• <

Wynik wyszukiwania - "niewybuch" - Wiadomości

Saperzy marynarki wojennej zneutralizowali półtonową bombę lotniczą z czasów II wojny światowej

Niebezpieczne pozostałości z czasów obu wojen światowych wciąż sprawiają, że jednostki saperów polskiej Marynarki Wojennej nadal mają pełne ręce roboty. Żołnierze 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, wchodzący w skład 43. Batalionu Saperów 3. Flotylli Okrętów podjęli ważącą 500 kg bombę lotniczą, która została znaleziona w Kazimierzu Gmina Kosakowo.
29.04.2024

Zagrożenia z dna Bałtyku przedmiotem obrad komisji sejmowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
24.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Oficer szwedzkiej marynarki wojennej: W domenie okrętów podwodnych Rosjanie odrobili pracę domową

Szef działu operacyjnego 1. Flotylli Okrętów Podwodnych Szwecji, komandor porucznik Erik Ahlqvist powiedział PAP, że w domenie okrętów podwodnych Rosjanie dysponują nowoczesną technologią i zaawansowanymi systemami. Dodał, że mimo przewagi NATO na Bałtyku, sojusznicy muszą zachować czujność.
01.04.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Orlen szuka firmy do nadzoru saperskiego w rafinerii w Gdańsku

Orlen ogłosił postępowanie na wybór firmy, która mogłaby świadczyć usługi saperskie oraz nadzór saperski przy pracach ziemnych na terenie zakładu rafineryjnego w Gdańsku w latach 2024 - 2026. Jak podał w ogłoszeniu koncern, oferty można składać do 15 marca.
29.02.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
25.02.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
23.02.2024

Marynarze wracają do wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

8 Flotylla Obrony Wybrzeża wspiera 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach pomocy przygotowała dwie niezwykłe aukcje. W tym roku celem zbiórki są płuca po pandemii – środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. Mottem akcji jest „Tu wszystko gra OK!”.
24.01.2024

Orlen Neptun informuje, że budowa terminalu instalacyjnego w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

Roczne podsumowanie działań polskiej Marynarki Wojennej. Rok 2023 obfitował w ważne wydarzenia

Tysiące pokonanych mil morskich, dziesiątki wykonanych zadań i ćwiczeń, udział w przedsięwzięciach międzynarodowych - rok 2023 był pracowitym dla morskiego rodzaju sił zbrojnych. Jednocześnie był to czas wielkich nadziei w kontekście rozwoju formacji, jakiego nie widziała od blisko dwóch dekad.
01.01.2024

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa [wideo]

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Peter Cherneski, director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

Niewybuchy już nie stanowią zagrożenia. Marynarze zabezpieczyli morskie znalezisko

Od rana specjaliści z Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety intensywnie działała w związku z wykryciem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegały blisko helskiej plaży. W związku z tym marynarze zabezpieczyli obszar oraz przeprowadzili akcję wydobycia stwarzających zagrożenie bomb lotniczych.
15.12.2023

Operacja neutralizacji niewybuchów na Zatoce Puckiej

Jutro, 15 grudnia 2023 roku, rozpocznie się operacja neutralizacji niewybuchów na Zatoce Puckiej, przeprowadzona przez nurków z 13. Dywizjonu Trałowców stacjonującego w Gdyni. Przedmiotem tej interwencji są trzy radzieckie bomby lotnicze z okresu II wojny światowej.
14.12.2023

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

Pocisk okrętowy służył jako ozdoba ogrodowa. I to przez 100 lat

Małżeństwo z Pembrokshire latami trzymało XIX-wieczny trzydziestokilogramowy pocisk z działa okrętowego jako ogrodową ozdobę. Państwo Edwards byli zaszokowani, kiedy okazało się, że trzeba ewakuować ulicę, bo saperzy muszą zdetonować ozdobę ogrodową.
04.12.2023

Polscy marynarze zneutralizowali w ramach ćwiczeń NATO 16 historycznych min morskich

Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski - poinformowała w czwartek agencja BNS.
24.11.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Alert RCB. Marynarka Wojenna zneutralizuje minę morskę morską na odcinku Mechelinki-Westerplatte

Siły 13. Dywizjonu Trałowców wchodzące w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża dokonają likwidacji niewybuchu z czasów II wojny światowej, znalezionego w rejonie Zatoki Gdańskiej. W związku z tym został nadany komunikat odnośnie bezpieczeństwa.
16.10.2023

Szybka akcja we Francji. Działający z polskiego okrętu litewscy nurkowie-minerzy zneutralizowali niewybuch o wadze 1000 kg

