• <

Wynik wyszukiwania - "mozambik" - Wiadomości

Statki na celowniku Huti. Kolejny miał zostać trafiony w wyniku ich działań

Na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej doszło do szeregu ataków bojowników Huti na statki. Siły amerykańskie i włoskie notują kolejne zestrzelenia pocisków i dronów, niemniej pojawiają się informacje o trafieniu masowca.
30.04.2024

Dowództwo operacji EUNAVFOR Atalanta potwierdza uwolnienie masowca prowanego przez piratów

Masowiec Abdullah, który 14 kwietnia został wypuszczony przez somalijskich piratów po zapłacie 5 mln dolarów okupu znalazł się na bezpiecznych wodach. Dowództwo operacji Unii Europejskiej EUNAVFOR Atalanta potwierdziło, że zarówno statek, jak i 23 członków jego załogi jest bezpiecznych.
15.04.2024

Somalijscy piraci dostali 5 mln dolarów okupu i uwolnili statek i załogę

Według dwóch somalijskich piratów, ich grupa otrzymała 5 milionów dolarów okupu i zgodnie z obietnicą uwolniła porwany wcześniej masowiec Abdullah wraz z załogą.
14.04.2024

Ponad 90 osób zginęło w wyniku zatonięcia prowizorycznego promu

Ponad 90 osób zginęło w niedzielę u wybrzeży Mozambiku w wyniku zatonięcia łodzi rybackiej, przerobionej na prom - poinformowały lokalne władze. Przyczyną wypadku było przeciążenie łodzi, na której płynęło 130 osób.
08.04.2024

IMO prezentuje liderów dołączających do programu szkoleniowego dotyczącego ekologicznej żeglugi

Specjaliści z branży morskiej z 14 małych wyspiarskich państw rozwijających się (small island developing states, SIDS) i krajów najsłabiej rozwiniętych (least developed countries, LDC) dołączą w tym roku do sztandarowego programu szkoleniowego IMO, aby promować globalne przejście na żeglugę o zerowej wartości netto.
05.04.2024

Po porwaniu masowca piraci żądają 5 mln dolarów okupu, grożąc śmiercią załogi

Po zajęciu statku Abdullah (IMO: 9745598), które miało miejsce 13 marca, porywacze przedstawili swoje żądania. Piraci grożą, że będą zabijać członków załogi, jeśli nie otrzymają okupu. Sytuacja jest dramatyczna, acz wciąż pozostaje wiele niewiadomych.
14.03.2024

Piraci porwali masowiec i kierują się z nim do Somalii

Ze statku Abdullah, należącego do SK Shipping Lines, nadano komunikat wzywający do pomocy. Na pokład jednostki dostała się grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy prawdopodobnie kierują jednostkę na somalijskie wybrzeże.
13.03.2024

Europa węgla i stali zależy od portów. Gdańsk pobił kolejny rekord

Globalny handel morski węglem przyspieszył w ostatnich miesiącach 2023 r. i powrócił do poziomu obrotów sprzed pandemii. W okresie styczeń–grudzień 2023 r. światowe przewozy węgla morzem wzrosły o 6% r/r do 1 341,2 mln ton (bez kabotażu), na podstawie danych dotyczących śledzenia statków z AXS Marine – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa. W ubr. wzrósł również światowy popyt na stal do 1,8% w 2023 r. do 1,814 mld ton. i w 2024 r. o 1,9% – czytamy w lutowym raporcie Światowego Stowarzyszenia Stali (WSA - Worldsteel).
22.02.2024

Zielone światło dla nowego joint venture sektora usług podwodnych

Wspólne przedsięwzięcie Aker Solutions, SLB i Subsea7, ogłoszone w sierpniu ubiegłego roku, przeszło pomyślnie proces zatwierdzenia ze strony władz regulacyjnych. Utworzenie nowego joint venture ma zostać sfinalizowane w czwartym kwartale 2023 r.
10.08.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Rośnie skala zniszczeń w wyniku cyklonu w Malawi i Mozambiku

W najnowszym raporcie agenda ONZ poinformowała, że do 360 wzrosła w Malawi liczba ofiar śmiertelnych cyklonu "Freddy", który przeszedł kilka dni temu także nad Mozambikiem. W sumie w obu krajach żywioł zabił 463 osoby.
17.03.2023

