• <
pge_baltica_390x100_duży

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

AK

15.02.2022 23:10
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany?

Partnerzy portalu

Kolejny gracz na rynku polskiego offshore. Kim jest nowy inwestor i jakie ma plany? - GospodarkaMorska.pl

Powstanie polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest już faktem. W decydującą fazę wkraczają kolejne etapy inwestycji. W ostatnich tygodniach praktycznie z dnia na dzień padają informacje na temat kolejnych pozwoleń lokalizacyjnych. Jak poinformował dziś dziennik Rzeczpospolita w polskiej grze o offshore jest kolejny podmiot. Prywatny inwestor złożył wnioski 14 lutego.

Obecnie najwięcej wniosków koncesyjnych na koncie mają podmioty z Polskiej Grupy Energetycznej i PKN Orlen. W grze pojawił się kolejny, tajemniczy prywatny inwestor, który złożył wnioski 14 lutego.

CZYTAJ: 
PGE: już siedem wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla farm na Bałtyku
Orlen idzie na całość, chce łącznie 11 koncesji na morskie farmy wiatrowe

Jak poinformowała dzisiaj Rzeczpospolita, wśród zainteresowanych pojawił się nowy podmiot, Vistra Shelf Companies, który powiązany jest ze spółkami zależnymi: Ondentille Investments, Lomartico Investments, Medsteville Investments. Jak się okazuje te podmioty złożyły jedenaście wniosków na dziewięć obszarów. Jak wyjaśnia dziennik są to te same lokalizacje, gdzie wcześniej wnioski złożyły PKN Orlen i PGE.

Przypomnijmy, że wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na morskie farmy wiatrowe na Bałtyku można składać od końca 2021 roku.

Jak przypomina dziennik, od momentu przekazania informacji przez ministerstwo infrastruktury o możliwości składania wniosku na poszczególny obszar, potencjalny inwestor ma 60 dni na złożenie wniosku. W dalszej części następuje ich ocena i wybór na mocy treści rozporządzenia o postępowaniu rozstrzygającym.

Wedle założeń ministerstwo chce przydzielić pozwoleń na jedenaście obszarów, na których będą powstawały wiatraki na morzu. Szacuje się, że moc tych obszarów może wynieść nawet 10,5 GW.

Przypomnijmy, że podpisana przez prezydenta RP w styczniu 2021 roku ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych stanowi ogromny krok dla transformacji energetycznej. Ustawa wyznacza ramy prawne do budowy pierwszych w Polsce morskich farm wiatrowych i pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Morza Bałtyckiego w zakresie wytwarzania energii elektrycznej.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.