• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie El Nino zakończy się w czerwcu, La Nina pojawi się w drugiej połowie 2024 r.

Partnerzy portalu

Zjawisko pogodowe El Nino, które wywołuje obecnie fale upałów w Azji Południowej, powinno wygasnąć do czerwca – poinformowało w czwartek amerykańskie rządowe biuro meteorologiczne. Naukowcy twierdzą, że w drugiej połowie 2024 r. może pojawić się zjawisko La Nina, które przyniesie ochłodzenie u wybrzeży Ameryki Południowej.

Centrum Przewidywania Klimatu (CPC) w swojej comiesięcznej prognozie napisało, że szansa na wystąpienie La Nina w okresie od czerwca do sierpnia wynosi 49 proc. i wzrasta do 69 proc. w okresie od lipca do września.

Pojawienie się zmian pogodowych, które mogą wywołać długotrwałe susze, tropikalne cyklony oraz pożary, ma kluczowe znaczenie dla rolnictwa.

Ubiegłoroczne wystąpienie El Nino wpłynęło na ograniczenie eksportu ryżu przez Indie, które są czołowym dostawcą. Miało to związek z bardzo słabym sezonem monsunowym. Ucierpiała także produkcja pszenicy w Australii, która znajduje w dziesiątce największych eksporterów, a także uprawy soi i kukurydzy w Ameryce Łacińskiej.

"La Nina prawdopodobnie wpłynie na produkcję pszenicy i kukurydzy w USA oraz soi, jęczmienia, pszenicy i kukurydzy w Ameryce Łacińskiej, w tym w Brazylii, Argentynie i Urugwaju" - powiedziała Sabrin Chowdhury, analityczka rynków finansowych, w rozmowie z agencją Reuters.

El Nino i La Nina to wielkoskalowe zjawiska klimatyczne, które obejmują system ocean-atmosfera na okołorównikowym obszarze Oceanu Spokojnego. El Nino charakteryzuje się ponadprzeciętnie ciepłymi temperaturami powierzchni oceanu na równikowym Pacyfiku. Z kolei podczas fazy przeciwnej, La Nina, temperatury wody w tym samym regionie spadają poniżej średniej.(PAP)

mzb/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.