Chorwackie FSRU otrzymało pierwszą dostawę z Mozambiku

Pierwsza dostawa LNG dotarła do nowego pływającego terminalu Krk w Chorwacji. Skroplony gaz z Mozambiku przypłynęła brytyjskim tankowcem 23 stycznia.
30.01.2023

Logistyka LNG 2022. Radykalne zmiany rynków i wielkości dostaw

Rynek LNG odczuł zawirowania po napaści Rosji na Ukrainę i wprowadzeni sankcji. Radykalnej zmianie uległy szlaki transportu LNG zbiornikowcami. Wraz ze wzrostem popytu rynek odnotował szokujące skoki cen gazu i frachtów. Spadł popyt w CHRL oraz Japonii, drastycznie wzrósł za to w krajach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.
22.01.2023

Mozambik rozpoczął eksport LNG z rejonu Cabo Delgado; działała tam Grupa Wagnera

Władze Mozambiku uruchomiły wysyłkę transportem morskim ładunków skroplonego gazu ziemnego z prowincji Cabo Delgado, na północy tego kraju. Prowincja ta od ponad trzech lat ogarnięta była konfliktem zbrojnym.
14.11.2022

Gaz z Mozambiku rusza w świat

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego wydobyty przez pływającą platformę Coral Sul (Offshore Support Vessel), należącym do włoskiej firmy naftowo-gazowe Eni, opuścił mozambijskie wybrzeże.
14.11.2022

MKiŚ: zakontraktowano ponad 90 proc. planowanego do zakupu węgla z importu

Zakontraktowano już ponad 90 proc. węgla z importu, planowanego do zakupu do grudnia tego roku. To surowiec głównie z RPA, Australii, Kolumbii i Kazachstanu – poinformowała w piątek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
04.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.
25.10.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Węglokoks zakontraktował dotąd ponad 2,7 mln ton importowanego węgla

Katowicki Węglokoks, będący jedną z dwóch spółek zobowiązanych przez premiera do importu węgla na potrzeby opałowe, zakontraktował dotąd za granicą ponad 2,7 mln ton tego surowca. Jest on obecnie dystrybuowany poprzez sieć 25 składów w 12 województwach - wynika z informacji spółki.
19.10.2022

Rekordowe zamówienia zbiornikowców LNG, rekordowe ceny. PGNiG wchodzi na rynek z portfelem na 8 zbiornikowców

Globalny portfel zamówień statków na skroplony gaz ziemny osiągnął prawie 230 gazowców LNG i stanowi to 38 proc. wielkości obecnej floty operacyjnej. PGNiG z kontraktem na 8 statków funkcjonuje na rynku jako nowy inwestor.
10.08.2022

Gaz z dna Oceanu Indyjskiego? Mozambik ma pomysł, jak wypełnić lukę na rynku

Państwowa spółka paliwowa Mozambiku ENH ogłosiła w poniedziałek zamiar wypełnienia gazem pozyskiwanym z dna Oceanu Indyjskiego rynków europejskich. Sprecyzowała, że surowiec ma zastąpić w państwach UE gaz ziemny sprowadzany tam dotychczas z Rosji.
25.07.2022

Włoski ENI rozpoczął wydobycie gazu w Mozambiku korzystając z pływającej platformy

Paliwowy koncern ENI rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z dna Oceanu Indyjskiego u północnych wybrzeży Mozambiku. W pozyskiwaniu surowca włoska firma korzysta z pływającej platformy o nazwie Coral Sul.
23.06.2022

Hiszpania. Zatrzymano oskarżonego o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r.

