• <

Wynik wyszukiwania - " klaster morski" - Wiadomości

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
20.05.2024

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów. O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
12.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu już za nami

W dniach 4-6 kwietnia 2024 roku w Seaside Park Hotel w Kołobrzegu odbyło się XI Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. W trakcie wydarzenia odbyły się debata z udziałem ekspertów oraz wykłady prelegentów. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz rozwijania współpracy w branży morskiej.
08.04.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Andrzej Montwiłł

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Andrzejem Montwiłłem, pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. odnawialnych źródeł energii i rozwoju technologii wodorowych oraz wykładowcą szczecińskiej Politechniki Morskiej.
06.03.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie [wideo]

Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.
25.01.2024

Bezzałogowcem w poszukiwaniu kryla. Norwegowie spełniają marzenia Polaków z lat 70

Aker BioMarine wprowadził bezzłogowca do wsparcia połowów kryla antarktycznego. Norweska firma zajmująca się pozyskiwaniem kryla Aker BioMarine odebrała nowy bezzałogowy pojazd nawodny (USV) w celu wsparcia połowów na Antarktydzie.
27.12.2023

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Technologie Morskie KIS 13 za burtą?

15 września w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się kolejne spotkanie Grupy Roboczej KIS 13 Technologie Morskie z przedstawicielkami Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).
18.09.2023

Grecki Klaster Żeglugowy płynie cała naprzód. Światowa potęga w masowcach i zbiornikowcach ropy i gazu

Grecki Klaster Morski płynie cała naprzód. Jego fundamentem są armatorzy. Grecy stawiają na statki nowoczesne i coraz większej nośności. Wybrali rynek masowców i zbiornikowców, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki wejściu na rynki o dużej rentowności możliwe są inwestycje tonażowe i dominacja w wybranych sektorach.
15.08.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Inauguracja 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie

Właśnie wystartowała 10., jubileuszowa edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie. To jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce, zostało zainaugurowane w szczecińskiej Operze na Zamku w obecności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka. W liście do organizatorów zwrócił się także premier Mateusz Morawiecki.
27.06.2023

W Szczecinie stratuje 10. Międzynarodowy Kongres Morski

Jutro rusza 10. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarki morskiej w Polsce. Inauguracja jubileuszowej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego nastąpi 27 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu.
26.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników - przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
06.06.2023

Blue Maritime Cluster – Norweski kurs na kompleksową zeroemisyjność

Norweski Blue Maritime to jeden z wyróżniających się klastrów w Europie we wdrażaniu innowacji w przemysłach morskich. Skupia kilkudziesięciu członków skoncentrowanych na wdrażaniu technologii cyfrowych i nowych rozwiązań w zakresie napędu statków, jednostek dla offshore oraz statków do obsługi farm wiatrowych i rybnych. Klaster tworzy kompletny ekosystem, na który składają się również stowarzyszenia biznesowe, podmioty publiczne, instytucje polityczne i społeczności innowacyjne.
01.05.2023

Doktorzy z uniwersytetów wypływają na szerokie wody gospodarki morskiej

Absolwenci studiów doktoranckich są coraz bardziej potrzebni nie tylko na uczelniach ale również w przemysłach morskich, administracji, instytucjach otoczenia biznesu i kultury. 8 marca tego roku, w czasie spotkania na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiciele uczelni podsumowali wyniki badań na temat pozauczelnianej aktywności absolwentów studiów doktoranckich. Badania przeprowadzili polscy naukowcy w ramach projektu SEA-EU-DOC.
12.03.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
15.02.2023

Już w marcu startuje międzynarodowa konferencja pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
01.02.2023

Zaproszenie na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions

Firma Phoenix Poland sp. z o.o. zaprasza na międzynarodową konferencję pt. Marine Green Propulsion Solutions, która odbędzie się w dniach 14-16 marca w dwóch miastach - Szczecinie i Gdańsku.
13.01.2023

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Offshore na Bałtyku. Morze możliwości dla firm z Pomorza Zachodniego

Offshore to słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w tym roku. Impulsem dla Zachodniej Polski jest informacja o budowie fabryki Vestas na potrzeby energii wiatrowej na Bałtyku we współpracy z Orlenem. Nic więc dziwnego, że małe i średnie firmy patrzą nowy obszar usług, który może być przyczynkiem do ich rozwoju.
08.12.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Dziurawe sankcje. W biznesie morskim potrzebne nowoczesne technologie obiegu dokumentów

Badanie przeprowadzone wśród ponad 500 decydentów pokazuje, że szwajcarskie i brytyjskie banki nie mają możliwości monitorowania sankcji nałożonych na banki i firmy rosyjskie i prowadzące biznes z partnerami z Rosji – wynika z badania Pole Star.
19.09.2022

Elektryczny pchacz z Kłajpedy na płytkie wody. Czy pokona susze i mielizny żeglugi śródlądowej UE?

Projekt pchacza z napędem elektrycznym zaprezentowało niedawno litewskie biuro projektowe Western Baltic Engineering (WBE), które działa w grupie Western Shipyard Group. Statek ma zostać zbudowany na zamówienie Litewskiego Urzędu Żeglugi Śródlądowej w przyszłym roku.
26.08.2022

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

Niedawno oficjalnie zakończył się projekt CORAL, wspominany już przez nas w kilku newsach. W projekcie tym firmy SeaData z Gdyni, BGEO z Barcelony oraz Water Robotics z Montpellier tworzyły kompleksową platformę analityczną dla małych średnich portów.
11.08.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

9. Międzynarodowy Kongres Morski jeszcze w tym miesiącu

W ostatnich dniach czerwca 29-30, w Szczecinie odbędzie się dziewiąta edycja Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Organizatorzy poruszeni wydarzeniami na Ukrainie, podjęli decyzję, że cały dochód uzyskany ze sprzedaży wejściówek na 9.MKM zostanie przeznaczony na pomoc narodowi ukraińskiemu.
06.06.2022

