• <
gryfia_70lat

Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg

gm

14.09.2021 05:15 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg

Partnerzy portalu

Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg - GospodarkaMorska.pl
Fot. SeaData

W ramach projektu CORAL firmy: SeaData z Gdyni, BGEO z Hiszpanii i Water Robotics z Francji, stworzą kompleksową platformę składającą się z interaktywnej bazy danych, systemu monitoring środowiska i aplikacji do zarządzania ruchem statków w porcie/marinie. 

Wszystkie elementy platformy będą testowane i wdrażane w Porcie Elbląg, zaś rozwiązania dotyczące ochrony środowiska – w Porcie Gdańsk. 

W poprzednim tygodniu członkowie konsorcjum CORAL spotkali się w Trójmieście. Pierwszego dnia wizyty reprezentanci firm SeaData, BGEO i Water Robotics odwiedzili Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Mili oni wyjątkową okazję do zwiedzenia portu od strony wody – podczas rejsu statkiem oraz z perspektywy najwyższego piętra Kapitanatu Portu Północnego. Oczywiście poza zwiedzaniem miały tez miejsce prezentacje, podczas których przedstawiciele portu opowiedzieli o ich potrzebach w zakresie monitoringu środowiska, zwłaszcza w odniesieniu do środowiska wodnego, zaś firmy zaangażowane w projekt CORAL omówiły jakie rozwiązania będą w porcie testowane.

W ramach projektu planowane jest dostarczenie dla Portu Gdańsk drona wodnego, który posłuży do regularnego monitoringu jakości wody i pomiarów batymetrycznych wraz z systemem do analizy zebranych danych. Z kolei już funkcjonujący w porcie system monitoringu jakości powietrza zostanie wzbogacony o mapy zanieczyszczeń tworzone z wykorzystaniem dronów i nowej aplikacji firm SeaData i Camdrone – UavMonitoring. 

Kolejny dzień wizyty gości z Francji i Hiszpanii to wycieczka do Elbląga, gdzie miało miejsce spotkanie z panem Arkadiuszem Zglińskim, Dyrektorem Zarządu Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.. Port Elbląg będzie miejscem testowym dla wszystkich elementów platformy CORAL, które będą tworzone właśnie z myślą o mniejszych portach/marinach. Poza rozmowami o potrzebach portu oraz szerokich możliwościach konsorcjum, goście zwiedzili również terminale portowe, gdzie już niedługą zainstalowane zostaną pierwsze czujniki jakości powietrza.

Wdrożenie systemów tworzonych przez konsorcjum CORAL ułatwi zarządzanie danymi w Porcie Elbląg, poszerzy zakres monitoringu środowiska realizowanego w porcie oraz będzie wiązało się z wprowadzeniem zaawansowanego systemu do zarządzania ruchem statków w rejonie portu. Jest to ważny krok w kierunku digitalizacji i informatyzacji Portu Elbląg. 

Kolejne spotkanie konsorcjum CORAL odbędzie się w Montpellier we Francji, gdzie również demonstrowane będą możliwości tworzonej platformy. 

Projekt CORAL jest realizowany w ramach programu GALATEA, Blue Growth Accelerator, którego operatorem w Polsce jest Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Projekt jest finansowany przez Unię Europejską z funduszy programu Horyzont 2020, grant nr 873026.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.