Hiszpańska policja zatrzymała na lotnisku w Madrycie obywatela Portugalii oskarżanego przez libański wymiar ścigania o doprowadzenie do wybuchu w porcie w Bejrucie w 2020 r. Wskutek tragedii zginęły 204 osoby, a 6500 zostało rannych.
22.04.2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.
19.02.2022

Projekt terminalu TotalEnergies Mozambik LNG ma być wznowiony w ciągu 18 miesięcy

Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) uważa, że projekt terminalu LNG firmy TotalEnergies w Mozambiku może wrócić na właściwe tory w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
31.08.2021

Rozładunek blisko 100 tysięcy ton węgla koksującego w Porcie Gdańsk [ZDJĘCIA, WIDEO]

16 sierpnia 2021 do portu w Gdańsku przybił kolejny już w tym roku masowiec przewożący węgiel koksujący – mv Andros Glory. Na jego pokładzie przywieziono ponad 90 tysięcy ton węgla przeznaczonego do jednej z polskich koksowni.
17.08.2021

Mozambik: Francuski koncern Total zawiesił budowę terminala gazowego

Francuski koncern petrochemiczny Total potwierdził, że zawiesza budowę terminala skraplania gazu (LNG) w Mozambiku po atakach dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab - poinformował w poniedziałek prezes Krajowego Instytutu Petrochemicznego Mozambiku Carols Zacarias.
26.04.2021

GloLitter - Globalna inicjatywa ONZ w oczyszczaniu oceanów

Pod kierownictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych uruchomiono nowy program mający na celu wyeliminowanie odpadów morskich i oczyszczenie oceanów.
15.04.2021

100 martwych delfinów na plaży w Mozambiku

Na plaży na wyspie Bazaruto w Mozambiku znaleziono ciała około 100 martwych delfinów - poinformował w środę serwis BBC News.
24.02.2021

W nowy rok z nową energią. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 51-52)

Na koniec roku, pomimo nadal trwającej pandemii, ale dzięki nadziei pokonania światowego kryzysu rynki odreagowały i wydawałoby się, że szykowały na nowy rozdział w historii gospodarki. Pokryzysowa odbudowa w połączeniu z potrzebną i nieuniknioną transformacją spowodują, że rynek w 2021 roku, a w szczególności jego drugiej części może być znaczącym krokiem w nową erę.
27.12.2020

Samsung Heavy Industries zdobył największy w historii kontrakt, warty 2,5 mld dolarów

Koreański koncern stoczniowy, Samsung Heavy Industries, zdobył ogromny kontrakt, o najwyższej wartości w historii zakładu. Ujawniona umowa z anonimowym europejskim armatorem opiewa na 2,5 mld dolarów.
25.11.2020

DSME otrzymało zamówienia na gazowce o wartości 1,7 mld USD

Południowokoreański stoczniowiec Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) zdobył dwa zamówienia na sześć zbiornikowców LNG.
15.10.2020

Liban ściga kapitana i właściciela statku, który dostarczył do Bejrutu saletrę amonową

Liban zwrócił się do Interpolu o wydanie nakazów aresztowania rosyjskiego kapitana i właściciela statku Rhosus, który w 2013 roku przybył do portu w Bejrucie z ogromną ilością saletry amonowej. Statek nie ruszył w dalszy rejs, a na początku sierpnia br. materiał wybuchowy eksplodował, zabijając niemal 200 osób.
02.10.2020

ISR: Sektor stoczniowy liczy na odbicie już w przyszłym roku

Sytuacja światowej branży stoczniowej jest złożona, ale istnieje w niej miejsce na nowe kontrakty, także dla firm z Polski.
14.09.2020

Libańska gospodarka w ruinie – konsekwencje eksplozji w porcie w Bejrucie

4 sierpnia w magazynach portowych w Bejrucie eksplodowało 2,7 tys. ton saletry amonowej. Ze względu na kluczowe znaczenie portu dla libańskiego handlu eksplozja, która zniszczyła infrastrukturę portową i część miasta, pogłębi kryzys gospodarczy w Libanie. Może to wpłynąć na decyzję zagranicznych darczyńców o wypłaceniu części z zadeklarowanych w 2018 r. na konferencji CEDRE środków wsparcia dla Libanu.
10.08.2020

Bejrut – przypadek statku MV Rhosus

4 sierpnia 2020 roku Port w Bejrucie zajął pożar, a następnie doszło do wybuchu, który niemal doszczętnie zniszczył znaczną jego część. Sytuacja ta oraz jej skutki są aktualnie na ustach całego świata. Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, ale władze już zidentyfikowały magazyny chemiczne, których zawartość najprawdopodobniej przyczyniła się do tak niewyobrażalnego wybuchu. Jego przyczyną miało być 2750 ton saletry amonowej składowanej w portowych magazynach. Geneza tego wybuchu zaczyna się jednak lata temu, kiedy zaniedbania korp
06.08.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

