• <
Atlas_Copco_mega_2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

01.02.2022 21:02
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Partnerzy portalu

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ocean Winds

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe. 

Ocean Winds to hiszpańsko-francuska spółka joint venture (50/50) koncernów energetycznych EDP Renewables (EDPR) i ENGIE. Nowy podmiot powstał w 2019 roku i jego celem było zwiększenie przewagi biznesowej na coraz bardziej konkurencyjnym rynku morskiej energetyki wiatrowej. O szczegółach powstania spółki pisaliśmy TUTAJ. Wówczas zapowiedziano, że wspólny inwestor będzie skupiał się na rozwoju morskich farm wiatrowych, w szczególności pływających platform. Technologia floating jest postrzegana jako przyszłość sektora offshore wind.

CZYTAJ też: Prezes Ocean Winds: "Bałtyk ma offshorowy potencjał stać się drugim Morzem Północnym" [ROZMOWA] 

Przewaga strategiczna Ocen Winds stawiała spółkę w korzystnej pozycji do objęcia wiodącej roli w sektorze morskiej energetyki wiatrowej już w momencie jej uruchomienia. EDPR i ENGIE wniosły do Ocean Winds portfolio istniejących i będących w budowie morskich aktywów o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW w budowie i 4 GW w fazie rozwoju, z zamiarem osiągnięcia do 2025 roku mocy zainstalowanej w przedziale 5-7 GW w eksploatacji lub w budowie, oraz w przedziale 5-10 GW w fazie zaawansowanego rozwoju. Ocean Winds stawia przede wszystkim na rynki w Europie, Stanach Zjednoczonych i w wybranych regionach Azji, gdzie prognozowany jest największy wzrost w sektorze.

Ocean Winds w Polsce 

Na nasze pytania odpowiedział Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu OW, odpowiedzialny za projekt BC-Wind w Polsce. Ocean Winds rozwija w Polsce projekt farmy wiatrowej o nazwie BC-Wind i mocy 399 MW, znajdujący się w polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, około 23 km od brzegu na wysokości gminy Choczewo (woj. pomorskie). 

– Inwestycja jest realizowana od 2012 roku. Wówczas spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 roku – części C. W marcu 2021 roku podpisano umowę o przyłączenie do sieci. W czerwcu zeszłego roku projekt otrzymał od URE prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD), dzięki czemu będzie jednym z pierwszych zrealizowanych inwestycji offshore w Polsce. Ponadto, w połowie 2021 roku zakończono dwuletnią kampanię pomiarów wietrzności, która potwierdziła dogodne warunki do realizacji inwestycji – wyjaśnia Kostrzewa. 

Dodaje, że został złożony wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach razem z raportem oceny oddziaływania na środowisko, które poprzedziły badania środowiskowe. 

Potencjał Morza Bałtyckiego

– Widzimy w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe – informuje przedstawiciel Ocean Winds.

Dodaje, że z perspektywy Ocean Winds i partnerów spółki, morska energetyka wiatrowa staje się kluczowym elementem procesu globalnych przekształceń energetycznych, co wpływa na gwałtowny rozwój tej branży oraz wzrost jej konkurencyjności. Offshore wind jest obecnie i pozostanie w najbliższych latach najszybciej rozwijającą się technologią pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych – zauważa Kostrzewa.

Ocean Winds wspiera polskie firmy, niebawem kolejne spotkania z podwykonawcami

Pytamy także inwestora o realizację celów local content. Kostrzewa podkreśla, że Ocean Winds aktywnie wspiera rozwój polskiego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych. 

– W dotychczasowych działaniach zaangażowaliśmy zdecydowanie więcej firm z Polski, niż zagranicznych – głównie w zakresie prac środowiskowych, geologicznych, czy różnego rodzaju usług wsparcia. Ponadto cały czas rozwijamy w Gdyni i Warszawie nasz zespół, złożony z lokalnych ekspertów. To też jest ważne z punktu widzenia budowania kompetencji na rynku offshore wind. Nie zapominamy też o edukacji – jako jedyny deweloper w Polsce razem z Przemysłową Agencją Rozwoju wdrożyliśmy program edukacyjny na temat morskich farm wiatrowych – w wybranych szkołach zawodowych o profilu energetycznym. Wierzymy, że realna transformacja energetyczna, powinna zaczynać się od wczesnej edukacji – mówi Kostrzewa. 

W oparciu o długoterminową strategię Unii Europejskiej oraz przyjęte plany transformacji energetycznej Polski, spółka dostrzega bardzo duży potencjał w rozwoju krajowego łańcucha dostawców materiałów, komponentów i usług.

– Spółka poprzez realizację projektu B&C Wind chce wspierać konkurencyjność, jakość i wiarygodność polskich dostawców. Od początku Ocean Winds bierze aktywny udział w branżowych grupach roboczych na temat planu łańcucha dostaw i potencjału „local content” w Polsce. Prowadzimy też otwarty dialog z potencjalnymi dostawcami w ramach webinarium pt. „Dzień dostawcy – Projekt B i C”, którego celem jest prezentacja Ocean Winds i planowanych morskich farm wiatrowych na morzu Bałtyckim. Pierwsze spotkanie odbyło się w zeszłym roku i planujemy kolejne w najbliższych miesiącach – komentuje dyrektor projektu w Ocean Winds.

Nasz rozmówca informuje, że działania Ocean Winds w 2022 roku będą koncentrowały się na przeprowadzeniu geologicznych badań dna morskiego dla części morskiej projektu oraz wyborze projektanta lądowego przyłącza farmy morskiej. 

– Ponadto, oczekujemy uzyskania decyzji środowiskowej dla morskiej farmy wiatrowej oraz zawarcia umowy na port serwisowy. Będziemy ubiegać się również o nowe lokalizacje dla kolejnych projektów – informuje Kacper Kostrzewa.

CZYTAJ WIĘCEJ artykułów z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”:

Baltic Power: Weszliśmy w finalny etap przygotowań

RWE: Pracujemy intensywnie nad projektem F.E.W. Baltic II

Ørsted: Polska jest dla nas rynkiem strategicznym

Equinor: "Jesteśmy zainteresowani dalszą obecnością w Polsce


Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021
PSEW_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.