• <

Wynik wyszukiwania - "niewybuchy" - Wiadomości

Zagrożenia z dna Bałtyku przedmiotem obrad komisji sejmowej

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
24.04.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Orlen Neptun informuje, że budowa terminalu instalacyjnego w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem

Budowa Terminalu Instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podała spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
17.01.2024

Niewybuchy już nie stanowią zagrożenia. Marynarze zabezpieczyli morskie znalezisko

Od rana specjaliści z Grupy Nurków Minerów z 13. Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety intensywnie działała w związku z wykryciem niewybuchów z czasów II wojny światowej, które zalegały blisko helskiej plaży. W związku z tym marynarze zabezpieczyli obszar oraz przeprowadzili akcję wydobycia stwarzających zagrożenie bomb lotniczych.
15.12.2023

Cypr głównym punktem morskiej pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Trwający od 7 Października konflikt między Izraelem i Hamasem spowodował, że nawet 1,5 mln ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w związku z trwającymi walkami w Strefie Gazy jak i terytorium izraelskim. W związku z tym międzynarodowe siły morskie z USA na czele zostały rozlokowane we wschodniej części Morza Śródziemnego, celem egzekwowania bezpieczeństwa. Ponadto został uruchomiony korytarz humanitarny celem ewakuacji obywateli innych państw i dostarczania pomocy, w czym kluczową rolę gra Cypr.
10.11.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów w pobliżu Baltic Hub

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę SMS do mieszkańców Gdańska i powiatu gdańskiego ostrzegający przed planowaną neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
22.02.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

W środę Baltic Hub udostępni dodatkowe okna obsługi ciężarówek poza godzinami ewakuacji

Teren Baltic Hub w Gdańsku zostanie w środę ewakuowany ze względu na planowaną neutralizację niewybuchu. W godz. 5-15 wstrzymany będzie ruch bramowy. W pozostałych godz. zostaną udostępnione dodatkowe okna, aby zapewnić obsługę jak największej liczby ciężarówek - poinformowała spółka.
21.02.2023

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

Sejmowa Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat działań podejmowanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z zalegania materiałów niebezpiecznych na dnie Morza Bałtyckiego.
25.01.2023

Podniesienie bandery na ORP Albatros. Okręt wchodzi do szyku [ZDJĘCIA]

W 104. rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej, 28 listopada, na niszczycielu min typu Kormoran II podniesiono biało-czerwoną banderę. ORP Albatros jest drugim, po ORP Kormoran, okrętem proj. 258, który wszedł do służby w polskiej Marynarce Wojennej. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym Gdynia, a z tej okazji na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.11.2022

Specjalne Nagrody Security Forum Szczecin przyznane

Jak chronić morską infrastrukturę krytyczną? Nowe zadania dla Marynarki Wojennej RP? W stolicy województwa zachodniopomorskiego odbyło się Security Forum Szczecin. Podczas imprezy przyznano specjalne nagrody.
24.10.2022

Zakaz kąpieli w Sopocie i Gdyni. Powodem miny i bomby

Pierwsze morsy muszą w tym tygodniu obyć się bez kąpieli. Przynajmniej w Sopocie i Gdyni. Mieszkańcy tych dwóch miast otrzymali dziś alert RCB o zakazie zbliżania się do Bałtyku. Powodem jest wyciąganie z niego niewypałów z czasów II wojny światowej.
04.10.2022

Broń chemiczna na dnie Bałtyku. Tym zajmowała się Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu w Gdyni

Zanieczyszczenie Bałtyku odpadami niebezpiecznymi. Taki był temat wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, które odbyło się 28 lipca w Muzeum Miasta Gdyni. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych, w tym Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.
01.08.2022

Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Rosja zakłóca eksport kazachskiej ropy

Dwie trzecie ropy eksportowanej przez Kazachstan przechodzi przez rosyjski terminal naftowy na Morzu Czarnym. Rosjanie jednak będą ograniczać przepustowość terminalu w najbliższych tygodniach. Powodem są rzekome niewybuchy na dnie morza w tym rejonie.
22.06.2022

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.
08.05.2022

Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.
15.03.2022

Bałtyku, oddychaj! Porozmawiajmy o polskim rynku offshore

11 marca w Sopocie odbędzie się konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore”. Omówione zostaną wszystkie zagadnienia dotyczące polskiego offshore, od local content, po oczyszczanie dna morskiego z broni chemicznej.
21.02.2022

Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku.
27.01.2022

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Gdynia. Niewybuch w basenie portowym. Jak będzie wyglądała neutralizacja?

