• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Porcie Gdynia

09.05.2024 20:40 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Saperzy zabezpieczyli niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

Fot. 36. Patrol Saperski/43. bsap

Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów z Rozewia przejęli ważącą 250 kg bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Na znalezisko natrafiono podczas prac ziemnych na terenie w Porcie Gdynia. Niewybuch trafi na poligon lądowy, gdzie zostanie zneutralizowany.

Znalezisko zostało odkryte podczas prac budowlanych, które odbywają się na Nabrzeżu Indyjskim w gdyńskim porcie. Główne zadanie to przebudowa na długości około 540 metrów nabrzeża, które zostanie też poszerzone o 6 metrów. Przebudowa obejmuje wykonanie układu kolejowo-drogowego, instalacji technologicznych, nowych elementów wyposażenia nabrzeża, konstrukcji oczepu żelbetowego oraz samochodowo-kolejowego kosza przyjęciowego. Istniejąca estakada zostanie wydłużona.

W związku z zagrożeniem, z okolicy ewakuowano blisko 200 osób. Saperzy zabezpieczyli znaleziony ładunek, który następnie wywieziono celem jego zneutralizowania, aby nie stwarzał już więcej zagrożenia.

Saperzy z marynarki przypominają, że w razie znalezienia potencjalnie niebezpiecznego przedmiotu należy natychmiast powiadomić Policję, Straż Pożarną lub Straż Miejską i w miarę możliwości zabezpieczyć znalezisko do czasu przejęcia go przez odpowiednie służby. Znalezionego obiektu nie wolno dotykać, przenosić, czy też próbować rozbrajać na własną rękę.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.