• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

19.11.2020 11:18 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

Partnerzy portalu

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Siedem niewybuchów usunęli z toru wodnego nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców - poinformował dziś rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Bomby zalegały w Przekopie Mieleńskim od czasów II wojny światowej.

Nurkowie minerzy zneutralizowali na miejscu sześć bomb brytyjskich i jedną niemiecką. Akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń - poinformował PAP w czwartek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Niebezpieczne obiekty znajdowały się w kanale Przekop Mieleński. Nie było konieczności ewakuacji mieszkańców miasta, utrudnienia w funkcjonowaniu dotyczyły jednostek pływających w tych okolicach, a na lądzie także pracowników Terminalu HUK, firmy Andreas S.A. oraz firm prowadzących prace ziemne na Ostrowie Grabowskim.

Niewybuchy znaleziono podczas prac związanych z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. To pozostałości po nalotach alianckich na strategiczne obiekty III Rzeszy. Bombardowania miały na celu zniszczenie portu morskiego, stoczni i śródmieścia. Najwięcej nalotów przeprowadzono w 1944 r., Stare Miasto i Niebuszewo zniszczone zostały niemal całkowicie.(PAP)

Tagi:
niewybuchy

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.