• <

W środę akcja usuwania niewybuchów ze Świny

ew

15.06.2020 07:11 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

W środę akcja usuwania niewybuchów ze Świny - GospodarkaMorska.pl

Dwa niewybuchy z II wojny światowej usuną w środę nurkowie-minerzy z okolic przeprawy promowej "Centrum" w Świnoujściu. Nie będzie ewakuacji mieszkańców, ale do godz. 10 nieczynna będzie ogólnodostępna przeprawa.

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będą w środę unieszkodliwiać dwa niewybuchy – podał Urząd Miasta Świnoujście. Oba zalegają przy torze wodnym w pobliżu przeprawy promowej "Centrum". Niebezpieczne obiekty zostaną przeholowane do Kanału Piastowskiego i tam zneutralizowane metodą wypalania.

Ograniczenia podczas akcji nie będą dotyczyły samego miasta, ale nie będą kursowały promy na ogólnodostępnej przeprawie "Centrum". Ostatni prom "Karsibór" odbije z wyspy Uznam o godz. 4:50, a z Ognicy o 4:30. Według planów, promy mają zacząć ponownie kursować około godz. 10.

Podczas akcji samochody osobowe, które będą chciały przedostać się do Świnoujścia, będą kierowane na przeznaczoną zwykle dla mieszkańców przeprawę promową "Warszów". Będą ją obsługiwały trzy promy. Samochody powyżej 3,5 t będą oczekiwać na otwarcie przeprawy "Centrum".

Jednym z niewybuchów jest brytyjska lotnicza mina morska typu Mark VI z 425 kg materiału wybuchowego, drugim - niemiecka bomba głębinowa WBD, która zawiera 125 kg materiału wybuchowego. Jak przekazał PAP rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, oba niebezpieczne ładunki znajdują się w niewielkiej odległości od największej dotychczas znalezionej bomby, "Tallboya".

Nadal trwają przygotowania do neutralizacji tej 5,4-tonowej brytyjskiej bomby lotniczej.

"W wyniku bardzo dokładnego przeszukania dna, w promieniu kilkuset metrów od +Tallboya+, stwierdzono dużą ilość kontaktów ferromagnetycznych. Każdy z tych kilkuset obiektów musi zostać dokładnie sprawdzony i usunięty, aby przed rozpoczęciem operacji nurkowie 8. FOW mieli pewność, że w pobliżu nie znajduje się żaden inny obiekt zawierający w sobie materiał wybuchowy" – podał świnoujski magistrat.

Oprócz przygotowania ze strony żołnierzy, operacja wymaga też szeregu pozwoleń i przygotowań instytucji cywilnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.