• <
HARTWIG SZCZECIN

Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu światowej polityki morskiej

Polski Klaster Morski

09.06.2016 07:47 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu światowej polityki morskiej
Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu światowej polityki morskiej - GospodarkaMorska.pl

Konieczne jest zwiększenie roli Polski w kształtowaniu polityki morskiej UE i podniesienie udziału w korzyściach z umów międzynarodowych dot.  dostępu do zasobów morskich i ochrony polskich inwestycji, spółek w krajach zamorskich oraz poparcie rządowe  udziału polskich firm w wykorzystaniu zasobów żywych i nieodnawialnych na oceanie światowym – mówił do studentów Akademii Morskiej prof. Władysław Kaczorowski w czasie wykładu w maju br.

W maju br. Akademię Morską w Gdyni odwiedził jej absolwent Władysław Kaczyński, absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej, ponad 30 lat profesor University of Washington, Seattle, (WA). Profesor wygłosił wykład nt. możliwości uczestnictwa Polski w globalnej gospodarce morskiej.

Wprowadzając w temat prof. Kaczyński zwrócił uwagę na najnowsze trendy panujące w gospodarce globalnej, a wśród nich m.in. rosnącą współpracę międzynarodową w rozwiazywaniu skutków  działalności człowieka na morzach i oceanach. Profesor zwrócił uwagę, że Polska w coraz mniejszym stopniu korzysta z możliwości uczestnictwa w światowej gospodarce morskiej, mimo iż rośnie zakres eksploracji oceanów i wykorzystania ich w gospodarce światowej. Rozwija się handel morski, a morzem przewozi się ponad 80% towarów, na szeroką skalę prowadzone są badania oceanograficzne i ekologiczne, rośnie produkcja i wydobycie zasobów z morza, w tym zasobów minerałów i żywności. Wiele państw korzysta ze wspólnego zarządzania wielkich obszarów oceanicznych.

W organizacji eksploatacji zasobów morza uczestniczy wiele organizacji międzynarodowych (m.in. FAO, UNEP, UNDP, OECD, WTO), rządowych i pozarządowych, w których wciąż jest mało Polaków. Państwa przodujące w wykorzystaniu zasobów oceanów rozwijają badania i innowacyjne technologie w przemysłach morskich, promują edukację morską swoich społeczeństw, walczą o poszerzenie dostępu do przestrzeni morskiej.

„Mimo dużego potencjału ludzkiego, infrastruktury, doświadczenia morskiego  – Polska pozostaje nadal na marginesie zmian i postępu integracji ekonomicznej na oceanie światowym” – uważa prof. Kaczyński, zauważając, że z umów Unii Europejskiej z krajami Afryki Półwyspu Arabskiego dotyczącymi eksploatacji zasobów morskich i funduszy pomocowych „korzystają najczęściej “stare” państwa członkowskie,  Polska praktycznie nie korzysta z dobrodziejstw takich umów”.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.