• <
mewo_2022

RWE będzie produkować zielony wodór na Morzu Północnym

19.02.2022 16:34
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE będzie produkować zielony wodór na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

RWE będzie produkować zielony wodór na Morzu Północnym - GospodarkaMorska.pl
Fot. RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz spółka Neptune Energy łączą siły, aby przyspieszyć produkcję zielonego wodoru w holenderskiej części Morza Północnego. Przedstawiciele inwestorów podpisali umowę dotyczącą rozwoju projektu demonstracyjnego H2opZee w perspektywie do 2030 roku.

H2opZee to projekt demonstracyjny, którego celem jest zbudowanie elektrolizera o mocy 300-500 MW na holenderskiej części Morza Północnego, aby produkować bezemisyjny wodór przy użyciu energii generowanej w morskich elektrowniach wiatrowych. Wodór ten będzie następnie transportowany na ląd istniejącym już rurociągiem. Rurociąg ma przepustowość 10-12 GW, więc już teraz nadaje się do dalszego rozwoju produkcji zielonego wodoru na skalę gigawatów na Morzu Północnym – czytamy w komunikacie.

W drugim kwartale 2022 roku rozpoczną się prace nad studium wykonalności. Projekt powstał w ramach TKI Wind op Zee, inicjatywy wspieranej przez rząd holenderski, która łączy ludzi, wiedzę i finansowanie w celu transformacji sektora energetyki morskiej.

Projekt H2opZee będzie się składał z dwóch etapów. W pierwszej fazie przeprowadzone zostanie studium wykonalności i utworzona zostanie dostępna platforma wiedzy. Celem tego jest rozpoczęcie wprowadzania wodoru na morzu w Holandii. W drugiej fazie projekt zostanie faktycznie zrealizowany. Dla tego etapu należy jeszcze określić metodologię w celu rozstrzygnięcia przetargów.

Wodór jako gamechanger

Inwestorzy przekonują, że transformacja energetyczna może być szybsza, tańsza i czystsza, jeśli zintegrujemy istniejącą infrastrukturę gazową z nowymi systemami energetycznymi. Infrastruktura ta jest odpowiednia pod względem technicznym.

- Wodór to gamechanger w dekarbonizacji energochłonnych sektorów, a H2opZee jest jednym z pierwszych na świecie projektów tego typu i skali. Wraz z Neptune Energy chcemy rozwijać projekt H2opZee, aby zademonstrować, że morska energetyka wiatrowa może być idealnym partnerem do produkcji ekologicznego wodoru na skalę przemysłową, a także aby zbadać najlepsze podejście do integracji systemu – powiedział Sven Utermöhlen, szef obszaru Offshore Wind w RWE Renewables.

H2opZee znalazł się też w jednym z 37 wniosków złożonych w ramach drugiej rundy The National Growth Fund, holenderskiego programu wspierającego przedsięwzięcia mające istotny wpływ na rozwój krajowej gospodarki.


Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.