• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

GM

14.11.2021 11:02 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Partnerzy portalu

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Grupa ECR

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty? 

Wszyscy zainteresowani wydarzeniem mogą je śledzić już w środę "na żywo" na kanałach społecznościowych Grupy ECR: Twitter: @ecrgroup; Facebook: @ECRgroupEU; YouTube: ECRgroupEU. Konferencja, której gospodarzem jest europosłanka Anna Fotyga, podzielona została na trzy części:

> "Niezbadane pod wodą pozostałości po uzbrojeniu i chemikalia – od globalnego problemu do najlepszych rozwiązań" - panel I:

> "Niewybuchy i pozostałości chemiczne w Morzu Bałtyckim – stan zaawansowania i wezwanie do dalszych działań” - panel II:

> "Badania i innowacyjne technologie jako ekonomicznie opłacalne rozwiązania” - panel III:

Organizatorzy przewidują możliwość zadawania pytań w formie pisemnej lub krótkiego filmu. Należy je przesłać na adres: ECREvents@europarl.europa.eu.

Anna Fotyga o zatopionej amunicji: "Potrzebne są działania na szczeblu europejskim"

– Złożoność, skala i zagrożenie zatopioną bronią chemiczną wymaga działań na szczeblu europejskim – przekonuje eurodeputowana Anna Fotyga, która będzie gospodarzem konferencji ECR Maritime Security and Blue Economy poświęconej temu alarmującemu zagrożeniu.

I jak zaznacza w wielu miejscach na świecie miało miejsce zrzucanie do morza niechcianej amunicji chemicznej i konwencjonalnej. Większość epizodów zrzutów nastąpiła po zakończeniu wojen światowych, kiedy niewykorzystane zapasy wojenne wymagały usunięcia. Zagrożenia te nie zniknęły głęboko pod powierzchnią morza. Nadal wpływają na Morze Bałtyckie, Morze Północne, Morze Adriatyckie, a także na atlantyckie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Broń chemiczna zablokuje morską energetykę wiatrową?

– Zatapianie amunicji w minionych dziesięcioleciach nadal stanowi problem dla Australii i Japonii. Broń konwencjonalna i chemiczna zagraża życiu ludzkiemu i środowisku morskiemu. Związki te również zagrażają rybołówstwu i nawigacji. Utrudniają rozwój energetyki morskiej, akwakultury, żeglugi, turystyki i innych sektorów niebieskiej gospodarki. Ze względu m.in. na niepełną dokumentację dotyczącą liczby i miejsc zatopienia nie jest możliwe ustalenie dokładnej ilości amunicji chemicznej zalegającej na dnie morskim – wylicza polityk.

Składowiska zawierają substancje toksyczne, takie jak gaz musztardowy, i stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i ludzi. Oprócz amunicji istnieją również setki wraków statków, na których postępująca korozja stwarza ryzyko wycieku paliwa, produktów ropopochodnych i trujących środków bojowych. Wszystko to może spowodować katastrofę ekologiczną na wielu wodach europejskich, zwłaszcza na dużych zatrutych obszarach Morza Bałtyckiego, które wielu uważa za najbardziej zanieczyszczone wody na świecie.

Komisja Europejska ma ważne zadanie. 660 posłów za ważną rezolucją

– Dlatego w zeszłym roku wraz z dziesiątkami eurodeputowanych z sześciu grup politycznych ze wszystkich krajów nadbałtyckich i nie tylko, wezwaliśmy przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen do podjęcia pilnych działań, proponując dziewięć precyzyjnych zaleceń – przypomina Anna Fotyga. 

– Cały Parlament Europejski zintensyfikował nasz apel specjalną rezolucją przyjętą kilka miesięcy temu. Dokument został poparty przez 660 posłów, przy zaledwie ośmiu głosach przeciw, co jest wyraźnym sygnałem szerokiego poparcia politycznego dla pilnych działań.

Unia Europejska ma wieloletnie i udane doświadczenie we wspieraniu akcji rozminowywania na całym świecie, w tym na Bałkanach, w Afryce i Azji. Istnieje zatem baza wiedzy i doświadczenia, z której można czerpać i którą można odpowiednio dostosować.

– Jestem przekonana, że amunicja i chemikalia zatopione w morzach mogą być kolejnym przykładem pozytywnego i skutecznego zaangażowania UE w tym zakresie, zwłaszcza, że zagrożenie to leży na wielu wodach europejskich. Problem ten nie jest nieznany Komisji Europejskiej. W 2019 roku wzięłam udział w kolokwium na temat wyzwań związanych z niewybuchami na morzu, które było ważnym krokiem w wymianie doświadczeń i wiedzy między zainteresowanymi stronami. Spodziewamy się, że po szczegółowym badaniu rozpoczętym przez Komisję w tym roku nastąpi zestaw bardziej zdecydowanych działań następczych – wskazuje.

I dodaje, że nawet dzisiaj takie działania są całkowicie zgodne z celami planu działania strategii bezpieczeństwa morskiego UE (EUMSS), w ramach którego państwa członkowskie i Komisja zobowiązują się do promowania ćwiczeń i programów szkoleniowych, w tym zaangażowania odpowiednich organizacji regionalnych, w celu optymalizacji usuwania amunicji chemicznej zatopionej w morzu i niewybuchów. Istnieją oczywiście szersze ramy prawne, które wymagają działań, takie jak dyrektywa ramowa w sprawie strategii morskiej czy konwencja HELCOM o ochronie Morza Bałtyckiego.

