25 stycznia odbyło się w Gdyni spotkanie partnerów projektu oraz przedstawicieli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz władz Pomorskiego i administracji państwowej zainteresowanych realizacją projektu TENTacle. Spotkanie prowadził Ryszard Toczek, naczelnik Wydział Współpracy i Analiz Samorządowych, wiceprezes zarządu Polskiego Klastra Morskiego, a projekt prezentował dr Wiktor Szydarowski, menedżer projektu przedstawiciel Regionu Blekinge, lidera projektu.
Projekt TENTacle wpisuje się w strategię rozwoju gospodarczego i społecznego Regionu Morza Bałtyckiego (RMB) i Unii Europejskiej. Jego realizacja ma przyczynić się do dalszej integracji regionów w Europie Bałtyckiej, a poprzez powiązanie z europejską siecią korytarzy transportowych TENT silniej wpisać RMB w system europejskiej gospodarki. W kontekście bieżących wydarzeń w Unii europejskiej i dyskusji nt. dezintegracji europejskiej, projekt wyraźnie nabiera nowych wartości w wymiarze strategicznym.
Działania partnerów projektu zmierzają bowiem do eliminacji barier i wykorzystaniu szans rozwojowych wzdłuż korytarzy transportowych. Do portów Morza Bałtyckiego docierają trzy transeuropejskie korytarze transportowe: Scan-Med (prowadzący do Morza Śródziemnego), Bałtyk-Morze Północne oraz Bałtyk-Adriatyk. Projekt jest skierowany więc do szerokiej rzeszy interesariuszy – wyjaśniał dr Szydarowski, zarówno do władz krajowych, regionalnych i lokalnych jak i zarządców infrastruktury, inwestorów i użytkowników. Najważniejszym beneficjentem projektu będą jednak społeczności, które skorzystają na współpracy. Jak zauważył Ryszard Toczek rozwój korytarzy sieci bazowej wywoła pozytywne skutki w regionie i w miastach, które uczestniczyć będą w projekcie.
Na spotkaniu w Gdyni skoncentrowano się na analizie rozwoju problemów transportowych miasta i portu Gdynia od strony lądu (infrastruktura drogowa i kolejowa), który również jest partnerem projektu. Dyskutowano o rozszerzeniu badań i poszukiwaniu rozwiązań na cały Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Polski Klaster Morski zadeklarował utworzenie TENTacle Gdynia Think Tank, który będzie wspierał prace badawcze i koncepcyjne prowadzone w ramach projektu.
Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat
Finlandia uruchamia pływający terminal LNG. Czy gaz trafi również do Polski?
Incat dostarczy pierwszy na świecie duży prom elektryczny
Brytyjski sektor obrony kupuje statki do ochrony infrastruktury kabli i rurociągów
Projekt klasowy zatwierdzony przy pomocy modelu 3D
Quinto Shipping zamawia od Concordia Damen tankowiec śródlądowy typu „Parsifal”