• <

Wynik wyszukiwania - "coral" - Wiadomości

Większe możliwości systemu CORAL – wysyła SMS o przekroczeniu poziomu alarmowego dla substancji ropopochodnych

W Porcie Gdańsk wprowadzono innowacyjny system alarmowania w ramach monitoringu środowiskowego CORAL. Powiadomienia w czasie rzeczywistym przychodzą przez SMS, e-mail oraz aplikację mobilną. Dzięki temu pracownicy portu mogą błyskawicznie reagować na zagrożenia ekologiczne i efektywnie identyfikować ich źródła
11.03.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Shell zakończył bunkrowanie pierwszego statku wycieczkowego LNG w Gibraltarze

Globalna firma energetyczna Shell poinformowała w środę o pierwszej w Porcie Gibraltar operacji bunkrowania statku wycieczkowego paliwem LNG. Bunkrowanie zostało przeprowadzone we współpracy z Royal Caribbean Group, Anthony Veder i Zarządem Portu Gibraltar. Statkiem bunkrującym był zbudowany w Gdańsku Coral Methane.
29.09.2023

W portach rośnie popyt na paliwa alternatywne. LNG wraca do łask. Czas na polską bunkierkę LNG

Niższe ceny LNG spowodowały większy popyt na gaz w portach. W Rotterdamie sprzedaż LNG wzrosła o prawie 109% kwartał do kwartału, osiągając w drugim kwartale poziom 266 tys. m³. W Singapurze armatorzy w czerwcu zabunkrowali 17,9 tys. m³, a w lipcu 18,3 tys. m³ LNG. Prognozuje się, że będzie również popyt na metanol, który może stać się paliwem przyszłości.
04.09.2023

SeaData Gdynia aktualizuje YetiSense do Coral dla monitorowania jakości powietrza i stanu środowiska

W znaczącym posunięciu, firma SeaData aktualizuje swój system YetiSense, użytkowany w największych polskich portach, do nowej platformy Coral. Najnowszy postęp stał się możliwy dzięki projektowi GALATEA, w którym firma SeaData uczestniczyła rok temu.
15.08.2023

Pożar na Rodos dotarł do strefy turystycznej, około 1,2 tys. osób czeka na ewakuację (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Pożar na greckiej wyspie Rodos rozprzestrzenił się w niedzielę rano w stronę tzw. strefy turystycznej, gdy zmienił się o 180 stopni kierunek wiatru. Około 1,2 tys. osób wciąż czeka na ewakuację - poinformował rzecznik straży pożarnej Wassilis Warthakogiannis.
23.07.2023

Naukowcy odkryli probiotyk dla koralowców

Nowo odkryty probiotyk może chronić karaibskie koralowce zagrożone śmiertelną, wyniszczającą chorobą – informuje pismo „Communications Biology”.
10.04.2023

Wycieczkowiec nie wszedł do portu przez obce organizmy przyczepione do kadłuba

Statkowi wycieczkowemu Viking Orion z setkami pasażerów na pokładzie odmówiono zgody na cumowanie w Adelajdzie ze względu na pokrywającą kadłub warstwę mikroorganizmów, roślin, alg i małych zwierząt, wśród których mogą być gatunki inwazyjne - poinformowała w poniedziałek BBC.
02.01.2023

Obsługa portu za jednym kliknięciem

Dla branży portowej dbanie o rozwój infrastruktury przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne to wyzwanie. Naprzeciw temu wychodzi polska firma SeaData Gdynia, oferująca system do interaktywnego zarządzania portem o nazwie CORAL.
22.12.2022

Mozambik rozpoczął eksport LNG z rejonu Cabo Delgado; działała tam Grupa Wagnera

Władze Mozambiku uruchomiły wysyłkę transportem morskim ładunków skroplonego gazu ziemnego z prowincji Cabo Delgado, na północy tego kraju. Prowincja ta od ponad trzech lat ogarnięta była konfliktem zbrojnym.
14.11.2022

