Firma e1 Marine, działająca w sektorze OZE, poinformowała, że jej generator wodoru serii M napędzany metanolem otrzymał od wiodącego towarzystwa klasyfikacyjnego Lloyd's Register, zatwierdzenie (Approval in Principle - AiP) do zastosowań morskich.
Zgoda AiP jest kluczowa ze względu na potwierdzenie zgodności technologii e1 Marine ze wszystkimi obowiązującymi przepisami, kodeksami i normami. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie generatora w różnych gałęziach gospodarki morskiej, od portów i holowników po statki morskie. Lloyd's Register poinformował również, że możliwe jest ostateczne zatwierdzenie technologii dla zastosowań na śródlądowych drogach wodnych.
- Przemysł morski stoi przed wyzwaniem, które zdarza się raz na pokolenie, polegającym na zarządzaniu sposobem wykorzystania energii do napędu w ramach globalnego przejścia na zeroemisyjną energetykę. Wykorzystanie technologii e1 Marine, w której metanol stanowi bezpieczny i efektywny nośnik wodoru, umożliwia wprowadzenie czystych, bezemisyjnych rozwiązań w zakresie ogniw paliwowych. Dzięki generatorowi metanolu na wodór serii M sprawiamy, że wodór staje się realną opcją paliwową dla przemysłu morskiego w wielu różnych zastosowaniach – wyjaśnia Robert Schluter, dyrektor darządzający w e1 Marine.
Pomyślne opracowanie tego systemu jest wynikiem współpracy pomiędzy Element 1 Corp, wiodącą firmą zajmującą się technologią przetwarzania metanolu na wodór; Ardmore Shipping Corporation, niezależnym właścicielem i operatorem średniej wielkości chemikaliowców; oraz Maritime Partners, dostawcą rozwiązań leasingowych dostosowanych do potrzeb branży morskiej.
Z kolei Mark Darley, dyrektor ds. morskich i offshore w Lloyd's Register, powiedział, że AIP jest ważnym krokiem w kierunku zmniejszenia emisji dwutlenku węgla ze źródeł zasilania w operacjach statkowych, pomagając przenieść doświadczenie zdobyte w tej technologii na lądzie do potencjalnie szerokiej gamy zastosowań morskich.
Dzięki opatentowanej przez e1 Marine technologii wytwarzania wodoru z metanolu i wody, nośnik może być dostarczany na lądzie, na pokładzie jednostki oraz co najważniejsze - na żądanie.
Wodór produkowany w ogniwach paliwowych spełnia wszystkie odpowiednie normy ISO i nadaje się do wykorzystania w ogniwach paliwowych do wytwarzania energii elektrycznej lub jako uzupełnienie standardowego paliwa w silnikach konwencjonalnych.
Źródło: e1 Marine/offshore-wind.biz
Vattenfall wprowadza sztuczną inteligencję do monitoringu ptaków na morskich farmach wiatrowych
Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power
Energetyka morska w UE: cele i wyzwania
Sankcje na rosyjski project Arctic LNG 2 wyzwaniem dla Japonii w zakresie dostaw gazu do kraju
Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka
Skyborn otrzymuje decyzję środowiskową na budowę w Szwecji morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o mocy 1 GW