Na wodach terytorialnych Francji nieopodal wybrzeża międzynarodowy zespół okrętowy pod polskim dowództwem zajmuje się neutralizacją niebezpiecznych obiektów, w tym pozostałości z czasów II wojny światowej. Dziś jedną ze spektakularnych okazji dokonali specjaliści z Marynarki Wojennej Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos), operujący z ORP Kadm. Xawery Czernicki.
13.10.2023

Ruggiero di Lauria zwodowany. To szósty patrolowiec budowany przez Fincantieri

Dla stoczniowców w Muggiano 6 października był ważnym dniem, gdyż odbyło się wodowanie kolejnego, wielozadaniowego okrętu patrolowego dla Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). W przyszłości ma wzmocnić bezpieczeństwo interesów państwa na Morzu Śródziemnym.
06.10.2023

Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego

Komisarz Sinkevičius jest dziś gospodarzem drugiej edycji konferencji „Nasz Bałtyk", której celem jest zajęcie się pilnymi wyzwaniami środowiskowymi na Morzu Bałtyckim. Na konferencji spotkają się ministrowie i urzędnicy wysokiego szczebla odpowiedzialni za rybołówstwo, rolnictwo i środowisko z ośmiu państw bałtyckich UE (Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska i Szwecja).
29.09.2023

Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników w bazie paliw w Dębogórzu

Badania archeologiczne poprzedzą budowę trzech zbiorników magazynowych o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w należącej do PERN bazie paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Spółka ogłosiła postępowanie na przeprowadzenie wykopalisk. Celem jest m.in. przygotowanie terenu pod inwestycję.
27.09.2023

Budzące grozę odkrycie na terenie budowy przy Muzeum Marynarki Wojennej. Odnaleziono pochówek z czasów II wojny światowej

Podczas prac ziemnych w związku z przygotowaniem terenu, gdzie znajdzie się nowy eksponat muzealny, okręt podwodny typu Kobben, ex-ORP Sokół, są okrywane kolejne, mroczne sekrety związane z przeszłością. Po niedawnym odnalezieniu szczątków i artefaktów z czasów II wojny światowej w głębszej warstwie ziemi odkryto groby żołnierzy z czasów tego konfliktu.
22.09.2023

Szukają min morskich u wybrzeży Holandii

12 okrętów NATO z sześciu państw od poniedziałku bierze udział w ćwiczeniach „Sandy Coast” u wybrzeży Holandii. Towarzyszą im wyspecjalizowane grupy nurków. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dowodzony przez Polaków zespół SNMCMG1. Ćwiczenia potrwają do 1 września.
25.08.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Kolejny sukces morskich specjalistów. Usunęli półtonową bombę zalegającą w Porcie Gdynia

W trakcie prac związanych z pogłębianiem dna toru podejściowego gdyńskiego portu robotnicy natknęli się na duży, podejrzany przedmiot. Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoznali w nim ważącą 500 kg bombę lotniczą z czasów II wojny światowej.
16.06.2023

Trening służb morskich w zakresie prowadzenia akcji ratowniczej

Załoga jednostki pływającej SG-216 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej 5 czerwca pospieszyła w rejon Zatoki Wrzosowskiej, gdzie na mieliźnie ugrzązł wycieczkowiec ze 103 osobami na pokładzie.
06.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: offshore lokuje się u dużych i małych

Powstająca w Polsce morska energetyka wiatrowa będzie potrzebować wielu zasobów i wykorzysta zarówno te największe porty, jak i te małe, a pewnie sięgnie także za granicę. O wykorzystaniu polskich portów dla offshore rozmawiali uczestnicy jednego z paneli dyskusyjnych podczas drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030.
04.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
03.06.2023

58. rocznica utworzenia 12. Dywizjonu Trałowców

Swoją rocznicę utworzenia obchodziła największa jednostka wchodząca w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonująca w Świnoujściu. Z tej okazji na okrętach dywizjonu podniesiono wielką galę banderową, a także odbyła się uroczysta zbiórka, w której uczestniczyli marynarze, pracownicy jednostki oraz zaproszeni goście.
01.06.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

80 lat służby morskich saperów (GALERIA)

Żołnierze 8. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na co dzień pełnią ważną rolę w systemie bezpieczeństwa państwa. Likwidują zagrożenia w postaci powojennych niewybuchów i niewypałów, a także innych obiektów niebezpiecznych. Regularnie przybywają do zgłaszanych znalezisk. Zagrożenie konfliktami oraz terroryzmem pokazuje, że ich służba niezmiennie pozostaje istotna. Przypomnieniu ich poświęcenia oraz zaangażowania były poświęcone obchody 80 lat istnienia jednostki, które odbyły się 21 kwietnia.
22.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Akcja wydobywcza na obszarze Zatoki Puckiej z udziałem ORP Albatros

Marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację wydobycia torpedy z czasów II wojny światowej, która zalegała na akwenie nieopodal Półwyspu Helskiego.
05.04.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Japońskie władze badają tajemniczą metalową kulę znalezioną na plaży

Na plaży w Japonii znaleziono tajemniczą metalową kulę o średnicy około 1,5 metra. Władze starają się ustalić, czym jest i skąd się wzięła, a mieszkańcy żartują, że może to być „jajo Godzilli”, „smocza kula” z popularnej mangi pt. "Dragon Ball" albo obiekt pozaziemski.
23.02.2023

Nurkowie minerzy oczyścili Zatokę Gdańską z bomb lotniczych

Specjaliści z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga od rana prowadzili akcje usuwania z dna Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym czterech bomb lotniczych z okresu II wojny światowej. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa teren Baltic Hub był niedostępny.
22.02.2023

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów w pobliżu Baltic Hub

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS do mieszkańców Gdańska i powiatu gdańskiego ostrzegający przed planowaną neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
22.02.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

W środę ewakuacja w Baltic Hub. Będą neutralizować bomby lotnicze zalegające na dnie morza

W środę, 22 lutego w godz. 8.00 – 16.00 przeprowadzona zostanie operacja wydobycia, transportu i unieszkodliwienia bomb lotniczych z okresu drugiej wojny światowej. Z tego powodu, w podanym czasie, na terenie Gdańska zamknięte będą plaże na długości linii brzegowej od wejścia 18 Ptasi Raj do wejścia 53 molo w Brzeźnie. W podanym czasie obowiązywać będzie również bezwzględny zakaz przebywania w wodzie.
21.02.2023

W środę Baltic Hub udostępni dodatkowe okna obsługi ciężarówek poza godzinami ewakuacji

Teren Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu. W godz. 5-15 wstrzymany będzie ruch bramowy. W pozostałych godz. zostaną udostępnione dodatkowe okna, aby zapewnić obsługę jak największej liczby ciężarówek - poinformowała spółka.
21.02.2023

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW.
03.02.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie jest projekt BC-Wind

W ramach nowego cyklu artykułów na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podsumowujemy dotychczasowe postępy w realizacji poszczególnych projektów farm wiatrowych. Jednym z nich to projekt BC-Wind, realizowany przez spółkę Ocean Winds (OW). Co udało się dotychczas zrealizować inwestorowi? Już dziś zapraszamy do śledzenia cyklu na łamach GospodarkaMorska.pl.
23.01.2023

Porty: niekonstytucyjny pierwokup nieruchomości lub spółek dla Skarbu Państwa

W ostatnim czasie daje się zauważyć zintensyfikowane prace legislacyjne, których wspólnym mianownikiem jest nadmierne zabezpieczenie Skarbu Państwa. Prace te dotyczą w szczególności tematyki związanej z własnością nieruchomości i ewentualną uprzywilejowaną pozycją Skarbu Państwa w momencie przeniesienia własności leżących w granicach portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Portami takimi są porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu, a więc tereny niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami.
20.01.2023

Neutralizacja miny morskiej w gdyńskim porcie zakończona [ZDJĘCIA]

Specjaliści z Grupy Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Wybrzeża dokonali neutralizacji miny morskiej typu GC z czasów II wojny światowej.
06.12.2022

Marynarka Wojenna będzie neutralizować niewybuch

Do mieszkańców Trójmiasta został rozesłany Alert RCB odnośnie likwidacji znalezionego, niebezpiecznego przedmiotu.
05.12.2022

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Niemieckie porty mogą nie podołać celom morskiej energetyki wiatrowej

Niemcy są jednym z liderów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Sektor offshore wind jest filarem polityki energetycznej Energiewende, ale też odpowiedzią na ograniczenia związane z rozwojem wiatraków na lądzie. Wysokim ambicjom mogą nie podołać niemieckie porty. Sytuacji nie pomaga fakt, że Federalny Sąd Administracyjny potwierdził zakaz budowy portu morskiego na użytek energetyki wiatrowej w Bremerhaven.
22.11.2022