Gaz z Mozambiku rusza w świat

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego wydobyty przez pływającą platformę Coral Sul (Offshore Support Vessel), należącym do włoskiej firmy naftowo-gazowe Eni, opuścił mozambijskie wybrzeże.
14.11.2022

Dźgnął nożem i skoczył za burtę

Do niecodziennych wydarzeń doszło na pokładzie chemikaliowca Elandra Corallo na Morzu Koralowym. Jeden z członków załogi najpewniej dźgnął nożem innego, po czym wyskoczył za burtę.
04.11.2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.
25.10.2022

Greenpeace zablokował wyładunek rosyjskiego gazu w Szwecji

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w zeszłym tygodniu rozładunek gazowca Coral Energy w szwedzkim porcie Nynäshamn. Statek przewoził LNG z Rosji.
12.09.2022

Nowe rozwiązanie dla małych i średnich portów od SeaData Gdynia

Niedawno oficjalnie zakończył się projekt CORAL, wspominany już przez nas w kilku newsach. W projekcie tym firmy SeaData z Gdyni, BGEO z Barcelony oraz Water Robotics z Montpellier tworzyły kompleksową platformę analityczną dla małych średnich portów.
11.08.2022

Gaz z dna Oceanu Indyjskiego? Mozambik ma pomysł, jak wypełnić lukę na rynku

Państwowa spółka paliwowa Mozambiku ENH ogłosiła w poniedziałek zamiar wypełnienia gazem pozyskiwanym z dna Oceanu Indyjskiego rynków europejskich. Sprecyzowała, że surowiec ma zastąpić w państwach UE gaz ziemny sprowadzany tam dotychczas z Rosji.
25.07.2022

Port Gdańsk. Drony, które zadbają o jakość wody, już po testach

Nowy dron wodny firm SeaData i Camdrone przeszedł pierwsze testy w Porcie Gdańsk. Dokonano także pierwszych pomiarów takich parametrów jakości wody jak zawartość tlenu, potencjał redox, czy przewodność. W najbliższych dniach sprawdzane będzie również urządzenie do tworzenia map batymetrycznych akwenów portowych.
20.07.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

[WIDEO, FOTO] Port Gdynia wysyła maluchy w świat

Przed laty z Portu Gdynia tysiące tzw. polskich fiatów, czyli fiatów 126p – popularnych maluchów – wyruszało w świat, by jeździć po drogach m.in. Kuby czy Chin. W tym roku gdyński port znów wspiera maluchy, ale tym razem w Wielkiej Wyprawie Fiatów, w ramach której dwanaście takich aut pokona trasę z Bielska-Białej do Turynu.
06.07.2022

Włoski ENI rozpoczął wydobycie gazu w Mozambiku korzystając z pływającej platformy

Paliwowy koncern ENI rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z dna Oceanu Indyjskiego u północnych wybrzeży Mozambiku. W pozyskiwaniu surowca włoska firma korzysta z pływającej platformy o nazwie Coral Sul.
23.06.2022

Zbankrutowana Sri Lanka ratuje się rosyjską ropą

Polityczne i gospodarcze problemy sprawiają, że Sri Lanka stoi w obliczu niedoborów wszelkiego rodzaju paliw i surowców energetycznych. Żeby zapewnić krajowi choć minimalne zasoby, rząd zezwolił na import rosyjskiej ropy.
31.05.2022

Karaibskie rafy zagrożone

Naukowcy ostrzegają, że rafy w okolicach Karaibów mogą zniknąć do końca tego stulecia. Przyczyna to rosnąca temperatura wód, która działa na różne sposoby.
20.05.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Port Morski Elbląg zaczyna monitorować jakość powietrza

Gdyńska firma SeaData zainstalowała w Porcie Morskim Elbląg pierwsze urządzenie YetiBox monitorujące stężenia pyłów PM10 i PM2.5. Monitoring jakości powietrza jest jednym z głównych elementów projektu CORAL (COnsortium for smaRt mArine soLutions) realizowany przez SeaData oraz BGEO (Hiszpania) i WaterRobotics (Francja).
18.01.2022

