• <

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

jm

08.05.2022 15:56
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego

Partnerzy portalu

Port Gdynia: ruszyły badania dna pod budowę pirsu zewnętrznego - GospodarkaMorska.pl
Wizualizacja pirsu zewnętrznego, źródło: Port Gdynia

Dokładnie 3 maja rozpoczęły się badania ferromagnetyczne dna morskiego w miejscu, gdzie planowany jest pirs zewnętrzny Portu Gdynia.

Jednostka prowadząca badania rozpoczęła pracę 3 maja i sprawdza dno w okolicy wejścia do portu. W pierwszej kolejności wykonywane są badania ferromagnetyczne. Kiedy pierwsze z nich zostaną zrealizowane, ruszą badania geologiczne.

– To kolejny krok jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji do uruchomienia projektu uniwersalnego pirsu zewnętrznego w Porcie Gdynia – mówi Maciej Krzesiński, dyrektor ds. handlowych Zarządu Morskiego Portu Gdynia. – Musimy wykonać te badania, pobrać odpowiednie próbki, następnie przekazać je do analiz. Na tej podstawie powstanie dokumentacja geologiczno-inżynierska, która zostanie przedłożona do zatwierdzenia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – dodaje.

Ten etap prac potrwa do jesieni. Badania realizuje konsorcjum firm: Geofizyka Toruń S.A. (lider konsorcjum), Przedsiębiorstwo Geologiczne „Geoprojekt Szczecin” Sp. z o.o. i Geocore Sp. z o.o.

Gospodarka Morska
Wizualizacja pirsu zewnętrznego, źródło: Port Gdynia


Maciej Krzesiński nadmienia, że choć pirs zewnętrzny ma powstać na obszarze, który jest relatywnie dobrze sprawdzony, bo obecnie jest na nim kotwicowisko, to ryzyko odnalezienia niebezpiecznych obiektów, np. niewybuchów, istnieje.

– Będziemy pracować w dnie, a co się w nim kryje, tego do końca nigdy nie wiemy. Dlatego prowadzone są te badania, żeby ryzyko natknięcia się na pozostałości szczególnie z okresu II wojny światowej zminimalizować. Sam fakt, że nawet przy różnych robotach hydrotechnicznych w porcie od czasu do czasu znajdujemy niewybuchy świadczy o tym, że pewne prawdopodobieństwo istnieje – mówi Krzesiński. Badania mają wykazać, czy dno morskie na tym obszarze kryje takie niebezpieczne obiekty. Jeśli zostaną one zlokalizowane, będą neutralizowane.

Planowany pirs zewnętrzny będzie miał charakter uniwersalny. O tym, w jaki sposób będzie wykorzystywany, zdecyduje jego przyszły operator. W tej chwili Zarząd Morskiego Portu Gdynia jest w trakcie procesu jego wyboru. Maciej Krzesiński podkreśla jednak, że działalność, jaką można będzie realizować dzięki pirsowi, może być wszechstronna – mogą to być np. przeładunki elementów offshore, ale także zjednostkowanej drobnicy, sztuk ciężkich czy project cargo.

– Jednym z bardzo ważnych elementów, który w dzisiejszych czasach jest bardzo istotny, jest to, że pirs ten da bardzo duże możliwości do przeładunku wojska. W takim kierunku będzie też projektowany. Koncepcja od początku przewidywała, że ten pirs ma zapewnić sprawny przeładunek wojsk – dodaje Maciej Krzesiński.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.