Kolejne przejęcia i strategiczne inwestycje - CEVA Logistics przedstawia plany ekspansji w Afryce

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, rozpoczął realizację planu dynamicznej ekspansji w Afryce. Dzięki kolejnym przejęciom, strategicznym inwestycjom i rozszerzaniu działalności o nowe kraje firma chce stać się wiodącym graczem na całym afrykańskim rynku usług logistycznych.
24.06.2020

Duńska firma będzie obsługiwać egipski terminal LNG

Duński Svitzer, największy na świecie operator holowników, powiedział we wtorek, że wygrał przedłużenie kontraktu na wsparcie operacji w egipskim terminalu eksportowym Idku LNG.
02.06.2020

Pływające elektrownie pomocne w czasie światowego kryzysu

Ponieważ blokady gospodarcze komplikują proces dostarczania elektryczności do każdego zakątka planety, jedna firma umieszcza elektrownie na statkach, które mogą zostać szybko z morza podłączone do lokalnych sieci.
03.05.2020

Akademik Czerski nie dokończy budowy Nord Stream 2?

Ostatnie doniesienia dotyczące statku mówiły, że z Kolombo uda się do Suezu. Tymczasem z nieznanych przyczyn tak się nie stało. Według danych dotyczących ruchu morskiego jednostka obecnie zmierza ku wybrzeżom Mozambiku, czyli oddala się od Suezu i tym samym Bałtyku.
17.03.2020

Podsumowanie 2019 roku w portach Szczecin-Świnoujście

28 stycznia br. na specjalnej konferencji prasowej zarząd portów Szczecin i Świnoujście podsumował miniony 2019 pod względem przeładunków, inwestycji oraz utrzymania infrastruktury portowej.
28.01.2020

10 porzuconych marynarzy z Kenii w końcu trafiło do domu

Dziesięć marynarzy z Kenii opuszczonych w Mozambiku przez cztery miesiące po awarii statku zostało repatriowanych - ogłosiła Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu.
13.01.2020

Deklaracja ws. bezpieczeństwa statków rybackich podpisana przez 48 krajów

48 państw podpisało publiczną deklarację wyrażającą chęć ratyfikacji porozumienia kapsztadzkiego z 2012 roku w sprawie bezpieczeństwa statków rybackich. Do wydarzenia doszło na konferencji ministerialnej w Torremolinos w Hiszpanii w tym tygodniu.
24.10.2019

Gróbarczyk o akcji Greenpeace w porcie gdańskim: nie ma nic wspólnego z ekologią

Zachowanie Greenpeace ma negatywny wpływ na funkcjonowanie portów, ale nie ma nic wspólnego z ekologią - powiedział PAP szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk. Wyjaśnił, że w ładunku, który zablokowali aktywiści znajdował się węgiel koksujący, używany głównie do wyrobu stali.
12.09.2019

Aktywiści Greenpeace kontynuują protest w terminalu Portu Gdańsk

Dziesięciu aktywistów organizacji Greenpeace nadal przebywa na dźwigach w terminalu węglowym Portu Gdańsk i spędziło na nich noc - poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podinsp. Joanna Kowalik-Kosińska.
12.09.2019

Gdańsk: Zarzuty dla dwojga cudzoziemców z Greenpeace

Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku. Do zatrzymania doszło w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.
11.09.2019

Płażyński: władze Warszawy doprowadziły do skażenia Wisły

Prezydenci stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wspólnie z Rafałem Trzaskowskim doprowadzili do skażenia Wisły - podkreślił w środę przewodniczący klubu radnych PiS w Gdańsku Kacper Płażyński. Zwrócił też uwagę na "zupełną bierność" środowisk ekologicznych w tej sprawie.
11.09.2019

Obrońcy klimatu wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym Portu Gdańsk i zatrzymali ich pracę

