• <
attis_konferecnja_2024

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

11.01.2022 20:25
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej - GospodarkaMorska.pl
Fot. TetraSpar Demontrator/RWE

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz kanadyjski inwestor Northland Power wspólnie rozwiną klaster morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,3 GW u wybrzeży Niemiec na wodach Morza Północnego.

RWE i Northland Power w ramach nowego przedsięwzięcia umocnią pozycję na niemieckim rynku offshore wind. Partnerzy utworzyli spółkę joint venture, w ramach której planują wspólnie opracować i zbudować 3 farmy wiatrowe, które mają rozpocząć komercyjną działalność w latach 2026-2028. Farmy będą zlokalizowane na północ od wyspy Juist.

Jedna morska farma o mocy 433 MW została już zabezpieczona przez partnerów w ostatniej niemieckiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej. Pozostałe dwie farmy  realizowane na bazie umowy dzierżawy zwiększą moc o kolejne 900 MW, a energia zostanie sprzedana w ramach aukcji w 2023 roku. Klaster będzie znajdował się w bliskim sąsiedztwie istniejącej farmy wiatrowej Nordsee One o mocy 332 MW, w której Northland i RWE są już partnerami – czytamy w komunikacie RWE. 

RWE Renewables będzie posiadać 51 proc. , a Northland Power 49 proc. udziałów w nowej, dedykowanej spółce. 

Sven Utermöhlen, dyrektor generalny ds. Wind Offshore w RWE Renewables podkreślił, ze Niemcy postawiły sobie ambitne cele klimatyczne, tworząc tym samym znaczny potencjał wzrostu dla OZE. Morska energetyka wiatrowa odgrywa tu kluczową rolę i jest niezbędna do wspierania dekarbonizacji przemysłu. 

- Utworzenie klastra jest zgodne z naszymi ambicjami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i strategią umacniania naszej pozycji jako globalnego lidera w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej - powiedział Mike Crawley, prezes i dyrektor Generalny Northland Power.

RWE do 2030 roku w ramach ambitnego planu inwestycji i rozwoju "Growing Green", zamierza potroić swoją globalną moc w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW. U wybrzeży Niemiec RWE eksploatuje już 5 morskich farm wiatrowych, a kolejny projekt - morska farma wiatrowa Kaskasi o mocy 342 MW - jest obecnie w budowie. 

Northland Power jest wiodącym producentem energii elektrycznej na świecie, zaangażowanym w proces transformacji. Firma posiada dobrze zdywersyfikowany globalny portfel wysokiej jakości aktywów infrastruktury energetycznej o mocy operacyjnej ponad 3 GW. Ponadto Northland Power posiada znaczące możliwości rozwoju na wielu rynkach i w różnych technologiach, z 4-5 GW w projektach realizowanych w Europie i Azji.

Źródło: RWE


Partnerzy portalu

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.