"Czysta plaża". Eksperci z Trójmiasta podsumowali projekt: "Świadomość ekologiczna rośnie, ale wiele przed nami"

Debatę online z udziałem przedstawicieli m.in. DCT Gdańsk, Portu Gdańsk, Lotosu zorganizował "Dziennik Bałtycki" w ramach podsumowania swojego projektu "Czysta plaża". Akcja sprzątania plaż na Stogach i Orłowie miała się przyczynić do poprawy czystości polskiego nabrzeża. Dziś (16 listopada) eksperci rozmawiali o wpływie prowadzonych przez nich firm na środowisko naturalne, w tym morskie. Padło wiele pytań i odpowiedzi dotyczących świadomości ekologicznej i wyborów konsumenckich Polaków. Rozmawiano również o konieczności zmiany
16.11.2021

Konsorcjum Coral pracuje nad dronem wodnym, który będzie regularnie monitorował jakość wody na akwenach Portu Gdańsk

W Porcie Gdańsk funkcjonuje już system monitoringu jakości powietrza oparty na czujnikach stałych, zlokalizowanych w 7 punktach. A niebawem będzie testowany monitoring akwenów z wykorzystaniem dronów wodnych.
08.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
05.10.2021

Monitoring jakości powietrza z dronów – aplikacja UavMonitoring

W ramach współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A. dotyczącej monitoringu jakości powietrza, przedstawiciele firmy SeaData oraz BGEO i Water Robotics 8 września gościli na terenach portowych. Mieli możliwość poznania specyfiki funkcjonowania portu a przy okazji przetestowali czujnik YetiAir do monitoringu stężeń pyłów PM10 i PM2.5 z dronów. Zaprezentowali również działanie aplikacji UavMonitoring.
21.09.2021

Przedstawiciele firm z Francji i Hiszpanii odwiedzili Port Gdańsk i Port Elbląg

W ramach projektu CORAL firmy: SeaData z Gdyni, BGEO z Hiszpanii i Water Robotics z Francji, stworzą kompleksową platformę składającą się z interaktywnej bazy danych, systemu monitoring środowiska i aplikacji do zarządzania ruchem statków w porcie/marinie.
14.09.2021

Międzynarodowy projekt CORAL w Porcie Gdańsk i w Porcie Elbląg

Projekt CORAL, realizowany przez firmę SeaData, BGEO (Hiszpania) i Water Robotics (Francja), to kompleksowa platforma stworzona z myślą o portach i marinach, składająca się z trzech elementów.
13.09.2021

Naukowcy odkryli najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy

Najbardziej rozległy koralowiec Wielkiej Rafy ma szerokość 10 metrów, liczy ponad 400 lat i przetrwał już osiemdziesiąt silnych cyklonów. Odkryli i opisali go naukowcy z James Cook University.
24.08.2021

Port Gdańsk i SeaData - można już sprawdzić jakość powietrza w porcie online

W Porcie Gdańsk zainstalowano czujniki monitorujące jakość powietrza. Dane można sprawdzić przez internet.
16.08.2021

Ocieplenie klimatu zabiera połowę gatunków ryb

Ocieplanie wód oceanicznych może doprowadzić do zniszczenia koralowych raf. To spowoduje wyginięcie nie tylko ryb, które tam mieszkają, ale także innych gatunków - twierdzą eksperci.
03.07.2021

InterMarE – targi w sieci

Trzydniowe spotkanie morskiego biznesu Targi InterMarE South Baltic Maritime Economy Exhibition i Balt Military Expo 2021 są za nami. Targi odwiedziło kilkuset przedstawicieli biznesu i polityki, administracji i naukowców, przedstawicieli wojska i środowiska cywilnego zainteresowanego gospodarką morską.
24.04.2021

Coraz więcej aktywności w dobie wyzwań. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 8-11/2021)

