiatr to wzrost ryzyka, ale i duże straty paliwa.
27.03.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestas wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

Dorota Pyć prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk

Prof. Dorota Pyć, prorektor ds. Nauki i Umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego została wybrana na stanowisko prezesa Portu Gdańsk. Z gdańskim portem jest związana od 2019 r. – jako członkini Rady Nadzorczej ZMPG z ramienia Miasta Gdańska. Na stanowisko wiceprezesa ds. infrastruktury powołano Krzysztofa Kaczmarka, który czasowo był pełniącym obowiązki prezesa. Stanowiska obejmą z dniem 27 marca.
26.03.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Terminal instalacyjny w Świnoujściu - rozpoczęły się prace czerpalne

W Świnoujściu na terenie przyszłego terminala instalacyjnego do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej rozpoczęły się prace czerpalne. Wykonują je holenderskie jednostki tj: pogłębiarka „Vox Ariane” oraz jednostka wspomagająca „Maas”.
25.03.2024

Equinor i Polenergia z umowami na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

Equinor i Polenergia podpisały finalne umowy na zaprojektowanie fundamentów dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych przez obie firmy na Morzu Bałtyckim. Opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów, zostało powierzone spółce Rambøll. Podpisane umowy to kolejny krok w realizacji inwestycji o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
25.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

CEVA Logistics zbuduje park logistyczny w Porcie Dunkierka

Na terenie o powierzchni 9,5 ha, położonym we wschodniej części portu Dunkierka, CEVA uruchomi nowy park logistyczny dedykowany obsłudze pojazdów eksportowanych i importowanych. Zawarta w tym celu umowa o dzierżawę ma umożliwić CEVA wzrost efektywności i zwiększenie odporności łańcuchów dostaw jej klientów z branży samochodową.
25.03.2024

Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2024

Za nami XII edycja konferencji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT, która miała miejsce w Sopocie w dniach 20 i 21 marca. Wydarzenie jest wyjątkową platformą spotkań najpoważniejszych „graczy” na rynku przewozów towarowych, zwłaszcza w obszarze przewozów intermodalnych.
24.03.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

Jak zapewnić bezpieczeństwa statkom napędzanym metanolem? Badanie wykazuje potrzebę wprowadzenia odpowiednich przepisów

Nowe badanie bezpieczeństwa pożarowego przeprowadzone przez globalnego dostawcę rozwiązań w zakresie technologii bezpieczeństwa, firmę Survitec, ujawniło, że istniejące metody gaszenia pożarów stosowane do gaszenia pożarów przestrzeni maszynowych i zbiorników wodnych na statkach zasilanych konwencjonalnym paliwem są nieodpowiednie w przypadku pożarów spowodowanych metanolem.
21.03.2024

Kolejny etap budowy wycieczkowca dla Disney Cruise Line

Budowa kolejnego statku wycieczkowego dla Disney Cruise Line osiągnęła kolejny kamień milowy. 20 marca w stoczni w Papenburgu odbyła się ceremonia położenia stępki, rozpoczynająca montaż kadłuba statku.
21.03.2024

Władze Tajwanu: 32 chińskie samoloty wojskowe i pięć okrętów wykryto w pobliżu wyspy

Dwadzieścia z 32 samolotów bojowych Chin wykrytych w pobliżu Tajwanu w ostatniej dobie przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną granicę między obiema stronami – podał w czwartek resort obrony w Tajpej. Jest to drugi najsilniejszy przejaw aktywności chińskiej armii w regionie od początku roku.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Cermaq podejmuje szerszą współpracę z Cognizant w celu dalszego podnoszenia wydajności operacyjnej

Firma Cognizant (Nasdaq: CTSH) poinformowała dziś o odnowieniu współpracy ze spółką Cermaq Group AS, największym światowym producentem łososia, stymulującym transformację systemów w kierunku zdrowszej i bardziej przyjaznej dla klimatu żywności.
20.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

PGZ Stocznia Wojenna podpisuje kontrakt na system obrony bezpośredniej fregat programu "Miecznik"

PGZ Stocznia Wojenna podpisała z firmą Terma umowę na dostawę systemu bezpośredniej obrony okrętu C-Guard, który zostanie wykorzystane przy budowie wielozadaniowych fregat w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. To kolejny dowód współpracy z podmiotami zaangażowanymi w dostawy kluczowego uzbrojenia i wyposażenia dla okrętów, które w latach 2029-2031 wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.
20.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Pocisk wystrzelony przez bojowników Huti po raz pierwszy trafił w terytorium Izraela

Siły zbrojne Izraela potwierdziły we wtorek, że dzień wcześniej jemeńscy bojownicy Huti po raz pierwszy ostrzelali terytorium Izraela. Pocisk manewrujący trafił w otwartą przestrzeń w pobliżu miasta Ejlat, położonego nad Morzem Czerwonym. Nie odnotowano ofiar ani strat materialnych.
19.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

W pobliżu Grenlandii zatonął statek rybacki

Duński trawler krewetkowy Lomur zatonął w niedzielę w nocy u wybrzeży Grenlandii. Przyczyny nie są znane, załogę uratowano.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko w kablach

Ubezpieczenia są nieodzownie związane z bezpieczeństwem. Dlatego też uczestnicy konferencji Offshore Wind 2.0 pochylili się także nad statystykami dotyczącymi awaryjności komponentów morskich farm wiatrowych, ale także polityki bezpieczeństwa na poszczególnych szczeblach realizacji projektów.
19.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.