• <
CTM_980X120_gif_2020

Błaszczak będzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe

Strona główna MW, służby morskie Błaszczak będzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe
Błaszczak będzie obserwował polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe - GospodarkaMorska.pl
fot. gov.pl

ew

10.08.2020 Źródło: PAP

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie w Drawsku Pomorskim obserwował jutrzejsze ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk w ramach ćwiczenia Emergency Deployment Readiness Exercise - poinformowały służby prasowe resortu obrony.

Według informacji MON, minister Błaszczak będzie we wtorek, 11 sierpnia, o godz. 13.00, w Drawsku Pomorskim na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, gdzie będzie obserwował ćwiczenie Emergency Deployment Readiness Exercise prowadzone w ramach drugiej fazy ćwiczenia Defender-Europe 20.

Jak informuje MON w ramach ćwiczenia do Europy przerzucona została amerykańska jednostka pancerna. "To strategiczny przerzut, mający testować zdolność armii USA do szybkiego reagowania i rozmieszczania swoich sił w dowolnym miejscu na świecie. Batalion ćwiczący sprawdza gotowość do przerzutu wojsk przez Atlantyk w ramach sojuszniczej pomocy krajom europejskim, w tym Polsce" - podkreślił służby resortu.

Ćwiczenie odbywa się w trzech etapach, w których żołnierze USA zostali przerzuceni przez Atlantyk, pobrali ciężki sprzęt przechowywany na co dzień w specjalnych magazynach i przetransportowali go na polski poligon oraz - aktualnie - biorą udział w połączonym szkoleniu ogniowym w Drawsku Pomorskim. Sprzęt - około 55 czołgów Abrams i pojazdów bojowych Bradley - już w lutym został pobrany z magazynów armii USA w Niemczech i Belgii i przewieziony na teren poligonu Bergen-Hohne.

"Ćwiczenie wojsk USA na polskim poligonie w Drawsku Pomorskim to kolejna okazja do pogłębienia współpracy na szczeblu taktycznym pomiędzy żołnierzami Stanów Zjednoczonych i Polski. Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu udział bierze około 500 żołnierzy z 2. batalionu, 12. pułku kawalerii, 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, 1. dywizji kawalerii. Stronę polską reprezentują żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza" - napisano w komunikacie resortu obrony.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza w rejon ćwiczenia skierowała pluton zmotoryzowany wyposażony w sprawdzone pojazdy KTO Rosmak oraz pluton ogniowy z kompani wsparcia realizujący zadania na nowoczesnych moździerzach samobieżnych RAK. Pododdział zmotoryzowany wykonuje zadania z kompanią czołgów 2 batalionu 12 Pułku Kawalerii US Army, natomiast pluton ogniowy zapewnia wsparcie artyleryjskie.

Emergency Deployment Readiness Exercise było pierwotnie planowane jako ćwiczenie połączone z głównym ćwiczeniem Defender-Europe 20 – największym, od 25 lat przerzutem wojsk z USA do Europy, którego złożeniem było budowanie strategicznej gotowości poprzez rozlokowanie w Europie sił o wiarygodnej sile bojowej w ramach wsparcia NATO i narodowej strategii bezpieczeństwa USA.

Z powodu pandemii ćwiczenie Defnder-Europe 20 i ćwiczenia z nim powiązane zostały zmodyfikowane pod względem wielkości, skali i czasu, niektóre ćwiczenia zostały odwołane. Od 5 do 19 czerwca br. na poligonie drawskim polskie i amerykańskie wojska przeprowadziły – planowane początkowo na maj - połączone ćwiczenie Allied Spirit z udziałem około 4 tys. żołnierzy z USA i 2 tys. z Polski.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 41,83 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2230,20 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 841,60 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 22,98 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1864,15 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.