Przy nabrzeżu portowym, niedaleko Muzeum Emigracji, saperzy odkryli niewybuch, który pochodzi prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Jego neutralizacja odbędzie się w poniedziałek, 29 listopada w godz. 7.30-9.30. Akcję przeprowadzi Marynarka Wojenna RP.
28.11.2021

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

"Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce jest fikcją w najbliższych latach". Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

- Obecne podejście do MEW w Polsce przypomina mi naprawę mocno podziurawionej drogi po zimie, którą się niezbyt udolnie łata, zamiast robi nową nawierzchnię. Pilnie potrzebujemy konstruktywnych zmian systemowych, które nie tylko będą dotyczyły bezpośrednio polskiej morskiej energetyki wiatrowej, ale również wielu innych sfer np. wsparcia dla polskich stoczni - mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Marine w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
06.09.2021

Niewybuchy na trasie Baltic Pipe unieszkodliwione

W piątek saperzy unieszkodliwili dwa niewybuchy leżące na dnie Bałtyku na trasie budowanego gazociągu Baltic Pipe.
21.08.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

Zachodniopomorskie: Pogłębiarka toru wodnego wydobyła niewybuch z czasów II wojny

Jednostka pracująca przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin przypadkiem wydobyła niewybuch z II wojny światowej. Załoga została ewakuowana, pogłębiarka zacumowała na kotwicowisku.
05.04.2021

PRCiP: innowacyjność i doświadczenie

PRCiP sp. z o.o. w Gdańsku jest skrótem pełnej nazwy Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych. Firma została założona w 1947 roku jako przedsiębiorstwo państwowe powołane do odbudowy infrastruktury portowej zniszczonej podczas II Wojny światowej
31.01.2021

„Zbliża się do nas realny offshore. Pilnujmy local content!”. Wywiad z twórcą Grupy GeoFusion

Trzynaście lat temu student instytutu archeologii z Krakowa postanowił postawić wszystko na jedną kartę i założyć własną działalność. Jego biurem stał się garaż, a do pracy dojeżdżał podarowanym przez ojca maluchem. Dziś stoi na czele jednego z najbardziej doświadczonych w Europie podmiotów prywatnych zajmujących się pracami saperskimi w wodzie. Jak to się stało, że archeologia zaprowadziła go nad polskie morze i dlaczego warto budować local content przed inwestycjami w offshore na Bałtyku rozmawiamy z Łukaszem Porzuczkiem, preze
14.01.2021

Saperzy w tym roku usunęli blisko 60 tys. niewybuchów w południowo-zachodniej Polsce

Blisko 60 tys. różnego rodzaju bomb, pocisków, granatów, min i innych przedmiotów mogących stwarzać zagrożenie usunęli w tym roku saperzy w południowo-zachodniej Polsce.
28.12.2020

Kolejny krok w kierunku budowy farm wiatrowych na Bałtyku

W listopadzie br. PGE Baltica wybrała Ordtek Limited jako wykonawcę tzw. strategii UXO (ang. unexploded ordnance). Ma ona zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE, zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.
03.12.2020

PSE i Litgrid wyłoniły wykonawcę badań dna pod kabel Harmony

Polski i litewski operatorzy przesyłowi prądu - PSE i Litgrid - wyłonili wykonawcę badań dna Bałtyku pod kabel Harmony, który ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy.
26.11.2020

Oświadczenie PRCiP w sprawie programu wyemitowanego na antenie TVP

29 października 2020 r., na antenie TVP1 wyemitowany został program „Magazyn śledczy Anity Gargas (odc. 171)”. Odcinek odnosił się m.in. do okoliczności związanych z wykonywaniem przez Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Spółkę z o.o. prac w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku” oraz prac polegających na oczyszczeniu obszarów wokół Mierzei Wiślanej. PRCiP wydało oświadczenie w sprawie nierzetelnych materiałów przedstawionych w programie.
20.11.2020

Niewybuchy z Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie usunięte

Siedem niewybuchów usunęli z toru wodnego nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców - poinformował dziś rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Bomby zalegały w Przekopie Mieleńskim od czasów II wojny światowej.
19.11.2020

W czwartek usuwanie niewybuchów w Przekopie Mieleńskim

Siedem bomb fosforowych - niewybuchów z II wojny światowej - mają usunąć w czwartek ze szczecińskiego kanału Przekop Mieleński nurkowie minerzy - poinformował PAP w środę rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców miasta.
18.11.2020

Plaże nadmorskie będą wyłączone z ustawy o ochronie zabytków

Chcemy m.in. wyłączyć spod działania ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami plaże nadmorskie - powiedziała dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN dr hab. Katarzyna Zalasińska. Popularne chodzenie z detektorem po plaży miałoby być całkowicie zwolnione z dodatkowych obowiązków przewidzianych przepisami - wskazała.
22.10.2020

Wkrótce neutralizacja 5,4-tonowej bomby z toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.
01.10.2020

