• <
smartre_2023

Gaz z Mozambiku rusza w świat

gm

14.11.2022 13:09

Partnerzy portalu

Gaz z Mozambiku rusza w świat - GospodarkaMorska.pl
Eni

Pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego wydobyty przez pływającą platformę Coral Sul (Offshore Support Vessel), należącym do włoskiej firmy naftowo-gazowe Eni, opuścił mozambijskie wybrzeże w basenie Rovuma.


Projekt, w ramach którego rozpoczęto wydobycie, sankcjonowany jest od 2017 roku. W latach 2018-2022 w Korei Południowej zbudowano statek Coral Sul, działający jako pływająca platforma wydobywcza, która prace rozpoczęła w styczniu tego roku. Pozostaje przy tym pierwszym pływającym obiektem LNG, jaki rozmieszczono na głębokich wodach w pobliżu kontynentu afrykańskiego. Jednostkę następnie podłączono do sześciu podwodnych odwiertów wydobywczych, a potem rozpoczęto wydobycie surowca i jego skraplanie. Według firmy Eni platforma ma być zdolna do przekazanie nawet 3,4 mln ton surowca rocznie. Dzięki temu Mozambik może uzyskać kluczową pozycję jako dostawcy gazu na międzynarodowy rynek.

Firma Eni podziękowała przy tym firmom wchodzącym w skład spółki Area 4: CNPC, ENH, ExxonMobil, GALP i KOGAS, dzięki którym to przedsięwzięcie mogło się udać.

Dostawa gazu w ramach projektu Coral South jest znaczącym krokiem naprzód w strategii Eni, polegającej na wykorzystaniu tego surowca jako źródła mogącego przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Wszystko to przeprowadzane jest w ramach dywersyfikacji dostaw, przy jednoczesnym wspieraniu sprawiedliwej i zrównoważonej transformacji - podkreślił dyrektor generalny firmy Eni, Claudio Descalzi,


Regulator rynku naftowego w Mozambiku, Instituto Nacional de Petroleo (INP) podał, że statek może wyruszyć w drogę do Europy z ładunkiem jeszcze przed końcem miesiąca. Cały eksport z platformy będzie przeznaczony na rynek europejski, ponieważ do tego zobowiązało się BP, które zakontraktowało wydobycie surowca z platformy na przestrzeni 20 lat na zasadzie free-on-board, pozwalającej na odsprzedanie surowca.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.