• <
gryfia_70lat

Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

06.09.2021 23:45 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.


Umowa pomiędzy Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, a generalnym wykonawcą projektu, firmą NDI została podpisana w piątek 3 września w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku. To kolejne ważne przedsięwzięcie po zakończeniu wielomilionowego projektu rozbudowy sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym.

Prezes Portu Gdańsk: „Nowa infrastruktura dla kontrahentów”

– Ogłaszamy dziś nasz wielki plan rozwojowy, a ta konferencja jest częścią większej całości. Port w Gdańsku nie zwalnia tempa. Jesteśmy świadomi tego, jaka jest nasza rola w gospodarce narodowej oraz, jak bardzo infrastruktura jest potrzebna naszym kontrahentom – powiedział przed podpisaniem umowy Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

W ramach nowego układu drogowo-kolejowego przewidywane jest uzbrojenie kolejnych terenów gdańskiego portu. Zmodernizowane zostaną drogi o łącznej długości około 1,6 km oraz położona nawierzchnia z betonu cementowego. W tym wykonane będą też dwa fragmenty nabrzeża. Zmodernizowana zostanie bocznica Chemiki wraz z budową lub przebudową układu torowego na odcinku ok. 6 kilometrów.

Jak podkreślił prezes Greinke, rozbudowując infrastrukturę dostępową od strony lądu, gdański port podwyższa standardy obsługi, zwiększa konkurencyjność i umacniania pozycję na Bałtyku.  – Uzbrojone tereny pozwolą nam na budowę nowych terminali – zapowiedział.

Umowę z wykonawcą podpisano w obecności Grzegorza Witkowskiego z Ministerstwa Infrastruktury, który zauważył, że to kolejna już inwestycja w krótkim czasie w Porcie Gdańsk.

Minister Witkowski: „Każda złotówka dla polskich portów zwraca się stukrotnie”

– Rząd nie będzie szczędził ani złotówki na rozbudowę polskich portów i dostępu do nich zarówno od strony lądu, jak i morza – deklarował wiceminister infrastruktury.

– Życzyłbym sobie takich umów każdego miesiąca. Dostęp oraz usprawnienie tej ostatniej linii do portu przekłada się na wzrost przeładunków i konkurencyjności portów. Konkurencja nie śpi, a my obserwujemy porty zarówno na zachodzie, jak i na wschodzie.

Podkreślił również, że firma NDI to sprawdzony partner, który dał się poznać jako wykonawca wielu trójmiejskich inwestycji. 

– Mamy więc bardzo dobre doświadczenia, szczególnie jeśli chodzi o Port Gdańsk i przekop Mierzei Wiślanej – argumentował Grzegorz Witkowski.

Zaznaczył, że przez ostatnie kilka lat trwa gigantyczny rozmach inwestycyjny w branży. 

– Tym bardziej cieszy nas fakt, że każda zainwestowana w porty złotówka zwraca się w sposób stukrotny. Widzimy to w rachunkach ministerstwa finansów, w Krajowej Administracji Skarbowej, w obrotach portów – wyliczał Witkowski dodając, że porty zagraniczne z zazdrością patrzą na rozwój portów w Polsce.

Minister przypomniał, że to właśnie w gospodarce morskiej należy się dopatrywać silnego zaplecza budowlanego. 

– Ten rozmach inwestycyjny daje wytchnienie, jak i kapitał, możliwości inwestycyjne w bankach – mówił. – Port Gdańsk wyprzedza to, co będzie się działo na rynkach międzynarodowych – chwalił.

NDI i Sweco sprawdzeni w działaniu. To oni rozbudują drogi i kolej w porcie

– Bardzo cieszymy się, że wracamy do Portu Gdańsk – mówi Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes NDI. – Mamy doświadczenie we współpracy z ZMPG S.A, które nasza kadra wykorzysta w kolejnej inwestycji.

Swój udział w inwestycji będzie miała również Sweco, firma konsultingowa w zakresie architektury i inżynierii.

– Podpisanie umowy i rozpoczęcie świadczenia usługi inżyniera kontraktu dla tego ważnego dla Portu Gdańsk, przedsięwzięcia przyjmujemy z ogromną satysfakcją i cieszymy się, że będziemy mogli brać w nim udział. Tym bardziej, że jest to drugie z kolei zadanie, którym będziemy zarządzać i nadzorować na podstawie umowy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk – mówi Waldemar Lechnik, dyrektor nadzoru inwestorskiego, przedstawiciel inżyniera kontraktu, Sweco Polska sp. z o.o.

Przypomniał, że w maju tego roku zakończono rozbudowę i modernizację sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym w Gdańsku, w ramach którego Sweco świadczylł usługę nadzoru inwestorskiego i zarządzania.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną również sieci wodociągowe, sanitarne, elektroenergetyczne, teletechniczne. Wybudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej, oświetlenie uliczne, powstanie nowe ogrodzenie terenu i dwa posterunki wartownicze.

Całkowita wartość inwestycji to 80 mln zł. Prace potrwają do końca kwietnia 2023 roku.

Dodajmy, że inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w zakresie infrastruktury drogowo – kolejowej”. Projekt jest współfinansowany z programu CEF „Łącząc Europę”. Inwestycja zwiększy zarówno bezpieczeństwo jak i przepustowość ruchu drogowo-kolejowego w tym rejonie.

Przypomnijmy, że w lipcu Port Gdańsk ogłosił, że faktem jest już rozpoczęcie budowy nowego terminala, Baltic Hub 3, w drugiej połowie 2022 roku, a jego uruchomienie - w połowie 2024 roku.

Dzięki inwestycji wartej 2 mld zł (około 450 mln euro), terminal DCT Gdańsk stanie się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie, a na terenie Portu Gdańsk powstanie trzecie nabrzeże głębokowodne o długości 717 m, głębokości 18 m oraz plac o powierzchni 36 hektarów.

O Porcie Gdańsk

Gdański port jest najszybciej rozwijającym się portem europejskim ostatniej dekady. W rankingu portów europejskich plasuje się dziś na 18 miejscu, a na początku 2021 roku awansował do grona trzech największych portów na Morzu Bałtyckim.

Po pierwszym kwartale 2021 roku utwierdził swoją wysoką pozycję, zajmując pierwsze miejsce na Bałtyku w przeładunkach kontenerów. Rocznie na nabrzeżach portu przeładowywanych jest ponad 50 mln ton towarów. Port Gdańsk to obszar ponad 790 hektarów.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.