Trwa operacja neutralizacji miny z II wojny światowej

Dzisiaj o godz. 8 rozpoczęła się operacja neutralizacji miny z II wojny światowej, zalegającej w kanale Wisły Śmiałej. Przed godziną 10 minę odholowano z ujścia rzeki na wody Zatoki Gdańskiej - powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska.
14.09.2020

Od jutra neutralizacja min morskich w Gdańsku

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zakazie zbliżania się do plaży w poniedziałek i wtorek, w godzinach od 8 do 15, między Gdańskiem Brzeźno a Mikoszewem z powodu neutralizacji na tym odcinku min morskich.
13.09.2020

Marynarka Wojenna będzie neutralizować niewybuchy w kanale Wisły Śmiałej w Gdańsku

Grupa Nurków Minerów 8. Flotylii Obrony Wybrzeża będzie neutralizować miny z II wojny światowej, zalegające w kanale Wisły Śmiałej. Operację zaplanowano na 14-15 września w godzinach 8 - 15.
11.09.2020

Naukowcy będą badać "żywotność" odpadów metalowych w oceanie

Stalowe rury, zatopione statki, wyrzucona broń i inna wycofana z eksploatacji infrastruktura, korodująca na dnie oceanu to temat nowego projektu badawczego na Uniwersytecie w Newcastle.
26.08.2020

Neutralizacja pozostałości po II wojnie światowej przez specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą na terenie całej Polski. Grupy Nurków Minerów z 12 i 13. Dywizjonu Trałowców od początku sierpnia, przeprowadziły neutralizacje przedmiotów niebezpiecznych zawierających w sobie ponad 1300 kg materiału wybuchowego.
24.08.2020

Usunięto niewybuchy z toru wodnego w Szczecinie

Siedem niebezpiecznych obiektów z II wojny światowej usunęli w czwartek nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Niewybuchy znaleziono podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
20.08.2020

Jutro usuwanie kolejnych niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Kolejne pozostałości z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.
19.08.2020

Usunięto niewybuchy podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Osiem niewybuchów z II wojny światowej usunęli w czwartek z rejonu m.in. Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie nurkowie minerzy. Niebezpieczne obiekty znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.
13.08.2020

W czwartek kolejne usuwanie niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Aż osiem niewybuchów z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z toru wodnego w rejonie m.in. Przekopu Mieleńskiego i Ostrowa Grabowskiego. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej i jednostki pływające.
12.08.2020

Kolejne niewybuchy usuwane w Świnoujściu

Dzisiaj o godzinie 7 rano z harmonogramem nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli akcję podejmowania niewybuchów w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
06.08.2020

Akcje nurków minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni i Świnoujściu zakończone sukcesem [foto]

Nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie usuwają pozostałości z okresu II wojny światowej zalegające pod wodą. Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców we wtorek, 16 czerwca, przeprowadziła operację neutralizacji blisko 1000 kg miny morskiej typu GC znalezionej w pobliżu portu w Gdyni. Z kolei w środę, 17 czerwca, nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców po raz kolejny oczyścili tor wodny Szczecin-Świnoujście z dwóch obiektów zawierających w sobie blisko 600 kg materiału wybuchowego.
17.06.2020

W czwartek akcja usuwania niewybuchów z Odry Zachodniej

Nurkowie minerzy usuną w czwartek cztery niewybuchy z Odry Zachodniej na wysokości Szczecina i Polic - poinformował PAP rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nie będzie można przebywać w rejonie akcji, ewakuowani będą pracownicy Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia".
17.06.2020

Usunięto niewybuchy ze Świny

Zakończyła się akcja usuwania i neutralizowania dwóch niewybuchów z II wojny światowej, które znaleziono na dnie rzeki Świny. Niebezpieczne ładunki, które w środę usunęli nurkowie-minerzy, leżały w pobliżu przeprawy promowej "Centrum".
17.06.2020

W środę akcja usuwania niewybuchów ze Świny

Dwa niewybuchy z II wojny światowej usuną w środę nurkowie-minerzy z okolic przeprawy promowej "Centrum" w Świnoujściu. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ale do godz. 10 nieczynna będzie ogólnodostępna przeprawa.
15.06.2020

Szczecin: Usunięto pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej

Pięć niewybuchów z czasów II wojny światowej usunęli w środę z Odry Zachodniej w Szczecinie nurkowie minerzy. Niebezpieczne obiekty znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
13.05.2020

W środę w Szczecinie odbędzie się akcja neutralizacji niewybuchów z II wojny światowej

Trzy niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, zalegające na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, w najbliższą środę zostaną zneutralizowane. Rano będzie obowiązywał zakaz przebywania w rejonie, w pobliżu którego będzie się odbywała akcja.
12.05.2020

