RWE Renewables poinformowała o złożeniu trzech kolejnych wniosków o nowe pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych. Łącznie firma zaaplikowała już o sześć nowych obszarów na Bałtyku.
– Jesteśmy aktywni w segmencie offshore wind. To sektor gospodarki, który w naszym kraju nieprzerwanie się rozwija. Tym samym doświadczenie, wiedza i kompetencje RWE mogą przyspieszyć proces transformacji energetycznej w Polsce i rozwój odnawialnych źródeł energii. Liczymy, że wkrótce Polska z coraz większym udziałem naszej firmy będzie mogła w pełni wykorzystywać swoje zasoby w obszarze morskiej energetyki wiatrowej, z korzyścią dla całej gospodarki – mówi Grzegorz Chodkowski z RWE, odpowiedzialny za rozwój sektora offshore wind w Polsce.
W Polsce firma jest na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW, nad którym pracują zespoły w Gdyni, Słupsku i Warszawie.
Przedstawiciele firmy zaznaczają, że obok przygotowywanego obecnie projektu F.E.W. Baltic II, nowe pozwolenia byłyby dla RWE doskonałą możliwością dalszego podzielenia się potencjałem inwestycyjnym i 20-letnim doświadczeniem w obszarze rozwoju, budowy i eksploatacji podobnych projektów w Europie.
Dodajmy, że RWE prowadzi obecnie na świecie prace nad rozwojem projektów w obszarze morskiej energetyki wiatrowej o łącznej mocy 8 GW. Jest operatorem morskich farm wiatrowych w całej Europie, w tym na wybrzeżu duńskim, szwedzkim i niemieckim Morza Bałtyckiego.
Fot. Depositphotos
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji
Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?
Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw