• <

Współpraca polsko-norweska

Współpraca polsko-norweska - GospodarkaMorska.pl

klastermorski.com.pl

08.12.2016 Źródło: własne

W ramach cyklu konferencji ReForum.eu w dniu 5 grudnia br. na Wydziale Neofilologicznym Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie nt. "Energetyka, technologie morskie i bezpieczeństwo".

Konferencja rozpoczęła się prezentacją fundacji Pantarey i programu operacyjnego NorgePolonia, w ramach którego rozwijana jest współpraca między Polską a Norwegią. - Projekt ReNorge na 2017 rok i lata następne zakłada rozwijanie kontaktów bilateralnych w biznesu i nauki w obszarach dotyczących szeroko pojmowanej energetyki, technologii morskich i bezpieczeństwa - wyjaśniał Michał Specjalski, wiceprezes fundacji Pantarey.

Norweski punkt widzenia na temat militarnej aktywności Rosji oraz jej wpływie na sytuację w Europie Wschodniej i regionach mórz: Barentsa, Bałtyku oraz Morza Czarnego zaprezentował Tor Bukkvoll z Instytutu Badań nad Obronnością przy norweskim MON. Aktualną sytuację w norweskim przemyśle offshore ropy i gazu oraz prognozę zmian na rynku i zakres podjętych działań strategicznych zaprezentował Georg Oftendal, starszy ekspert ds. morskich i energetycznych, były doradca Norweskiego Stowarzyszenia Posiadaczy Statków oraz Norweskiego Stowarzyszenia Producentów Ropy.

W trakcie ciekawej dyskusji panelowej dyskutowano o bezpieczeństwie w regionie Morza Północnego i Bałtyckiego. Aspekty militarne omawiali Tor Bukkvoll oraz kmdr prof. Grzegorz Krasnodębski z Akademii Marynarki Wojennej, a problematykę bezpieczeństwa energetycznego Krzysztof Szymichowski, szef operacji morskich terminalu ropy naftowej w Naftoport Sp. z o.o., ekspert Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem.

Na temat bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich ze szczególnym uwzględnieniem Litwy mówił następnie Marcin Furdyna, redaktor prowadzący portalu geopoliti.org, kierownik projektów Fundacji Pantarey, o wykorzystaniu dronów w monitorowaniu sieci energetycznych mówiła zaś Pani Justyna Zdanowska z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa. Konferencja zakończyła się prezentacją firm i partnerskich instytucji naukowo-badawczych.

Następnego dnia przedstawiciele fundacji Panatrey i zarządu Polskiego Klastra Morskiego spotkali się w celu omówienia płaszczyzn współpracy. Ustalono, że Polski Klaster Morski będzie wspólnie z Pantarey wspierał pozycjonowanie polskich firm na rynku norweskim.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32123,00 $ tona 3,02% 17 maj
 Cynk 2954,00 $ tona 1,03% 17 maj
 Aluminium 2455,00 $ tona 0,70% 17 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.