Po roku trwania pandemii analitycy oczekują, że gospodarka morska, w tym transport morski będą korzystały z rozwoju i wzrostu globalnej gospodarki, która ma mieć miejsce już w 2021 roku. Według różnego rodzaju organizacji, jak na przykład OECD wzrost ten może wynieść nawet około 5,5 %.
23.03.2021

Badania żywotności koralowców w dewonie mają pomóc chronić obecnie zagrożone rafy

Skamieniałości koralowców, które wymarły w dewonie, mogą podpowiedzieć naukowcom, co dokładnie czeka współczesne korale i jak można im pomóc. Wstępne badania z udziałem Polaków wskazują, że w odległej przeszłości na zmiany środowiskowe były najbardziej podatne koralowce żyjące w symbiozie z jednokomórkowymi glonami.
07.03.2021

GALATEA – innowacje w portach i stoczniach

22 małe i średnie polskie firmy zgłosiły gotowość do zaprojektowania innowacyjnych produktów i usług w portach i stoczniach. Po firmach z Francji, polscy przedsiębiorcy są drugą tak liczną grupą gotową działać w projekcie GALATEA.
26.01.2021

Zanikanie raf koralowych wskutek ocieplenia i zakwaszenia oceanu powoduje erozję wybrzeży

W wyniku zanikania raf koralowych, wybrzeża powoli zaczną ulegać erozji i będą podmywane, a w końcu zabierane przez morze. Do tej pory rafy stanowiły osłonę przed destrukcyjnym działaniem fal, jednak to ulegnie zmianie wskutek postępującego ocieplenia i zakwaszenia oceanu – wynika z najnowszego badania ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies na University of Queensland.
09.12.2020

ARMS – innowacyjny system monitorujący struktury raf [foto]

Badanie bioróżnorodności morskiej jest bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe - proces utrudniają m.in. destrukcyjne metody pobierania próbek, czy przesiedlanie się populacji. Na przeciw tym komplikacjom wyszedł Instytut Smithsonian, opracowując innowacyjne narzędzie do stałej analizy zmian, jakim podlegają obszary morskie.
09.12.2020

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols
06.10.2020

PGNiG odebrało drugą dostawę LNG w Kłajpedzie

Ładunek o wielkości ok. 3000 m sześc. LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia tego roku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Od tego czasu wyjechało stamtąd już ponad 100 cystern załadowanych skroplonym gazem ziemnym.
26.08.2020

GALATEA – innowacje w kolorze blue, czyli Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

GALATEA to jeden z satelitów Neptuna, któremu nadano imię morskiej nimfy znanej z mitologii greckiej. Jej urodę możemy podziwiać na fresku Rafaela Santi, który znajduje się Willi Farnesina (Chigi) w Rzymie.
03.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Anthony Veder odebrał nowy gazowiec LNG

Holenderski przewoźnik gazu Anthony Veder odebrał w zeszłym tygodniu gazowiec LNG o pojemności 30 000 m3 od chińskiej firmy Zhejiang Xinle Shipbuilding w Ningbo.
20.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Rybołówstwo tuńczyka z Indonezji i Papui Nowej Gwinei z certyfikatem MSC

Połowy ryb są kluczowe dla gospodarki światowej, wpływają na bezpieczeństwo żywieniowe i ekonomiczne. W 2018 r. wartość światowego rynku tuńczyka osiągnęła 11,6 mld USD, a tylko w rejonie Azji i Pacyfiku przemysł tuńczykowy zatrudnia ponad 6 mln osób. Niestety ogromny popyt na tuńczyka skutkuje zach
25.06.2020

Port Marsylia chce zostać centrum bunkrowania LNG

Francuski port Marsylia Fos zwiększa wykorzystanie skroplonego gazu ziemnego jako paliwa, ponieważ dąży do tego, aby stać się centrum bunkrowym LNG dla Morza Śródziemnego.
22.06.2020

Pasażerowie Coral Princess schodzą na ląd w Miami

W ostatnią sobotę, 4 kwietnia, pasażerowie z wycieczkowca Coral Princess zaczęli schodzić na ląd. Wcześniej, jednostce odmówiono wielokrotnie wstępu do portów, gdy na jej pokładzie potwierdzono kilkanaście zakażeń koronawirusem.
06.04.2020