Aktywiści i aktywistki Greenpeace po raz kolejny wzywają polski rząd do ogłoszenia planu odejścia od węgla do 2030 r. i ponownie uniemożliwiają rozładunek transportu węgla w gdańskim porcie. W środę, 11 września, ekolodzy wspięli się na dźwigi w terminalu węglowym portu w Gdańsku i zatrzymali ich pracę. Ten pokojowy protest odbywa się 2 dni po tym, jak aktywiści i aktywistki namalowali na burcie statku węglowego ogromny napis „Węgiel stop”, a żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, blo
11.09.2019

Prokuratura dostała akta sprawy dwojga obcokrajowców z Greenpeace

Do prokuratury wpłynęły we wtorek akta sprawy dotyczącej dwojga obcokrajowców z Greenpeace, zatrzymanych przez Morski Oddział Straży Granicznej w związku z blokadą przez tę organizację ekologiczną w gdańskim porcie statku z transportem węgla z Mozambiku.
10.09.2019

Interwencja straży granicznej na statku Greenpeace w Porcie Gdańsk (wideo)

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli w poniedziałek w przed północą w porcie w Gdańsku siłową interwencję na żaglowcu Rainbow Warrior, należącym do Greenpeace, który wcześniej blokował statek z transportem węgla z Mozambiku.
10.09.2019

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski (foto)

W poniedziałek, 9 września aktywistki i aktywiści Greenpeace zablokowali statek z węglem zmierzający do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop”, podczas gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek surowca płynącego do Polski z Mozambiku. Pokojowy protest ma zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.
09.09.2019

MOL i Karpowership przedstawili w Afryce pierwszy projekt transferu LNG na pływającą elektrownię

Japońska spółka żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) i turecka firma Karpowership, specjalizująca się w pływających elektrownia, będą wspólnie pracować nad pierwszym projektem transferu LNG na tzw. Powershipy w Mozambiku.
02.09.2019

Bardzo dobry początek roku - Agility podsumowuje I kwartał 2019 na świecie i w Polsce

Agility, czołowy globalny operator logistyczny, opublikował wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku i podsumował działalność na świecie i w Polsce. Zysk wyniósł 20,3 mln KWD* (66,8 mln USD) i wzrósł o 7,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 (po odliczeniu wpływu IFRS-16, wzrost wyniósł 10,2 proc.). Przychody osiągnęły poziom 378,8 mln KWD (1,2 mld USD), a zysk operacyjny (EBITDA) 46,3 mln KWD (152,4 mln USD), co przekłada się na wzrost odpowiednio o 1,9 proc. i 22,8 proc. W Polsce firma odnotowała dwucyfrowe wzr
29.05.2019

Mozambik: Liczba ofiar cyklonu Kenneth wzrosła do 38

Liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Kenneth, który w czwartek uderzył w północne wybrzeże Mozambiku, wzrosła do 38 - podały w poniedziałek tamtejsze służby ratunkowe. Niesienie pomocy poszkodowanym utrudniają powodzie i ulewne deszcze.
29.04.2019

Mozambik: Cyklon Kenneth zabił co najmniej trzy osoby

Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ataku cyklonu Kenneth, który z siłą wiatru 220 km/godz. uderzył w piątek w wybrzeże Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce. ONZ ostrzega przed ogromnymi powodziami i katastrofą humanitarną.
26.04.2019

Indeks Logistyczny Rynków Wschodzących Agility na rok 2019

Branża logistyczna z zadowoleniem odbiera 5-procentowe tempo wzrostu na rynkach wschodzących w 2019 roku, jednak zadziwiająco wielu ankietowanych menedżerów przygotowuje się na kryzys związany z tarciami na linii USA – Chiny, zmianami stóp procentowych oraz niepewnością w kwestii Brexitu. Taki wniosek wynika z Indeksu Logistycznego Rynków Wschodzących na rok 2019, opublikowanego po raz dziesiąty przez Agility, globalnego dostawcę zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych.
26.03.2019

Asseco stworzy rządowe centrum cyberbezpieczeństwa w Togo

Asseco Data Systems (ADS) uruchomi w Republice Togo „Cyber Defense Africa” – pierwszą w tym kraju instytucję odpowiedzialną za bezpieczeństwo cybernetyczne. Współpraca będzie realizowana w ramach spółki Joint Venture, którą ADS stworzył wspólnie z rządem Togo. Nowa organizacja rozpocznie funkcjonowanie na początku 2020 r., a koszt inwestycji wyniesie ok. 14 mln EUR.
25.03.2019