250-kilogramowa bomba znaleziona przy gdyńskim porcie

Patrol saperski wchodzący w skład 43. Bataliony Saperskiego 3. Flotylli Okrętów podjął ważącą ćwierć tony bombę lotniczą SC 250 z okresu II wojny światowej. Znalezisko wykryto podczas prac ziemnych na placu budowy stacji Gdynia Port.
17.11.2022

Mewa się dozbraja

Na niszczycielu min typu Kormoran 2, przyszłym ORP Mewa, dokonano próbnego montażu okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K. Docelowy ma zostać przeprowadzony na początku 2023 roku.
12.11.2022

GeoFusion współpracuje z RWE Offshore Wind Poland

Grupa GeoFusion poinformowała o nowym kontrakcie z niemieckim deweloperem offshore, RWE. W ramach istniejących obecnie dwóch kontraktów polska firma ma wykonać badania dna morskiego na potrzeby projektów morskiej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II.
09.11.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

RCB ponawia ostrzeżenie przez neutralizacją niewybuchów Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na środę neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
11.10.2022

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w niedzielę wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na poniedziałek neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
09.10.2022

Port Gdynia. Pierwsza bomba lotnicza zneutralizowana; pozostały jeszcze dwie bomby i dwie miny

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni wydobyli, a następnie zneutralizowali bombę lotniczą o wadze 500 kg z okresu II wojny światowej, która zalegała w gdyńskim porcie. W środę operacja neutralizacji min i bomb lotniczych będzie kontynuowana.
04.10.2022

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali dziś alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewypałów z czasów II wojny światowej.
04.10.2022

Port Gdynia. Jutro startuje neutralizacja niewybuchów

We wtorek 4 października rozpocznie się operacja neutralizacji dwóch min morskich z czasów II wojny światowej, jakie znaleziono na redzie Portu Gdynia.
03.10.2022

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Tym zajmowała się Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu w Gdyni

Zanieczyszczenie Bałtyku odpadami niebezpiecznymi. Taki był temat wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które odbyło się 28 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.
01.08.2022

Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Rosja zakłóca eksport kazachskiej ropy

Dwie trzecie ropy eksportowanej przez Kazachstan przechodzi przez rosyjski terminal naftowy na Morzu Czarnym. Rosjanie jednak będą ograniczać przepustowość terminalu w najbliższych tygodniach. Powodem są rzekome niewybuchy na dnie morza w tym rejonie.
22.06.2022

Baltic Surveyor - nowy nabytek Baltic Diving Solutions gotowy na pracę w polskim offshore [ZDJĘCIA]

Baltic Surveyor to nowa technologicznie zaawansowana jednostka na stanie Baltic Diving Solutions. To wyspecjalizowane pływające laboratorium hydrograficzne, w którym można przeprowadzać badania sondażowe, pomiarowe i środowiskowe. To tylko jednak część jego wielu możliwości.
09.06.2022

W rzece Pasłęce znaleziono niewybuch, ewakuowano mieszkańców

Z centrum Braniewa ewakuowano we wtorek mieszkańców, po tym, jak w rzece znaleziono niewybuch. Saperzy na miejscu podejmują działania, by go wydobyć - podała PAP braniewska policja.
07.06.2022

Międzynarodowa misja pomoże w odblokowaniu ukraińskiego eksportu morskiego?

Rolnicy w obwodzie odeskim na południu Ukrainy kontynuują prace na polach pełnych rosyjskich pocisków i niewybuchów - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński resort dyplomacji, dołączając zdjęcie ukazujące rolników i pole z tkwiącym w nim fragmentem rakiety.
06.06.2022

Widoczne postępy przy przebudowie mostu nad Regalicą

Przebudowa mostu na Regalicy to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie na Pomorzu Zachodnim. Realizatorem są Wody Polskie, a projekt jest realizowany w ramach Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.
02.06.2022

Niewybuch w basenie portowym w Jastarni. We wtorek ewakuacja mieszkańców i działania saperów

Burmistrz Jastarni wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. We wtorek, saperzy mają podjąć próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej. Akcja ma trwać między godz. 8 a 15.
30.05.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

Litewskie wojsko rozpoczyna nowe działania. Ćwiczenia obejmą Morze Bałtyckie

W litewskiej przestrzeni powietrznej, na lądzie i morzu rozpoczyna się cykl międzynarodowych ćwiczeń wojskowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie – poinformowały w środę Litewskie Siły Zbrojne.
04.05.2022