Offshore: „Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Już 18 maja debata online

„Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Czy energia z wiatru może być kluczowym impulsem dla naszej gospodarki? Zapraszamy na debatę on line!
16.05.2022

Kurs na inwestycje i innowacje. Elbląg i okolice z nowymi szansami na rozwój

Kanał żeglugowy między Zatoką Gdańską a Mierzeją Wiślaną wchodzi w ostatnią fazę realizacji. Port w Elblągu uniezależnia się od przejścia przez Cieśninę Pilawską, planuje rozwój i wdraża innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku. Elbląg i okolice zyskają szansę na rozwój usług i przemysłu.
02.05.2022

Miasta przyjazne dla shippingu. Globalizacja zwycięża "deglobalizację"

Ateny, Singapur i Tokio to pierwsza trójka miast, w których firmy żeglugowe czują się najlepiej. Jednak najwięcej zarządów, pod względem wielkości flot, znajduje się w Pekinie, Oslo i Imbari – wynika z raportu „The Leading Maritime Cities of The World 2022” opracowanego przez norweskie firmy Menon Economics i DNV. Niestety w analizie nie znalazło się żadne miasto z Polski, a z Regionu Morza Bałtyckiego wyróżniona została Kopenhaga.
13.04.2022

Biznes morski po norwesku z polskim udziałem [GALERIA]

Na Nor-Shipping wystawiało się około 600 firm, a targi i konferencje odwiedziło około 20 tys. uczestników. Norwegia postawiła na innowacyjne klastry morskie i jak przystało na kraj z oceanicznymi ambicjami, wspiera je na każdym kroku. Przed około 10 laty utworzono nawet rządowy program i fundusz Norwegian Innovation Clusters, z którego wspierano rozwój klastrów morskich.
10.04.2022

Z wizytą u Samuraja. Japoński przemysł stoczniowy w postpandemicznej rzeczywistości

Japonia jest po Chinach i Korei trzecim producentem statków na świecie. Żegluga, budownictwo okrętowe i inżynieria stanowią rdzeń ściśle powiązanego japońskiego przemysłu morskiego. Mimo to w Japonii odnotowuje się spadek liczby nowych zamówień na budowę statków, zaś konkurencja i braki kadrowe stanowią główne bolączki japońskiego sektora morskiego.
07.03.2022

Studencki pojazd autonomiczny informatyków ETI. Projekt na czasie i na wodzie [GALERIA]

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI) 23 lutego 2022 w Audytorium 1NE odbyła się inauguracja studiów II stopnia PG. Jednym z istotnych punktów uroczystości była prezentacja projektów wykonanych przez studentów ETI. Wśród wyróżnionych znalazł się również projekt pojazdu autonomicznego.
26.02.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest CRIST, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
13.02.2022

Zachodniopomorski Klaster Morski w Szczecinie gotowy na offshore. Firmy z branży chcą grać do jednej bramki

Przedstawicieli sektora stoczniowego, serwisowego, transportu i konstrukcyjnego, oraz szeroko rozumianej gospodarki morskiej skupia stowarzyszenie jakim jest Zachodniopomorski Klaster Morski. W świadomości przedsiębiorców klaster jest już od dziesięciu lat. Czym zajmuje się na co dzień?
31.01.2022

Wodorowe technologie na morzu i lądzie warte inwestycji. Szansa dla Gdyni i Bałtyckich HUBów [GALERIA]

Ponad 100 tys. statków z siłowniami zasilanymi wodorem będzie pływało w 2050 r. Do ich bunkrowania potrzeba będzie ponad 20 tys. portowych stacji bunkrowania - prognozują eksperci Hyon. Port Gdynia ma Hub wodorowy, a Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny ma huby, których firmy posiadają wiedzę jak zaprojektować i zbudować statki i instalacje pozwalające na wykorzystanie wodoru na morzu i na lądzie.
23.01.2022

RWE i Northland Power łączą siły w Niemczech. W planie budowa klastra morskiej energetyki wiatrowej

Niemiecki koncern energetyczny RWE oraz kanadyjski inwestor Northland Power wspólnie rozwiną klaster morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,3 GW u wybrzeży Niemiec na wodach Morza Północnego.
11.01.2022

Ro-pax na wodór. Pierwszy na świecie morski układ napędowy już działa. Polska ma wodorowy potencjał. Czy go wykorzysta?

Pełnowymiarowy test HySeas III został rozpoczęty w zakładzie Kongsberg w Ågotnes, koło Bergen w Norwegii w grudniu 2021 r. Przez cztery miesiące zespół Kongsberga będzie testował w działaniu pierwszy na świecie zeroemisyjny układ napędowy zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi przeznaczony dla statków.
02.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Huby z Gdyni pracują na sukces polskich firm. W Polsce i na świecie

Wyspecjalizowane zespoły projektowo-produkcyjne działają w ramach sześciu hubów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia około 60 polskich innowacyjnych firm. Dzięki aktywnej współpracy najlepsze polskie inicjatywy, mają szansę na komercjalizację w branży morskiej. Powstał już m.in. hub statku bezemisyjnego, hub ICT & AI czy pomysł na hybrydowy system produkcji energii odnawialnej.
20.12.2021

Gospodarka zeroemisyjna i digitalizacja logistyki morskiej - na to stawia Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny [WIDEO]

Spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, który skupia 60 polskich firm odbyło się we wtorek (7 grudnia) w Gdyni. O aktualnych projektach i planach rozmawiali członkowie zarządu oraz koordynatorzy hubów, które działają w ramach "Klastra".
07.12.2021

Skandynawski kurs na hydrogen i projekty w żegludze i portach. Polska ma nowy kurs. Czas na projekty

Norweski operator promowy Norled odebrał dostawę „pierwszego na świecie promu napędzanego ciekłym wodorem” MF Hydra. Niedawno grupa technologiczna Wärtsilä, wraz z RINA, ABB, Helbio – filią Metacon AB, Liberian Registry, oraz firmą specjalizującą się w produkcji ds. energii połączyły siły w celu opracowania rozwiązania wykorzystującego wodór jako paliwo. W Geteborgu, Kopenhadze. Oslo i innych miastach skandynawskich przygotowują się do obsługi statków z napędem wodorowym.
30.11.2021

Morska obrona to system obrony morza, wybrzeża i przestrzeni powietrznej

W czasie obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rosną inwestycje w politykę obronną, w tym Marynarkę Wojenną. Dodał również, że będą one rosły.
29.11.2021

Czas na HUBy w polskiej gospodarce morskiej. W Stoczni CRIST powolano HUBy produkcji statkow zeroemisyjnych oraz ICT & IT

W czasie hybrydowej konferencji, która miała miejsce 29 października w stoczni CRIST poinformowano o powołaniu przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny BSSC dwóch HUBów. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu produkcji statków zeroemisyjnych (Baltic ZEV HUB) jest stocznia CRIST. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu informatycznego i sztucznej inteligencji (Baltic ICT & AI HUB) jest CADOR. Obie firmy działają w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.11.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
08.10.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

Zachodniopomorskie walczy o offshore

Zachodniopomorski Klaster Morski i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zainicjowały program Zachodniopomorskie_Offshore 2027, który ma wzmocnić udział lokalnych firm w budowie łańcucha dostaw do farm wiatrowych.
21.09.2021

Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg

W ramach projektu CORAL firmy: SeaData z Gdyni, BGEO z Hiszpanii i Water Robotics z Francji, stworzą kompleksową platformę składającą się z interaktywnej bazy danych, systemu monitoring środowiska i aplikacji do zarządzania ruchem statków w porcie/marinie.
14.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów.
13.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Ruszyła rejestracja na 8. Międzynarodowy Kongres Morski

Organizatorzy 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbędzie się 14-15 września w Szczecinie, uruchomili możliwość rejestracji na wydarzenie.
02.08.2021

Żegluga skazana na innowacje. Szansa dla polskich inżynierów

Innowacje w transporcie morskim są faktem – wynika z poglądów zaprezentowanych w czasie webinaru zorganizowanego przez Lloyd’s List, który prowadził Richard Meade, redaktor naczelny Lloyd’s List.
15.07.2021

Zeabuz – autonomicznym minibusem po wodzie. A może „Made in Poland”?

Zeabuz (zeroemisyjny wodny autobus) to kolejny krok Norwegów we wdrażaniu w życie programu zeroemisyjności w transporcie wodnym w aglomeracjach nadmorskich.
12.07.2021

Strategia dla Bałtyku na lata 2021-2027. Czas na partnerów, projekty i euro

Praktycznie zakończyły się już finalne prace nad skonkretyzowaniem priorytetów i działań, które realizowane będę w ramach „Programu działania państw bałtyckich na lata 2021-2027”. Teraz nadszedł czas na poszukiwanie partnerów i podejmowanie wspólnych projektów.
11.07.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Forum Morskiego Radia Gdańsk. Znamy Statek Roku

Za nami pierwszy dzień Forum Morskiego Radia Gdańsk. Podczas wieczornej gali ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej jednostki wybudowanej w polskich stoczniach we wskazanym czasie.
10.06.2021

Zeroemisyjność na wodzie za euro z UE. Szansa dla polskich instytutów badawczych, uczelni i stoczni

Najszybszy na świecie elektryczny prom pasażerski ma zapewnić komunikację między wyspami Sztokholmu w 2022 roku. Wprowadzenie tej jednostki do żeglugi śródlądowej to element kompleksowego planu władz Sztokholmu dekarbonizacji transportu miejskiego.
06.06.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Konferencja nt. funduszy dla gospodarki. Kasa z Unii szansą dla firm morskich

Do czwartku, 6 maja trwają zapisy na konferencję podsumowującą konsultacje społeczne programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), która odbędzie się 10 maja - poinformowało MFiPR. Program ma m.in. wpłynąć na wzrost aktywności badawczej oraz innowacyjności przedsiębiorstw.
05.05.2021

InterMarE – targi w sieci

Trzydniowe spotkanie morskiego biznesu Targi InterMarE South Baltic Maritime Economy Exhibition i Balt Military Expo 2021 są za nami. Targi odwiedziło kilkuset przedstawicieli biznesu i polityki, administracji i naukowców, przedstawicieli wojska i środowiska cywilnego zainteresowanego gospodarką morską.
24.04.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Świnoujski Morski Park Przemysłowy – samorządowa oferta dla rządu

Świnoujski Morski Park Przemysłowy mógłby przejąć majątek i kadrę Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Marszałek Olgierd Geblewicz oraz prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podpisali list intencyjny o przystąpieniu do współpracy, która ma doprowadzić do realizacji tego ambitnego projektu. Zdaniem samorządowców jest to szansa na uratowanie potencjału świnoujskiego oddziału Gryfii, które chce sprzedać Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
29.09.2020

W Gdańsku podpisano list intencyjny ws. wspierania branży offshore

List intencyjny ws. powołania platformy współpracy na rzecz wspierania rozwoju sektora offshore w Pomorskiem podpisano dzisiaj w Gdańsku. Deklarację parafowali przedstawiciele samorządów, instytucje badawcze, naukowe, wsparcia biznesu i branży związanej z OZE.
25.09.2020

Konferencja naukowa „Smart Port. The merged sea & space network”

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny (BSSC), Komisja Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni (WSAiB), przy współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA), zapraszają na międzynarodową konferencję „Smart Port. The merged sea & space network", która odbędzie się w dniu 24 września 2020 roku, w godz. 9:30–16:30, w auli im. prof. Jerzego Młynarczyka WSAiB (ul. Kielecka 7).
15.09.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Klaster Morski rusza z pomocą szpitalom