Agility podsumowuje 2018 rok – dynamiczny rozwój, dwucyfrowe wzrosty, duże inwestycje

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych i spedycyjnych, ogłasza wyniki finansowe za 2018 rok i podsumowuje swoją działalność na świecie i w Polsce.
13.03.2019

„The Telegraph”: Wagnerowcy w Libii wspierają generała Haftara

Około 300 najemników tzw. grupy Wagnera przebywa w Libii, by wspierać samozwańczą Libijską Armię Narodową (ANL), którą dowodzi prorosyjski generał Chalifa Haftar - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "The Telegraph".
04.03.2019

Kambodża: Skonfiskowano ponad 3 tony kości słoniowej

Władze Kambodży poinformowały w sobotę o skonfiskowaniu ponad 3 ton afrykańskiej kości słoniowej, ukrytej w porzuconym kontenerze do transportu morskiego.
15.12.2018

Olbrzymi barko-ponton zniknął z centrum Gdyni. Wiemy, co się z nim stało (foto)

Przez kilka lat zdążył już na dobre wpisać się w krajobraz Gdyni. Aż do wczoraj. Mowa o olbrzymim barko-pontonie, który „bezrobotny” cumował przy pirsie Dalmoru. We wtorek barkę morskę DN143 typu heavy-lift wyholowano z gdyńskiego portu. Trafi do Turcji, gdzie zostanie przekształcona w pływającą elektrownię.
21.11.2018

Wiceszef MŚ wybrany przewodniczącym Zgromadzenia ISA - Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego

Wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek został prezydentem Zgromadzenia ISA (International Seabed Authority - Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego) - poinformowano na stronie internetowej ISA.
24.07.2018

Port Szczecin przeładowuje najwięcej kamienia w Europie

Szczeciński port stał się największym w Europie miejscem, gdzie przeładowuje się kamienie. Dotychczas więcej ich było tylko w belgijskiej Antwerpii - informuje radioszczecin.
30.01.2018

Malezja zapłaci 70 mln USD za odnalezienie wraku zaginionego samolotu

Rząd Malezji oznajmił w środę, że zapłaci amerykańskiej firmie Ocean Infinity do 70 mln dolarów za odnalezienie w ciągu 3 miesięcy wraku bądź czarnych skrzynek zaginionego nad Oceanem Indyjskim niemal 4 lata temu samolotu malezyjskich linii lotniczych.
11.01.2018

„Katharsis II” dotarł na miejsce startu

Non stop dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej – taki jest zamysł wyprawy załogi pod dowództwem kpt. Mariusza Kopera. Ostatnie tygodnie poświęcili na ostatnie treningi przed wyzwaniem. W nocy z 3 na 4 listopada jacht „Katharsis II” przybił do Kapsztadu, gdzie już za 6 tygodni – nastąpi start.
07.11.2017

Relacja z pokładu s/y Katharsis II: „Prąd Agulhas”

Żeglowanie w silnych prądach morskich potrafi być bardzo ekscytujące. Do takich sytuacji niewątpliwie należy żegluga na południe w nurcie Prądu Mozambickiego, przechodzącego następnie w Prąd Agulhas.
02.11.2017

Zakończono bezowocne poszukiwania malezyjskiego samolotu MH370

Po blisko trzech latach zakończono bezowocne poszukiwania wraku samolotu Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie, który zaginął w czasie lotu do Pekinu (oznaczonego MH370) w marcu 2014 r. – podały we wtorek władze trzech zaangażowanych w nie państw.
17.01.2017

DSV umacnia swoją pozycję w Afryce

Dziewięć nowych krajów dołączyło w zeszłym roku do Grupy DSV w efekcie przejęcia przez operatora UTi Worldwide. Oddział we wschodnioafrykańskim Malawi, który funkcjonuje już od 26 lat, jest najnowszym członkiem rodziny DSV.
16.01.2017