Sleipnir zakończył największą w historii operację bunkrowania LNG

Najpotężniejszy na świecie półzanurzalny statek dźwigowy zakończył największą w historii operację bunkrowania skroplonego gazu ziemnego (LNG).
29.03.2020

Jak wygląda rynek LNG w światowej żegludze i portach? (raport)

Według najnowszych danych koalicji SEA/LNG na świecie eksploatuje się obecnie 175 jednostek napędzanych na LNG. Armatorzy zamówili 203 jednostki, a 141 oczekuje na zamówienia.
18.02.2020

Wycieczkowiec Costa Smeralda po raz pierwszy zatankował LNG w Barcelonie

Barcelona jest pierwszym portem, który powitał wycieczkowiec Costa Smeralda po tym, jak jednostka opuściła 6 grudnia stocznię Meyer Turku w Finlandii.
19.12.2019

Gasum zakończył pierwsze bunkrowanie wycieczkowca paliwem LNG metodą STS

Fińska grupa energetyczna Gasum zakończyła piersze bunkrowanie wycieczkowca paliwem LNG. Odbyło się to metodą ze statku na statek (STS).
28.11.2019

Zakończono pierwsze bunkrowanie na brytyjskich wodach terytorialnych Gibraltaru

W Gibraltarze doszło do pierwszego w historii kraju bunkrowania LNG na brytyjskich wodach terytorialnych (BGTW). Z operacji skorzystał największy na świecie żuraw pływający dual-fuel Sleipnir.
03.09.2019

Jednostka Coralius przeprowadziła pierwsze bunkrowanie w porcie Rotterdam

Bunkierka LNG firmy Gasum, Coralius, przeprowadziła pierwszą operację bunkrowania w Porcie Rotterdam. Gaz LNG za pomocą metody ze statku na statek trafił do tankowca Bit Viking. Co ciekawe, częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.
27.06.2019

Holenderski przewoźnik zakupił dwa używane gazowce

Holenderski armator Anthony Veder odebrał dwa używane gazowce o pojemności 10 tys. m3 każdy. Jednostki Norgas Invention (rok budowy 2011) i Norgas Creation (rok budowy 2010) zostały zakupione od singapurskiego Skaugen Marine Investment.
28.03.2019

Bunkierka LNG z gdańskiej stoczni wykonała pierwszą operację bunkrowania

Coral Methane – bunkierka LNG z gdańskiej stoczni, wykonała pierwszą operację bunkrowania. Paliwo dostarczyła na pierwszy na świecie statek pasażerski napędzany skroplonym gazem ziemnym. Mowa o wycieczkowcu AIDAnova, który może zabrać na pokład ponad 6 tys. pasażerów. Zakończona sukcesem operacja na wodzie i w porcie odbyła się w minioną środę w Santa Cruz de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich.
21.01.2019

Kolory na ratunek rafom koralowym

AkzoNobel, globalny producent farb i lakierów, rusza na pomoc rafom koralowym w ramach projektu „Save the Coral Reefs”. Firma jako ekspert kolorów odtworzyła wiernie kolory raf w obrazach namalowanych na samolocie Airbus 380, pokazując, jak piękny jest podwodny świat i ile możemy stracić bezpowrotnie, jeśli nie będziemy nagłaśniać problemu globalnego ocieplenia oraz zanieczyszczania oceanów i mórz.
07.08.2018

Shell i Anthony Veder podpisali umowę na przebudowę zbudowanego w Polsce gazowca Coral Methane

Shell i armator Anthony Veder podpisali umowę na przebudowę gazowca Coral Methane. Zbudowana w 2009 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding jednostka zostanie przekształcona w zbiornikowiec bunkrowy LNG. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju adaptacja.
14.11.2017

Wybudowana w Polsce jednostka przeprowadziła pierwszy transfer LNG ze statku na statek