Klaster Morski Pomorza Zachodniego rusza z akcją pomocy szpitalom. Sygnatariusze przedsięwzięcia apelują o wpłaty, które pozwolą na zakup potrzebnego sprzętu.
06.04.2020

Fińska stocznia będzie współpracować z Uniwersytetem Turku

Fiński budowniczy statków Meyer Turku Oy podpisał umowę o partnerstwie strategicznym z uniwersytetem w Turku, której celem jest rozwój i wzmocnienie edukacji i badań w dziedzinie inżynierii.
09.03.2020

Port w Marsylii będzie bunkrował LNG dla jednostek CMA CMG

Marsylia-Fos zostanie strategicznym centrum Morza Śródziemnego dla dostaw LNG - ogłosił dyrektor generalny grupy CMA CGM podczas konferencji Francuskiej Gospodarki Morskiej w Montpellier.
04.12.2019

20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO za nami (foto, wideo)

Zakończyły się 20. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. W Gdańsku udział w nich wzięło ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej.
12.09.2019

Zaawansowane usługi i nowe technologie zmieniają oblicze gospodarki morskiej

W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
06.09.2019

O żegludze śródlądowej podczas konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie

Ekonomia, transport, turystyka i ochrona środowiska w kontekście rozwoju żeglugi śródlądowej. To tylko niektóre tematy poruszane na konferencji Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie. Dwudniowe spotkanie zakończyło się w piątek.
17.05.2019

Konferencja Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie

Konferencja Inland Shipping International Conference 2019 w Szczecinie. Głównym celem spotkań będzie szeroko pojęta promocja tematyki związanej z żeglugą śródlądową poprzez zwrócenie uwagi na jej rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym regionów oraz budowaniu wielogałęziowych systemów transportowych. Ciekawym tematem będzie więc turystyka wodna, rozumiana jako jedna z gałęzi działalności, którą można prowadzić na śródlądowych drogach wodnych. Konferencja odbędzie się 16 i 17 maja w Hotelu Radisson w Szczecinie.
09.05.2019

Statki autonomiczne w niedalekiej przyszłości będą pływały po morzach, oceanach i jeziorach. Konferencja „Autonomous ships – Inevitable reality at sea” (foto, wideo)

Statki autonomiczne, tak jak pojazdy autonomiczne, w niedługiej przyszłości będą pływały po morzach i oceanach, a także po jeziorach. Mamy już autonomiczne platformy, wiele automatyzacji wprowadzamy w naszym najbliższym otoczeniu i to samo czeka nas także na rynku morskim – powiedział prof. Marek Grzybowski, przewodniczący zarządu Baltic Sea & Space Cluster, podczas konferencji „Autonomous ships – Inevitable reality at sea”, która we wtorek odbyła się na Politechnice Gdańskiej. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o możliwościach wdra
20.03.2019

Inteligentne specjalizacje także z Gdyni

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” rozwijają się także dzięki gdyńskim firmom i organizacjom – w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia, które dają zielone światło kolejnym wspólnym działaniom nad innowacjami. Dokumenty to jednocześnie podstawa do dystrybucji środków strukturalnych przeznaczonych na badania i rozwój w województwie pomorskim.
28.01.2019

Powołano Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

Na Walnym zebraniu Polskiego Klastra Morskiego w dniu 28 czerwca 2018 r. podjęto decyzję o rozszerzeniu działalności i utworzeniu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Wsparcie dla klastra zadeklarowała Komisja Nauk Kosmicznych PAN oraz Studencki Klaster Morski i Kosmiczny Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. Na forum międzynarodowym Klaster będzie działał jako BaltSeaSpace Cluster.
29.06.2018

Stocznia Szczecińska przejdzie pod nadzór MGMiŻŚ. Zakończył się 6. Kongres Morski (foto, wideo)

List intencyjny w sprawie przekazania Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej „Gryfia” pod nadzór MGMiŻŚ podpisano w piątek podczas otwarcia 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
15.06.2018

Konferencja naukowa Porty morskie 2018

Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie i Zachodniopomorski Klaster Morski po raz kolejny organizuje konferencję "Porty Morskie 2018". Wydarzenie odbędzie się 12 kwietnia w Szczecinie.
04.04.2018

Program stoczniowy marszałka wzbudza olbrzymie zainteresowaniem branży

Kilkadziesiąt zachodniopomorskich firm wzięło udział w konsultacjach nad regulaminem konkursu, dzięki któremu do branży stoczniowej trafi 40 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To efekt prac zapoczątkowanych przez marszałka Olgierda Geblewicza jeszcze w 2014 r. Po ponad trzech latach Komisja Europejska zgodziła się by do zachodniopomorskiej branży okrętowej trafiło w sumie około 60 mln zł.
30.03.2018

Polski Klaster Morski – kurs na projekty i innowacje

Walne zebranie Polskiego Klastra Morskiego, na którym przedstawiono sprawozdanie merytoryczne za 2017 r. oraz plan pracy na 2018 r. odbyło się w miniony czwartek. Ze względu na duże zaangażowanie w Klastra w projektach krajowych i międzynarodowych oraz aktywną promocję Polski Morskiej na rynku międzynarodowym postanowiono powiększyć skład zarządu. W wyniku wyborów w skład Zarządu wszedł mecenas Zbigniew Jaś, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej oraz mgr inż. Krzysztof Anze
15.01.2018

Konferencja o rozwoju portów

„Szczecin i Świnoujście – perspektywy rozwoju portów Pomorza Zachodniego”, to motyw przewodni konferencji, która odbyła się 4 grudnia br. w Urzędzie Morskim w Szczecinie. Zorganizował ją Klaster Morski Pomorza Zachodniego.
05.12.2017

W grudniu spodziewane dofinansowanie pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście

W grudniu br. ma zostać podpisana umowa na dofinansowanie pogłębienia toru wodnego Szczecin-Świnoujście do głębokości 12,5 metra, a także ogłoszony przetarg dla tej inwestycji - podał dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.
05.12.2017

Odeszli w 2017 r., na zawsze pozostaną w naszej pamięci

W 2017 r. pożegnaliśmy osoby nierozerwalnie związane z gospodarką morską. Sprawy morza zawsze były dla nich na pierwszym miejscu. Przypominamy ich sylwetki.
31.10.2017

Andrzej Montwiłł nowym prezesem ZKM

Andrzej Montwiłł nowym prezesem Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Zastąpi dotychczasowego prezesa, zmarłego 14 października Andrzeja Podlasińskiego.
26.10.2017

Zmarł Andrzej Podlasiński, prezes Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Morski

14 października, zmarł Andrzej Podlasiński, prezes Zachodniopomorskiego Klastera Morskiego. Społecznik, osoba od lat zaangażowana w sprawy morskie. To wielka strata dla całego środowiska gospodarki morskiej.
17.10.2017

W zachodniopomorskim zachęcają młodych do pracy w branży morskiej

Do 40 średnich szkół w regionie trafią specjalne pakiety edukacyjne. Mają one zachęcić młodych ludzi, by w przyszłości wybrali zawód związany z gospodarką morską – informuje Radio Szczecin.
27.09.2017

Chorąży: Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą

Klastry wprowadzają zdrową równowagę między konkurencją i współpracą, dlatego należy wspierać ich rozwój - uważa wiceminister rozwoju Paweł Chorąży. Według niego pożądane i możliwe jest wsparcie nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ponadnarodowym.
30.06.2017

Pracowity rok 2016 i 2017 w Polskim Klasterze Morskim

27 czerwca Zarząd Polskiego Klastra Morskiego na walnym zebraniu uzyskał absolutorium swoich członków. Polski Klaster Morski działa aktywnie na forum krajowym i międzynarodowym, na Pomorzu i w wymiarze branżowym.
28.06.2017

Wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154

W roku 60-lecia Polskiego Towarzystwa Nautologicznego w gościnnych progach Muzeum Marynarki Wojennej 26 czerwca odbyło się uroczyste wodowanie rocznika „Nautologia” nr 154 (2017 r.). Wśród uczestników spotkania było wielu znamienitych gości, w tym autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze „Nautologii”. Wśród nich: prof. dr hc. Daniel Duda, kadm. prof. Antoni Komorowski, prof. Jan Kazimierz Sawicki, red. Bohdan Sienkiewicz, red. Władysław Jaszowski i red. Marek Kański, sędzia Witold Kuczorski i inż Zygmunt Choreń oraz
27.06.2017

Nor-Shipping: Przyszłość transportu morskiego leży w nowych technologiach

Podczas targów Nor-Shipping klaster morski NCE Maritime CleanTech poprowadził dyskusję o przyszłości żeglugi z Wartsilą, NorthSea Container Line i Corvus Energy. Dyskusja obracała się wokół tematów związanych z digitalizacją, przejściem na zieloną energię i wprowadzaniem nowych modeli biznesowych.
04.06.2017

V Spotkanie Polskiego Związku Zarządców Statków

V Spotkanie Informacyjno-Promocyjne Polskiego Związku Zarządców Statków odbyło się 6 kwietnia 2017 r. pod wiele mówiącym hasłem przewodnim: „Why Poland is a place to be?”. W siedzibie DNV GL POLAND zebrali się przedstawiciele biznesu morskiego związanego głównie z shippingiem.
12.04.2017

Zgłoś się na konferencję Porty Morskie 2017

Konferencja Porty Morskie 2017, organizowana przez Akademię Morską w Szczecinie oraz Zachodniopomorski Klaster Morski, już w maju. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to „Stan i perspektywy wzrostu znaczenia portów morskich w lądowo-morskich łańcuchach logistycznych”. Wiąże się ono z faktem, że wieloraka aktywność gospodarcza realizowana w przestrzeni portu morskiego w coraz większym stopniu wpływa na kształt lądowo-morskich i lądowych łańcuchów logistycznych w wielu regionach świata, a operatorzy logistyczni działający w ic
27.03.2017

Program Batory – platforma rozwoju innowacji w polskiej gospodarce morskiej

Program Batory należy rozwinąć w program budowy polskiej floty promowej, a projekt powinien obejmować cały kompleks zagadnień związanych z budową promów, począwszy od decyzji inwestycyjnej, poprzez analizę długofalowego działania na konkurencyjnym rynku, aż po finansowanie projektu – to syntetyczne wnioski po seminarium „Program Batory jako platforma rozwoju innowacji w polskiej gospodarce morskiej”.
22.03.2017

Gdańsk – port 5. generacji

Na najwyższym poziomie Kapitanatu Portu Gdańsk w Porcie Północnym 13 lutego odbyło się seminarium „Port Gdańsk – portem 5 generacji. Dzień dzisiejszy i strategia”. Organizatorem spotkania, w którym wzięli udział członkowie Polskiego Klastra Morskiego, był Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W imieniu prezesa Łukasz Greinke, zebranych powitał Marcin Osowski, dyrektor ds. infrastruktury.
14.02.2017

Polskie porty coraz bardziej konkurencyjne. W tym roku zapadną kluczowe decyzje (wideo)

Poprawa infrastruktury, kolejne inwestycje oraz usprawnienie regulacji prawnych. To główne zadania, jakie stoją przed polskimi portami na najbliższe lata. O wyzwaniach, zagrożeniach i szansach dla nich rozmawiali w Gdyni przedstawiciele rządu oraz eksperci podczas seminarium „Porty morskie w polityce gospodarczej Polski”. Jak zapowiedzieli, główne zmiany czekają teraz gdyński port.
06.02.2017