USA chcą odciągnąć Wyspy Salomona od Chin, zaoferowały m.in. okręt szpitalny

USA stosownie odpowiedzą na ewentualne kroki Chin zmierzające do ustanowienia stałej obecności wojskowej na Wyspach Salomona - oznajmił Biały Dom w piątkowym komunikacie z wizyty amerykańskiej delegacji w tym kraju. Wizyta miała związek z podpisanym niedawno paktem dotyczącym bezpieczeństwa z ChRL.
22.04.2022

Marynarka zakończyła neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

W czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.
21.04.2022

Służby zneutralizują poniemiecką torpedę w Gdyni

Na czwartek zaplanowano neutralizację poniemieckiej torpedy lotniczej. Na czas trwania akcji nie będzie można wchodzić do Bałtyku na odcinku od Babich Dołów do Oksywia.
20.04.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
21.02.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest CRIST, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
13.02.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Pogłębianie toru wodnego Świnoujście-Szczecin ukończone w blisko 98 proc.

Zaawansowanie prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m można określić na 97-98 procent – powiedział PAP dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz. Dodał, że prace idą według harmonogramu i termin zakończenia inwestycji – 28 marca – nie jest zagrożony.
25.01.2022

Granat na dnie Jeziora Mikołajskiego. Udana akcja saperów Marynarki Wojennej z Gdyni [ZDJĘCIA]

Granat, prawdopodobnie z czasów II wojny światowej, został odkryty na dnie Jeziora Mikołajskiego podczas rutynowych ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za udany przebieg akcji odpowiadają nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
20.01.2022

W jeziorze Mikołajskim znaleziono granat, we wtorek ewakuacja mieszkańców

Podczas ćwiczeń Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego natrafiono na granat leżący na dnie Jeziora Mikołajskiego. Na czas planowanej na wtorek akcji usuwania niewybuchu władze miejskie Mikołajek zarządziły ewakuację mieszkańców pobliskich budynków.
17.01.2022

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

ORP Czajka służył 54 lata. Za nami ostatnie opuszczenie bandery na okręcie

ORP Czajka to ponad 54 lata współtworzenia historii Polskiej Marynarki Wojennej. 8 grudnia na terenie 13. Dywizjonu Trałowców w Gdyni odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na tym okręcie. Przez wszystkie te lata okręt realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą. Kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej.
08.12.2021

Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu.
06.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

MEW w polityce ochrony klimatu Unii Europejskiej

W poniższej publikacji zostaną zaprezentowane założenia dotyczące ochrony klimatu na płaszczyźnie strategii, inicjatyw i kierunków działań przyjętych przez Unię Europejską. Polityka ochrony klimatu UE to pewna „mapa drogowa” dla państw członkowskich UE, które nie powinny pozostawać bierne w obliczu tych ambitnych planów.
01.12.2021

Niewybuch w Porcie Gdynia. Nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli pocisk artyleryjski [ZDJĘCIA]

Nurkowie-minerzy regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. W poniedziałek (29 listopada) w godzinach porannych nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców wydobyli z basenu portowego w Gdyni pocisk artyleryjski kalibru 150 mm. Operacja trwała niecałe dwie godziny.
29.11.2021

Gdynia. Niewybuch w basenie portowym. Jak będzie wyglądała neutralizacja?

Przy nabrzeżu portowym, niedaleko Muzeum Emigracji, saperzy odkryli niewybuch, który pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Jego neutralizacja odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada w godz. 7.30-9.30. Akcję przeprowadzi Marynarka Wojenna RP.
28.11.2021

Offshorowy statek Next Geosolutions wyremontowany w Polsce

Ievoli Cobalti, statek do prac offshorowych należący do Next Geosolutions, przeszedł remont w stoczni Remontowa SA w Gdańsku.
26.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Do Szczecina znów wpłyną okręty NATO

Dziś, 12 listopada, do szczecińskiego portu mają zawinąć okręty tworzące Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupę 1. Dowództwo zespołu okrętów sprawuje sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne.
12.11.2021

PKW Morze Północne z okrętami NATO w Świnoujściu

W piątek, 5 listopada, do Portu Wojennego w Świnoujściu wejdzie międzynarodowy zespół okrętów „Tarczy Przeciwminowej NATO” dowodzony przez sztab Polskiego Kontyngentu Wojskowego Morze Północne. Wizyta ma głównie na celu uzupełnienie zapasów i zapewnienie odpoczynku załogom po intensywnym tygodniu szkolenia na morzu.
05.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Przebudują system umocnień brzegowych w Mielnie

Rozpoczęły się prace przygotowawcze przy przebudowie systemu umocnień brzegowych w Mielnie – powiedział PAP w środę główny inspektor ds. ochrony wybrzeża w Urzędzie Morskim w Szczecinie Piotr Domaradzki. Inwestycję za prawie 21,5 mln zł realizuje Hydrobud z Ustronia Morskiego.
29.09.2021