Usuwanie chemikaliów z morza to konieczność

Eksperci i interesariusze są zgodni, że usuwanie starej broni konwencjonalnej i chemicznej, zalegającej w morzach i oceanach, jest koniecznością. Elementy, które również naciskają na przyspieszenie i decyzje w tym obszarze, to zmieniające się temperatury oceanów, zasolenie i poziomy gęstości, które mają nieznany wpływ na zatopioną amunicję.

– Jeśli dodamy do tego postępującą ekspansję wykorzystywania morza przez ludzi do celów energetycznych, akwakultury i innych zasobów, staniemy przed coraz pilniejszą kwestią rozwiązania problemu amunicji i chemikaliów w morzach. Ponieważ jest to niezwykle złożone i delikatne wyzwanie, poglądy na temat tego, jak sobie z tym poradzić, są podzielone, a inżynierowie, naukowcy, decydenci i finansiści debatują obecnie nad najlepszymi strategiami bezpiecznego niszczenia broni. Niektórzy eksperci twierdzą, że amunicję należy pozostawić na miejscu, ale należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed wyciekiem i korozją, inni twierdzą, że należy ją usunąć lub zneutralizować – argumentuje Fotyga.

ECR stawia na bezpieczeństwo morskie

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo morskie i niebieską gospodarkę. W tym roku, w uznaniu wagi problemu, presji czasu i konieczności podnoszenia świadomości tego zagrożenia wśród decydentów politycznych, nasza coroczna konferencja morska będzie poświęcona temu tematowi, goszcząc interesariuszy i czołowych ekspertów z całego świata . Nasi goście ocenią ramy prawne i globalne próby przeciwdziałania zagrożeniu, przedstawią najbardziej aktualną wiedzę

PROGRAM KONFERENCJI:

> godz. 10.00 - Powitanie
Anna Fotyga, europoseł ECR, rzecznik spraw zagranicznych, Polska

Przemówienia programowe

Virginijus Sinkevičius, komisarz UE ds. środowiska, mórz i rybołówstwa
Jacek Sasin, Wicepremier RP, Minister Aktywów Państwowych

> godz. 10.15 - PANEL I: Podwodne niewybuchy i pozostałości chemiczne - od globalnego problemu do najlepszych rozwiązań 

Wprowadzenie:
Terrance P. Long, CEO, International Dialogues on Underwater Munitions, Kanada

Moderator:
Assita Kanko, eurodeputowana ECR, Belgia

Prelegenci:

> Fredrik Haag, Szef Biura ds. Konwencji Londyńskiej/Protokołu i Spraw Oceanicznych, Międzynarodowa Organizacja Morska, Wielka Brytania
> CDR Herman Lammers, dyrektor, Centrum Eksperckie NATO ds. Wojen Minowych, Belgia
> Dr Margo Edwards, dyrektor Laboratorium Badań Stosowanych, University of Hawaii, USA
> kpt. (N) prof. Bartłomiej Pączek, Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej

> 12.30 - PANEL II: Niewybuchy i pozostałości chemiczne w Morzu Bałtyckim – stan zaawansowania i wezwanie do dalszych działań

Wprowadzenie: 
Ambasador Vaidotas Verba, Szef Misji Republiki Litewskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu

Moderator:
Anna Fotyga, europoseł ECR, rzecznik spraw zagranicznych, Polska

Prelegenci: 

> Iglika Yakova, zastępca kierownika jednostki A3, Strategie na rzecz basenów morskich, regionalna współpraca morska i bezpieczeństwo morskie, DG MARE, Komisja Europejska
> Ambasador Grzegorz M. Poznański, Dyrektor Generalny, Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego, Szwecja
> prof. Paula Vanninen, dyrektor Fińskiego Instytutu Weryfikacji Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej, Uniwersytet Helsiński, Finlandia
> prof. Jacek Bełdowski, Instytut Oceanologii PAN, Polska

> 14. 30 - PANEL III: Badania i innowacyjne technologie jako ekonomicznie opłacalne rozwiązania

Moderator:
Kosma Złotowski, europoseł ECR, Polska

Prelegenci:

> Anna Lutek, Dyrektor ds. PR i Komunikacji, Grupa Enea, Polska
> Claus Böttcher, Ministerstwo Transformacji Energetycznej, Rolnictwa, Środowiska, Przyrody i Cyfryzacji Szlezwiku-Holsztynu, koordynator Centrum Wiedzy „Amunicja w morzu”
> Charles Diggs, dyrektor generalny Dynasafe, USA
> Łukasz Porzuczek, Prezes Zarządu, Grupa GeoFusion, Polska

> godz. 15.45 - Uwagi końcowe
Anna Fotyga, europoseł ECR, rzecznik spraw zagranicznych

Dodajmy, że organizatorami konferencji jest grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR), która powstała w 2009 roku. Ma 62 miejsca w Parlamencie Europejskim, dzięki czemu jest szóstą co do liczebności spośród siedmiu grup politycznych obecnej kadencji. Zrzesza posłów z 15 krajów UE, w tym 26 posłów z Polski.

Więcej informacji na stronie Grupy ECR.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.