• <
konferencj_platforma_lng_2023

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

jm

16.08.2021 08:13 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

Partnerzy portalu

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.

YetiBoxy, bo tak nazywają się czujniki, stanęły w sześciu lokalizacjach: na terenie Wolnego Obszaru Celnego, nabrzeżach Szecińskim, Krakowskim i Zakręcie Pięciu Gwizdków, na ul. Marynarki Polskiej i w Porcie Zewnętrznym. Informacje o stężeniach pyłów można sprawdzać na bieżąco na stronie https://bit.ly/2Vogysq.

System monitoringu jakości powietrza został dostarczony przez firmę SeaData. Monitoring opart jest o czujniki YetiBox oraz system YetiSense, który pobiera rónież dane z systemów publicznych i serwisów pogodowych.

System potrafi też ocenić ryzyko pylenia i akumulacji zanieczyszczeń. Prognozy i ostrzeżenia generowane są na 24 godziny. Urządzenia na bieżąco monitorują jakość powietrza, poziom zanieczyszczeń i natężenia hałasu.

– Często otrzymujemy zapytania dotyczące jakości powietrza w porcie. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gdańska, głównie Nowego Portu i Stogów, czyli sąsiadujących z nami dzielnic, postanowiliśmy na naszej stronie udostępnić dane z czujników zbierających informacje o stężeniach pyłów. Chcemy, by nasze działania były transparentne – wyjaśnia Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk.

– Port Gdańsk był pierwszym klientem SeaData i bardzo cenimy sobie naszą wieloletnią współpracę, dzięki której mogliśmy rozwinąć system YetiSense. W najbliższej przyszłości planujemy zaprezentować w Porcie Gdańsk elementy projektu CORAL związane z monitoringiem środowiska, w tym tworzenie map zanieczyszczeń w powietrzu i w wodzie z wykorzystaniem dronów. Projekt CORAL jest realizowany w ramach programu GALATEA, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Cieszymy się, że Port Gdańsk jest otwarty na nowe rozwiązania dotyczące ochrony środowiska – powiedziała portalowi GospodarkaMorska.pl Marta Wenta z firmy SeaData 

Bollore Logistics
NAVIRETECH
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.