Zakończyła się akcja neutralizacji niewybuchów z II wojny światowej

Nurkowie minerzy zneutralizowali w środę dwa niewybuchy z II wojny światowej, które zalegały na dnie Odry Zachodniej w okolicach szczecińskiego osiedla Skolwin. Ładunki znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego.
15.04.2020

Dwa niewybuchy z II wojny światowej zneutralizują w środę nurkowie minerzy

Dwa niewybuchy z II wojny światowej, leżące na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, zneutralizują w środę nurkowie minerzy. W czasie operacji nie będzie można przebywać na części ulic w rejonie osiedla Skolwin.
14.04.2020

W środę neutralizacja niewybuchów z II wojny światowej na Odrze Zachodniej

Nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców zneutralizują w środę niewybuchy z II wojny światowej, leżące na dnie Odry Zachodniej. Nie będzie można przebywać na części ulic w rejonie szczecińskiego osiedla Skolwin.
10.04.2020

Usunięto niewybuchy z Jeziora Drwęckiego w Ostródzie

Saperzy zneutralizowali w czwartek niewybuchy odnalezione na dnie Jeziora Drwęckiego w Ostródzie - poinformowała policja. Na cztery granaty moździerzowe i dwa przeciwpiechotne natrafiono podczas prac porządkowych na przystani jachtowej.
20.02.2020

Usunięto niewybuch z terenu Zakładów Chemicznych Police

Ważący 250 kg niewybuch z czasów II wojny światowej usunęli w czwartek saperzy z terenu Zakładów Chemicznych Police. Bombę znaleziono podczas prac przygotowawczych do budowy instalacji Polimery Police.
02.01.2020

Na terenie Zakładów Chemicznych Police znaleziono niewybuch wojenny

Prawdopodobnie niewybuch z II wojny światowej znaleziono na terenie Zakładów Chemicznych Police, w miejscu, w którym ma powstać instalacja Polimery Police. Przedmiot mają zbadać saperzy.
02.01.2020

Akcja saperów Marynarki Wojennej przy Uniwersytecie Morskim

Dzisiaj, (czwartek, 19 grudnia), saperzy Marynarki Wojennej podjęli i zabezpieczyli 82 mm pocisk moździerzowy oraz trzy sztuki amunicji strzeleckiej. Niewybuchy zostały odnalezione podczas prac budowlanych w Gdyni przy ulicy Morskiej. Zostaną zdetonowane na poligonie lądowym.
19.12.2019

Postępują prace na terenie przekopu Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

Polsko-belgijskie konsorcjum firm NDI i Besix czyli wykonawca przekopu przez Mierzeję Wiślaną prowadzi aktualnie na tym terenie prace organizacyjne i przygotowawcze. Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych z czasów II Wojny Światowej (m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski).
05.12.2019

Pół wieku 43. Batalionu Saperów

Neutralizują powojenne niewybuchy i niewypały, uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, współpracują z okrętami oraz zabezpieczają siły flotylli pod względem inżynieryjnym i chemicznym – to tylko część zadań jakie na co dzień realizują marynarze 43. Batalionu Saperów. W czwartek, 21 listopada, w Rozewiu odbyły się uroczystości z okazji zbliżającego się jubileuszu 50-lecia sformowania jednostki.
22.11.2019

Niemcy blokują drogę wodną pomiędzy Berlinem a Szczecinem

Jak poinformowało Radio Szczecin, polscy armatorzy barek protestują przeciwko permanentnym zamykaniu przez stronę niemiecką drogi wodnej pomiędzy Berlinem i Szczecinem. Napięta sytuacja trwa już trzy miesiące.
16.11.2019

Ok. godz. 11 rozpocznie się wydobywanie pocisków z Kanału Niegocińskiego

Około godz. 11 w Giżycku rozpocznie się akcja wydobywania dwóch niewybuchów z Kanału Niegocińskiego, które nurkowie znaleźli w sobotę sprzątając dno Kanału. Policja zablokowała drogi dojazdowe do Kanału i nakazała ewakuację mieszkającym w promieniu 300 metrów.
24.10.2019

W Świnoujściu wydobyto drugi z niewybuchów

Jednostka Marynarki Wojennej wydobyła we wtorek drugi z niewybuchów w Świnoujsciu (Zachodniopomorskie). Ma z nimi wypłynąć niebawem na poligon morski, gdzie jeszcze we wtorek niebezpieczne znaleziska mają być zneutralizowane.
01.10.2019

Świnoujście: Trwa akcja wydobycia niewybuchów

Saperzy wydobyli w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) we wtorek jeden z dwóch niewybuchów. Na torze wodnym Szczecin-Świnoujście na czas akcji wstrzymano ruch statków.
01.10.2019

