• <
mewo_2022

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

19.02.2022 10:19
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW

Partnerzy portalu

Globalna energetyka wodna nabiera mocy, sięgając poziomu 1200 GW  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Według prognoz analityków Rystad Energy, inwestycje w sektorze energetyki wodnej w 2022 roku gwałtownie wzrosną, co przyczyni się do zwiększenia światowej mocy w tym segmencie do ponad 1200 GW. W opinii ekspertów branża energetyki wodnej przeżywa renesans inwestycyjny, który ma związek z realizacją polityk klimatycznych.

W 2022 roku globalna moc zainstalowana w energetyce wodnej po raz pierwszy przekroczy 1200 GW. W miarę jak transformacja energetyczna nabiera tempa, a kraje poszukują niezawodnych, wielkoskalowych projektów OZE, aby sprostać przyszłemu zapotrzebowaniu, energia wodna umacnia swoją pozycję jako najpopularniejszego źródła OZE na świcie.

Energetyka wodna odpowiada za jedną szóstą światowej produkcji energii z OZE – wskazuje Rystad Energy. Udział tej branży w produkcji energii elektrycznej jest o prawie 60 proc. wyższy niż energetyki jądrowej i większy od wszystkich innych źródeł odnawialnych, w tym energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, bioenergii i geotermii. Moc wytwarzana w elektrowniach wodnych wzrosła nieznacznie z poziomu 4,360 TWh w 2020 roku (przybyło 17 GW) do 4,414 TWh w 2021 roku (zainstalowano 14 GW nowych mocy).

Inwestycje w sektorze uległy pewnemu spowolnieniu przed 2020 roku, ponieważ inne źródła odnawialne, takie jak wiatraki i fotowoltaika, nabrały rozpędu. Sytuację pogorszyły opóźnienia w realizacji kilku dużych projektów w zakresie energetyki wodnej oraz brak zmian w polityce niektórych regionów, co również zahamowało wzrost. Branża ta przeżywa jednak renesans, ponieważ kraje są coraz bardziej zmotywowane do poszukiwania odpowiednich opcji odnawialnych w celu dekarbonizacji swoich dostaw energii.

- Energia wodna jest podstawą niskoemisyjnej produkcji energii elektrycznej i rozwija się od lat 70-tych. W ciągu ostatnich dwóch dekad zainstalowana globalna moc elektrowni wodnych wzrosła z 680 GW w 2000 roku do prawie 1200 GW w 2021 roku, co stanowi skok o ponad 75 proc. - wyjaśnia mówi Karan Satwani, analityk Rystad Energy.

Liderem pozostają Chiny

Chiny pozostają światowym liderem pod względem całkowitej mocy zainstalowanej w elektrowniach wodnych z ponad 340 GW, co stanowi ponad trzykrotność mocy zainstalowanej w drugiej w kolejności Brazylii (112 GW). Na kolejnych miejscach znalazły się Stany Zjednoczone (84 GW), Kanada (81 GW) i Rosja (50 GW), Indie (47 GW), Norwegia (33 GW), Turcja (30 GW) i Japonia (23 GW).

W ostatnich latach kraje azjatyckie i południowoamerykańskie, z Chinami i Brazylią na czele, były siłą napędową globalnego przyrostu mocy, podczas gdy na innych kontynentach utrzymywał się on na względnie stałym poziomie. Łączna moc zainstalowana w Azji wzrosła z 462 GW w 2017 roku do oczekiwanych 514 GW w 2022 roku, podczas gdy łączna moc w Ameryce Południowej wzrosła w tym samym okresie z 175 GW do oczekiwanych 192 GW – czytamy w analizie Rystad Energy.

Znaczny rozwój do 2030 roku będzie widoczny w Azji i Afryce

Oczekuje się, że większość przyrostu mocy do 2030 roku będzie obejmowała projekty w Azji i Afryce. W Afryce, w latach 2017-2023, łączna roczna stopa wzrostu mocy zainstalowanej wyniesie 2,5 proc., a wzrost ten będzie miał miejsce w Etiopii, Mozambiku i Ugandzie.

Większość projektów na dużą skalę w Azji i Afryce jest zarządzana przez spółki państwowe. Eksperci Rystadn Energy spodziewają się, że w najbliższych latach tempo rozwoju energetyki wodnej w Chinach spadnie ze względu na rosnące obawy o wpływ na środowisko naturalne oraz kurczącą się dostępność atrakcyjnych ekonomicznie terenów pod duże projekty. Jednakże nowe długoterminowe cele i zachęty finansowe w Indiach powinny odblokować dużą liczbę projektów, które wcześniej były wstrzymane, ponieważ rząd zamierza zwiększyć moc elektrowni wodnych o około 55 proc. w tej dekadzie i osiągnąć 73 GW do 2030 roku. W Ameryce Północnej i Europie przez co najmniej dwa lata nie przewiduje się znaczących przyrostów mocy. Mimo to, modernizacja floty będzie priorytetem na obu kontynentach w tej dekadzie – wskazują eksperci.

W tej dekadzie znaczna część inwestycji zostanie przeznaczona na modernizację starzejących się elektrowni w rozwiniętych gospodarkach. Ponadto, konieczne są znaczne inwestycje w istniejącą infrastrukturę, w tym modernizacje, wymiany i dodawanie turbin. Większość wydatków na modernizację będzie miała miejsce w Ameryce Północnej, Europie i Eurazji, gdzie znajduje się większość światowej starzejącej się floty. Inwestycje będą konieczne w celu przywrócenia wydajności i dostosowania elektrowni do warunków eksploatacji – wyjaśnia w komunikacie Rystad Energy.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.