W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.
YetiBoxy, bo tak nazywają się czujniki, stanęły w sześciu lokalizacjach: na terenie Wolnego Obszaru Celnego, nabrzeżach Szecińskim, Krakowskim i Zakręcie Pięciu Gwizdków, na ul. Marynarki Polskiej i w Porcie Zewnętrznym. Informacje o stężeniach pyłów można sprawdzać na bieżąco na stronie https://bit.ly/2Vogysq.
System monitoringu jakości powietrza został dostarczony przez firmę SeaData. Monitoring opart jest o czujniki YetiBox oraz system YetiSense, który pobiera rónież dane z systemów publicznych i serwisów pogodowych.
System potrafi też ocenić ryzyko pylenia i akumulacji zanieczyszczeń. Prognozy i ostrzeżenia generowane są na 24 godziny. Urządzenia na bieżąco monitorują jakość powietrza, poziom zanieczyszczeń i natężenia hałasu.
– Często otrzymujemy zapytania dotyczące jakości powietrza w porcie. Dlatego też wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gdańska, głównie Nowego Portu i Stogów, czyli sąsiadujących z nami dzielnic, postanowiliśmy na naszej stronie udostępnić dane z czujników zbierających informacje o stężeniach pyłów. Chcemy, by nasze działania były transparentne – wyjaśnia Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk.
– Port Gdańsk był pierwszym klientem SeaData i bardzo cenimy sobie naszą wieloletnią współpracę, dzięki której mogliśmy rozwinąć system YetiSense. W najbliższej przyszłości planujemy zaprezentować w Porcie Gdańsk elementy projektu CORAL związane z monitoringiem środowiska, w tym tworzenie map zanieczyszczeń w powietrzu i w wodzie z wykorzystaniem dronów. Projekt CORAL jest realizowany w ramach programu GALATEA, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Cieszymy się, że Port Gdańsk jest otwarty na nowe rozwiązania dotyczące ochrony środowiska – powiedziała portalowi GospodarkaMorska.pl Marta Wenta z firmy SeaData
AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu
Gdynia. Trwa transport gigantycznych suwnic
Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym
Doraco nagrodzone za terminal promowy w Porcie Gdynia
Ukraina. Tymczasowym korytarzem humanitarnym płynie kolejny masowiec ze zbożem
Port Gdańsk o infrastrukturze kolejowej na TRAKO 2023