Odwołano akcję wydobycia niewybuchów z toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Zaplanowana na niedzielę akcja wydobycia dwóch niewybuchów z drugiej wojny światowej, które znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, została odwołana – poinformowały w sobotę służby prasowe wojewody. Powodem jest niesprzyjająca pogoda.
14.09.2019

Wydobyto niewybuchy z Zalewu Szczecińskiego

Akcję wydobycia i przetransportowania dwóch niewybuchów z II wojny światowej z Zalewu Szczecińskiego przeprowadzili w poniedziałek marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wznowione zostało kursowanie miejskich promów w Świnoujściu i ruch statków na zalewie.
12.08.2019

Rozpoczęła się akcja usuwania niewybuchów z Zalewu Szczecińskiego

Akcja wydobycia i neutralizacji dwóch niewybuchów z czasów II wojny światowej rozpoczęła się w poniedziałek na torze wodnym Szczecin-Świnoujście. Mieszkańców i turystów będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do niebezpiecznej strefy.
12.08.2019

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego

Dwa niewybuchy zalegają na dnie Zalewu Szczecińskiego niedaleko Świnoujścia. Jak poinformował Radio Szczecin kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, to lotnicza mina morska oraz bomba głębinowa. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną zneutralizowane.
30.07.2019

Nurkowie-minerzy 8.FOW w Przedszkolu Pod Żaglami

Dzisiaj, 28 maja, nurkowie-minerzy z 12.Dywizjonu Trałowców odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 "Pod Żaglami" w Świnoujściu. Przedszkolakom zorganizowano pokaz sprzętu oraz zajęcia edukacyjne o zagrożeniach jakie niosą ze sobą niewybuchy.
28.05.2019

Zachodniopomorskie: Saperzy zabrali niewybuchy z plaży w Mielnie

Saperzy z jednostki w Złocieńcu zabrali niewybuchy, które morze odkryło na plaży w Mielnie. Dwa zostaną zdetonowane, a trzecie znalezisko okazało się pustym celem pływającym – powiedział PAP komendant Straży Miejskiej w Mielnie Mirosław Słomiński.
03.01.2019

Trzy niewybuchy odkryło morze na plaży w Mielnie

Trzy niewybuchy, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, odkryło morze na plaży w Mielnie. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i straż miejską do przyjazdu saperów z jednostki w Złocieńcu.
03.01.2019

Przekop Mierzei: Inwestor zabiega o kolejne pozwolenia

Po uzyskaniu decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei Wiślanej inwestor, czyli Urząd Morski w Gdyni rozpoczyna starania o uzyskanie kolejnych pozwoleń: wodno - prawnego oraz na realizację inwestycji. Obecnie projektanci uzupełniają projekt budowlany i wykonawczy o zalecenia z decyzji środowiskowej.
11.12.2018

Ruszyły wstępne prace w miejscu planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Na Mierzei Wiślanej rozpoczęły się wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego w Nowym Świecie. To element prac przygotowawczych związanych z inwestycją, dzięki której skróci się droga wodna z Zalewu Wiślanego na Zatokę Gdańską.
05.10.2018

Kołobrzeg: Ewakuacja Podczela zakończona, saperzy mogą wydobywać bomby

Ewakuacja Podczela została zakończona - potwierdził szef sztabu kryzysowego Dariusz Trzeciak z kołobrzeskiego magistratu. Saperzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu mogą wydobywać z dna Bałtyku przy plaży w Podczelu niewybuchy z II wojny światowej.
13.08.2018

W poniedziałek akcja wydobycia niewybuchów z Bałtyku

Na poniedziałek planowane jest wydobycie trzech niewybuchów z czasów II wojny światowej, które znalezione zostały na dnie Bałtyku przy plaży w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Sztab kryzysowy ustalił szczegóły ewakuacji ludności.
12.08.2018

Kołobrzeg: W Bałtyku przy plaży w Podczelu znaleziono trzy niewybuchy; w poniedziałek ewakuacja ludności

Trzy niewybuchy z czasów II wojny światowej o wadze 150-200 kg znaleziono w Bałtyku przy plaży w kołobrzeskiej dzielnicy Podczele. Miejsce zabezpieczają saperzy i straż pożarna. W poniedziałek planowane jest wyciągnięcie pocisków i ewakuacja ludności.
11.08.2018

Międzynarodowa operacja przeciwminowa Open Spirit

Dzisiaj o godzinie 10.00 niszczyciel min ORP Flaming wszedł do portu w Tallinie. Tym samym rozpoczęła się faza portowa międzynarodowej operacji przeciwminowej "Open Spirit".
11.05.2018