Porty morskie w polityce gospodarczej Polski

Polski Klaster Morski oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia we współpracy z Krajową Izbą Gospodarki Morskiej i Polskim Towarzystwem Nautologicznym organizują seminarium pn. „Porty morskie w polityce gospodarczej Polski”. Spotkanie odbędzie się 6 lutego 2017 r. w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia.
28.01.2017

Współpraca konkurujących na co dzień firm w ramach klastrów napędza rozwój gospodarki. Potrzebne jednak wsparcie administracji

W Polsce istnieje ok. 200 klastrów, czyli firm konkurujących ze sobą, ale decydujących się na współpracę, aby osiągnąć wspólny cel, np. realizację prac badawczo-naukowych. Ponad połowa z nich działa aktywnie, tworzy innowacyjne rozwiązania i przyciąga zagraniczne inwestycje. Kooperacja przedsiębiorstw w ramach jednej branży pozwala im przyspieszyć rozwój i jednocześnie napędza gospodarkę. Klastry są jej potrzebne, ale i one wymagają wsparcia w rozwinięciu działalności czy wyjściu za granicę – podkreśla Krzysztof Krystowski, preze
28.01.2017

Klastry napędem polskiej gospodarki

Klastry mogą stać się motorem napędowym polskiej gospodarki – powiedziała w środę wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas IV Kongresu Klastrów Polskich. Jak mówiła PAP, 16 kluczowych klastrów może otrzymać wsparcie w łącznej wysokości ponad 33 mln euro.
26.01.2017

Baltic Science Network w Gdańsku

12 grudnia odbyło się seminarium Baltic Science Network w Gdańsku. Spotkanie prowadził prof. Mirosław Szreder, dziekan Wydziału Zarządzania, odpowiedzialny za projekt w Polsce, a ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczestniczył Tomasz Jałukowicz, ekspert EUSBSR PAC INNO. Przedmiotem spotkania była analiza barier i potencjalnych płaszczyzn współpracy naukowej w Regionie Morza Bałtyckiego.
19.12.2016

Innowacje w gospodarce morskiej - priorytetowe kierunki

W minioną środę, 14 grudnia w siedzibie Polskiego Rejestru Statków odbyło się spotkanie przedstawicieli firm, instytutów naukowych i uczelni zainteresowanych działaniem w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza: technologie off-shore i portowo-logistyczne.
19.12.2016

Współpraca polsko-norweska

W ramach cyklu konferencji ReForum.eu w dniu 5 grudnia br. na Wydziale Neofilologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie nt. "Energetyka, technologie morskie i bezpieczeństwo".
08.12.2016

Kolej na SeaPoint 2016. Studencka inicjatywa naukowa

24-25 listopada na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu odbyło się jubileuszowe – X Studenckie Sympozjum Transportowo-Logistyczne „SeaPoint 2016”. Tegorocznym tematem był transport kolejowy: pasażerski i towarowy.
29.11.2016

Czy Polska jest morska – prawdy i mity

Przemysły morskie i działania w obszarze gospodarki morskiej (edukacyjne, organizacyjne, ekologiczne i inne) stanowią liczące się i istotne źródło innowacji, transferu wiedzy i wartości dodanej w gospodarce światowej. Tak zwana niebieska gospodarka jest w Unii Europejskiej traktowana priorytetowo. Szacuje się, że przemysły morskie zatrudniają około 5,4 mln osób, które wytwarzają 500 mld euro wartości dodanej. O wyzwaniach, zagrożeniach i mitach związanych z gospodarka morską podczas kolejnego spotkania Kawiarni Naukowej opowie dr
25.10.2016

Konferencja LOGMARE - relacja

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich, Akademia Marynarki Wojennej, zorganizował kolejną konferencję naukową LOGMARE 2016 poświęconą logistyce morskiej.
19.10.2016

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał - konkluzje MARE FORUM

Polska gospodarka morska jest konkurencyjna, innowacyjna i ma potencjał wiedzy, a Polski Klaster Morski ma szanse na rozszerzenie swojej aktywności w Unii Europejskiej i na globalnym rynku przemysłu i usług morskich – to konkluzja pierwszej w Polsce konferencji MARE FORUM.
24.09.2016

Od ogólnej wizji do szczegółowych rozwiązań – relacja z Mare Forum

Konferencje Mare Forum uznawane są wśród praktyków z branży morskiej za jedne z najbardziej merytorycznych i wpływowych. Począwszy od tego roku regularnie organizowane będą także w Sopocie.
21.09.2016

Polski Klaster Morski – kurs na innowacje i projekty

15 września 2016 r. odbyło się Zebranie Zarządu Polskiego Klastra Morskiego. W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Akademii Morskiej w Gdyni. Przedmiotem zebrania były bieżące i perspektywiczne plany działania w obszarze projektów międzynarodowych i inteligentnych specjalizacji. Działania wpisują się w Strategię Polskiego Klastra Morskiego przyjętą na ostatnim zebraniu sprawozdawczo-wyborczym PKM.
17.09.2016

Zielona żegluga. Ruszają Targi SMM 2016

Prawie 50-tonowa śruba okrętowa przywita wystawców i odwiedzających hamburskie Targi SMM. Symbolizuje ona motyw przewodni tegorocznej edycji, czyli "zieloną żeglugę". Impreza rusza 6 września. Po jej zakończeniu śruba zostanie zainstalowana na kontenerowcu MSC Lorena.
04.09.2016

Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu światowej polityki morskiej

Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu polityki morskiej UE i podniesienie udziału w korzyściach z umów międzynarodowych dot. dostępu do zasobów morskich i ochrony polskich inwestycji, spółek w krajach zamorskich oraz poparcie rządowe udziału polskich firm w wykorzystaniu zasobów żywych i nieodnawialnych na oceanie światowym – mówił do studentów Akademii Morskiej prof. Władysław Kaczorowski w czasie wykładu w maju br.
09.06.2016

Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Tegoroczny IV Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie, w dniach 8-10 czerwca w Szczecinie, odbędzie się pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i honorowym patronatem naszego resortu. Ministerstwo włączyło do organizacji Kongresu Klaster Morski Pomorza Zachodniego. Miejscem Kongresu będzie Zamek Książąt Pomorskich.
06.06.2016

Polski Klaster Morski – wybrano zarząd i komisję rewizyjną

Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 28 kwietnia 2016 r. członkowie Polskiego Klastra Morskiego wybrali zarząd i komisję rewizyjną na nową kadencją. Członkami zarządu zostali: Marek Grzybowski, Alfred Naskręt i Ryszard Toczek, a członkami komisji rewizyjnej: Zbigniew Jaś i Zbigniew Nowakiewicz. Przyjęto strategię Polskiego Klastra Morskiego.
29.04.2016

TENTacle w Gdyni

25 stycznia odbyło się w Gdyni spotkanie partnerów projektu oraz przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz władz Pomorskiego i administracji państwowej zainteresowanych realizacją projektu TENTacle. Spotkanie prowadził Ryszard Toczek, naczelnik Wydział Współpracy i Analiz Samorządowych, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego, a projekt prezentował dr Wiktor Szydarowski, menedżer projektu przedstawiciel Regionu Blekinge, lidera projektu.
26.01.2016

Rola portu morskiego w rozwoju regionu – konferencja naukowa

Zakład Organizacji i Zarządzania Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Morski zapraszają do udziału w konferencji naukowej
20.01.2016

Zakończył się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Polski Klaster Morski we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną zorganizował 2015 Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Debaty i konsultacje trwały trzy dni. W Bałtyckim Porcie Nowych Technologii mogliśmy poznać pracę firm, które mają duży wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej.
20.11.2015

Polski Klaster Morski włącza się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Polski Klaster Morski włącza się w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week). W związku z tym klaster zaprasza do prezentacji swoich firm i marek.
10.11.2015

PARTNER-SHIP stawia na rozwój

PARTNER-SHIP to nowoczesna firma, która zajmuje się mechaniczną obróbką elementów metalowych. Dla swoich klientów to nie tylko usługodawca, ale przede wszystkim partner handlowy oraz doradca – przekonuje właściciel firmy, Krzysztof Ozygała.
01.10.2015

Klastry morskie przyszłością Unii Europejskiej

Najlepszym sposobem na rozwój europejskiej gospodarki morskiej są klastry – stwierdził na spotkaniu Europejskiej Sieci Klastrów Morskich (ENMC) Karmenu Vella, unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.
08.07.2015

Pieniądze z Unii dla przemysłu stoczniowego

47. uczestników reprezentujących 32 firmy w dniach 21-23 maja dyskutowało podczas Seminarium Szkoleniowego w Pogorzelicy, pt. "Pozyskiwanie funduszy dla firm branży stoczniowej i producentów konstrukcji wielkogabarytowych oraz dla firm serwisowych" zorganizowanego przez Zachodniopomorski KLASTER MORSKI
01.06.2015

Targi SEATEC oraz COMPOTEC w Carrara (Włochy)

Przedstawiciele polskiego przemysłu budowy jachtów uczestniczyli na zaproszenie ITALIAN TRADE PROMOTION AGENCY (ITA) w targach SEATEC oraz COMPOTEC, które miały miejsce w Carrara (Włochy), w dniach 4-6 lutego br. Według GUS w polskim przemyśle jachtowym i szkutniczym w Polsce działa około 900 firm.
11.02.2015

Co nam zostało po wielkiej stoczni? Mniejsze, prężne firmy wyrosły na jej „zgliszczach” [RAPORT]

Sześć lat po zwodowaniu ostatniego wielkiego statku, 12 lat po likwidacji wielkiego stoczniowego holdingu szczecińska branża stoczniowa narzeka na brak spawaczy, monterów i rurarzy. Kto i dlaczego tak ich potrzebuje? Co są w stanie wyprodukować mniejsze zakłady zatrudniające stoczniowców?
01.02.2015

Polski Klaster Morski i Klaster COP podpisały porozumienie

Polski Klaster Morski i Klaster COP podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego regionów w których działają oba klastry. Porozumienie podpisali Jacek Kopyra i Janusz Sobieraj w imieniu Klastra COP oraz Marek Grzybowski i Ryszard Toczek w imieniu Polskiego Klastra Morskiego.
22.01.2015

„Wartość dodana przemysłów i usług morskich” -zaproszenie na Seminarium Naukowe

„Wartość dodana przemysłów i usług morskich” to temat Seminarium Naukowego naukowców, przedsiębiorców i administracji pod nazwą „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, które odbędzie się w dniu 2015-01-20 (wtorek), w godzinach 09:00-11:00 w Akademii Morskiej w Gdyni, Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, AULA AMG im. T. Meissnera.
07.01.2015

Klastry morskie trzymają się mocno

Gospodarka morska jest w Unii Europejskiej traktowana priorytetowo. Szacuje się, że przemysły morskie zatrudniają około 5,4 mln osób, które wytwarzają 500 mld euro wartości dodanej. Prognozuje się, że do 2020 r. ilość zatrudnionych może wzrosnąć do 7 mln osób.
08.12.2014

10th Roundtable of the European Network of Maritime Clusters

25 września w Sofii odbyło się 10TH ROUNDTABLE OF THE EUROPEAN NETWORK OF MARITIME CLUSTERS. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele klastrów morskich państw Unii Europejskiej.
30.09.2014

Innowacje w technologiach morskich

Urząd Morski w Gdyni zapoczątkował Święto Morza w Gdyni seminarium pt. Innowacje w technologiach morskich. W początkowej części seminarium wzięła udział prof. Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
23.06.2014

Wyzwania rozwoju transportu w XXI wieku

W dniach 26-27 maja a Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja naukowców i praktyków na temat wyzwań stojących przed współczesnym transportem. Polski Klaster Morski był partnerem konferencji.
29.05.2014

