• <
mewo_2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

jm

25.10.2022 20:40
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Partnerzy portalu

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu - GospodarkaMorska.pl
Fot. V. Tonic / MarineTraffic.com

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.

LNG pochodzi z obsługiwanej przez koncern Eni platformy Coral Sul. Na miejscu jest już British Sponsor, tankowiec należący do BP, który zabierze ładunek na Stary Kontynent. Regulator rynku naftowego w Mozambiku, National Petroleum Institute (INP) podał, że statek może wyruszyć w drogę do Europy z ładunkiem jeszcze przed końcem miesiąca, a najpóźniej na początku listopada. Według informacji przekazanych przez INP Reutersowi, cały eksport z platformy Coral Sul będzie przeznaczony na rynek europejski, ponieważ do tego zobowiązało się BP, które zakontraktowało cały urobek platformy w ciągu 20 lat na zasadzie free-on-board, która umożliwia mu odsprzedaż surowca.

Platforma Coral Sul rocznie ma produkować około 3,4 milionów ton LNG.

Na gaz z Mozambiku liczą europejscy odbiorcy, którzy obawiają się nadchodzącej zimy ze względu na odcięcie od dostaw z Rosji. Uruchomienie eksportu jest także ważnym momentem dla gospodarki samego Mozambiku. Kraj nie ma szczęścia do dużych inwestycji offshore przez przedłużający się konflikt wewnętrzny w prowincji Cabo Delgado, który spowodował między innymi wycofanie się w zeszłym roku z inwestycji LNG francuskiego TotalEnergies. Swój udział zawiesił także Exxon Mobile. Obecnie władze liczą, że przychody z produkcji surowca pomogą w rozwoju gospodarczym, ale również dowiodą, że stabilizacja w Mozambiku nie jest chwilowa i pomogą nakłonić inwestorów do powrotu.

Platforma Coral Sul pracuje na polu Coral South odkrytym przez Eni w 2012 roku. Decyzja inwestycyjna ze strony koncernu zapadła w 2017 roku. Eni zobowiązało się do rozpoczęcia produkcji gazu za pomocą pływającej platformy wydobywczej w ciągu pięciu lat.


Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.