Około 15 000 metalowych elementów na dnie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Około 15 000 metalowych elementów na dnie toru wodnego Szczecin-Świnoujście wykazały przeprowadzone badania ferromagnetyczne, potwierdzające zaleganie materiałów niebezpiecznych. Na razie nie można jednak stwierdzić, czy są to niewybuchy. Jak zapowiedział Andrzej Borowiec, pełnomocnik ministra ds. modernizacji toru wodnego, prace przy wydobywaniu niebezpiecznych elementów z dna powinny rozpocząć się w przyszłym roku.
27.09.2017

„Wybuchowy” ładunek w szczecińskim porcie, tuż obok gazoportu

Na pokładzie pogłębiarki Charlemagne znajdowały się pociski ważące nawet 40 kg – poinformował portal iswinoujscie.pl. Jednostka przypłynęła do Szczecina z Darłowa, gdzie podczas pracy zassała mieszankę ze sporą ilością niewybuchów.
29.08.2017

Szczecin: Urząd Morski rozpoczyna badania dna Odry

W połowie czerwca rozpoczną się badania dna toru wodnego Szczecin – Świnoujście – dowiedziała się PAP. Badania, mające na celu wskazanie zalegających na dnie niewybuchów, są niezbędne przed rozpoczęciem pogłębienia toru do planowanych 12,5 m.
06.06.2017

Poszukają niewybuchów na dnie toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Specjaliści sprawdzą, czy na dnie toru wodnego Szczecin-Świnoujście znajdują się niewybuchy. Urząd Morski w Szczecinie prowadzi procedurę przetargową na badanie dna tego toru w obszarze objętym inwestycją, która ma pogłębić go do 12,5 m. Chodzi o badanie ferromagnetyczne, które potwierdza zaleganie materiałów niebezpiecznych.
10.05.2017

„Bezpieczna Polska” – pikniki wojskowe na powitanie amerykańskich żołnierzy

Wojsko, okręty i oczywiście grochówka. W całym kraju odbyły się pikniki wojskowe „Bezpieczna Polska” na powitanie amerykańskich żołnierzy w Polsce. Militarnych atrakcji nie zabrakło także w Gdyni i w Szczecinie.
13.01.2017

Niewybuchy na dnie toru wodnego Szczecin-Świnoujście? Sprawdzą to eksperci

Trwają prace związane z przebudową około kilometrowego odcinka toru podejściowego do Świnoujścia i około trzykilometrowego odcinka toru wodnego Świnoujście-Szczecin, przy wejściu do świnoujskiego portu. Wykonawca przygotowuje się do pogłębienia tego toru. Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzej Borowiec obawia się jednak, że na jego dnie mogą kryć się niewybuchy z okresu drugiej wojny światowej.
30.09.2016

Dowódca Baltops: Rosjanie mniej aktywni niż rok temu

Rosja wykazuje podczas tegorocznej edycji ćwiczenia Baltops mniejszą aktywność niż rok temu – powiedział dowódca morskich sił uderzeniowych i wsparcia NATO (STRIKFORNATO) adm. James Foggo, który drugi rok z rzędu jest dowódcą tego ćwiczenia.
09.06.2016

Warszawskie zadanie nurków z Gdyni

Dwudziestu trzech marynarzy uczestniczy w sprawdzeniu, czy w stołecznym Jeziorze Kamionkowskim nie zalegają niewybuchy z czasów II wojny światowej. Jest to nietypowy trening nurkowy, gdyż odbywający się w płytkim akwenie i słabej widoczności, sięgającej 20 cm. Dlatego uczestniczą w nim najlepsi wojskowi specjaliści.
21.10.2015

Niewybuchy na terenie terminalu kontenerowego DCT

Na terenie terminalu kontenerowego DCT znaleziono niewybuchy z czasów II wojny światowej. Policja zabezpieczyła okolicę i wezwała saperów. Sytuacja została już opanowana.
21.07.2015

Rozminowywanie gdyńskiego portu

Idealne wręcz warunki pogodowe i spokojny stan wody Zatoki Gdańskiej pozwalają na sprawne przeprowadzenie akcji neutralizacji niewybuchów z czasów II wojny światowej.
22.04.2015

Od poniedziałku dalszy ciąg operacji rozminowywania gdyńskiego portu

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Kolejny etap prac zaplanowano na okres 20 – 24 kwietnia. W tych dniach znów będzie obowiązywał zakaz kąpieli na trójmiejskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziac
19.04.2015

Pierwsza mina znaleziona przy falochronie w gdyńskim porcie już zdetonowana. W kolejce czekają następne

Sukcesem zakończyła się akcja 60 saperów Marynarki Wojennej. Pierwsza z pięciu min, które znaleziono przy falochronie w gdyńskim porcie, została podniesiona przez nurków, przeholowana w rejon Zatoki Gdańskiej i tam zdetonowana.