Euro – Trans 2014 w Szczecinie

Tegoroczna konferencja odbywała się pt. „Infrastruktura transportu dla rozwoju regionów. Z perspektywy 10-lecia członkostwa w Unii Europejskiej”. Miła charakter nie tylko podsumowujący ale również w wielu obszarach wybiegała przyszłość. Organizatorami były: Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jednym z patronów medialnych konferencji był Polski Klaster Morski.
26.05.2014

Europa Bałtycka – Polska pasywna i w ogonie

Założenia Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 nie zostały w pełni zrealizowane, gdyż różnice pomiędzy bogatszymi i biedniejszymi państwami regionu Morza Bałtyckiego nie zostały zmniejszone, a wręcz się zwiększyły – wynika z raportu przedstawionego w czasie kwietniowego seminarium naukowego z udziałem naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji oraz studentów pt. „Zarządzanie i ekonomia w XXI wieku”, zorganizowanego przez Polski Klaster Morski i Katedrę Ekonomii i Zarządzania w Akademii Morskiej w Gdy
30.04.2014

Marynarka Wojenna RP ma program rozwoju, a Rząd RP pieniądze

W Sejmie RP 1 kwietnia br. odbyło się zebranie stałej podkomisji sejmowej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na której przedstawiono m.in. stan programów okrętowych. Rozpoczęliśmy ambitny program modernizacji Marynarki Wojennej, zapadły pierwsze bardzo ważne decyzje i w bliskiej perspektywie czasowej Marynarka Wojenna otrzyma jeżeli zrealizujemy ten plan, nowe okręty – stwierdził Czesław Mroczek, wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej.
15.04.2014

Polska-Rosja eksperci o współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego

3. kwietnia 2014 r. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu ekspertów nt. polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej w Regionie Morza Bałtyckiego. Rozważano możliwości współdziałania i analizowano bariery ograniczające współpracę w transporcie i energetyce.
07.04.2014

Transport Week 2014 – czwarta edycja międzynarodowego wydarzenia już jutro

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu Transport Week 2014, które odbędzie się w dniach 4-6 Marca 2014 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
03.03.2014

Inteligentne specjalizacje Pomorza w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii

20 lutego br. z inicjatywy Polskiego Klastra Morskiego w Bałtyckim Parku Nowych Technologii odbyło się spotkanie nt. możliwości tworzenia inteligentnych specjalizacji Pomorza na obszarze byłej Stoczni Gdynia. Gospodarzem spotkania był Roman Reinhardt, dyrektor Bałtyckiego Portu Nowych Technologii (BPNT). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele firm działających w BPNT, Urzędu Marszałkowskiego, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Akademii Morskiej w Gdyni i Polskiego Klastra Morskiego.
21.02.2014

Business network for blue and safe innovations

19 lutego Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni nt. możliwości wykreowania nowych projektów w nowej perspektywie finansowania w ramach Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Baltic Maritime Science Park, działającego w Regionie Blekinge. Gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
20.02.2014

Polska polityka morska do 2020 roku - podsumowanie debaty w AM w Gdyni

16 stycznia 2014 roku od godziny 11.00 w Akademii Morskiej w Gdyni miała miejsce debata dotycząca projektu „Polityka Morska RP do 2020”. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania na szerszym forum publicznym poglądów przedstawicieli administracji morskiej, naukowców oraz reprezentantów firm działających w sektorze morskim na kwestię zalet i niedostatków założeń polskiej polityki morskiej. W toku debaty odczytano też uwagi, które nie zostały uwzględnione w toku społecznej konsultacji.
17.01.2014

Kilka lat po likwidacji stoczni

Minęło ponad pięć lat od czasu, gdy Komisja Europejska wydała wyrok na Stocznię Szczecińską Nową. Do dziś - mimo wielu pomysłów i zapowiedzi - zakładu nie udało się reanimować. Jednak o stoczni ciągle jest głośno. Przypominają o niej politycy, dopytują przedsiębiorcy. Żyje w sądach, do których trafiły sprawy z dalszej i bliższej przeszłości. Tak było również w 2013 roku.
07.01.2014

Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 – debata w Akademii Morskiej w Gdyni

16 stycznia 2014 r. w godz. 11.00-13.00 w Akademii Morskiej w Gdyni (AULA AMG im. T. Meissnera (Gmach główny, I piętro) w ramach seminarium naukowców i praktyków „Ekonomia i Zarządzanie w XXI wieku” prowadzonego przez Katedrę Ekonomii i Zarządzania, odbędzie się debata - Polityka Morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020.
02.01.2014

Port Gdynia gościł studentów uczelni Trójmiasta

18 listopada br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia gościł studentów kół naukowych pomorskich uczelni. Pierwsze w historii pomorskiego szkolnictwa wyższego wspólne spotkanie kół naukowych z kilku uczelni zainteresowanych problematyką morską zorganizował Polski Klaster Morski.
19.11.2013

Marine Cluster Bulgaria w Gdyni

28 października 2013 r. Polski Klaster Morski gościł przedstawicielki Bułgarskiego Klastra Morskiego. W czasie spotkania w Akademii Morskiej Gdynia prof. Marek Grzybowski przedstawił obszary aktywności międzynarodowej Akademii Morskiej w Gdyni i Polskiego Klastra Morskiego, Marta Czarnecka-Gallas powiedziała o naszej aktywności w Regionie Morza Bałtyckiego, a dr Michał Igielski o działalności naukowo-badawczej w ramach projektów unijnych.
29.10.2013

Miasto Szczecin chce przystąpić do Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego

To deklaracja prezydenta Szczecina Piotr Krzystka. W ten sposób miasto ma pomóc w negocjacjach potencjalnym inwestorom z właścicielem terenu - mówił prezydent.
15.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.