Gazowiec LNG Coralius został pierwszą zbudowaną w Europie jednostką, która przeprowadziła transfer paliwa LNG ze statku na statek. Częściowo wyposażony kadłub statku dostarczyła gdańska stocznia Marine Projects.
21.09.2017

Irma na Florydzie - metr wody na niektórych ulicach Miami (wideo)

Gdy czoło huraganu Irma znajdowało się w niedzielę o 200 km od Miami, ruch w liczącej 2,6 mln mieszkańców florydzkiej metropolii był już częściowo sparaliżowany: woda wypływająca ze studzienek kanalizacji zalała ulice na wysokość metra.
10.09.2017

Wärtsilä – lider nowoczesnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej

Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych technologii i kompletnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Firma kładzie szczególny nacisk na innowacyjność oraz ogólną sprawność produktów, podwyższając w ten sposób środowiskowe, jak również ekonomiczne parametry użytkowe statków i elektrowni lądowych. Jednocześnie ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Polsce Wärtsilä działa od 1995 r.
16.07.2017

Konosament a umowa przewozu w świetle prawa angielskiego. Cz. 1.

Zgodnie z klasyczną, tradycyjnie przyjętą w obrocie shippingowym praktyką, po załadowaniu ładunku na statek, zgodnie z konkretną umową o przewóz ładunku morzem (w angielskim szerokim ujęciu określanej jako umowa frachtowa – „contract of affreightment”), konosament („bill of lading”) jest wystawiony i podpisany przez przewoźnika lub jego przedstawiciela (w ujęciu angielskim objęte szeroką formułą pojęcia „agent”).
08.07.2017

Szczecin rozpoczął sezon wycieczkowy. W porcie zacumował najstarszy na świecie statek pasażerski

Sezon wycieczkowy w Szczecinie rozpoczęty. W poniedziałek przy Nabrzeżu Polskim zacumowała Astoria. To najstarszy na świecie wycieczkowiec, nie wliczając w to wykorzystywanego do przewozów pasażerskich żaglowca Silver Cloud.
05.06.2017

Chrzest nowoczesnego zbiornikowca LNG. Jego częściowo wyposażony kadłub powstał w Gdańsku

Coralius już z oficjalnym imieniem. Chrzest nowoczesnego i ekologicznego zbiornikowca bunkrowego LNG odbył się w poniedziałek w niemieckim oddziale stoczni Royal Bodwes. Częściowo wyposażony kadłub jednostki dostarczyła gdańska stocznia Marine Projects.
24.05.2017

Skuterem prosto na kontenerowiec. Brawurowa akcja (wideo)

To mogło skończyć się tragicznie. Nagranie pokazuje mężczyznę, kóry skuterem wodnym płynie prosto na kontenerowiec. Brawurowym wyczynem pochwalił się w sieci.
24.03.2017

Zakończono pierwsze bunkrowanie w fińskim terminalu LNG w Pori

Spółka Skangas zakończyła bunkrowanie pierwszego statku w niedawno wybudowanym terminalu LNG w fińskim Pori. Inauguracyjną jednostką został tankowiec Ternsund.
06.10.2016

Minął rok od tragedii El Faro

Kontenerowiec El Faro z 5 Polakami i 28 Amerykanami na pokładzie zatonął w 1 października ubiegłego roku. W rocznicę tych tragicznych wydarzeń w Jacksonville na Florydzie odsłonięto pomnik dedykowany ofiarom katastrofy.
03.10.2016

Gazowiec zbudowany w Polsce inauguruje eksploatację nowego stanowiska przeładunkowego terminalu Gate

Pierwszy załadunek gazu LNG przy nowym stanowisku terminalu Gate w Rotterdamie już za nami. Co ciekawe, gazowiec Coral Methane to jednostka, która powstała w Remontowej Shipbuilding SA (wówczas jeszcze Stocznia Północna SA).
27.09.2016

