• <
mewo_2022

Mozambik rozpoczął eksport LNG z rejonu Cabo Delgado; działała tam Grupa Wagnera

gm

14.11.2022 21:39 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Mozambik rozpoczął eksport LNG z rejonu Cabo Delgado; działała tam Grupa Wagnera

Partnerzy portalu

Mozambik rozpoczął eksport LNG z rejonu Cabo Delgado; działała tam Grupa Wagnera - GospodarkaMorska.pl
Fot. V. Tonic / MarineTraffic.com

Władze Mozambiku uruchomiły wysyłkę transportem morskim ładunków skroplonego gazu ziemnego z prowincji Cabo Delgado, na północy tego kraju. Prowincja ta od ponad trzech lat ogarnięta była konfliktem zbrojnym.

Jak poinformował prezydent Mozambiku Filipe Nyusi, pierwszy transport wyruszył z Zatoki Rovuma w niedzielę.

Szef państwa sprecyzował, że surowiec pochodzi ze złóż eksploatowanych w ramach projektu Coral Sul FLNG, nadzorowanego przez grupę spółek, której przewodzi włoski koncern ENI. Jednym z inwestorów jest tam również portugalski koncern Galp. Nyusi ujawnił, że pierwszy ładunek LNG na eksport został sprzedany koncernowi BP.

W poniedziałek kierownictwo grupy BP potwierdziło słowa prezydenta Mozambiku informując, że w ciągu roku ze złoża eksploatowanego w ramach Coral Sul FLNG pozyskiwać można do 3,4 mln ton surowca.

Od ponad trzech lat w rejonie Cabo Delgado prowadzone były walki pomiędzy siłami podległymi władzom Mozambiku a rebeliantami związanymi z radykalnymi organizacjami muzułmańskimi, m.in .z samozwańczym Państwem Islamskim. Według portugalskich służb przez pewien czas działała tam również licząca około 200 najemników Grupa Wagnera. Organizacja ta jest powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym.

Konflikt zbrojny w Cabo Delgado postrzegany był przez wielu politologów i komentatorów jako próba zdestabilizowania tych bogatych w gaz ziemny i ropę naftową terenów Afryki.

W sierpniowym raporcie organizacja Lekarze bez Granic wymieniła prowincję Cabo Delgado jako jeden z najbardziej niestabilnych politycznie rejonów Czarnego Lądu.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.