Z Uniwersytetu Gdańskiego na południe Afryki

W trakcie planowanego na 25 czerwca Zjazdu Absolwentów z okazji 70-lecia Sopockiego Ośrodka Nauk Ekonomicznych przewidziany jest panel absolwentów, który będzie okazją do prezentacji ciekawych sylwetek i osiągnięć ludzi biznesu, nauki, emigracji i polityki, którzy studiowali w sopockich uczelniach ekonomicznych. Będzie wśród nich Roman Kinda, którego studia na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego zaprowadziły z malowniczo położonego pomiędzy jeziorem i lasami Więcborka na surową, angolańską pustynię. Firma
04.05.2016

Ocean Eagle 43 - niezwykły trimaran (wideo)

Francuska stocznia CMN opublikowała film z prób morskich trimaranu Ocean Eagle 43. Badania miały miejsce u wybrzeży Cherbourga we Francji. Stan morza w momencie przeprowadzenia testów wynosił 5.
06.11.2015

„Polacy posiadają cechy, których czasem brakuje innym. Dlatego ich zatrudniamy” - rozmowa z Dariuszem Stefaniakiem z SMT Shipping

15 sierpnia w swój pierwszy rejs wyruszyła „Norway Pearl”, nowy statek we flocie SMT Shipping. Firma świętuje 25-lecie działalności poprzez inwestowanie w nowe statki oraz swoich pracowników. - Odsetek pracujących Polaków wśród naszych załóg rośnie i mamy nadzieję, że to będzie trend długofalowy – mówi Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Ship Management & Transport Gdynia Ltd.
24.08.2015

„Norway Pearl” dołącza do floty SMT

W japońskiej stoczni Tsuneishi Shipbuilding Co. Ltd zlokalizowanej w Chinach dobiegają końca prace wyposażeniowe statku „Norway Pearl”, o wyporności 27700 GT, który jest najnowszym nabytkiem SMT Shipping Ltd. Załoga nowego statku dotarła już na miejsce, a 14 sierpnia statek wyruszy w swój dziewiczy rejs do Mozambiku.
12.08.2015

Sopocki Navimor kończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. Kolejne planuje w Nigerii

Spółka budownictwa hydrotechnicznego Navimor w tym roku ukończy największą inwestycję w Afryce Subsaharyjskiej. W budowanej na południu Angoli szkole morskiej uczyć się będzie docelowo nawet 5 tys. studentów. Spółka planuje inwestycję w podobną uczelnię w Nigerii, gdzie działa już jej stocznia. Do tego kraju firma sprzedaje także statki budowane w Polsce.
05.02.2015

Japonia szuka nowych dróg importu gazu ziemnego

Po katastrofie w Fukushimie i wyłączeniu swoich reaktorów nuklearnych, ceny energii w Japonii są jednymi z najwyższych na świecie. Kraj szuka więc nowych dostawców gazu ziemnego LNG, licząc na Rosję, USA, Kanadę, Australię i kraje Afryki.
12.02.2014

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Gaz do Polski z Afryki?

Afryka stała się w ostatnich latach nowym, ważnym punktem na światowej mapie LNG. Prognozuje się, że jej rola będzie dalej rosła. - Polskie LNG jest zainteresowane tym perspektywicznym rynkiem - mówi Rafał Wardziński, szef Polskiego LNG.
30.04.2013

Powstał największy morski obszar chroniony w Afryce!

Nowo utworzony morski obszar chroniony u wybrzeży Mozambiku zajmuje powierzchnię ponad miliona hektarów. Ochroną objęto wszystkie 10 wysp archipelagu Primeiras i Segundas oraz otaczający je wody, będące domem dla rzadkich gatunków koralowców i żółwi morskich. To wielki sukces organizacji ekologicznej WWF, która od ośmiu lat zabiegała o ochronę tego archipelagu.
13.11.2012

Straty ludzkie w aspekcie piractwa w rejonie Rogu Afryki.

Choć rok 2010 zapisał się, jako rekordowy w aktywności piratów na świecie z liczbą 485 ataków i 53 uprowadzonych statków pierwsze półrocze tego roku wskazuje na 35 % wzrost liczby ataków w stosunku do ubiegłego roku ( z nieoficjalnych źródeł wiadomo, iż prawie 41% przypadków ataków pirackich nie jest w ogóle podawanych)
30.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.