• <
mewo_2022

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

29.03.2022 11:54
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu

Partnerzy portalu

RWE: coraz bliżej uruchomienia farmy wiatrowej Kaskasi u wybrzeży Helgolandu - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

U wybrzeży Helgoland trwają zaawansowane prace giganta sektora offshore - RWE. Aktualnie jest to etap montażu fundamentów turbin wiatrowych i elementów przejściowych oraz testowane są innowacyjne rozwiązania m.in. łopat nadających się do recyklingu. Farma wiatrowa o mocy 342 MW, której uruchomienie planowanie jest na koniec 2022 roku, będzie dostarczać ekologiczną energię elektryczną do ponad 400 000 gospodarstw domowych.

– Jeśli Niemcy chcą do 2035 roku zaopatrywać się niemal w całości w energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, będzie to wymagało ogromnego wysiłku. Szybsza rozbudowa morskich farm wiatrowych jest szczególnie ważna dla jednoczesnego osiągnięcia celów klimatycznych i większej suwerenności energetycznej. Chcemy pomóc w realizacji tego celu, a fakt, że budowa naszej morskiej farmy wiatrowej Kaskasi nabiera tempa, jest tego wyraźnym znakiem – powiedział Sven Utermöhlen, CEO Wind Offshore, RWE Renewables.

Kaskasi to szósta farma wiatrowa RWE u wybrzeży Niemiec. Projekt o mocy 342 megawatów powstaje 35 kilometrów na północ od wyspy Helgoland i niedawno świętował "ślub" na pełnym morzu. Mianem „ślubu” określa się proces budowy po umieszczeniu górnej części podstacji na fundamencie. Morska stacja elektroenergetyczna jest sercem, przez które przepływa energia elektryczna wytwarzana przez każdą turbinę wiatrową, aby następnie została przetworzona do poziomu niezbędnego napięcia przesyłowego.

Podróż ważącej 1400 ton obudowy podstacji rozpoczęła się w duńskim Aalborgu, w zakładzie produkcyjnym firmy Bladt Industries, a jej transport przez Morze Północne trwał dwa dni. Gulliver, ciężki statek SCALDIS, umieścił podstację na fundamencie monopalowym, kończąc w ten sposób instalację najcięższego elementu morskiej farmy wiatrowej Kaskasi.

Równolegle trwają prace związane z instalacją fundamentów: Strashnov z Seaway 7, Neptune i Sea Challenger z DEME oraz Blue Tern z Fred Olsen, cztery statki biorą udział w instalacji łącznie 38 fundamentów pod turbiny wiatrowe i ich elementy przejściowe. Fundamenty, każdy o wymiarach do 64 metrów, o wadze do 740 ton – w przybliżeniu jest to około 600 małych samochodów. Działania i procesy na morskim placu budowy są koordynowane przez całą dobę przez dyspozytornię RWE na Helgolandzie. Zespół RWE wspierany jest przez marynarzy z Ems Maritime Offshore.

Aby zainstalować fundamenty w dnie morskim na głębokości od 18 do 25 metrów, RWE wykorzystuje dwie metody instalacji: konwencjonalną oraz innowacyjną technologię wibropalowania, która może zmniejszyć emisję hałasu pod wodą. Jest to metoda szczególnie korzystna dla delikatnego ekosystemu morskiego. Pilotażowemu wdrożeniu innowacyjnej technologii wibropalowania, towarzyszą prace związane z projektem badawczym "VISSKA", finansowanym przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na Rzecz Klimatu.

Innowacyjne rozwiązania fundamentowe i łopaty nadające się do recyklingu

RWE jest liderem rozwoju technologicznego w morskiej energetyce wiatrowej. Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi będą testowane trzy nowe technologie. RWE planuje zainstalować specjalne kołnierze wokół trzech fundamentów (Collared Monopile). Kolejną innowacją jest wprowadzenie fundamentów instalowanych metodą wibropalowania, zamkniętych w betonowym pierścieniu, który rozszerza się w dnie morskim (Self-Expanding Pile Shoe). Ponadto swoją niemiecką premierę będzie miał zrównoważony produkt: Siemens Gamesa i RWE wyposażą kilka turbin wiatrowych w łopaty wirnika nadające się do recyklingu. Łopaty te są pierwszym tego rodzaju produktem dzięki zastosowaniu innowacyjnej żywicy, która umożliwia recykling komponentów do nowych zastosowań po zakończeniu ich cyklu życia. Instalacja turbin wiatrowych ma się rozpocząć latem tego roku. Do końca 2022 roku ma być w pełni sprawnych łącznie 38 turbin wiatrowych. Wówczas morska farma wiatrowa Kaskasi będzie w stanie zaopatrywać w ekologiczną energię elektryczną około 400 000 gospodarstw domowych rocznie.

Wiatr w żagle dla RWE i transformacji energetycznej w Niemczech

RWE jest jedną z wiodących firm w dziedzinie energii odnawialnej i numerem 2 na świecie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. W ramach ambitnej strategii inwestycji i rozwoju "Growing Green" firma planuje potroić swoje globalne moce w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku, zwiększając je z obecnych 2,4 GW do 8 GW.

Również w Niemczech RWE zwiększa tempo rozwoju: do 2030 roku firma zamierza zainwestować w sektor zielonej energii nawet 15 miliardów euro. Firma kontynuuje ekspansję na rynku morskiej energetyki wiatrowej: wraz z kanadyjskim partnerem, firmą Northland Power, wspiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej na niemieckiej części Morza Północnego. Partnerzy planują budowę dużego klastra składającego się z trzech farm wiatrowych na północ od niemieckiej wyspy Juist o łącznej mocy zainstalowanej ponad 1,3 GW, które mają rozpocząć działalność odpowiednio w 2026 i 2028 roku. Te planowane morskie farmy wiatrowe będą w stanie wyprodukować wystarczającą ilość ekologicznej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby nawet 1,6 miliona gospodarstw domowych rocznie. RWE buduje również w bezpośrednim sąsiedztwie kolejną farmę wiatrową o mocy 225 megawatów.


Źródło: RWE

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.