Niewybuch w Porcie Gdynia

Ładunek wybuchowy z czasów II wojny światowej odnaleźli dziś przed południem robotnicy w Porcie Gdynia. Na miejscu pojawił się patrol saperski.
09.09.2021

"Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce jest fikcją w najbliższych latach". Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

- Obecne podejście do MEW w Polsce przypomina mi naprawę mocno podziurawionej drogi po zimie, którą się niezbyt udolnie łata, zamiast robi nową nawierzchnię. Pilnie potrzebujemy konstruktywnych zmian systemowych, które nie tylko będą dotyczyły bezpośrednio polskiej morskiej energetyki wiatrowej, ale również wielu innych sfer np. wsparcia dla polskich stoczni - mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Marine w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
06.09.2021

Niewybuchy na trasie Baltic Pipe unieszkodliwione

W piątek saperzy unieszkodliwili dwa niewybuchy leżące na dnie Bałtyku na trasie budowanego gazociągu Baltic Pipe.
21.08.2021

Trzy sztuczne wyspy powstają na Zalewie Szczecińskim i Zalewie Wiślanym

W ostatnich miesiącach na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym powstają łącznie trzy sztuczne wyspy, w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5m” oraz „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o. jest autorem dokumentacji projektowej, a także pełni nadzór autorski w trakcie wykonywanych robót budowlanych.
13.08.2021

Broń chemiczna i konwencjonalna. Co nam tak naprawdę zagraża?

Poniższy materiał jest częścią kampanii społecznej ‘’Bałtyku, Oddychaj!’’, której celem jest uświadomienie szerokiej opinii publicznej, co kryje się pod hasłami: broń chemiczna i konwencjonalna zatopiona w Bałtyku. - Kampania ma również dostarczyć rzetelnych informacji na temat realnego zagrożenia, zarówno dla przeciętnego człowieka, jak i w szerszym aspekcie gospodarczym - pisze Łukasz Porzuczek, prezes Grupy GeoFusion, lider Klastra Bezpieczny Bałtyk.
23.07.2021

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli w ćwiczeniu na Morzu Czarnym

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, w tym Grupa Nurków Minerów, uczestniczą jako eksperci w ćwiczeniu Sea Breeze 2021 na Morzu Czarnym – poinformował we wtorek rzecznik Flotylli kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
06.07.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Grupa Orlen finalizuje badania geotechniczne dna Bałtyku

12 specjalistycznych jednostek rozpoczyna główny etap badań geotechnicznych dna Morza Bałtyckiego na obszarze planowanej farmy wiatrowej i trasie przyłącza. Zakończenie badań, planowane jeszcze w tym roku, pozwoli na opracowanie szczegółowego planu posadowienia fundamentów pod turbiny oraz morskie stacje elektroenergetyczne oraz ich połączenia z lądową infrastrukturą przesyłową.
05.07.2021

Morskie Farmy Wiatrowe w strefie przyległej RP wyłącznym problemem sektora prywatnego?

W dzisiejszym artykule autorzy, chcą w sposób esencjonalny przybliżyć czytelnikowi, jak umiejscowienie polskich MFW wpływa na ich podporządkowanie jurysdykcyjne, pod reżim prawa polskiego i czy do końca trafiony jest pogląd, który daje się niestety zauważyć, iż od momentu umiejscowienia tych inwestycji na polskich obszarach morskich, będzie to jedynie problem i zmartwienie inwestora.
28.06.2021

Baltic Offshore Meeting, czyli o przyszłości branży morskiej. Przedsiębiorcy dyskutowali o tym kto, kiedy i jak obsłuży polskie farmy [WIDEO]

Podczas Baltic Offshore Meeting w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, czołowi przedsiębiorcy regionu zastanawiali się nad tym, jak pogodzić wspólne interesy, jaka rola będzie tzw. local contentu czy jak do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mają się przepisy prawa. Nie zabrakło zaciętych dyskusji i wymiany doświadczeń. - Jesteśmy w pełni gotowi do rozpoczęcia budowy portu instalacyjnego. Potrzebna jest jednak decyzja, bo już dziś wiemy, że budowa morskich farm na Bałtyku będzie opóźniona - mówił Maciej Krzesiński.
23.06.2021