W Szwecji zakończono pierwsze bunkrowanie LNG ze statku na statek

Fiński koncern Skangas uważa przeprowadzenie pierwszego bunkrowania paliwa LNG ze statku do statku za początek nowej ery dla tego paliwa w światowej żegludze.
15.09.2016

Kolejny kadłub na nowoczesną jednostkę powstaje w gdańskiej stoczni

Stocznia Marine Projects z Gdańska buduje częściowo wyposażony kadłub pod budowę nowoczesnego gazowca służącego do dystrybucji LNG i zaopatrywania w to paliwo innych statków. W poprzednim tygodniu do polskiego zakładu trafiły zbiorniki, które zostaną zainstalowane na tej jednostce.
22.08.2016

Trwa rozruch nowego terminalu LNG w Finlandii

Do fińskiego terminalu LNG Hamina w Pori dotarła jednostka z pierwszym transportem gazu LNG przeznaczonym na jego rozruch.
11.07.2016

Konosament – inkorporacja czarterowej klauzuli arbitrażowej i prawa właściwego – analiza sprawy „The Golden Endurance”.[1]

Ładunek spaletyzowanych otrębów pszennych (6.489,95 mt) został załadowany na statek ,,Golden Endurance” w czerwcu i lipcu 2013 r. w trzech portach załadunkowych – Gabon (Owendo), Togo (Lome) oraz Ghana (Takoradi) z portem przeznaczenia w Maroko. W związku z załadunkiem wystawione zostały trzy „sety” konosamentów, które określone zostały jako: ,,konosamenty z Owendo” wydane w dn. 27.06.2013 r. ,,konosamenty z Lome” wydane w dn. 22.07.2013 r. oraz ,,konosamenty z Takoradi” wydane w dn. 22.07.2013 roku. Wszystkie ww. konosame
05.03.2016

Zakończono poszukiwania załogi El Faro. Znamy nazwiska zaginionych Polaków

Amerykańska straż przybrzeżna zakończyła wczoraj oficjalne poszukiwania rozbitków z zatopionego statku ro-ro El Faro. W momencie tragedii na pokładzie jednostki znajdowały się 33 osoby, w tym pięciu Polaków, którzy zajmowali się serwisem jednostki.
08.10.2015

W Remontowej trwa modernizacja dwóch statków. Jeden z nich wypłynie z Gdańska jako statek wiertniczy

Gdańska Stocznia Remontowa przyjęła zlecenia na przebudowę dwóch serwisowców offshore. Szczególnie ciekawa wydaje się przebudowa norweskiej jednostki Normand Draupne, która jest przerabiana na statek wiertniczy.
09.04.2015

Norweskie promy najbardziej ekologicznymi jednostkami na świecie

Z raportu, w którym sklasyfikowano 3194 statki wynika, że zaledwie 50 jednostek przekroczyło granicę 50 punktów. W top 10 aż dziewięć statków to jednostki norweskie.
02.03.2015

Zderzenie statków u wybrzeży Łotwy

Duński tankowiec Maersk Erienne oraz pływający pod panamską banderą masowiec Coral Opal zderzyły się w pobliżu cieśniny Irbe, u wybrzeży Łotwy. Do zdarzenia doszło 18 stycznia.
20.01.2015

Szczecin. Sezon wycieczkowców rozpoczęty

Tegoroczny program zawinięć do Szczecina pełnomorskich wycieczkowców jest równie skromny jak w poprzednim sezonie. Spodziewane są tylko trzy takie cruisery. Ponad 70 razy przypłyną natomiast z turystami statki rzeczne. Jeden z nich, „Johannes Brahms”, rozpoczął sezon – gościł w Szczecinie już dwa razy.
14.04.2014

[Zderzenie w kanale Kilońskim] Coral Ivory remontowany w Gdańsku

Gazowiec Coral Ivory, który ucierpiał wraz ze statkiem Siderfly w kolizji na Kanale Kilońskim przypłynął do gdańskiej stoczni Remontowa S.A. na remont awaryjny. Wymianie zostanie poddane poszycie na uszkodzonej części gruszki dziobowej.
14.11.2013