20.03.2015

60 saperów będzie rozminowywać dno gdyńskiego portu

Akcja rozpocznie się prawdopodobnie już w czwartek o godz. 9. Niewybuchy z okresu II Wojny Światowej znaleziono przy okazji badań zleconych przez port w Gdyni. Siła rażenia niewypałów jest bardzo duża, więc niezbędne jest ich usunięcie. Termin akcji może się jeszcze przesunąć, w zależności od warunków pogodowych.
17.03.2015

ORP „Mewa”: początek misji

W poniedziałek niszczyciel min ORP „Mewa” opuścił port w Gdyni. Okręt rozpoczął misję w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Przez cztery miesiące jego załoga będzie brała udział w ćwiczeniach i operacjach bojowych na Bałtyku i Morzu Północnym. Ich celem będzie oczyszczanie wód ze starych min i niewybuchów.
27.02.2015

Niewybuchy w Świnoujściu. Saperzy rozpoczęli akcję wydobycia

Pięć bomb z czasów drugiej wojny światowej wyciągną z dna Kanału Mielińskiego w Świnoujściu saperzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
08.01.2015

Odbiór motorówki hydrograficznej Marynarki Wojennej

Rozpoczął się odbiór motorówki hydrograficznej MH1, pierwszej z czterech jednostek zamówionych w sierpniu 2013 roku przez Marynarkę Wojenną. Kontrakt na ich wykonanie wygrało wówczas konsorcjum firm KABE i Escort.
04.06.2014

Nowy projekt Świnoujścia. Mulnik dla przedsiębiorców

Świnoujście chce wyremontować basen Mulnik, tuż przy torze wodnym Świnoujście-Szczecin i udostępnić go przedsiębiorcom. Za ponad 30 mln zł miasto zamierza odbudować nabrzeża, wyremontować drogi dojazdowe i wybudować sieć wodno-kanalizacyjną.
16.05.2014

Praca na kutrze to nie tylko ryby. Łowią samochody, banany, a nawet butelki z wódką

Kuter leżał na prawej burcie, wyły alarmy. Nagle wybuch! To woda zdusiła silnik, z którego poszedł gęsty dym. Później przedłużająca się cisza. - Chłopcy pływali wokół kutra, ja siedziałem na przechylonym dziobie. Pomyślałem: Już koniec, nie wyjdę z tego - wspomina Ryszard Szwedzki, który na Bałtyku łowi od 30 lat. Była przecież zima, minus dziesięć stopni Celsjusza, a szyper uszkodzonej jednostki WŁA-97 nie miał na sobie nawet kombinezonu chroniącego przed lodowatą wodą. Choć od tamtych tragicznych wydarzeń minęły ponad dw
30.10.2013

Neutralizacja toru wodnego Szczecin- Świnoujście

Blisko 130 bomb głębinowych, ponad 8000 sztuk amunicji przeciwlotniczej i artyleryjskiej, różnego typu miny oraz granaty – to wszystko wyciągnęli z wody i zneutralizowali na poligonie marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Obiekty zalegały na dnie przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego.
01.08.2013

Neutralizacja obiektów na torze wodnym w Świnoujściu

W poniedziałek 15 lipca, rozpoczęła się akcja związana z neutralizacją bomb głębinowych znalezionych przy nabrzeżu toru wodnego Szczecin - Świnoujście w rejonie Kanału Mielińskiego. Na miejscu pracują nurkowie - minerzy oraz saperzy z jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
17.07.2013

Akcja nurków-minerów i saperów Marynarki Wojennej

Nurkowie-minerzy i saperzy Marynarki Wojennej kontynuują operację sprawdzenia kanału portowego w Ustce w poszukiwaniu kolejnych niewypałów lub niewybuchów z II wojny światowej. Akcja rozpoczęła się dzisiaj rano (czwartek, 18 kwietnia).
19.04.2013

Ustka Nurkowie nie znaleźli niewybuchów w kanale portowym (wideo)

Nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej przez dwa dni (2-3 kwietnia) sprawdzali dno kanału portowego w Ustce, czy nie zalegają w nim niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej. Nurkowie MW spędzili pod wodą łącznie 15 godzin sprawdzając 1600 m2 powierzchni dna na głębokości ok. 5,5 metra.
04.04.2013

Akcja sprawdzania kanału portowego w Ustce

Nurkowie-minerzy i saperzy Marynarki Wojennej rozpoczęli dzisiaj (wtorek, 2 kwietnia) operację sprawdzenia kanału portowego w Ustce, czy nie zalegają tam kolejne niewypały lub niewybuchy z II wojny światowej. Nurkowie Marynarki Wojennej mają do sprawdzenia około 1600 m2 powierzchni dna, w kanale portowym o głębokości ok. 5,5 metra.
03.04.2013

