• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Usunięto niewybuchy podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin

ew

13.08.2020 15:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Usunięto niewybuchy podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Partnerzy portalu

Usunięto niewybuchy podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin - GospodarkaMorska.pl
fot. 8 FO

Osiem niewybuchów z II wojny światowej usunęli w czwartek z rejonu m.in. Przekopu Mieleńskiego w Szczecinie nurkowie minerzy. Niebezpieczne obiekty znaleziono podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m.

Zakończono z sukcesem dzisiejsze neutralizacje - poinformował PAP w czwartek rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Dodał, że nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców usunęli cztery 30-funtowe bomby zapalające z mieszanką fosforu i cztery bomby głębinowe WBD.

Nie była konieczna ewakuacja mieszkańców, utrudnienia dotyczyły pracowników Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" i ST3 Offshore oraz jednostek pływających.

Ładunki wybuchowe neutralizowane na torze wodnym Świnoujście-Szczecin to pozostałości po nalotach alianckich, które miały zniszczyć m.in. strategiczne obiekty przemysłowe III Rzeszy. W Szczecinie celem lotnictwa brytyjskiego i amerykańskiego było przede wszystkim zniszczenie portu morskiego, stoczni i śródmieścia. Najwięcej nalotów przeprowadzono w sierpniu 1944 r.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.