Siderfly usunięty z Kanału Kilońskiego

Po tygodniowych próbach usunięcia statku Siderfly który uległ na początku ubiegłego tygodnia wypadkowi podczas zderzenia z gazowcem LNG Coral Ivory operacja wreszcie dobiegła końca.(zdjęcia)
08.11.2013

Kanał Kiloński znowu zamknięty

W nocy z 5 na 6 listopada statkowi „Roseburg” płynącemu przez kanał Kiloński, w wyniku gwałtownego przechyłu, groziło wywrócenie. Z tego powodu stracił część przewożonego ładunku.
07.11.2013

Kanał Kiloński wciąż zamknięty [aktualizacja]

Kanał Kiloński wciąż pozostaje zamknięty, po tym jak w poniedziałek rano zderzyły się tam dwa statki. Transportowy – Siderfly, oraz gazowiec Coral Ivory. Pierwszy, w celu zapobiegnięcia zatopieniu, został zepchnięty na brzeg. Drugi, bez znaczących uszkodzeń dotarł do Brunsbuttel.
30.10.2013

Kanał Kiloński zamknięty po zderzeniu statków

Statek towarowy „Siderfly” zmierzający do portu w Antwerpii zderzył się z holenderskim zbiornikowcem „Coral Ivory”, płynącym na trasie Terneuzen – Uusikaupunki w Finlandii. Do zdarzania doszło na Kanale Kilońskim około 6,5 km na południe od Kudensee 28 października około godziny 3 nad ranem.
28.10.2013

Pełnomorscy turyści po raz kolejny w Szczecinie

Wycieczkowiec m/v DISCOVERY to kolejny pełnomorski statek pasażerski, odwiedzający zespół portowy Szczecin- Świnoujście w tym sezonie. Wcześniej z wizytą gościł w Szczecinie statek m/v AMADEA, a w Świnoujściu m/v MSC LIRICA, będący jak do tej pory największym cruiserem, jaki kiedykolwiek gościł w kompleksie portowym Szczecin-Świnoujście.
08.07.2012

Unibaltic: Nowa jednostka szczecińskiego armatora

W kwietniu 2012 r. Unibaltic Sp. z o.o. powiększyła swoją flotę o kolejny statek. Nowa jednostka nosi nazwę AMONITH, na pamiątkę pierwszego statku Unibalticu.
19.04.2012

Pięć pełnomorskich wycieczkowców i 80 rzecznych zacumuje w Szczecinie

Pięć pełnomorskich wycieczkowców oraz 80 rzecznych ma przypłynąć w tym roku do Szczecina. Należąca do Polskiej Żeglugi Morskiej spółka Polsteam Shipping Agency przygotowuje się do zaplanowanych na ten rok wizyt wycieczkowców, tzw. cruiserów.
15.03.2012

Cruisery znów przypłyną

Choć do sezonu letniego mamy jeszcze dużo czasu, jednak już teraz peżetemowska spółka Polsteam Shipping Agency przygotowuje się do przyjęcia zaplanowanych na ten rok wycieczkowców. W Szczecinie, jak zwykle będziemy gościć zarówno cruisery rzeczne, jak i te - budzące szczególny podziw - cruisery pełnomorskie.
16.02.2012

Rzekami do Szczecina

8 tysięcy pasażerów ma w ciągu najbliższych miesięcy przypłynąć do Szczecina rzekami z Europy Zachodniej. Tegoroczny sezon śródlądowych tzw. hotelowców rozpoczął wycieczkowiec Ms Johannes Brahms, który gościł u podnóży Wałów Chrobrego 25 kwietnia br.
27.04.2011

Orlen bada potencjał łotewskich złóż na Bałtyku

Balin Energy, firma której udziałowcami są spółka zależna PKN Orlen oraz Kuwait Energy Company, rozpoczął badania sejsmiczne mające na celu rozpoznanie nagromadzeń węglowodorów w utworach zbiornikowych kambru środkowego, w łotewskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
14.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.