• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

gm

11.08.2022 21:15
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

Partnerzy portalu

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia - GospodarkaMorska.pl
Fot. SeaData

Niedawno oficjalnie zakończył się projekt CORAL, wspominany już przez nas w kilku newsach (1, 2, 3, 4). W projekcie tym firmy SeaData z Gdyni, BGEO z Barcelony oraz Water Robotics z Montpellier tworzyły kompleksową platformę analityczną dla małych średnich portów.

Utworzona przez SeaData, BGEO i Water Robotics platforma obejmuje monitoring środowiska za pomocą dronów wodnych i powietrznych zbierających dane o zanieczyszczeniu wody i powietrza, bojki i urządzenia YetiBox do stałego monitoringu najważniejszych parametrów. Elementami platformy są także systemy monitoringu ruchu statków w porcie lub marinie i zarządzania nabrzeżami i rezerwacjami, z prostym interfejsem do komunikacji z jednostkami pływającymi, kalendarzem rezerwacji nabrzeży i dokładnymi danymi o każdym statku w okolicy portu, w tym jego pozycji w czasie rzeczywistym. Całość uzupełniają bazy danych, w tym GIS i danych satelitarnych.

Gospodarka Morska


Wszystkie te elementy są dostępne w jednym systemie i zaprezentowane w prosty i przystępny sposób, ułatwiając zarządzanie portem. Tego typu podejście byłoby trudne do zastosowania w przypadku dużych portów, ze względu na ich złożoną strukturę. Jednak dla mniejszych przedsiębiorstw jest to prosty sposób na wdrożenie nowych technologii, digitalizację, szybsze przesyłanie informacji, efektywną komunikację ze statkami oraz monitorowanie wpływu portu na środowisko. Warto dodać, że system jest elastyczny i istnieje możliwość korzystania tylko z wybranych przez klienta elementów CORAL.

Gospodarka Morska


Pierwsza wersja platformy była tworzona z myślą o Porcie Elbląg, który uczestniczył w CORAL jako tzw. demonstration site. Dzięki temu to właśnie Zarząd Morskiego Portu Elbląg przez najbliższy miesiąc będzie testował wszystkie funkcjonalności platformy i po tym czasie będzie mógł podjąć decyzję o przedłużeniu współpracy z konsorcjum CORAL. Warto dodać, że jako beneficjent projektu, Port Elbląg otrzymał już urządzenia do monitoringu jakości powietrza, bojkę do monitoringu jakości wody oraz antenę AIS (Automatic Identification Systems), dzięki której w systemie CORAL dostępne są dokładne dane o pozycji każdego statku w okolicy. W Elblągu przeprowadzono również wstępne testy drona wodnego.

Projekt CORAL był realizowany w Polsce w ramach programu GALATEA prowadzonego w Polsce przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny. Dofinansowanie pochodzi ze środków Horyzont 2020.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.