Kolejna bomba w usteckim porcie

27 marca saperzy Marynarki Wojennej ponownie interweniowali w porcie w Ustce. Podczas prac pogłębiania kanału portowego robotnicy natrafili na kolejną bombę. Została ona podjęta i zabezpieczona przez saperów Marynarki Wojennej. Zostanie zdetonowana na poligonie. To drugi taki obiekt, na który natrafiono w przeciągu dwóch dni.
28.03.2013

Ruszyły prace na Wyspie Spichrzów

Przez lata zaniedbana i okryta nienajlepszą sławą gdańska Wyspa Spichrzów zmienia oblicze. Właśnie rozpoczęły się pierwsze, zlecone przez Urząd Miejski, prace porządkowe, które przygotowują wyspę do przebudowy szlaku wodnego na Motławie.
08.02.2013

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” okrętem flagowym operacji Nato

17 stycznia 2013r. polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie natowskim Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej SNMCMG1. Przez najbliższy rok polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki" będzie uczestniczył w operacjach rozminowania europejskich wód, w których mimo zakończonej 67 lat temu II Wojny Światowej, wciąż pozostaje jeszcze setki tysięcy niewybuchów.
18.01.2013

Aresenał granatów możdzierzowych

Dwanaście granatów moździerzowych kalibru 82 mm w szczątkach drewnianej skrzyni na głębokości jednego metra pod ziemią – na takie znalezisko natrafiono dzisiaj przy ulicy Zapolskiej w Gdyni Pogórzu. Na miejsce wezwano saperów Marynarki Wojennej, którzy wydobyli i zabezpieczyli niewybuchy. Akcję przeprowadzono dzisiaj (sobota, 6 października) o godzinie 10:30.
08.10.2012

Dwie akcje patrolu saperskiego

Wczoraj, w czwartek 20 września, patrol rozminowania z 43 Batalionu Saperów MW przeprowadził 2 akcje saperskie. Marynarze-saperzy interweniowali w Gdyni Chyloni oraz na Półwyspie Helskim (Góra Szwedów), podejmując 2 granaty moździerzowe, 6 pocisków artyleryjskich i 179 sztuk amunicji strzeleckiej. Podjęte niewybuchy zostaną unieszkodliwione na poligonie lądowym. Były to 205 i 206 akcje saperskie patrolu rozminowania w tym roku.
21.09.2012

Akcja saperów w Świnoujskim porcie

Bomba lotnicza, 7 pocisków artyleryjskich i 2 łuski - to niewybuchy z czasów II wojny światowej podjęte przez patrol saperski z Marynarki Wojennej. Zostały wydobyte na powierzchnię z dna podczas prowadzenia prac pogłębiania kanału portowego w Świnoujściu.
04.09.2012

Terminal gazowy w terminie

Drugi już - 15-piętrowy zbiornik na skroplony gaz powstaje w Świnoujściu. Wszystko wskazuje na to, że oddanie terminalu gazowego - planowane za 2,5 roku - odbędzie się w terminie. W części morskiej terminalu - rozpoczęło się pogłębianie nowoutworzonego portu dla gazowców.
25.11.2011

Podczele. Morze wyrzucilo na brzeg tysiące niewypałów

Saperzy Marynarki Wojennej po raz kolejny zostali wezwani do akcji unieszkodliwienia obiektów militarnych. Tym razem było to ponad 1200 szt. amunicji strzeleckiej i artyleryjskiej oraz granaty moździerzowe. Przedmioty zostały wyrzucone przez morze na plaży w Podczelu pod Kołobrzegiem.
16.11.2011

Kolejna mina na budowie gazoportu

Świnoujście. Saperzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zniszczyli w piątek (21 bm.) minę morską zawierającą 425 kg ładunku wybuchowego. Mina wraz z dwoma pociskami moździerzowymi kal. 210 milimetrów została wyciągnięta z dna w pobliżu budowanego gazoportu w Świnoujściu.
24.10.2011

Akcja Saperów Marynarki Wojennej

Ponad 170 sztuk niewypałów i niewybuchów z II wojny światowej wydobyli oraz zabezpieczyli saperzy Marynarki Wojennej. Niebezpieczne obiekty wyrzuciło morze na brzeg Półwyspu Helskiego. Akcję przeprowadził patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej we współdziałaniu z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.
11.07.2011

Falochron w terminie

Dobiega końca wbijanie pali na budowie falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu. Trwa oczyszczanie dna, a w lipcu mają się rozpocząć prace pogłębiarskie.
29.06.2011

Nowe ostrogi biją w Ustroniu Morskim

Ustronie Morskie podpisało umowę na budowę 11 ostróg na plaży. Tym razem zapłaci za nie Urząd Morski, a nie gmina.
18.03.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.