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach autorzy przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem morskim oraz pewnymi brakami legislacyjnymi w kontekście morskich farm wiatrowych, które mają powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej RP, a dokładniej w strefie przyległej, ponieważ pierwsze inwestycje właśnie tam są usytuowane. W dalszej części artykułu naświetlone zostanie, dlaczego autorzy akcentują to położenie MFW.
01.06.2021

Źródło w KE: problem amunicji na dnie Bałtyku to dla nas sprawa wyjątkowej wagi

Pod koniec kwietnia europarlament wezwał UE do oczyszczenia Morza Bałtyckiego z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Komisja Europejska uwzględni to w planie na rzecz zerowego zanieczyszczenia, który ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu.
09.05.2021

GAZ SYSTEM rozpoczyna proces układania gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim.
06.05.2021

Wyróżnienie dla Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców

W piątek, 16 kwietnia, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wręczył Grupie Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców honorowy proporzec oraz amarantowe sznury wyróżniające "Przodujący pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok.
19.04.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców zlikwidowała dwa obiekty zawierające w sobie ponad 200 kg materiału wybuchowego.
08.04.2021

W Szczecinie znaleziono niewybuch

We wtorek, 6 kwietnia, podczas prac w szczecińskim Basenie Kaszubskim, przy nabrzeżu chorzowskim odnaleziono niewybuch.
06.04.2021

Zachodniopomorskie: Pogłębiarka toru wodnego wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.
05.04.2021

Wybrano "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok

Grupa Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców została wyróżniona tytułem honorowym "Przodujący Pododdział Marynarki Wojennej" za 2020 rok. Serdecznie gratulujemy!
29.03.2021

Europosłowie do KE: podejmijcie działania ws. niewybuchów na dnie Bałtyku

Europosłowie domagają się od KE podjęcia pilnych działań w kwestii neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej zalegającej na dnie Bałtyku. List autorstwa eurodeputowanej PiS Anny Fotygi w tej sprawie podpisało 39 europosłów reprezentujących 6 grup politycznych.
16.03.2021

PRCiP: innowacyjność i doświadczenie

PRCiP sp. z o.o. w Gdańsku jest skrótem pełnej nazwy Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych. Firma została założona w 1947 roku jako przedsiębiorstwo państwowe powołane do odbudowy infrastruktury portowej zniszczonej podczas II Wojny światowej
31.01.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

„Zbliża się do nas realny offshore. Pilnujmy local content!”. Wywiad z twórcą Grupy GeoFusion

Trzynaście lat temu student instytutu archeologii z Krakowa postanowił postawić wszystko na jedną kartę i założyć własną działalność. Jego biurem stał się garaż, a do pracy dojeżdżał podarowanym przez ojca maluchem. Dziś stoi na czele jednego z najbardziej doświadczonych w Europie podmiotów prywatnych zajmujących się pracami saperskimi w wodzie. Jak to się stało, że archeologia zaprowadziła go nad polskie morze i dlaczego warto budować local content przed inwestycjami w offshore na Bałtyku rozmawiamy z Łukaszem Porzuczkiem, preze
14.01.2021

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Saperzy w tym roku usunęli blisko 60 tys. niewybuchów w południowo-zachodniej Polsce

Blisko 60 tys. różnego rodzaju bomb, pocisków, granatów, min i innych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie usunęli w tym roku saperzy w południowo-zachodniej Polsce.
28.12.2020

ORP Flaming kończy służbę w Marynarce Wojennej

Przez ponad 54 lata realizował zróżnicowane zadania wojny minowej pod biało-czerwoną banderą, kilkukrotnie wchodził w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej oraz Sił Odpowiedzi NATO reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej. W piątek, 4 grudnia, po 54 latach służby, na okręcie ORP Flaming opuszczono po raz ostatni banderę Marynarki Wojennej RP.
04.12.2020

Kolejny krok w kierunku budowy farm wiatrowych na Bałtyku

W listopadzie br. PGE Baltica wybrała Ordtek Limited jako wykonawcę tzw. strategii UXO (ang. unexploded ordnance). Ma ona zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE, zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.
03.12.2020

Neutralizacja Tallboya: blisko 40 proc. materiału wybuchowego uległo deflagracji

Badania wykazały, że ponad tona materiału wybuchowego bomby Tallboy uległa deflagracji (wypaleniu) – poinformował dowódca październikowej akcji neutralizacji niewybuchu, który zalegał w Kanale Piastowskim w Świnoujściu. Jak zaznaczył, to duży sukces podczas pionierskiej operacji usuwania tak nietypowej bomby.
26.11.2020

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony

Polski i litewski operatorzy przesyłowi prądu - PSE i Litgrid - wyłonili wykonawcę badań dna Bałtyku pod kabel Harmony, który ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy.
26.11.2020

Oświadczenie PRCiP w sprawie programu wyemitowanego na antenie TVP

29 października 2020 r., na antenie TVP1 wyemitowany został program „Magazyn śledczy Anity Gargas (odc. 171)”. Odcinek odnosił się m.in. do okoliczności związanych z wykonywaniem przez Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Spółkę z o.o. prac w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku” oraz prac polegających na oczyszczeniu obszarów wokół Mierzei Wiślanej. PRCiP wydało oświadczenie w sprawie nierzetelnych materiałów przedstawionych w programie.
20.11.2020

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

Siedem niewybuchów usunęli z toru wodnego nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców - poinformował dziś rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Bomby zalegały w Przekopie Mieleńskim od czasów II wojny światowej.
19.11.2020

W czwartek usuwanie niewybuchów w Przekopie Mieleńskim

Siedem bomb fosforowych - niewybuchów z II wojny światowej - mają usunąć w czwartek ze szczecińskiego kanału Przekop Mieleński nurkowie minerzy - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców miasta.
18.11.2020

Plaże nadmorskie będą wyłączone z ustawy o ochronie zabytków

Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami - wskazała.
22.10.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

Aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m.
20.10.2020

Największy niewybuch znaleziony w historii Polski zneutralizowany. Mamy zdjęcia!

13 października, Nurkowie Minerzy 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili operację neutralizacji bomby lotniczej Tallboy - największego niewybuchu znalezionego na terenie Polski.
14.10.2020

Tallboy zneutralizowany! Zobacz potężny wybuch (wideo)

Neutralizacja Tallboya zakończyła się powodzeniem – powiedział we wtorek w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) dowódca operacji kpt. mar. Piotr Nowak z 12. Dywizjonu Trałowców. Była to pierwsza tego typu akcja przeprowadzona pod wodą.
13.10.2020

Detonacja Tallboya w Świnoujściu - olbrzymia bomba zneutralizowana

Detonacją zakończyła się dzisiejsza akcja usuwania niebezpiecznego ładunku - 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
13.10.2020

Pierwsza deflagracja Tallboya możliwa jeszcze dzisiaj

Postęp prac nurków minerów jest na tyle zaawansowany, że już dziś jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji Tallboya - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nurkowie chcą rozpocząć neutralizację 5,4-tonowej bomby zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zanim zmienią się warunki atmosferyczne.
13.10.2020

Drugi dzień przygotowań do neutralizacji Tallboya w Świnoujściu

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli prace przygotowawcze do neutralizacji bomby Tallboy - poinformował dziś rano rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 5,4-tonowy niewybuch z II wojny światowej zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu.
13.10.2020

Zakończył się pierwszy dzień przygotowań do neutralizacji bomby Tallboy

Zakończyły się poniedziałkowe przygotowania nurków minerów do neutralizacji 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
12.10.2020

Przygotowania do neutralizacji bomby lotniczej Tallboy - zgodnie z planem

Przygotowania do neutralizacji Tallboya przebiegają zgodnie z harmonogramem – poinformował w poniedziałek kierownik działań nurków-minerów. Marynarze muszą odkopać 5,4-tonową bombę lotniczą; na środę zaplanowana jest akcja jej neutralizacji.
12.10.2020

Nurkowie-minerzy przygotowują do największej akcji neutralizacji niewybuchu w historii

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli dziś rano przygotowania do neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, zalegającej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Bomba musi zostać najpierw odkopana i zabezpieczona.
12.10.2020

Nurek-miner: podczas neutralizacji Tallboya najważniejsze bezpieczeństwo ludzi

Niezwykle ważne jest, aby podczas neutralizacji bomby lotniczej Tallboy mieszkańcy Świnoujścia opuścili strefę bezpośredniego zagrożenia życia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – powiedział chor. mar. Michał Jodłoski z12. Dywizjonu Trałowców. W poniedziałek rozpocznie się największa dotychczas akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej.
10.10.2020

W poniedziałek usuwanie bomby Tallboy w Świnoujściu - będą utrudnienia

Duże utrudnienia komunikacyjne czekają od poniedziałku do piątku kierowców wjeżdżających do Świnoujścia i wyjeżdżających z miasta podczas akcji neutralizacji w Kanale Piastowskim niewybuchu z II wojny światowej – tzw. Tallboya. Władze miasta apelują do mieszkańców o korzystanie w tych dniach z komunikacji miejskiej.
10.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.